Πρωτη επισκεψη σε ψυχιατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    4

    Πρωτη επισκεψη σε ψυχιατρο

    Καλησπερα σας.
    Ακομα και το μεγαλο κειμενο που εγραψα πριν για να κανω αυτο το ποστ το εσβησα κ ας ειναι και ανωνυμο.
    Προκειται να κανω επισκεψη σε ψυχιατρο μετα απο δικη μου αποφαση σε λιγες ωρες.
    Τα συμπτωματα μου ειναι πολλα και κατα την γνωμη μου πολυ σοβαρα . Ειμαι ομως παρα πολυ κλειστος ανθρωπος , δεν μιλαω ευκολα ουτε καν για τα ευχαριστα , και εχω μια ταση οταν με ρωταει καποιος για ενα προβλημα μου να το ωραιοποιω γιατι ντρεπομαι για αυτο .
    Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα συμβει αυτο διοτι παω σε εναν ανθρωπο αγνωστο με χιλια δυο προβληματα που κρυβω και δεν εχω μοιραστει ποτε.
    Για τι ερωτησεις θα πρεπει να ειμαι προετοιμασμενη? οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη!

    * να σημειωσω πως πριν 8 περιπου χρονια με ειχαν παραπεμψει και ειχα παει σε αλλον ψυχιατρο που μου εγραψε φαρμακευτικη αγωγη αμεσως χωρις να πω πολλα πολλα , αλλα εκεινη η περιοδος στη ζωη μου ειναι τοσο θολη που δεν θυμαμαι καν πως ηταν η επισκεψη μου εκει .

    Με αγχωνει πολυ μην παω και οτι πω ειναι ενα ωραιο ψεμα.
    Ξερω πως δεν μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο αλλα ηθελα να το μοιραστω και ισως να παρω μια συμβουλη για το πως θα επρεπε να αρχισω εγω την συζητηση (κατι που δεν κανω ποτε).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω άστον να κάνει αυτός τις ερωτήσεις και απάντησέ του όσο ειλικρινά μπορείς. Εξήγησε και το πρόβλημα όπως μας γράφεις εδώ. Θα σε βοηθήσει!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    αν ειναι καλος ο ψυχιατρος και με λιγα που θα πεις θα καταλαβει. πως πηγε το ραντεβου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Προσπάθησε να είσαι ειλικρινής και να απαντήσεις σε περίπτωση που σου κάνει ερωτήσεις.
    Όλα καλά θα πάνε , θα σε βοηθήσει πολύ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Jacques Mesrine View Post
    αν ειναι καλος ο ψυχιατρος και με λιγα που θα πεις θα καταλαβει. πως πηγε το ραντεβου?
    ευχαριστω για ολες τις απαντήσεις.
    Πήγε καλύτερα από ότι περίμενα καθώς ειχα πολυ αγχος μονο τα πρωτα 10 λεπτά .
    Ο γιατρός μου εβγαλε τα μισά "με το τσιγκέλι" αλλά παρόλα αυτα οι ερωτησεις ηταν στοχευμένες και κυλισε ευκολα.
    Θεωρησα ομως οτι τα 45 λεπτα περασαν τοσο γρηγορα που δεν προλαβα να εξηγησω πολλά .
    Δεν ηθελα να ξεκινησω καποια αγωγη , παρολα αυτα μου εγραψε wellbutrin και siranalen και βλεπουμε !

Similar Threads

  1. Επισκεψη σε ψυχίατρο...
    By logarpanos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-09-2019, 06:27
  2. Επίσκεψη σε ψυχίατρο
    By iamverysad in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 06-04-2018, 16:56
  3. επιτελους επισκεψη σε ψυχιατρο αυριο-συμβουλη
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-11-2013, 15:52
  4. πρωτη επισκεψη...
    By eirini_thess in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 20-04-2011, 00:27
  5. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 21:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •