Άγχος και αρρωστοφοβια, η ομοιοπαθητική θα βοηθήσει??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Άγχος και αρρωστοφοβια, η ομοιοπαθητική θα βοηθήσει??

    Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργια εδώ.. πριν λίγες μέρες έκλεισα τα 33.. κ εδώ κ 11 χρόνια περιπου είμαι φουλ αρρωστοφοβικη.. με αρκετές κρίσεις πανικού στο παρελθόν που τα τελευταία χρόνια μπορώ να πω πως εχω μάθει να διαχειρίζομαι μόνη μου κ δεν έρχονται συχνά.. όμως κ αν έρθουν έχω βάλει τον εαυτό μου στη διαδικασία να τις αποβάλει σχετικά γρήγορα.. το θέμα μου είναι η αρρωστοφοβια.. δεν περνάει με τπτ.. πιο παλιά πάνω στις κρίσεις πανικού νόμιζα ότι θα σκάσει η καρδιά μου.. κ τελικά έχω ένα θέμα στη καρδιά που ανακάλυψα πριν από 2 χρόνια.. έχω κολποκοιλιακο αποκλεισμό κ ένα μεσοκολπικο έλλειμμα (μια τρύπα δλδ). Τα καρδιολογικά τα ελέγχω κάθε 3-4 μηνες κ είμαι σταθερή.. εντάξει φουλ αρρυθμίες κ έκτακτες που όμως ξέρω ότι είναι από εκεί.. οπότε δεν με αγχωνουν πια τόσο πολύ..το θέμα μου είναι ο απαίσιος ύπνος που κάνω, η ευαισθησία σε ήχους κ φώτα, οι πόνοι στον αυχένα κάποιες μέρες, οι ζαλάδες, οι εμβοες.. μια μικρή αδυναμία στα άκρα.. κ φυσικά δεν θέλω να βγαίνω έξω.. δεν θέλω να απομακρύνομαι πολύ από το σπίτι.. δεν θέλω να είμαι με πολύ κόσμο γτ πάντα με κυριεύει ο φόβος ότι θα πάθω κρίση πανικού ή οτιδήποτε άλλο, κ μόνο στο σπίτι μου νιώθω ασφάλεια.. φυσικά καταλαβαίνω ότι έχω σταματήσει να ζω σαν άνθρωπος όπως παλιά.. αυτό το άτιμο το Google με έχει φάει.. δυστυχώς.. κάνω το λάθος να γκουκλαρω τα πάντα κ να νομίζω ότι κάτι κακό έχω κ ότι κάτι κακό θα πάθω.. φοβάμαι να πάω για εξετάσεις γτ πιστεύω ότι θα μου βρουν κάτι πολύ κακο κ δεν έχω τη δύναμη να το αντιμετωπίσω.. ένα δράμα δλδ.. να πω σε αυτό το σημείο ότι αποφεύγω τον ψυχίατρο γτ λόγω του προβλήματος στην καρδιά δεν κάνει να παίρνω πολλά φάρμακα.. πχ ζαναξ απαγορεύεται να πάρω γτ έχει μέσα β- αναστολείς.. μόνο λεξοτανιλ κάνει να πάρω όμως κ πάλι δεν θέλω να συνηθίσω σε φάρμακα.. δεν ξέρω τι να κάνω.. σήμερα μου έχει καρφωθεί ότι κάτι εχω στο κεφάλι ή κάποια άλλη ασθένεια.. βαρέθηκα αυτό το άγχος.. θα βοηθούσε η ομοιοπαθητική???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Όχι, αλλά η ψυχοθεραπεία και ένα αντικαταθλιπτικό με ένδειξη για άγχος σίγουρα.

Similar Threads

  1. Άγχος και αρρωστοφοβία
    By Them20 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2020, 01:03
  2. Ομοιοπαθητική για άγχος, κατάθλιψη???
    By giannis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-12-2019, 11:37
  3. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΑΓΧΟΣ
    By ang in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 05-04-2014, 08:13
  4. Αγχος & ομοιοπαθητικη
    By Lilith in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2012, 10:00
  5. ομοιοπαθητικη κι αγχος
    By rebellos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-12-2009, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •