Αμαρτία κι εξομολόγηση - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 81 of 81
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Νομίζω είναι μεγαλύτερη αμαρτία να σκοτώσεις κάποιον άλλο από το να σκοτώσεις τον εαυτό σου...Συμφωνα με τον προσωπικό μου κώδικα ηθικών αξιών πάντα...Υπαρχει πουθενά γραμμένο το αντίθετο?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    κι τα δυο ειναι κακα πρεπει να να παλεύουμε μην κάνουμε κατι κακο σε εμας η σε αλλον
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μαριλού μου,

    συμφωνώ κυρίως με την τελευταία παράγραφο... Είναι πολύ σημαντικό να μοιράζεσαι κι όλα αυτά που αναφέρεις...
    Αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το σημείο που αναφέρεσαι στην υποτίμηση κι άλλα σχετικά, μπορείς να μου το εξηγήσεις;
    καλημερα

    ο ερωτας ειναι υποκειμενικος για ορισμενους ανθρωπους ...μπορει να ερχεται μετα και απο ενα καυγα ,ενα διαπλικτισμο...ακομα και η ερωτικη πραξη που ερχεται μετα απο ενα διαπλικτισμο εχει πολλα στοιχεια μεσα .. ...ακομα και εκει ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενα επιπεδο ..
    δεν μπορεις να χλευαζεις τον αλλο ,να τον προσβαλεις και μετα σαν να μην συμβαινει τιποτα ..
    τα λογια καμια φορα ειναι χειροτερα απο τις πραξεις οποτε τι σημασια εχει να ζω εναν υποτιθεμενο ερωτα οταν μεσα σε αυτον υπαρχουν και οι φυσιολογικες διαφωνιες ενος ζευγαριου ,ΑΛΛΑ αυτες οι διαφωνιες κρυβουν ολα αυτα που ανεφερα ..

    οταν αγαπας καποιον ακομα και στις διαφωνιες δεν τον υποτιμας αυτο ειναι το κύριο συστατικο ωστε να μπορεσει αυτος ο ερωτας να μετατραπει σε αληθινη αγαπη βασισμενη σε ερωτικο αλληλενδετο συναισθημα !

    ολο αυτο που προανεφερα πραγματικα αντικατροπτιζει πως ενας αρχικος ερωτας που μετατρεπεται σε αγαπη μπορει να εχεις διαρκεια ακομα και πολλα χρονια μετα ...το βλεπω πλέον σε πολλα ζευγαρια που συμμετεχουν στις ομαδικες συνεδριες αλλα το βλεπω και απο εμενα την ιδια ,την δικη μου σχεση που μετα απο τοσα χρονια μπορει και κρατιεται σε ενα επιπεδο γιατι απο την αρχη ειχα σαν νομο οσο και να διαφωνουμε να κραταμε ενα επιπεδο,οχι γιατι ηξερα οσα ξερω σημερα για της ερωτικες σχεσεις αλλα γιατι ετσι ημουν και συνεχιζω να ειμαι σαν ανθρωπος ..
    ξερω πως αν ο ερωτικος μου συντροφος με υποτιμηση ακομα και πανω στα νευρα του κατι θα σπασει μεσα μου ...δεν αντεχω να ειμαι με ανθρωπους που να με υποτιμουν αλλα και εγω να τους υποβαθμιζω ...τον αντρα και πολυ περισσοτερο τον αντρα μου θελω να τον εχω πολυ ψηλα ,να τον θαυμαζω ...αυτο ειναι το δικο μου στοιχειο που ετυχε να ειναι και ο νομος της αληθινης και μακροχρονιας αγαπης ..

    μονο οταν θαυμαζεις τον συντροφο σου ,μονο οταν εισαι ειλικρινεις απεναντι του ,μονο οταν εχεις το θαρρος να παραδεχτεις και τις ισως καποιες στιγμες αδυναμιας σου μπορει να κρατηθει ολο αυτο αναλλοίωτο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Ο έρωτας είναι κάτι που έρχεται ετοιμοπαράδοτο, θα το παρομοίαζα με εμμονική διαταραχή που περιορίζει λίγο την αντίληψη, ντόπα. Η αγάπη από την άλλη είναι κάτι που χτίζεται, είναι η κορωνίδα όλων των αξιών.
    Τι ενδιαφέρων προσσεγγιση πραγματικα !

    ΝΑΙ εχεις δικιο και οσο ξαναδιαβαζω την τοποθετηση σου τοσο πιο πολυ ταυτιζομαι με ολο αυτο !
    Εμμονικη διαταραχη !

    Ποσες φορες εχουμε συναντηση εμμονικες αντιδρασεις ειδικα οταν αποριπτεις τον αλλο ερωτικα ?
    Ποσοι ανθρωποι ενω τους λες οτι δεν θες να εισαι μαζι τους αναπτυσουν στο δικο τους μυαλο μονο εμμονικες σκεψες ,τοσο εντονες που στο τελος τις κανουν πραξει και πειθουν τον ιδιο τους τον ευατο οτι ετσι ειναι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Καταρχήν δεν πιστεύω πια. Κατά δεύτερον όπως λέει το Ευαγγέλιο, η μεγαλύτερη αμαρτία, η μόνη που δεν συγχωρείται είναι η βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος. Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει αυτό αλλά σίγουρα δεν είναι η αυτοκτονία. Συζήτησε το με το γιατρό σου, ίσως μπορεί να σου συστήσει ιερωμένους που έχουν και πτυχίο ψυχολογίας/ ψυχιατρικής, υπάρχουν αρκετοί σίγουρα. Αφού πιστεύεις, η εξομολόγηση θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα σίγουρα.
    Μάλιστα... Όχι, αυτή την αμαρτία δεν την έχω διαπράξει...

    Η εξομολόγηση θα με κάνει να νιώσω καλύτερα αν ο παπάς μου δώσει άφεση... Αλλιώς θα μου μείνει το συναίσθημα της ενοχής κι ο φόβος για το που θα καταλήξω μετά θάνατον...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    καλημερα

    ο ερωτας ειναι υποκειμενικος για ορισμενους ανθρωπους ...μπορει να ερχεται μετα και απο ενα καυγα ,ενα διαπλικτισμο...ακομα και η ερωτικη πραξη που ερχεται μετα απο ενα διαπλικτισμο εχει πολλα στοιχεια μεσα .. ...ακομα και εκει ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενα επιπεδο ..
    δεν μπορεις να χλευαζεις τον αλλο ,να τον προσβαλεις και μετα σαν να μην συμβαινει τιποτα ..
    τα λογια καμια φορα ειναι χειροτερα απο τις πραξεις οποτε τι σημασια εχει να ζω εναν υποτιθεμενο ερωτα οταν μεσα σε αυτον υπαρχουν και οι φυσιολογικες διαφωνιες ενος ζευγαριου ,ΑΛΛΑ αυτες οι διαφωνιες κρυβουν ολα αυτα που ανεφερα ..

    οταν αγαπας καποιον ακομα και στις διαφωνιες δεν τον υποτιμας αυτο ειναι το κύριο συστατικο ωστε να μπορεσει αυτος ο ερωτας να μετατραπει σε αληθινη αγαπη βασισμενη σε ερωτικο αλληλενδετο συναισθημα !

    ολο αυτο που προανεφερα πραγματικα αντικατροπτιζει πως ενας αρχικος ερωτας που μετατρεπεται σε αγαπη μπορει να εχεις διαρκεια ακομα και πολλα χρονια μετα ...το βλεπω πλέον σε πολλα ζευγαρια που συμμετεχουν στις ομαδικες συνεδριες αλλα το βλεπω και απο εμενα την ιδια ,την δικη μου σχεση που μετα απο τοσα χρονια μπορει και κρατιεται σε ενα επιπεδο γιατι απο την αρχη ειχα σαν νομο οσο και να διαφωνουμε να κραταμε ενα επιπεδο,οχι γιατι ηξερα οσα ξερω σημερα για της ερωτικες σχεσεις αλλα γιατι ετσι ημουν και συνεχιζω να ειμαι σαν ανθρωπος ..
    ξερω πως αν ο ερωτικος μου συντροφος με υποτιμηση ακομα και πανω στα νευρα του κατι θα σπασει μεσα μου ...δεν αντεχω να ειμαι με ανθρωπους που να με υποτιμουν αλλα και εγω να τους υποβαθμιζω ...τον αντρα και πολυ περισσοτερο τον αντρα μου θελω να τον εχω πολυ ψηλα ,να τον θαυμαζω ...αυτο ειναι το δικο μου στοιχειο που ετυχε να ειναι και ο νομος της αληθινης και μακροχρονιας αγαπης ..

    μονο οταν θαυμαζεις τον συντροφο σου ,μονο οταν εισαι ειλικρινεις απεναντι του ,μονο οταν εχεις το θαρρος να παραδεχτεις και τις ισως καποιες στιγμες αδυναμιας σου μπορει να κρατηθει ολο αυτο αναλλοίωτο
    Καλησπέρα...

    Κατάλαβα τώρα και συμφωνώ μαζί σου... Κι εγώ τον πρώην μου τον είχα πολύ ψηλά και τον έχω ακόμα ψηλά σαν άνθρωπο κι ας μην είμαστε πια μαζί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. ιστορια μου, αμαρτια μου....
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 22-06-2014, 04:26
  2. ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ
    By dani in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-02-2014, 00:27
  3. Όταν το σεξ θεωρείται αμαρτία..
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 02-07-2011, 03:02
  4. Αν είναι η αγάπη αμαρτία
    By xameni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2009, 11:13
  5. Iστορια μου,αμαρτια μου
    By Σπυριδουλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 19-12-2006, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •