Εκτατες και στομάχι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by El_e_ View Post
    Καλησπέρα.. δεν ξέρω από ποιο μέρος είσαι αλλά θα ήθελα να σε συμβουλέψω να επισκεφθείς έναν ειδικό καρδιολόγο-αρρυθμιολογο.. είναι ο μόνος που θα σε βοηθήσει για τις έκτακτες αν όντως προέρχονται από παθολογικό αίτιο της καρδιάς κ όχι από ψυχολογικό ή από στομάχι.. οι αρρυθμιολογοι είναι ειδικευμένοι σε αυτά κ κάνουν πιο εξειδικευμένες εξετάσεις..
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα το ψάξω να πάω!!

  2. #17
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Καλησπέρα σε όλους , εδώ και μια εβδομάδα δεν μπορώ να ηρεμήσω , θέμα με το στομάχι δεν είχα , τώρα έχω και μαζί μ’αυτο και εκτατες όλη την ημέρα , έχω κουραστεί πολύ . Τινάζομε από τον φόβο μου ,μερικές είναι δυνατές . Πήρα κάτι από το φαρμακείο εχθές για να ηρεμήσω πέρασαν λίγο οι καούρες αλλά όχι οι εκτατες ..το θέμα μ είναι …εκτατες ή στομαχι που επηρεάζει την καρδιά ; Έχω κολλήσει το δάχτυλο στο οξυμετρο αλλά άκρη δεν βρίσκω ..
    εμενα το στομαχι ειναι ανω κατω εδω και μια δεκαπενταετια που επαθα ψυχωτικο επεισοδιο εχω γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση.σημερα εκανα ενα απλο καρδιογραφημα γιατι το χρειαζονται στην γυμναστικη που παω και μου πηραν πιεση και ειχα 17 την μεγαλη 10 την μικρη και πανω απο 100 παλμους.εχω εντονη νοσοφοβια οταν παω στα νοσοκομεια με πιανει πολυ αγχος προσπαθω να το αποφευγω αλλα ζηταγαν χαρτι καρδιολογου για το γυμναστηριο και αναγκαστηκα και πηγα.απο το αγχος εχω παθει πολλα πολλες λοιμωξεις του αναπνευστικου και του δερματος γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και ψυχωση επαθα.γιατι πριν την ψυχωση ειχα διαγνωστει με γενικευμενη αγχωδης διαταραχη την αφησα χωρις θεραπεια γιατι δεν ηθελα να πηγαινω σε ψυχιατρους και επαθα ψυχωτικο επεισοδιο και διαγνωστηκα με ψυχωση βεβαια εκανα και καταχρησεις αλλα κυριως το αγχος με οδηγησε στην ψυχωση.γιατι τις καταχρησεις τις εκανα αραια και που μια φορα την εβδομαδα ενα τσιγαρο

  3. #18
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    εμενα το στομαχι ειναι ανω κατω εδω και μια δεκαπενταετια που επαθα ψυχωτικο επεισοδιο εχω γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση.σημερα εκανα ενα απλο καρδιογραφημα γιατι το χρειαζονται στην γυμναστικη που παω και μου πηραν πιεση και ειχα 17 την μεγαλη 10 την μικρη και πανω απο 100 παλμους.εχω εντονη νοσοφοβια οταν παω στα νοσοκομεια με πιανει πολυ αγχος προσπαθω να το αποφευγω αλλα ζηταγαν χαρτι καρδιολογου για το γυμναστηριο και αναγκαστηκα και πηγα.απο το αγχος εχω παθει πολλα πολλες λοιμωξεις του αναπνευστικου και του δερματος γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και ψυχωση επαθα.γιατι πριν την ψυχωση ειχα διαγνωστει με γενικευμενη αγχωδης διαταραχη την αφησα χωρις θεραπεια γιατι δεν ηθελα να πηγαινω σε ψυχιατρους και επαθα ψυχωτικο επεισοδιο και διαγνωστηκα με ψυχωση βεβαια εκανα και καταχρησεις αλλα κυριως το αγχος με οδηγησε στην ψυχωση.γιατι τις καταχρησεις τις εκανα αραια και που μια φορα την εβδομαδα ενα τσιγαρο
    Και εγώ γενικευμένη αγχώδης διαταραχή , έχω διάφορα αλλά οι εκτατες δεν παλεύονται , οι ταχυκαρδίες , πονοκέφαλοι , σφίξιμο στο κεφάλι , κολικούς … δεν με νοιάζει . Αυτές όμως με τρομοκρατούν

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    2
    Χαίρεται εδώ και χρόνια πασχω από έκτακτες συστολεσ όπου όλη μου έχουν πει ότι δεν είναι παθολογικο, και εδώ και 2 μήνες η εκτατες συστολεσ έχουν γίνει πολύ περισσότερες μιλάμε για αφόρητες και μιλάμε κάθε μέρα.... το τελευταίο διάστημα πήγαινα στα επηγωντα όπου μου έκαναν καρδιογραφημα και εξετάσεις αίματος και ήταν φυσιολογικές... αλλά όταν έκανα το καρδιογραφημα δεν είχα έκτακτες σηστολες και πήγα σε καρδιολόγο και μου έκανε τριπλεξ και μου έβαλε 24 ώρες χολτερ όπου έδειξε 1063 εκτατες αλλά αθώες χωρίς ευρήματα και μου είπε να περνώ μαγνήσιο κάθε μέρα... είχαν ηρεμήσει το καλοκαίρι όπου δούλευα ... το διάστημα αυτό είχα και χωρισμό και έναν φίλο όπου των είχα στο σπίτι μου όπου είχε καρκίνο και πέθανε.... και έχει τώρα 2 μήνες που δεν μπωρο από της έκτακτες συστολεσ πριν 15 μέρες πήγα Αθήνα σε ένα νοσοκομείο όπου ήταν γνωστός καρδιολόγος και μου έκανε τριπλεξ για 4 λεπτά και μου είπε δεν έχω τίποτα, και μου είπε τώρα που θα πας κάτω κάνε ένα 24 χολτερ και στηλε μου να το δω, το έκανα μου βρήκε 90 έκτακτες σηστολες που 25 ήταν συπτοματικες και το έστειλα και μου είπε είναι οκ δεν έχεις πρόβλημα.... και πήγα σε έναν καρδιολόγο εδώ που μένω στο νοσοκομείο όπου είναι επεμβατικος το είδε το χολτερ και μου είπε πάρε μαγνήσιο για 20 μέρες και έλα να μου πεις... έστελνα μηνύματα στο άλλο καρδιολόγο στην Αθήνα όπου μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και του είπα γιατρέ δεν της αντέχω και μου γράφει πάρε αυτό το φάρμακο flecardia ένα την ημέρα... εγώ φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο των καρδιολόγο επεμβατικο του νοσοκομείου όπου μου έδωσε να πάρω μαγνήσιο και του είπα ότι ο άλλος επεμβατικος καρδιολόγος από την Αθήνα μου είπε να πάρω το flecardia και μου λέει κατηγοριματικα όχι δεν θα το πάρεις. Εδώ και πολλές μέρες ότι τρώω με πονάει το στομάχι μου και κάνω έκτακτες συστολεσ και έχω φτάσει να πεινάω και να μην μπωρο να φάω. Έχω κουραστεί πολύ τη να κάνω ρε παιδιά αν μπορείτε να βοηθήσετε σε κάτι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Αυτό με το διαπληκτισμο και τις έκτακτες το έχω νιώσει και εγώ. Επίσης νιώθω έκτακτες με το που ανέβω σκάλες η με το που κάνω κάτι τέτοιο. Σε άσκηση πχ διάδρομο όχι αλλά τι να πω ξέρω εγώ? Εγώ απλά επειδή είχα θέμα στη δουλειά και μαλωνα το έκοψα παιδιά. Σταμάτησα να ασχολούμαι με όλα και προσπαθώ να είμαι ήρεμη. Σε όλους τους τομείς ακόμα και στη μουσική που ακούω που λέει ο λόγος.παιδια υπομονή και κουράγιο σε όλους μας. Και προσοχή στη διατροφή

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σήμερα έτσι όπως καθόμουν στον καναπέ και ήμουν κουλουριασμενη και μιλούσα ένιωσα ένα πράγμα σαν ταχυκαρδία? Σαν τριπλη έκτακτη? Δεν καταλαβαίνω τι είναι και μου φέρνει άγχος. Το έχει νιώσει κάνεις?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σήμερα έτσι όπως καθόμουν στον καναπέ και ήμουν κουλουριασμενη και μιλούσα ένιωσα ένα πράγμα σαν ταχυκαρδία? Σαν τριπλη έκτακτη? Δεν καταλαβαίνω τι είναι και μου φέρνει άγχος. Το έχει νιώσει κάνεις?
    Οχι... Αυτο που ειναι ομως 99,9999999% σιγουρο, ειναι οτι εαν παιρνεις αγωγη για να καταπολεμησεις τις εκτακτες, ειναι εντελως αχρηστη και πρεπει να βρεις εναν πραγματικα ικανο γιατρο που θα σου γραψει μια αποτελεσματικη φαρμακευτικη αγωγη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Στομάχι και άγχος....
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2021, 02:23
  2. Στομάχι- Ελικοβακτηρίδιο
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2020, 23:33
  3. Καούρα στο στομάχι..
    By Pikook in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2020, 01:22
  4. Εκτατες
    By elpida33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 24-04-2020, 14:57
  5. Στομαχι
    By Giannisk91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2019, 04:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •