Έντονη γυναικομαστια-αγχος ντροπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    8

    Έντονη γυναικομαστια-αγχος ντροπη

    Καλησπερα σας είμαι 25 χρονών αλλά έχω αναπτύξει έντονη γυναικομαστία λόγω επιπλοκων ορμονών με αποτέλεσμα να πρηστουν τα στήθη μου αρκετά και να με ενοχλουν... Προσπαθώ καιρό να το αντιμετωπίσω φορώντας ρουχα που να μην διαγράφουν κλπ αλλά τίποτα... Με πονανε κιόλας τελευταία καπως, με αποτέλεσμα να θέλω να παω να αγοράσω σουτιέν.. Ξέρω ότι είναι κάπως για άντρα αλλά δεν βρίσκω άλλη επιλογή. Είναι κακό λέτε να παω σε ένα μαγαζί και να με βοηθήσει κάποια κοπέλα όσον αφορά μέγεθος κλπ? Θα βοηθήσει λέτε κάτι τέτοιο? Από αποψη στήριξης προστασιας γιατί είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    καλησπερα!
    εαν θελεις να βαλεις στηθοδεσμο να το κανεις και να πας σε μαγαζι για να αγορασεις. σιγουρα μερικοι ανθρωποι μπορει και να σε κοροιδεψουν. συμβαινουν αυτα. ομως οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν θα το κανουν. ετσι λεω να κανεις αυτο που θελεις και να μην δινεις δεκαρα τσακιστη για το πως φαινεται στους αλλους, αυτοι ας κανουν κουμαντο στον δικο τους εαυτο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ πολυ για το μήνυμα, μου έδωσες θάρρος κάπως... Έχεις δίκιο, μαλλον έτσι πρεπει... Ωστόσο επειδή είναι λίγο ευαίσθητο θέμα, τώρα το χειμώνα αντιμετωπίζεται καπως,το καλοκαίρι είναι τα δυσκολα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Filaki View Post
    Καλησπερα σας είμαι 25 χρονών αλλά έχω αναπτύξει έντονη γυναικομαστία λόγω επιπλοκων ορμονών με αποτέλεσμα να πρηστουν τα στήθη μου αρκετά και να με ενοχλουν... Προσπαθώ καιρό να το αντιμετωπίσω φορώντας ρουχα που να μην διαγράφουν κλπ αλλά τίποτα... Με πονανε κιόλας τελευταία καπως, με αποτέλεσμα να θέλω να παω να αγοράσω σουτιέν.. Ξέρω ότι είναι κάπως για άντρα αλλά δεν βρίσκω άλλη επιλογή. Είναι κακό λέτε να παω σε ένα μαγαζί και να με βοηθήσει κάποια κοπέλα όσον αφορά μέγεθος κλπ? Θα βοηθήσει λέτε κάτι τέτοιο? Από αποψη στήριξης προστασιας γιατί είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό...
    τι εννοεις με τις επιπλοκες των ορμονων; παιρνεις ορμονες;
    το σουτιεν τι σχεση εχει με τον πονο στο στηθος;
    αν σε ποναει το στηθος, θα σε ποναει και με σουτιεν, απλα θα φαινεται ακομα περισσοτερο αν φορας σουτιεν. για ποιον λογο θελεις να το βαλεις;

    οσο για την αγορα σουτιεν, μπορεις να την κανεις και ονλαιν. και σιγουρα το ξερεις.
    ολα τα καταστηματα εχουν αναλυτικους οδηγους μεγεθων...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    8
    Καλησπερα λαμβανα οιστρογονα για ένα διάστημα δυο ετών μετά από θεραπεία με ενδοκρινολογο καθώς είχα διαγνωσθεί με διαταραχή φυλου.... Μετά από πολλη προσπαθεια και πολλες ψυχοθεραπειες κατάφερα να το ξεπεράσω και τώρα προσπαθω ουσιαστικα να γυρίσω εκεί που ήμουνα πρωτα... Ωστόσο κάποιες αλλαγές είναι μόνιμες. Το σουτιέν το θέλω για στήριξη κυρίως γιατί έχουν ένα καλό μέγεθος και για να μην τριβεται στα ρουχα και με ενοχλουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Δυστυχως η διαταραχη φυλου δεν αντιμετωπιζεται ως διαταραχη = απομακρυνση απο το κανονικο και σε περιπτωση επιστροφης στο κανονικο, η ζημια ειναι μονιμη. Η δημιουργια γυναικειου στηθους ή η μετατροπη γεννητικων οργανων ειναι μη αναστρεψιμη.

Similar Threads

  1. Έντονη στεναχώρια και άγχος
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-12-2022, 22:19
  2. Αγχος και ντροπη
    By Arhs98 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 17
    Last Post: 06-12-2019, 21:01
  3. Replies: 1
    Last Post: 17-09-2015, 11:31
  4. Ντροπή+στεναχώρια+άγχος
    By Γάτος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 06-05-2014, 01:51
  5. φοβος αγχος ντροπη
    By nikos2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 01-03-2014, 23:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •