Εκτατες και στομάχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Εκτατες και στομάχι

    Καλησπέρα σε όλους , εδώ και μια εβδομάδα δεν μπορώ να ηρεμήσω , θέμα με το στομάχι δεν είχα , τώρα έχω και μαζί μ’αυτο και εκτατες όλη την ημέρα , έχω κουραστεί πολύ . Τινάζομε από τον φόβο μου ,μερικές είναι δυνατές . Πήρα κάτι από το φαρμακείο εχθές για να ηρεμήσω πέρασαν λίγο οι καούρες αλλά όχι οι εκτατες ..το θέμα μ είναι …εκτατες ή στομαχι που επηρεάζει την καρδιά ; Έχω κολλήσει το δάχτυλο στο οξυμετρο αλλά άκρη δεν βρίσκω ..

  2. #2
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Καλησπέρα σε όλους , εδώ και μια εβδομάδα δεν μπορώ να ηρεμήσω , θέμα με το στομάχι δεν είχα , τώρα έχω και μαζί μ’αυτο και εκτατες όλη την ημέρα , έχω κουραστεί πολύ . Τινάζομε από τον φόβο μου ,μερικές είναι δυνατές . Πήρα κάτι από το φαρμακείο εχθές για να ηρεμήσω πέρασαν λίγο οι καούρες αλλά όχι οι εκτατες ..το θέμα μ είναι …εκτατες ή στομαχι που επηρεάζει την καρδιά ; Έχω κολλήσει το δάχτυλο στο οξυμετρο αλλά άκρη δεν βρίσκω ..
    Καλησπέρα.. αρχικα να κάνεις ένα τσεκ σε ένα καρδιολόγο για να αποκλείσεις κάτι παθολογικό, το στομάχι συνδέεται άμεσα με την καρδιά κ κάνει έκτακτες.. συνήθως από το πολύ άγχος μας πιάνει το στομάχι ή
    απο γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που επίσης κάνει έκτακτες.. με το οξυμετρο σίγουρα δεν θα βγάλεις άκρη.. πάρε κάτι για το στομάχι σου απόψε κ σίγουρα θα νιωσεις καλύτερα κ από αύριο κάνε ένα ραντεβού στο γιατρό να σου φύγει το άγχος κατευθείαν

  3. #3
    Quote Originally Posted by El_e_ View Post
    Καλησπέρα.. αρχικα να κάνεις ένα τσεκ σε ένα καρδιολόγο για να αποκλείσεις κάτι παθολογικό, το στομάχι συνδέεται άμεσα με την καρδιά κ κάνει έκτακτες.. συνήθως από το πολύ άγχος μας πιάνει το στομάχι ή
    απο γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που επίσης κάνει έκτακτες.. με το οξυμετρο σίγουρα δεν θα βγάλεις άκρη.. πάρε κάτι για το στομάχι σου απόψε κ σίγουρα θα νιωσεις καλύτερα κ από αύριο κάνε ένα ραντεβού στο γιατρό να σου φύγει το άγχος κατευθείαν
    Σ’ευχαριστω για την απάντηση έχω κλείσει είδη , 10 χρόνια τις έχω , με ηρέμησε λίγο αυτό που πήρα για το στομάχι αλλά οι εκτατες ακόμη εκεί , θα δω τι θα πει και ο καρδιολόγος πάλι .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    μόλις πας πες μας και εμάς. και εγώ μια από τα ίδια. υπομονή. το στομάχι από ότι φαίνεται κάνει πολύ ζημιά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Τα ίδια κ εγώ…
    Μετά από αρκετά χρόνια έσπασαν ρεκόρ οι εκτακτες μέσα στη μέρα. Από την Τετάρτη όπου μου ήρθε κ η περίοδος, ξαφνικά Βαράνε κ ολημερίς.
    κλασσικά νιωθω ώρες ώρες ένα δάγκωμα αριστερά κάτω από το στήθος κ φυσικά εγκλωβισμένο αερα. Θα μου πεις πως το νιωθω; Ε το νιωθω!
    Τι κάνουμε τώρα μου λέτε; Θα ηρεμήσουν πάλι ή θα αυξάνονται μέρα με τη μέρα;;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    μόλις πας πες μας και εμάς. και εγώ μια από τα ίδια. υπομονή. το στομάχι από ότι φαίνεται κάνει πολύ ζημιά.
    Έχω ραντεβού αρχές Μαρτίου θα σας πω, πέρασε το στομάχι αλλά οι εκτατες όχι …10 μέρες τώρα ταλαιπωρία

  7. #7
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Τα ίδια κ εγώ…
    Μετά από αρκετά χρόνια έσπασαν ρεκόρ οι εκτακτες μέσα στη μέρα. Από την Τετάρτη όπου μου ήρθε κ η περίοδος, ξαφνικά Βαράνε κ ολημερίς.
    κλασσικά νιωθω ώρες ώρες ένα δάγκωμα αριστερά κάτω από το στήθος κ φυσικά εγκλωβισμένο αερα. Θα μου πεις πως το νιωθω; Ε το νιωθω!
    Τι κάνουμε τώρα μου λέτε; Θα ηρεμήσουν πάλι ή θα αυξάνονται μέρα με τη μέρα;;
    Εγώ νιώθω μία αισθάνομαι σαν μια ελαφριά γροθιά ανάμεσα από στομάχι και καρδιά , και την άλλη έναν δυνατό χτύπο … έχω νιώσει και άλλες βέβαια παλιότερα πολύ πιο δυνατές αλλά δεν κρατούσαν 10 μέρες … χαμομήλι πίνω και ηρεμιστικά που δεν μου κάνουν τίποτα

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Εγω ειμαι ζυυπρεξα και τωρα αμπιλιφαυ μαζι ετσι ωστε σε κανα μηνα το κοψω το ενα. Ειναι 5 μερες τωρα που μου ανεβαζει παλμους και το ειπα στον γιατρο μου και δυστηχως λεει οτι δεν ειναι απο το χαπι αυτο και δεν ειναι παρενεργεια και μου λεει αν θελω να το κοψω το αμπιλιφαυ. Παρολα αυτα και μενα στην αρχη αλλα ελαχιστα και τωρα με πειραζει λιγο στο στομαχι περα απο τους παλμους. Τι να πω δεν ξερω! Πως τυχαινει ρ παιδι μου με το που το πηρα και εγιναν ολα αυτα να μου λεει οτι δεν ειναι απο το χαπι? Λεω να το συνεχισω αφου λεει οτι δεν ειναι απο το χαπι, γιατι γιατρος δεν ειμαι, ευελπιστω να εχει δικιο ρ παιδια.
    Last edited by OnlyVape; 20-02-2023 at 17:05.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Έτσι ακριβως κ εγώ, σα σφιξιματακι τώρα πλέον, παλιά ήταν πολύ δύσκολες κ δε θέλω να ξαναγυρίσω σε αυτό τον καιρό. Σήμερα θα πάω στον γαστρεντερολόγο μου μήπως μπορεί να μου πει τι άλλο να κάνουμε για να ηρεμήσω.
    Επίσης, μη γελάσετε σας παρακαλώ, αλλά ρώτησε κανείς τον καρδιολόγο του αν επηρεάζουν αυτές οι εκτακτες την καρδιά κ της δημιουργήσουν πρόβλημα από εκεί που δεν έχει επι της ουσίας εκείνη….;;

  10. #10
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Έτσι ακριβως κ εγώ, σα σφιξιματακι τώρα πλέον, παλιά ήταν πολύ δύσκολες κ δε θέλω να ξαναγυρίσω σε αυτό τον καιρό. Σήμερα θα πάω στον γαστρεντερολόγο μου μήπως μπορεί να μου πει τι άλλο να κάνουμε για να ηρεμήσω.
    Επίσης, μη γελάσετε σας παρακαλώ, αλλά ρώτησε κανείς τον καρδιολόγο του αν επηρεάζουν αυτές οι εκτακτες την καρδιά κ της δημιουργήσουν πρόβλημα από εκεί που δεν έχει επι της ουσίας εκείνη….;;
    Θα ρωτήσω και θα σ πω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Θα ρωτήσω και θα σ πω
    Ευχαριστώ πολύ!! <3

  12. #12
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Έτσι ακριβως κ εγώ, σα σφιξιματακι τώρα πλέον, παλιά ήταν πολύ δύσκολες κ δε θέλω να ξαναγυρίσω σε αυτό τον καιρό. Σήμερα θα πάω στον γαστρεντερολόγο μου μήπως μπορεί να μου πει τι άλλο να κάνουμε για να ηρεμήσω.
    Επίσης, μη γελάσετε σας παρακαλώ, αλλά ρώτησε κανείς τον καρδιολόγο του αν επηρεάζουν αυτές οι εκτακτες την καρδιά κ της δημιουργήσουν πρόβλημα από εκεί που δεν έχει επι της ουσίας εκείνη….;;
    Σου είπε ο γαστρεντερολόγος ότι μπορεί να συνδέεται το στομάχι με τις εκτατες ; …Ή ότι δεν είναι εκτατες και είναι μόνο το στομάχι που συσπαται ; Και μας δίνει αυτήν την εντύπωση ;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Σου είπε ο γαστρεντερολόγος ότι μπορεί να συνδέεται το στομάχι με τις εκτατες ; …Ή ότι δεν είναι εκτατες και είναι μόνο το στομάχι που συσπαται ; Και μας δίνει αυτήν την εντύπωση ;
    Μου είπε να σταματήσω το χάπι που μου έδινε γτ σε κάποιες περιπτώσεις εντείνει τις εκτακτες κ μου έδωσε ένα άλλο που βοηθάει περισσότερο στον αερα που νιωθω ψηλά και στις εκτακτες είπε. Λέει ότι έχω ελαφριά διαφραγματοκηλη που το δημιουργεί όλο αυτό.
    Αντε να δούμε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Σας γράφω πλήρως απογοητευμένη…
    Προ ολίγου είχα έναν διαπληκτισμό με έναν κ ένιωθα το κεφάλι μου να έχει πάρει φωτιά, την καρδιά ου μα χτυπάει δυνατά λες κ θα βγει κ παράλληλα εκτακτες συνεχόμενες καθόλη την διάρκεια που ήμουν εκτός εαυτού.
    Με πιάσαν τα κλάματα κ πήρα τον καρδιολόγο μου κ μου έδωσε έναν β-blocker. Να δω πως θα πάει κ αν δω ότι είμαι δε ήρεμη φάση πλέον να το κόψω. Τι γίνεται ρε παιδιά;; Έχω τρομοκρατηθεί. Δεν ήμουν έτσι εγώ

  15. #15
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Σας γράφω πλήρως απογοητευμένη…
    Προ ολίγου είχα έναν διαπληκτισμό με έναν κ ένιωθα το κεφάλι μου να έχει πάρει φωτιά, την καρδιά ου μα χτυπάει δυνατά λες κ θα βγει κ παράλληλα εκτακτες συνεχόμενες καθόλη την διάρκεια που ήμουν εκτός εαυτού.
    Με πιάσαν τα κλάματα κ πήρα τον καρδιολόγο μου κ μου έδωσε έναν β-blocker. Να δω πως θα πάει κ αν δω ότι είμαι δε ήρεμη φάση πλέον να το κόψω. Τι γίνεται ρε παιδιά;; Έχω τρομοκρατηθεί. Δεν ήμουν έτσι εγώ
    Καλησπέρα.. δεν ξέρω από ποιο μέρος είσαι αλλά θα ήθελα να σε συμβουλέψω να επισκεφθείς έναν ειδικό καρδιολόγο-αρρυθμιολογο.. είναι ο μόνος που θα σε βοηθήσει για τις έκτακτες αν όντως προέρχονται από παθολογικό αίτιο της καρδιάς κ όχι από ψυχολογικό ή από στομάχι.. οι αρρυθμιολογοι είναι ειδικευμένοι σε αυτά κ κάνουν πιο εξειδικευμένες εξετάσεις..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στομάχι και άγχος....
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2021, 02:23
  2. Στομάχι- Ελικοβακτηρίδιο
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2020, 23:33
  3. Καούρα στο στομάχι..
    By Pikook in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2020, 01:22
  4. Εκτατες
    By elpida33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 24-04-2020, 14:57
  5. Στομαχι
    By Giannisk91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2019, 04:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •