σχέση πατερα - γιου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35

    σχέση πατερα - γιου

    καλησπέρα σας , είμαι 30 plus κ κανω ένα χρόνο ψυχανάλυση. Το φορτίο μ είναι η ελεινη συμπεριφορά π είχα από αυτόν .
    Παιδική ηλικία : συνεχείς καυγαδες κ εντάσεις με τη μητερα μ (υποτακτική κ υποχειριο παθητικη) για ηλίθιους λόγους, επιδοκιμασίες κ μπράβο ποτέ . Συζητήσεις στο σπίτι για θέματα κ διαλόγους ποτέ , μόνο προστακτικές συζητήσεις κ παραδειγματικές ιστορίες για κανόνες.

    Φοιτητικά χρονια : καυγαδες κ εντάσεις που εδινε αναγκαστικά οικονομικη βοήθεια
    Μετάπτυχιακο : καμμία συζήτηση για το τι θέμα εχω, κ με τι ασχολήθηκα στη διατριβή
    Αρχίζω διδακτορικό : κανένα μπράβο κ συγχαρητήρια (όλο μπράβο θα λεμε) . Λόγω θέσης του είχε μεγάλη πρόσβαση σε δίκτυα για επιρροη για επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δεν έγινε ποτέ συζήτηση να διαχειριστουμε το θέμα κ οποτε άρχιζα κουβέντα ήταν αιτία έντασης (κ τι θες να κάνουμε). Την περίοδο π μ κρατούσε μούτρα για αυτούς τους ηλίθιους λόγους είχε πολύ φιλικές σχέσεις με το γαμπρο μ, δευτερο πλήγμα.
    Τώρα εχω δίκη μ οικογένεια - αισθάνομαι οτι δεν έχω γονείς - σαν φυσική αντιδραση το σύστημα μ τους έχει αποβάλλει - δεν θέλω καμμία επαφή - αλλά νιώθω μια απελπιστική ασφυξία γιατί διατηρώ ακόμα τυπική επαφή ώστε να δω τη σχέση να ομαλοποιείται κ συνεχώς μένει έτσι βέβαια. Γιατί αν δεν λύσει αυτος το πρόβλημα οταν πρέπει μεταφέρεται στον επόμενο π αντέχει να κλείσει το κυκλο . Αν πήγαινε να λύσει τη κακοποίηση π είχε από τους δικους του γόνεις θα είχαμε σωθεί όλοι . .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα !


    Εσυ τι θες ?
    Θες πραγματικα να εχεις επαφες ?


    Μπορεις να μου πεις τι ειδος ψυχοθεραπεια κανεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    καλημέρα Μαριλου, θέλω να εχω επαφές μονο αν δω ουσιαστική μεταμέλεια . Τι εννοεις τη είδους ψυχανάλυση ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    καλησπέρα σας , είμαι 30 plus κ κανω ένα χρόνο ψυχανάλυση. Το φορτίο μ είναι η ελεινη συμπεριφορά π είχα από αυτόν .
    Παιδική ηλικία : συνεχείς καυγαδες κ εντάσεις με τη μητερα μ (υποτακτική κ υποχειριο παθητικη) για ηλίθιους λόγους, επιδοκιμασίες κ μπράβο ποτέ . Συζητήσεις στο σπίτι για θέματα κ διαλόγους ποτέ , μόνο προστακτικές συζητήσεις κ παραδειγματικές ιστορίες για κανόνες.

    Φοιτητικά χρονια : καυγαδες κ εντάσεις που εδινε αναγκαστικά οικονομικη βοήθεια
    Μετάπτυχιακο : καμμία συζήτηση για το τι θέμα εχω, κ με τι ασχολήθηκα στη διατριβή
    Αρχίζω διδακτορικό : κανένα μπράβο κ συγχαρητήρια (όλο μπράβο θα λεμε) . Λόγω θέσης του είχε μεγάλη πρόσβαση σε δίκτυα για επιρροη για επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δεν έγινε ποτέ συζήτηση να διαχειριστουμε το θέμα κ οποτε άρχιζα κουβέντα ήταν αιτία έντασης (κ τι θες να κάνουμε). Την περίοδο π μ κρατούσε μούτρα για αυτούς τους ηλίθιους λόγους είχε πολύ φιλικές σχέσεις με το γαμπρο μ, δευτερο πλήγμα.
    Τώρα εχω δίκη μ οικογένεια - αισθάνομαι οτι δεν έχω γονείς - σαν φυσική αντιδραση το σύστημα μ τους έχει αποβάλλει - δεν θέλω καμμία επαφή - αλλά νιώθω μια απελπιστική ασφυξία γιατί διατηρώ ακόμα τυπική επαφή ώστε να δω τη σχέση να ομαλοποιείται κ συνεχώς μένει έτσι βέβαια. Γιατί αν δεν λύσει αυτος το πρόβλημα οταν πρέπει μεταφέρεται στον επόμενο π αντέχει να κλείσει το κυκλο
    . Αν πήγαινε να λύσει τη κακοποίηση π είχε από τους δικους του γόνεις θα είχαμε σωθεί όλοι . .

    λεγοντας οτι εχεις πλεον την δικη σου οικογενεια, θεωρω οτι εννοεις κιολας οτι εχεις επιλυσει και θεματα οικονομικα, επαγγελματικα κλπ.
    ναι, οπως τα λες ειναι.
    ο πατερας σου ειχε απολυτως την ευθυνη και για την κακη του συμπεριφορα απεναντι σου και για το οτι δεν ειχε λυσει τα θεματα του και για την κακη σας σχεση.
    αυτα εκανε ομως. ειναι δεδομενο.
    τωρα, τα χρονια περασαν, το μπαλακι ειναι σε σενα, να λυσεις τα θεματα σου για να μη τα μεταφερεις κι εσυ στα παιδια σου...
    το να κρατησεις καλες σχεσεις με τους γονεις, δεν ειναι υποχρεωτικο, αν αυτο επιθυμεις, μπορεις και να τους αγνοησεις.
    με τα ΑΝ (εκανε κατι πριν 30 χρονια), δεν λυνεται τπτ...
    αυτα (δεν ) εκανε, κι αυτα εγιναν.
    εσυ, πρεπει να δεις το ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ τι γινεταισ την ζωη σου και στην ζωη των παιδιων σου.
    πολυ καλα εκανες και πηγες για θεραπεια.
    σε ευλογο χρονο, αξιολογησε την βοηθεια που παιρνεις κι αν δεν σε βοηθησει δραστικα, σκεψου μηπως αλλαξεις θεραπεια, μεχρι να δεις βελτιωση στην διαθεση σου και στην διαχειριση του παρελθοντος αυτου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    καλημέρα Μαριλου, θέλω να εχω επαφές μονο αν δω ουσιαστική μεταμέλεια . Τι εννοεις τη είδους ψυχανάλυση ;
    Γνωσιακη ?ψυχαναλυση ?τι κανει ακριβως ?
    εχεις γενικη γραμμη ?

    αν δεις μεταμελεια απο εκεινων ?
    αρα περιμενεις ν αλλαξει εκεινος και οχι στο τροπο που αντιμετωπιζεις εσυ μια κατασταση που φυσικα δεν εξαρταται μονο απο εσενα...

    επειδη εισαι ακριβως κατω απο την επιβλεψει επαγγελματια εχεις πως προσεγγιζεις το θεμα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    συμφωνώ , τώρα περνάει στο χέρι μ, αλλά δεν μπορώ να το χειριστώ έτσι ακόμα , είναι τέτοιος ο παραλογισμός κ η παράνοια στο να υπάρξει τετοια συμπεριφορά από αυτόν που Δεν μπορώ να το αρχειοθετήσω έτσι απλα ….επειδή συνέβη . Δεν υπήρχε λόγος να συνέβη, μπορούσε να είναι ένα κανονικό σπίτι .

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Υπαρξιακή ψυχοθεραπεία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    συμφωνώ , τώρα περνάει στο χέρι μ, αλλά δεν μπορώ να το χειριστώ έτσι ακόμα , είναι τέτοιος ο παραλογισμός κ η παράνοια στο να υπάρξει τετοια συμπεριφορά από αυτόν που Δεν μπορώ να το αρχειοθετήσω έτσι απλα ….επειδή συνέβη . Δεν υπήρχε λόγος να συνέβη, μπορούσε να είναι ένα κανονικό σπίτι .
    το "μπορουσε", ειναι ευχολογιο.
    ναι, ¨μπορουσε", αλλα δεν εγινε ετσι.
    εσυ πρεπει να δεις τι θα κανεις ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.
    το παρελθον δεν θα αλλαξει.
    μπορει να αλλαξει μονο ο τροπος που το διαχειριζεσαι, και το τι θα κανεις ΤΩΡΑ, για το μελλον..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    Υπαρξιακή ψυχοθεραπεία
    Νοιωθεις ετοιμος να διαχειριστεις την πολυπλοκοτητα που προσφερει αυτη η μορφη θεραπειας ?
    Υπαρξιακο ...πραγματικα ποσο βαθυστοχαστη αναζητηση σε θαυμαζω αληθεια ,θελει πολυ δυναμη ολο αυτο ...

    Οποτε μηπως να σταθεις στην δικη σου αναζητηση να κατασταλαξεις -λυσεις -αποφασισεις τι θες πραγματικα εσυ και μετα να εστιασεις στις σχεσεις σου ?

    το εχεις συζητηση αυτο το θεμα που θιγεις εδω με τον θεραπευτη σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    γεια σου μαριλου, ενα χρονο πηγε καλά κ ελυσε καποια θεματα, αλλα στο τελος καπως δεν εξελισσοταν καλα η χημεια μας...κ με εχει στεναχωρησει που κλεινει ετσι η συνεργασια μ με αυτον , τυχαινει αυτο παιδια ; σας εχει τυχει να κανετε ενα καλο κυκλο με ψυχολογο αλλα κατι να σας χαλασει κ να αλλαξετε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    γεια σου μαριλου, ενα χρονο πηγε καλά κ ελυσε καποια θεματα, αλλα στο τελος καπως δεν εξελισσοταν καλα η χημεια μας...κ με εχει στεναχωρησει που κλεινει ετσι η συνεργασια μ με αυτον , τυχαινει αυτο παιδια ; σας εχει τυχει να κανετε ενα καλο κυκλο με ψυχολογο αλλα κατι να σας χαλασει κ να αλλαξετε?
    δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραεια, αλλα γνωριζω οτι συμβαινει και το να φτασει σε αδιεξοδο μια θεραπεια, αλλα και το να μην ταιριαξει εξ αρχης η χημεια ψυχοθεραπευτη και θεραπευομενου και το να ψαξει αλλον θεραπευτη, ενω σε αλλον ισως να ταιριαζει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    γεια σου μαριλου, ενα χρονο πηγε καλά κ ελυσε καποια θεματα, αλλα στο τελος καπως δεν εξελισσοταν καλα η χημεια μας...κ με εχει στεναχωρησει που κλεινει ετσι η συνεργασια μ με αυτον , τυχαινει αυτο παιδια ; σας εχει τυχει να κανετε ενα καλο κυκλο με ψυχολογο αλλα κατι να σας χαλασει κ να αλλαξετε?
    Καλημερα!

    δεν ειναι θεμα χημειας ,η χημεια ή υπαρχει απο την αρχη ή δεν υπαρχει !
    Αντιλαμβανομαι πληρως αυτο που λες εφοσον και εγω στην αρχη δυσκολευτικα να κουμπωσω με ψυχοθεραπευτη ...

    Απλα ο συγκεκριμενος θεραπευτης σου ηταν μεχρι εκει ...δεν ειναι κακο αυτο ..πολυ ψυχολογοι εκει εξω φτανουν μεχρι σε ενα σημειο και μετα οι θεραπευομενοι τους νιωθουν οτι μενουν στασιμοι ...αλλωστε το συζητας μαζι του και σαν σωστος επαγγελματιας αναγνωριζει και αυτος τις ικανοτητες του (σπανιο δυστηχως ) οποτε κλεινει ο κυκλος σας,κοινη συναινέση και πλεον εφοσον εχεις εξελιχθεις σαν προσωπικοτητα ,εχεις προχωρηση σε πολυ κομβικα σου σημεια που ισως σε εμποδιζαν μεχρι σημερα να πας παρακατω ,αναζητας πλεον τον καταλληλο που θα συμπορευτειται σε αυτη την νεα πλεον ψυχολογικη σου αναζητηση.

    Σε τετοιες περιπτωσεις να ξερεις υπαρχει και μια συνεργασια μεταξύ των ψυχολογων(προηγουμενου με νεου ) ωστε να αποφυγεις και εσυ την επαναληψη της αναδρομης σου ...

    Μην κολλας σε αυτα και μην σε προβληματιζει ολο αυτο !

    Οτι χρειαστεις εδω ειμαι δεν εισαι ο μονος που τα περνας ολα αυτα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. ΣΧΕΣΗ ΓΙΟΥ-ΜΗΤΕΡΑΣ
    By lifetiti in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 03-04-2020, 12:18
  2. Σχέσεις Πατέρα - Γιού
    By AngelN in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2019, 10:15
  3. Replies: 27
    Last Post: 26-10-2013, 11:31
  4. Σχέση μητέρας γιου
    By allantin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 02-12-2012, 04:49
  5. Σχεση πατερα-γιου
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-04-2010, 13:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •