Αμαρτία κι εξομολόγηση - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 81
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και όμως η υπέρτατη δύναμη της αγάπης δεν είναι ο έρωτας..

    Ειναι ο σεβασμός, η άλληλο υποστιριξη, η κατανόηση, το μοιράζομαι, η γέννηση ενός παιδιού μέσα από όλη αυτή την αγάπη δύο ανθρώπων..


    Τι σημασία μπορεί να έχει ο έρωτας όταν έρχεται μετά από υποβιβασμό, χλευασμό ,υποτίμηση κ.α

    Ολοι αναζητούν την πραγματική ουσία της αγάπης μέσα απο κάτι τόσο εφήμερο και παροδικό, τον έρωτα..

    Λαθος προορισμός δίνεται ώστε να καταφέρει ένας άνθρωπος που θέλει να έχει στην ζωή του αυτή την δύναμη!!!
    Στο χάρτη αυτής διαδρομής πρωταρχικός σου στόχος πρέπει να ειναι ο σεβασμός η στήριξη και το μοιράζομαι για τις προσδοκίες και τις πεποιθήσεις του καθενός.

    μόνο ετσι και θα δώσεις και θα πάρεις αγάπη!!!
    Μαριλού μου,

    συμφωνώ κυρίως με την τελευταία παράγραφο... Είναι πολύ σημαντικό να μοιράζεσαι κι όλα αυτά που αναφέρεις...
    Αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το σημείο που αναφέρεσαι στην υποτίμηση κι άλλα σχετικά, μπορείς να μου το εξηγήσεις;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Μήπως όμως οι συνθήκες που μπορεί να οδηγήσουν ένα άτομο σε αυτοκτονία δεν είναι πάντα τόσο τραγικές όσο τις έχει δραματοποιήσει το άτομο?
    Δεν μιλάω για τετραπληγίες όπως στην ταινία ή για τετάρτου βαθμού καρκίνο,αλλά για πρόσκαιρες ή χρόνιες απογοητεύσεις.
    Είναι πιθανό, δεν το αποκλείω...

    Εγώ πάντως υπέφερα πάρα πολύ εκείνη την περίοδο, ένιωθα υπερβολικό φόβο που δεν με άφηνε να κοιμηθώ, ότι είχα χάσει τη γη κάτω απ' τα πόδια μου και μεγάλο πόνο που είχα χάσει εκείνον που αγαπούσα και που ήταν μεγάλο στήριγμα για μένα... Ξαφνικά έμεινα μόνη και μετέωρη και δεν μπορούσα να τα καταφέρω μόνη... Έκλαιγα πολύ και συχνά... Βασικά η κατρακύλα ξεκίνησε απ' τους αυτοτραυματισμούς, μετά εξελίχθηκαν σε απόπειρες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    το σχόλιο πανω απ μενα τωρα που γραφω ειναι κορυφη !!!!!!!!!!! φιλαρακι κυκνε εδω τα λεει ολα !!ζητάς κι εσυ τον άνθρωπο σου κι ειν σωστότατο !!
    Σωστά τα λες... Δεν ψάχνω κάτι εφήμερο, όντως ψάχνω τον άνθρωπο μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Εγώ πάντως υπέφερα πάρα πολύ εκείνη την περίοδο, ένιωθα υπερβολικό φόβο που δεν με άφηνε να κοιμηθώ, ότι είχα χάσει τη γη κάτω απ' τα πόδια μου και μεγάλο πόνο που είχα χάσει εκείνον που αγαπούσα και που ήταν μεγάλο στήριγμα για μένα... Ξαφνικά έμεινα μόνη και μετέωρη και δεν μπορούσα να τα καταφέρω μόνη... Έκλαιγα πολύ και συχνά... Βασικά η κατρακύλα ξεκίνησε απ' τους αυτοτραυματισμούς, μετά εξελίχθηκαν σε απόπειρες...
    Σωστά...Καταλαβαίνω...Ακόμη και αν έχεις υπερδραματοποιήσει μέσα σου μια κατάσταση,ακόμα και αν το πρόβλημα υπάρχει μέσα στο μυαλό σου,δεν σημαίνει ότι δεν υποφέρεις εξίσου σημαντικά με ένα αντικειμενικό πρόβλημα...
    Είναι χαρακτηριστικό της αυτοκτονίας η υπερβολή αυτού που αισθανόμαστε.
    Όπως σου είπα,μόνο αν μείνουμε ικανοποιημένοι από την ζωή μας θα φύγουν αυτές οι σκέψεις...Όταν κατακτήσουμε εσωτερική πληρότητα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σωστά...Καταλαβαίνω...Ακόμη και αν έχεις υπερδραματοποιήσει μέσα σου μια κατάσταση,ακόμα και αν το πρόβλημα υπάρχει μέσα στο μυαλό σου,δεν σημαίνει ότι δεν υποφέρεις εξίσου σημαντικά με ένα αντικειμενικό πρόβλημα...
    Είναι χαρακτηριστικό της αυτοκτονίας η υπερβολή αυτού που αισθανόμαστε.
    Όπως σου είπα,μόνο αν μείνουμε ικανοποιημένοι από την ζωή μας θα φύγουν αυτές οι σκέψεις...Όταν κατακτήσουμε εσωτερική πληρότητα.
    Έχεις δίκιο αλλά το βλέπω δύσκολο να μείνω ικανοποιημένη απ' τη ζωή μου όταν μου λείπουν βασικά πράγματα για μένα... Κάνω πράγματα για να περνάω καλά αλλά πάντα υπάρχει ένα κενό μέσα μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχεις δίκιο αλλά το βλέπω δύσκολο να μείνω ικανοποιημένη απ' τη ζωή μου όταν μου λείπουν βασικά πράγματα για μένα... Κάνω πράγματα για να περνάω καλά αλλά πάντα υπάρχει ένα κενό μέσα μου...
    Εγώ ούτε καν που κάνω πράγματα για να περνάω καλά...Δεν αντλώ την παραμικρή ικανοποίηση από την ζωή μου και δεν κάνω κάτι γι'αυτό...Κενό...Δυσαναπλήρω� �ο....Που δεν έχω ιδέα πως γεμίζει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εγώ ούτε καν που κάνω πράγματα για να περνάω καλά...Δεν αντλώ την παραμικρή ικανοποίηση από την ζωή μου και δεν κάνω κάτι γι'αυτό...Κενό...Δυσαναπλήρω� �ο....Που δεν έχω ιδέα πως γεμίζει.
    Καλημέρα...

    Δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω φυσικά αλλά πώς αντέχεις έτσι; Δηλαδή ούτε οι ταινίες δεν σε ευχαριστούν; Έστω για όσο κρατάνε;

    Για να επανέλθω και στο θέμα, σκέφτομαι να πάω για την εξομολόγηση από βδομάδα... Να δούμε τι θα γίνει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω φυσικά αλλά πώς αντέχεις έτσι; Δηλαδή ούτε οι ταινίες δεν σε ευχαριστούν; Έστω για όσο κρατάνε;

    Για να επανέλθω και στο θέμα, σκέφτομαι να πάω για την εξομολόγηση από βδομάδα... Να δούμε τι θα γίνει...
    Εγώ θα πάρω κινητό τώρα, αλλά δεν νιώθω χαρά!! Αυτό που έχω είναι θριτζι και έχει πρόβλημα στα δεδομένα του, οπότε αναγκαστικά θα πάρω άλλο κινητό.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ θα πάρω κινητό τώρα, αλλά δεν νιώθω χαρά!! Αυτό που έχω είναι θριτζι και έχει πρόβλημα στα δεδομένα του, οπότε αναγκαστικά θα πάρω άλλο κινητό.
    Ανδρέα, να σε ρωτήσω γιατί δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει καλά... Κι εσύ από κατάθλιψη υποφέρεις;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ανδρέα, να σε ρωτήσω γιατί δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει καλά... Κι εσύ από κατάθλιψη υποφέρεις;
    Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω, πιστεύεις ότι ποτέ μου δεν ρώτησα την γιατρό μου ούτε την προηγούμενη ούτε αυτή, το σίγουρο είναι ότι έχω θλίψη και άγχος, εάν έχω κατάθλιψη θα είναι σίγουρα ήπιας μορφής

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    φιλαρακι σε καταλαβαινω σιγουρα κι εγω το ζητουσα ειδα τιποτα δε γινεται κι το αφησα ετσι δε το ζωριζω δε το διεκδικώ πλέον. προσπαθω να κανω πραγματα να χερομε λιγακι γιατι κι στο σπιτι μου εχω προβληματα με την μανα μου . ζητουσα εψαχνα προσμονουσα ανθρωπους να με αγαπουν κι να τους αγαπω ανθρωπινα σωστα μα τιποτα . δεν πειραζει ας παλεύουμε να βρισκουμε λιγη ψυχικη ηρεμια έστω μερικά λεπτα απ την μερα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω φυσικά αλλά πώς αντέχεις έτσι; Δηλαδή ούτε οι ταινίες δεν σε ευχαριστούν; Έστω για όσο κρατάνε;

    Για να επανέλθω και στο θέμα, σκέφτομαι να πάω για την εξομολόγηση από βδομάδα... Να δούμε τι θα γίνει...
    Δεν αντέχω αλλά και τι να κάνω?...Το ανέχομαι παθητικά...Μόνο όταν βλέπω μια ωραία ταινία ή ένα όμορφο όνειρο αντλώ κάποιου είδους ευχαρίστηση,αλλά δεν κρατάει πολύ.
    Να πας για εξομολόγηση να το βγάλεις από μέσα σου να μην το έχεις βάρος και εκκρεμότητα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν αντέχω αλλά και τι να κάνω?...Το ανέχομαι παθητικά...Μόνο όταν βλέπω μια ωραία ταινία ή ένα όμορφο όνειρο αντλώ κάποιου είδους ευχαρίστηση,αλλά δεν κρατάει πολύ.
    Να πας για εξομολόγηση να το βγάλεις από μέσα σου να μην το έχεις βάρος και εκκρεμότητα.
    Κατάλαβα...

    Ναι, θα πάω κι ελπίζω να μου δώσει την άφεση αμαρτιών ο πάτερ... Το έχω ανάγκη για να συνεχίσω να προσπαθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #74
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και όμως η υπέρτατη δύναμη της αγάπης δεν είναι ο έρωτας..

    Ειναι ο σεβασμός, η άλληλο υποστιριξη, η κατανόηση, το μοιράζομαι,

    Ολοι αναζητούν την πραγματική ουσία της αγάπης μέσα απο κάτι τόσο εφήμερο και παροδικό, τον έρωτα..
    Ο έρωτας είναι κάτι που έρχεται ετοιμοπαράδοτο, θα το παρομοίαζα με εμμονική διαταραχή που περιορίζει λίγο την αντίληψη, ντόπα. Η αγάπη από την άλλη είναι κάτι που χτίζεται, είναι η κορωνίδα όλων των αξιών.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Καταρχήν δεν πιστεύω πια. Κατά δεύτερον όπως λέει το Ευαγγέλιο, η μεγαλύτερη αμαρτία, η μόνη που δεν συγχωρείται είναι η βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος. Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει αυτό αλλά σίγουρα δεν είναι η αυτοκτονία. Συζήτησε το με το γιατρό σου, ίσως μπορεί να σου συστήσει ιερωμένους που έχουν και πτυχίο ψυχολογίας/ ψυχιατρικής, υπάρχουν αρκετοί σίγουρα. Αφού πιστεύεις, η εξομολόγηση θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα σίγουρα.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. ιστορια μου, αμαρτια μου....
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 22-06-2014, 03:26
  2. ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ
    By dani in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2014, 23:27
  3. Όταν το σεξ θεωρείται αμαρτία..
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 02-07-2011, 02:02
  4. Αν είναι η αγάπη αμαρτία
    By xameni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2009, 10:13
  5. Iστορια μου,αμαρτια μου
    By Σπυριδουλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 19-12-2006, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •