Είπα ψέματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    12

    Είπα ψέματα

    Είπα ψέματα στην καλύτερη μου φίλη. Ήταν τόσο δύσκολο αυτό που μου ζητούσε και εγώ τόσο δειλή για να το κάνω. Δεν ήθελα να την χάσω.
    Είμαι απαίσιος άνθρωπος. Μου αξίζει να μείνω μόνη μου. Αν ποτέ το μάθει δεν πρόκειται να με συγχωρήσει. Και αυτή μου έχει πει ψέματα στο παρελθόν και τη συγχώρησα. Αλλά αυτή τουλάχιστον είχε το θάρρος να μου το πει η ίδια. Εγώ ποτέ δεν θα το έχω. Πώς μπορώ να συνεχίσω να την κοιτάω στα μάτια; Πώς θα καταφέρω εγώ η ίδια να συγχωρήσω τον εαυτό μου;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Αν είστε καλές φίλες και δεν έχεις παίξει πολλές πουστιες θα σε συγχωρήσει. Τι έκανες ;
    Επίσης κάθε ψέμα δεν έχει την ίδια βαρύτητα. Οπότε μη συγκρίνεις. Καλύτερα να κοιτάς τι κάνεις εσύ και αν πιστεύεις ότι διορθώνεται να το διορθώσεις. Αυτή ας κοιτάξει τα δικά της ψέματα πως θα τα διορθώσει. Μη τη βάζεις στη μέση για να το χρησιμοποιήσεις ως ελαφρυντικό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Περιπου ποιο είναι το θέμα? Τι σου ζήτησε?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    12
    Μου ζήτησε να πάω μαζί της σε ένα ταξίδι που θα κάνει με την οικογένειά της ωστόσο της εξήγησα ότι δεν μπορώ να ζητήσω χρήματα από τους γονείς μου. Μου ζήτησε τουλάχιστον να τους ρωτήσω. Όμως εγώ ένιωθα ότι δεν μπορώ και ότι οι γονείς μου θα πιστέψουν ότι εγώ δεν αναγνωρίζω την προσπάθεια που κάνουν ζητώντας τους ακόμα περισσότερα πράγματα.
    Απλώς σκέφτομαι ότι η φίλη μου δεν μπορεί να με καταλάβει και θα πιστέψει ότι δεν ήθελα να περάσουμε αυτό το χρόνο μαζί και γι αυτό δεν προσπάθησα καν και αντιθέτως της είπα ότι οι γονείς μου αρνήθηκαν.
    Νιώθω ότι αν της πω την αλήθεια θα την χάσω. Γενικά διαφέρουμε πολύ. Αυτή είναι πολύ δυναμική και διεκδικητικη με αυτά που θέλει σε αντίθεση με μένα. Παρόλα αυτά κάνουμε καλή παρέα και την ξέρω πολλά χρόνια. Δεν θα ήθελα να χαλάσει η φιλία μας.

  5. #5
    Vaggg
    Guest
    Πρώτα απ'όλα από που και ως που θα σφηνωσεις στο οικογενειακό της ταξίδι, να πω ότι πας και εσύ με την οικογένειά σου πακέτο οκ το καταλαβαίνω. Ποτε δεν κατάλαβα αυτό το στυλ, να πας με μια φιλη η φίλο με την οικογένειά του ταξίδι, και δεν εννοώ συγγενείς. Εγώ με συγγενείς είχα πάει ταξίδι μόνος μου και εκείνοι οικογενειακά και ένιωθα πολύ άβολα και ας είχα παρέα τον ξάδερφο. Πόσο μάλλον με ξένους. Τέλος πάντων, μην στεναχωριέσαι, πραγματικά στο λέω, δεν έκανες κανένα έγκλημα, και ακόμη και αν το μάθει θα πρέπει να σε συγχωρέσει, έτσι κάνουν οι αληθινοί άνθρωποι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι δεν της ειπες την αλήθεια, οτι δηλαδη δεν εχεις τα χρήματα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Πες στους γονεις σου τι έγινε ωστε να μην καρφωθείς. Οκ δεν εισαι και υποχρεωμένη να πας ειδικά αν ζορίζεσαι οικονομικά. Οντως δεν χρειαζόταν να πεις ψέμματα αλλά αφού το έκανες πάει τώρα μην τα μπλέξεις άλλο τα πράγματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Angel1519 View Post
    Είπα ψέματα στην καλύτερη μου φίλη. Ήταν τόσο δύσκολο αυτό που μου ζητούσε και εγώ τόσο δειλή για να το κάνω. Δεν ήθελα να την χάσω.
    Είμαι απαίσιος άνθρωπος. Μου αξίζει να μείνω μόνη μου. Αν ποτέ το μάθει δεν πρόκειται να με συγχωρήσει. Και αυτή μου έχει πει ψέματα στο παρελθόν και τη συγχώρησα. Αλλά αυτή τουλάχιστον είχε το θάρρος να μου το πει η ίδια. Εγώ ποτέ δεν θα το έχω. Πώς μπορώ να συνεχίσω να την κοιτάω στα μάτια; Πώς θα καταφέρω εγώ η ίδια να συγχωρήσω τον εαυτό μου;
    δεν εισαι απαισιος ανθρωπος. δεν την εβλαψες.
    ειπες ενα ψεμα, απο δειλια, οχι απο κακη προθεση.
    απλα, ηταν αχρειαστο.
    μπορουσες να της πεις με θαρρος, οτι νοιωθεις οτι επιβαρυνεις πολυ τους γονεις σου και δεν θελεις να ζητησεις κι αλλα.
    απλο ηταν.
    μπορεις να το πεις σε ασχετο χρονο, οτι νοιωθεις ενοχες που τους ζητας συνεχεια λεφτα , για να ξερει τι σου συμβαινει.
    τι φιλες ειστε αν δεν τολμας να πεις βασικες σου σκεψεις;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάτι μου λέει ότι δεν ήταν μόνο αυτό το θέμα σου, αλλά και ότι δεν αισθανόσουν πολύ άνετα να πας σε αυτό το ταξίδι μαζί με την οικογένειά της. Γενικά κάτι μου λέει ότι είσαι διστακτική στις αλλαγές και ότι αισθάνεσαι κάπως ενοχικά απέναντι στους άλλους.

    Κάνεις την τρίχα τριχιά, από τον τίτλο όλοι υποθέσαμε ότι έγινε κάποια καταστροφή. Ε, δεν έγινε. Κάνεις το τόσο τοοοοοοοοοοόσο. Να έχεις το θάρρος να μιλάς στις φίλες σου ειλικρινά, αλλιώς δεν είναι φίλες σου.
    Last edited by Sonia; 10-02-2023 at 16:17.

Similar Threads

  1. ειπα την αληθεια στη κοπελια που .........
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 31-08-2021, 23:25
  2. Είπα όχι στο OCD
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 156
    Last Post: 27-08-2020, 20:50
  3. Είπα όχι σε κατι που δεν επρεπε!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2020, 11:50
  4. του είπα ότι απιστησα...ομως..
    By anxious4ever in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 25-05-2016, 15:31
  5. Είπα να ανοίξω κι εγώ topic
    By Drsuza in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-12-2007, 01:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •