Αμαρτία κι εξομολόγηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 81
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα πολυ χαιρομαι για ολα αυτα που διαβαζω και φυσικα για την ποιοτητα και την προσεγγιση ενος τοσο λεπτου θεματος !!!!

    Ξερετε τι κοινο υπαρχει σε ενα ψυχολογο και σ ενα πνευματικο ?

    Στο οτι ειναι καποιος εκει με τις γνωσεις του και την προθεση του να μας ακουσει και να βαλει και αυτος το λιθαρακι του στον δικο μας δρομο προς την γαληνευση ,την ηρεμια αρχικα του μυαλου μας και μετα της ψυχουλας μας .

    Μην μπερδευεται αγωγες με ολο αυτο και φυστικα τους ψυχιατρους ,αυτοι ειναι γιατροι και ειναι υπευθυνοι μονο για την αγωγη και τιποτε αλλο ειδικα αν δεν ειναι και ψυχολογοι μαζι ..

    Το θεμα της μεταμελειας ειναι τεραστιο ..Το συζητας με τον ψυχολογος το εξομολογησε στον πνευματικο σου ....και οι δυο εχουν ενα στοχο,να ΜΗΝ το ξανασκεφτεις .

    Η εξομολογηση κυκνακι μου ερχεται γιατι εκεινη την στιγμη εχεις μετανοηση ....το αν θα το κανεις μετεπειτα δεν το ξερεις ακνενας και φυσικα το να μπαινεις στην διαδικασια να σκεφτεσαι να πας επειδη εχεις ακομα τον φοβο οτι μπορει να το ξανακανεις ριναι πραγματικα κατι πολυ ασχημο να λεγετε γιατι δεν υφισταται ..

    Ισα ισα οσο εχεις ακομα σκεψεις πρεπει να το συζητησεις ωστε μεσα απο ολο αυτο θα παρεις βοηθεια στην κατανοηση και στην διαχειρηση αυτου ...


    Καντω κοροτσι μου οπως και να εισαι ,θα σου δειξει ενα δρομο που πιστεωε με ενας ψυχολογος δεν τον εχει καν σαν ιδεα στο μυαλο του .

    YOCO σε ευχαριστω εγω προσωπικα για την καταθεση εδω ενος πολυ προσωπικο σου κομματι
    Καλημέρα Μαριλού μου...

    Κι εγώ χαίρομαι που έχω καλυτερέψει, για πολλούς λόγους με βασικό το ότι δεν υποφέρω πια τόσο πολύ...

    Θα το κάνω, το έχω πάρει απόφαση, όσο δύσκολο κι αν είναι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Remedy...

    Θα σου εξηγήσω και μου λες την γνώμη σου...
    Δεν θέλω να το επαναλάβω και δεν σκοπεύω... Αλλά... Υπάρχει ένα αλλά... Είναι κάποιες στιγμές που τυχαίνει να μου περάσει σαν σκέψη απ' το μυαλό αλλά παλεύω με όλες μου τις δυνάμεις να την διώξω, αντιστέκομαι δηλαδή και νιώθω πως τα πάω αρκετά έως πολύ καλά γιατί δεν νιώθω την απελπισία των προηγούμενων χρόνων... Νιώθω θλίψη, ναι αλλά αντέχεται...

    Όσον αφορά τον ψυχίατρο, απλώς θέλω να το συζητήσω για να δω πως θα πάρω κουράγιο γιατί δεν μου είναι εύκολο να μιλήσω γι' αυτό το θέμα γιατί ντρέπομαι και γιατί πονάει πολύ... Εννοείται πως θα κάνω αυτό που πιστεύω στην περίπτωση που εκείνος δεν πιστεύει... Απλώς θα ήθελα λίγη στήριξη, αυτό είναι όλο...
    Πες μου τώρα...
    αυτα που λες στην πρωτη παραγραφο, θα τα πεις στον εξομολογο σου.
    εκεινος θα σου πει αν παιρνεις αφεση εφοσον το σκεφτεσαι με τον τροπο που το σκεφτεσαι.

    οσον αφορα τον ψυχιατρο, αυτα που λες δεν μου απαντανε σε αυτα που ειπα.
    αν ο ψυχιατρος θεωρει βλακειες την εξομολογηση και την θρησκεια, τι νοημα εχει να ζητησεις στηριξη εκει;;;
    αν δεν πιστευει οτι ειναι σωστη κινηση, θα σε αποθαρυνει, δεν θα σε ενθαρυνει.
    καλυτερα θα ειναι να παρεις κουραγιο απο καποια φιλη σου που ε χετε τα ιδια πιστευω, παρα απο εναν γιατρο που να στο πω ξεκαθαρα, μπορει και να σε κραξει γι αυτα που λες..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,356
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Μαριλού μου...

    Κι εγώ χαίρομαι που έχω καλυτερέψει, για πολλούς λόγους με βασικό το ότι δεν υποφέρω πια τόσο πολύ...

    Θα το κάνω, το έχω πάρει απόφαση, όσο δύσκολο κι αν είναι...
    Δεν εισαι μονη σου ...ειπα να μην το γραψω αλλα τελικα το προσθεσα μονο και μονο για εσενα ..

    Για να δεις οτι και εγω και σκεφτηκα να φουνταρω και ηθελα να το κανω ....απλα με σταματησε μια εικονα ισως ?ισως και το οτι δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεαβατι ?

    πολλα ...αρκει να δεις πως ημουν και εγω σε αυτη την σκεψη και στην εξομολογηση κανενας δεν μου ειπε το οτιδηποτε για αμαρτια ή για το αν θα το ξανασκεφτω οτι δεν εκανα σωστα που πηγα την δεδομενη στυιγμη για να βγαλω κατι απο μεσα μου

    μαζι ειμαστε ΚΑΙ σε αυτο απλα καποιος το προχωραει και καποιος σταματαει ..η σκεψη ,η ιδεα ομως ειναι ιδια ..συνοδοιποροι κυκνακι μας ,ολοι μας ,αυτο να θυμασαι και κανενας δεν ειναι αξιος να κρινει κανεναν ουτε ακομα ενας κληρικος
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτα που λες στην πρωτη παραγραφο, θα τα πεις στον εξομολογο σου.
    εκεινος θα σου πει αν παιρνεις αφεση εφοσον το σκεφτεσαι με τον τροπο που το σκεφτεσαι.

    οσον αφορα τον ψυχιατρο, αυτα που λες δεν μου απαντανε σε αυτα που ειπα.
    αν ο ψυχιατρος θεωρει βλακειες την εξομολογηση και την θρησκεια, τι νοημα εχει να ζητησεις στηριξη εκει;;;
    αν δεν πιστευει οτι ειναι σωστη κινηση, θα σε αποθαρυνει, δεν θα σε ενθαρυνει.
    καλυτερα θα ειναι να παρεις κουραγιο απο καποια φιλη σου που ε χετε τα ιδια πιστευω, παρα απο εναν γιατρο που να στο πω ξεκαθαρα, μπορει και να σε κραξει γι αυτα που λες..
    Θα του τα πω... Γιατί όσο κι αν δεν σκοπεύω να το επαναλάβω, δεν μπορώ να ξέρω με 100% βεβαιότητα ότι δεν θα συμβεί ποτέ ξανά στο μέλλον... Αν για παράδειγμα συμβεί κάτι τραγικό, δεν μπορώ να ξέρω αν θ' αντέξω... Θα του τα πω κι αυτά...

    Τώρα για τον ψυχίατρο, ίσως να έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα έτσι... Έχω φίλη που πιστεύει όπως εγώ, ναι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν εισαι μονη σου ...ειπα να μην το γραψω αλλα τελικα το προσθεσα μονο και μονο για εσενα ..

    Για να δεις οτι και εγω και σκεφτηκα να φουνταρω και ηθελα να το κανω ....απλα με σταματησε μια εικονα ισως ?ισως και το οτι δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεαβατι ?

    πολλα ...αρκει να δεις πως ημουν και εγω σε αυτη την σκεψη και στην εξομολογηση κανενας δεν μου ειπε το οτιδηποτε για αμαρτια ή για το αν θα το ξανασκεφτω οτι δεν εκανα σωστα που πηγα την δεδομενη στυιγμη για να βγαλω κατι απο μεσα μου

    μαζι ειμαστε ΚΑΙ σε αυτο απλα καποιος το προχωραει και καποιος σταματαει ..η σκεψη ,η ιδεα ομως ειναι ιδια ..συνοδοιποροι κυκνακι μας ,ολοι μας ,αυτο να θυμασαι και κανενας δεν ειναι αξιος να κρινει κανεναν ουτε ακομα ενας κληρικος
    Σ' ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μου ♥
    Όντως με βοηθάει η σκέψη πως δεν είμαι μόνη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    φιλαρακι μου βρες εναν πνευματικο να σε στηρίζει να ειναι σωστος ανθρωπος κι να σε βοηθα πνευματικα να σταθεις ξανα στα ποδια σου ξεκινα μια νεα αρχη για σενα .μετα απ την εξομολογηση ολα θα φτιαξουν κρατα γερα κι να θυμασαι ο χριστος ειν κοντα σε αυτους που πονανε . ζητα την ευτυχια κι τη γαλήνη στα ομορφα απλα πραγματα κι θα δεις πως η ζωη εχει κι χρωματα ομορφα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου βρες εναν πνευματικο να σε στηρίζει να ειναι σωστος ανθρωπος κι να σε βοηθα πνευματικα να σταθεις ξανα στα ποδια σου ξεκινα μια νεα αρχη για σενα .μετα απ την εξομολογηση ολα θα φτιαξουν κρατα γερα κι να θυμασαι ο χριστος ειν κοντα σε αυτους που πονανε . ζητα την ευτυχια κι τη γαλήνη στα ομορφα απλα πραγματα κι θα δεις πως η ζωη εχει κι χρωματα ομορφα .
    Ξέρω πως υπάρχουν και κάποια όμορφα πράγματα στη ζωή αλλά κάποια απ' αυτά, σημαντικά για μένα, δεν τα έχω πια... Όπως για παράδειγμα αγάπη... Είμαι πολύ καιρό μόνη μου και μου λείπει η αίσθηση πως κάποιος με νοιάζεται... Δεν νομίζω πως ζητάω κάτι υπερβολικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    φιλαρακι μου αυτο ζητω κι εγω απο οταν ημουν παιδι δε το βρηκα ακομα κι τωρα μα δε μπορουμε να το κυνηγάμε αν δε συμβαινει κι ετσι παμε σε αλλους δρομους να βρουμε κατι να μας γαληνεύει εγω το ρίχνω στη μουσικη ακουω πολυ μουσική κι κοιταω ταινίες κι περνα η ωρα ζω στο κοσμο μου μια κι οι ανθρωποι με απέρριψαν σα οντοτητα δε υπαρχω για αυτους μα παλευω να το πολεμω το οτι δε αξιζω για αλλους κι ετσι γιατρεύω τις πληγες μου με αλλο τροπο κανοντας πραγματα που μου δινουν χαρα εστω κι λιγη . η σκεψη μου μαζι σου φιλαρακι κρατα γερα δυνατα ο θεος ειν κοντα σε αυτους που πονανε παντα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Εννοείς ότι σου λείπει η ερωτική αγάπη κύκνε, ή γενικώς η αγάπη από τους άλλους και η στήριξη;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Είναι αυτή η αβεβαιότητα για το αν θα επαναλάβεις την απόπειρα στο μέλλον ο ανασταλτικός παράγοντας για ειλικρινή μεταμέλεια Κύκνε.
    Προσωπικά δεν έχω κάνει απόπειρα,αλλά μου έχει περάσει από το μυαλό...Το στοίχημα είναι να καταπολεμάμε αυτον τον πειρασμό,και ο καλύτερος τρόπος για να το κάνουμε αυτό είναι να βρούμε τρόπο να αντλούμε ικανοποίηση από την ζωή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου αυτο ζητω κι εγω απο οταν ημουν παιδι δε το βρηκα ακομα κι τωρα μα δε μπορουμε να το κυνηγάμε αν δε συμβαινει κι ετσι παμε σε αλλους δρομους να βρουμε κατι να μας γαληνεύει εγω το ρίχνω στη μουσικη ακουω πολυ μουσική κι κοιταω ταινίες κι περνα η ωρα ζω στο κοσμο μου μια κι οι ανθρωποι με απέρριψαν σα οντοτητα δε υπαρχω για αυτους μα παλευω να το πολεμω το οτι δε αξιζω για αλλους κι ετσι γιατρεύω τις πληγες μου με αλλο τροπο κανοντας πραγματα που μου δινουν χαρα εστω κι λιγη . η σκεψη μου μαζι σου φιλαρακι κρατα γερα δυνατα ο θεος ειν κοντα σε αυτους που πονανε παντα .
    Σ' ευχαριστώ για την συμπαράσταση... Μικροπράγματα που μου δίνουν χαρά κάνω κι εγώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Εννοείς ότι σου λείπει η ερωτική αγάπη κύκνε, ή γενικώς η αγάπη από τους άλλους και η στήριξη;
    Η ερωτική αγάπη... Μου λείπει μια αγκαλιά που να είναι ασφαλής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είναι αυτή η αβεβαιότητα για το αν θα επαναλάβεις την απόπειρα στο μέλλον ο ανασταλτικός παράγοντας για ειλικρινή μεταμέλεια Κύκνε.
    Προσωπικά δεν έχω κάνει απόπειρα,αλλά μου έχει περάσει από το μυαλό...Το στοίχημα είναι να καταπολεμάμε αυτον τον πειρασμό,και ο καλύτερος τρόπος για να το κάνουμε αυτό είναι να βρούμε τρόπο να αντλούμε ικανοποίηση από την ζωή.
    Τι να σου πω Yoco Choco, νιώθω πως έχω μετανιώσει ειλικρινά... Αλλά πώς να είμαι σίγουρη ότι αν συμβεί κάτι πολύ άσχημο, δεν θα λυγίσω; Άνθρωπος είμαι κι εγώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    ζητάς αμόρε μιο ε ??εγω νομιζα έλεγες άνθρωπο που σε επίπεδο φιλικά ανθρωπινά αδελφικά να προφέρει μια αγκαλια στηριξης κι αγαπης. αυτα ειν στην εποχή μας πολυ δυσκολο να τα βρεις . μα ας μην ειν αυτο ετια να κανεις κακο σε σενα καν αλλα που σε ευχαριστούν κι μπορει να κατσει κι αυτο που ζητας μια μερα ετσι ξαφνικά κι να ειν ολα μια χαρα.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Η ερωτική αγάπη... Μου λείπει μια αγκαλιά που να είναι ασφαλής...
    Δεν είσαι η μόνη που δεν έχει, αν σε παρηγορεί αυτό. Το ίδιο αισθάνομαι αλλά έχω εμένα.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ιστορια μου, αμαρτια μου....
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 22-06-2014, 03:26
  2. ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ
    By dani in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2014, 23:27
  3. Όταν το σεξ θεωρείται αμαρτία..
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 02-07-2011, 02:02
  4. Αν είναι η αγάπη αμαρτία
    By xameni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2009, 10:13
  5. Iστορια μου,αμαρτια μου
    By Σπυριδουλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 19-12-2006, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •