Κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Κατάθλιψη;

    Έχω ένα φίλο που περνάει δύσκολα.Έχει σοβαρά προβλήματα και οικογενειακά και οικονομικά.Είχε και ένα πολύ δύσκολο χωρισμό που τον τσάκισε και είναι ευαίσθητος σαν χαρακτήρας και τα παίρνει όλα βαριά.
    Είναι κάποιες μέρες που δυσκολεύεται να μιλήσει σε άνθρωπο δεν θέλει ούτε να βλέπει ούτε ν ακούει κανέναν.
    Νιώθει πολύ πιεσμένος και ότι δεν έχει ενέργεια με τους ανθρώπους φίλους ή σχέση.
    Μπορεί όλα αυτά να είναι σημάδια κατάθλιψης;
    Τι μπορώ να κάνω σαν φίλη για να βοηθήσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ολα αυτα μπορει να σε οδηγησουν σε πολλα πραγματα ..Αλλωστε ειναι οι αιτιες που οδηγειται μια ανθρωπινη προσωπικοτητα και φυσικα η αδυναμια μιας μη σωστης διαχειρησης ολων αυτων μπορει να σε οδηγησει
    σε αγχωδες διαταραχη σε καταθλιπτικα επισοδεια και πολλα ¨αδελφακια ¨ολων αυτων ..

    Εσυ το μονο που πρεπει ειναι να τον ακους να κατανοεις να μην υποβαθμιζεις τους φοβους του και τις ανησυχίες του γιατι ετσι θα το λαβει σαν αδιαφορια και μπορει να σταματησει να σου μιλα και να απογοητευτει απο τον δεσμο της φιλιας που εχετε ...
    Αλλο εινα μείον δηλαδη σε ολο αυτο που νιωθει ..προσπαθησε με τον τροπο σου να τον οδηγησεις να αντιληφθει οτι ειναι λογικα να νιωθει ετσι ,οτι ολοι οι ανθρωποι ερχεται καποια στιγμη που δεν μπορουμε να τα διαχειριζομαστε ολα και το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να ζητησει επαγγελματικη βοηθεια ωστε να εχει ενα συνοδοιπορο σε ολο αυτο ο οποιος θα του δειξει τον τροπο να τα βαλει ολα σε μια σειρα και να τα αντιμετωπιση οπως πρεπει ..

    Και εσυ παντα διπλα του σε ολο αυτο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Θα μπορούσε να είναι κατάθλιψη... Δεν είμαι ειδικός αλλά το λέω επειδή κι εγώ έχω κι έχουμε κάποια κοινά σημεία με τον φίλο σου...
    Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να προσπαθείς να τον καταλαβαίνεις ακόμα κι αν είναι δύσκολο κάποιες φορές και να είσαι δίπλα του... Τέλος, η προτροπή να μιλήσει σε κάποιον ειδικό είναι επίσης κάτι που μπορεί να τον βοηθήσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εδώ και πόσο καιρό είναι έτσι; Μην ξεχνάμε ότι ένας χωρισμός είναι κι ένα μικρό "πένθος".
    Εκδηλώνεται διαφορετικά στον καθένα και διαρκεί διαφορετικό χρονικό διάστημα στον καθένα.Κάποια πράγματα θέλουν τον χρόνο τους. Ο ίδιος εκδηλώνεται; Σου μιλάει; Να δείχνεις ότι είσαι εκεί για αυτόν.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    You'll typically be playing a battle royale game, in which your goals are to kill all other players and remain alive.
    contexto

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Δεν βρίσκω πως να ξεκινήσω νέο νήμα και ζητάω μια συμβουλή εδώ.
    Last edited by marilena4; 13-03-2023 at 16:08.

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •