ΤΡΟΠΟΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 310
  1. #31
    Originally posted by xika
    Originally posted by πανος12345
    το οτι νομιζεις οτι σε περιπεζω και δεν σε σεβομαι , δεν ειναι φανερο ζηνοβια οτι δεν βγαινει σαν συμπερασμα απο τον διαλογο μας? γραφεις
    \"Οπως ισως γνωριζεις πανο, στην προοδο εχουν σημασια τα σπουδαια ερωτηματα και οχι οι απαντησεις \"
    Να που κανεις το λαθος! και πολλοι αλλοι εδω μεσα.....
    ο διαλογος και η επικοινωνια δεν εχει σαν στοχο να βγαζει ερωτηματα αλλα να βρισκει τις αναλογες απαντησεις σε αυτα που ηδη προυπηρξαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Το ερωτημα μου ειναι πολυ απλο και ξεκαθαρο

    TextΝα σας δωσω ενα παραδειγμα

    Γραφει καποιος

    Ειναι \"επικινδυνο \"να κανω ερωτα χωρις προφυλαχτικο?

    Αν η λεξη \"επικινδυνο\" αναβει γλομπακια σε καποιους , μηπως θα μπορουσε να προγραματιστει ας πουμε το συστημα να την μετατρεπει αυτοματα σε \"ειναι καλο\" ?

    Πανο, αφου θεωρεις οτι η λεξη επικινδυνο μπορει να αναβει γλομπακια σε καποιους ψυχικα ευαλωτους και οτι ισως θα επρεπε να μετατρεπεται αυτοματα απο το συστημα σε κατι αλλο, γιατι ΕΣΥ την χρησιμοποιησες σε τιτλο θεματος και μαλιστα σε φορουμ που αφορα κατα κυριο λογο ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ????

    Μηπως σκοπος σου ηταν να προκαλεσεις αυτην την επιθετικοτητα την οποια επικαλεισαι?
    να την προκαλεσω οχι να την μετρησω για να φανει αν υπαρχει λογος να ασχοληθουμε μαζι της ναι χικα...
    αν δεν το ειχα κανει δεν θα μπορουσε κανεις μας σημερα να διπιστωσει την σημασια αυτου που συζητουμε εδω , τωρα
    Τις οποιες αλλαγες για την βελτιωση του φορουμ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    μα Πανο την προκαλεσες ομως και το διπιστωσες και μονος σου.

    Αλλωστε μονος ειπες οτι ειναι πιθανον αυτη η λεξη ( ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ) να αναβει γλομπακια!!!! Μονος σου το ειπες και μονος σου το επραξες.

    Οσο καιρο βρισκομαι εδω μεσα δεν εχω διαπιστωσει ιχνη επιθετηκοτητας απο κανεναν παρα μονο με την δικη σου παρεμβαση.

    Μηπως πριν πραξεις κατι πρπει να το σκεφτεσαι πρωτα και οχι το αντιστοφο?

  3. #33
    στην ουσια δηλαδη συμφωνεις απολυτα μαζι μου χικα!
    αν μια μονο λεξη \"επικινδυνοτητα \", ειναι δυνατον να προκαλεσει τοση εκκληση επιθετικοτητας , ναι μεν υπακουει στις θεωρητικη κατευθυνση της διαχειρησης του σαιτ γιατι πραγματι ξεσπασανε πανω μου καποιοι ψυχικα ασθενης , αλλα το ερωτημα μου εχει ηδη απαντηθει εκ των πραγματων
    Μια λεξη, μπορει να βλαψει καποιους , οι οποιοι αγαπουν αυτο το σαιτ και το υπερασπιζονται με οση επιθετικοτητα τους επιτρεπει το διαδικτυο!
    Μονο που αναμεσα σε αυτους καποιοι αντι να βγαλουν την επιθετικοτητα τους προς τα εξω οπως εκαναν οι περισσοτεροι την ενδοβαλουν και γεμιζουν την ψυχη τους με \"σκουπιδια του διαδικτυου\" οπως θα το αποκαλεσω , για να καταλαβεις οτι οπως ενα σκουπιδι εχει στοχο να παει στην χωματερη γιατι ειναι αχρηστο σε μας και μολυνει το περιβαλλον , ετσι και η επιθετικοτητα , πρεπει να βγει εξω για να μην μολυνει την ψυχη μας
    Αναμεσα μας ομως ειναι καποιοι ρακοσυλεκτες ....Ψαχνουν δηλαδη στα σκουπιδια για να βρουν ενα πραγμα το οποιο ειναι αχρηστο για καποιους αλλα χρησιμο γιαυτους...
    πχ ενα αδειο μπουκαλι απο νερο , με το οποιο θα πανε σε μια βρυση να μαζψουν νερ για να πλυθουνε....Αν λοιπον εμεις τους πεταξουμε ενα οξυ αντι για νρο στα σκουπιδια μας μπορει να τους καψουμε αθελα μας
    αυτο ακριβως συμβαινει κατα την ταπεινη μου γνωμη και εδω

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    πανο αλλλα λογια να αγαπιομαστε...

    φυσικα και δεν συμφωνω μαζι σου.

    αντιδραση βρηκες απο τα μελη του φορουμ για την δικη σου επιθετικοτητα και απαραδεκτους χαρακτηρισμους που χρησιμοποιησες για εμας. Η λεξη ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ που χρησιμοποιησες προκαλεσαι απλα το ενδιαφερον μας οχι την επιθετικοτητα μας. Αυτο δεν εχεις καταλαβει ακομα.

    Τελος παντων, δεν εχω καμια διαθεση να μπω παλι στο ιδιο τριπακι.

    Σημασια εχει να καταλαβεις τον λογο για τον οποιο εχεις ερθει εδω και τι ακριβως κανουμε εδω.

    Μαλλον δεν εχεις ξεκαθαρισει στο μυαλο σου για ποιον λογο βρισκεσαι εδω αναμεσα μας.

    Θα ηταν πολυ ευχαριστο να το ξεκαθαρισεις και να μας το δειξεις ωστε να συνυπαρξουμε ολοι μαζι.

    φιλικα

  5. #35
    Originally posted by xika
    μα Πανο την προκαλεσες ομως και το διπιστωσες και μονος σου.

    Αλλωστε μονος ειπες οτι ειναι πιθανον αυτη η λεξη ( ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ) να αναβει γλομπακια!!!! Μονος σου το ειπες και μονος σου το επραξες.

    Οσο καιρο βρισκομαι εδω μεσα δεν εχω διαπιστωσει ιχνη επιθετηκοτητας απο κανεναν παρα μονο με την δικη σου παρεμβαση.

    Μηπως πριν πραξεις κατι πρπει να το σκεφτεσαι πρωτα και οχι το αντιστοφο?
    το λαθος στην σκεψη σου ειναι ο χρονος που βλεπεις τα γεγονοτα....
    για να καταλαβεις τι ακριβως εχει συμβει αλλαξε τους σειρα!

    1.πρωτα μπηκα τυχαια εδω

    2.αρχισα να γραφω απαντωντας σε μια γυναικα που ειχε γραψει ενα αρθρο στο σαιτ και εβγαινε στο ιντερνετ..

    3.αγνοωντας τι ακριβως συμβαινει εδω , δηλαδη ποιοι κανονες ισχυουν και ποιοι εχουν δικαιωμα συμμετοχης , δηλωσα την ταυτοτητα μου για να αιτιολογησω τον λογο που εκανα την παρεμβαση μου...

    4.ανακαλυψα στην συνεχεια , οτι προκειται για σαιτ οπου μετεχουν ελευθερα ψυχολογοι ,γιατροι και ασθενεις η απλοι περαστικοι διαδικτυου και μου αρεσε πολυ η ιδεα και αρχισα να συμμετεχω καθημερινα γιατι ξερω να απανταω στα ερωτηματα σας...
    5. δεχθηκα καποια προσωπικα μηνυματα τα οποια με ενημερωσαν για καποια αφρουλα
    6.διαπιστωσα οτι πραγματι καποιο προφιλ μπορει να ειχε κανει εισαγωγη για αποπειρα κατα της ζωης
    7.εκδηλωσα την ανησυχια μου για την πιθανοτητα σε αυτο να φταει η μορφη του φορουμ και ο βαθμος ελεγχου της επιθετικοτητας
    8.ανοιξα θεμα σχετικο και ειδα μια σχετικη επιθετικοτητα απο ατομα που δεν ειαν καν διαβασει την τοποθετηση μου
    9.αποφασισα να μετρησω αυτη την επιθετικοτητα με την μεθοδο της προβολης η οποια ειναι η θεωρητικη βαση του φορουμ γραφωντας μια αρνητικη λεξη για να διαπιστωσω το βαθμο που μια μονο λεξη μπορουσε να προκαλεσει υτο που προκαλεσε και να με πεισει οτι ειναι οντως επικινδυνο για καποια ατομα να δεχθουν τυχαια η σκοπιμα τετιοιο φορτιο επιθετικοτητας
    10.προτεινω εδω καποιες εναλλακτικες λυσεις συζητοντας με τα μελη που αγαπουν το φορουμ τους και θελουν να το βελτιωσουν για να το εχουν παντα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    δεν νομιζω οτι ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα αλλα ακομα κι ετσι να ειναι δεν συμφωνω με αυτα.

    Τελος παντων, νομιζω οτι δεν εχει πλεον καποιο νοημα αυτη η συζητηση γιατι εχεις την ικανοτητα παντα να γυρνας τα πραγματα και τα λεγομενα του συνομιλητη σου στα δικα σου νερα ( σου το εχω ξαναπει αυτο ). Και μπραβο σου γι\'αυτη την ικανοτητα ειναι προνομιο.

    Εγω ομως δεν μπορω να συζητησω με καποιον ο οποιος προσπαθει ν αμπερδεψει τον εγκεφαλο μου συνειδητα και οπως θελεις παρτο. Γιατι εδω μεσα μπαινω να ηρεμησω.


    καλη συνεχεια στην περιηγηση σου

  7. #37
    Originally posted by xika
    πανο αλλλα λογια να αγαπιομαστε...

    φυσικα και δεν συμφωνω μαζι σου.

    αντιδραση βρηκες απο τα μελη του φορουμ για την δικη σου επιθετικοτητα και απαραδεκτους χαρακτηρισμους που χρησιμοποιησες για εμας. Η λεξη ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ που χρησιμοποιησες προκαλεσαι απλα το ενδιαφερον μας οχι την επιθετικοτητα μας. Αυτο δεν εχεις καταλαβει ακομα.

    Τελος παντων, δεν εχω καμια διαθεση να μπω παλι στο ιδιο τριπακι.

    Σημασια εχει να καταλαβεις τον λογο για τον οποιο εχεις ερθει εδω και τι ακριβως κανουμε εδω.

    Μαλλον δεν εχεις ξεκαθαρισει στο μυαλο σου για ποιον λογο βρισκεσαι εδω αναμεσα μας.

    Θα ηταν πολυ ευχαριστο να το ξεκαθαρισεις και να μας το δειξεις ωστε να συνυπαρξουμε ολοι μαζι.

    φιλικα
    χωρις να περιμενω διευκρινιστικη απαντηση στο ερωτημα αν εισαι ψυχολογος , περαστικη η ψυχικα ασθενης , να σου εξηγησω πριν φυγω για να παω για την εργασιοθεραπεια μου
    οτι το ενδιαφερον διαφερει απο την επιθετικοτητα οπως μια φαντασιωση απο μια ερωτικη εμπειρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ο αυνανισμός πχ εχει ακριβως τα ιια κινητρα με μια ερωτικη πραξη αλλα εχουν μια κολοσιαια διαφορα που δεν περιμενω απο ενα ψυχικα ασθενη , περαστικο η μη ψυχολογο να ειναι παντα σε θεση να την καταλαβαινει
    Υπαρχει ομως γιατι αν δεχθουμε οτι ο ερωτας εχει σημασια για την ζωη , ο αυνανισμος ειανι μια παραδεκτη κοινωνικα μορφη αντισυληψης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Θα γινω πιο σαφης
    Ενδιαφερον σημαινει οτι η προσοχη μου στρεφεται σε ενα αντικειμενο
    Πραγματι με την λεξη \"επικινδυνο\"ηθελα να στρεψω την προσοχη σας πανω στο θεμα που ανοιξα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Παγιδευσα δηλαδη την επιθετικοτητα σας σκοπιμα και θεραπευτικα για τους περισσοτερους , αλλα εδειξα με επιστημονικοτητα και αντικειμενικοτητα , οτι αν μια λεξη που προκαλει ενδιαφερον , βγαζει τοσο πολυ διαχυτη επιθετικοτητα
    ισως να ειναι αιτια πραγματικα για σωματικες βλαβες σε καποια ατομα τα οποια η παθηση τους συνδυαζεται με την ενδοβολη!

  8. #38
    Originally posted by xika
    δεν νομιζω οτι ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα αλλα ακομα κι ετσι να ειναι δεν συμφωνω με αυτα.

    Τελος παντων, νομιζω οτι δεν εχει πλεον καποιο νοημα αυτη η συζητηση γιατι εχεις την ικανοτητα παντα να γυρνας τα πραγματα και τα λεγομενα του συνομιλητη σου στα δικα σου νερα ( σου το εχω ξαναπει αυτο ). Και μπραβο σου γι\'αυτη την ικανοτητα ειναι προνομιο.

    Εγω ομως δεν μπορω να συζητησω με καποιον ο οποιος προσπαθει ν αμπερδεψει τον εγκεφαλο μου συνειδητα και οπως θελεις παρτο. Γιατι εδω μεσα μπαινω να ηρεμησω.


    καλη συνεχεια στην περιηγηση σου
    χικα μου καταλαβαινω , σεβομαι και ειλικρινα στοχευω και εγω και ισως πολλοι αλλοι εδω μεσα να σου προσφερουμε αυτο ακριβως που εχεις πργματικα αναγκη...
    Ομως η ηρεμια δεν μπορει να γινει ενεση , ουτε μορει να παρει την μορφη χαπιου για παντα χικα....
    η γνωμη μου ειναι , να βρεις την δυναμη να πεισεις τον εαυτο σου για κατι πολυ σημαντικο για να την βρεις μονη σου χωρις την αναγκη κανενος μας...
    ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ , ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ...
    ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ....
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΑΝ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΣΟΥ , ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΚΟΜΑ , ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Πρώτον, η πρόταση σου περί αλλαγής λέξεων είναι καταρχάς, προφανής καταπάτηση της ελευθερίας του λόγου. Είμαι μια εξαιρετική ακριβολόγος, και όταν θέλω να πω επικίνδυνο, εννοώ επικίνδυνο, όχι \"καλο\". Αν κάποιος έχει το πραγματικά σπανιότατο ψυχολογικό πρόβλημα, κατά το οποιο μια κάποια συγκεκριμένη λέξη του ανάβει τα λαμπάκια όπως λες η του προκαλεί κάποια συγκεκριμένα συναισθήματα, ας ανοίξει θέμα με τίτλο \"ακούω τη λέξη XXX και τρελαίνομαι\". Δεν θα πάψει ο κόσμος να τη χρησιμοποιεί στις δικες τους ζωές και θέματα, απλά θα την αποφύγει στο δικό του.
    Δεύτερον, είναι πρακτικώς ανεφάρμοστη, διότι η κάθε λέξη από μονη της δε σημαίνει και πολλά, παίρνει την πραγματική της έννοια και αξια στο πλαίσιο που θα την τοποθετήσεις. Αν επί του παραδείγματος σου αλλάζει η λέξη επικινδυνο σε \"καλο\", προτάσεις του στυλ \"φοβάμαι πως θα κάνω κάτι επικίνδυνο\" μετατρέπονται σε \"φοβάμαι πως θα κάνω κάτι καλο\".
    Και τρίτον, πολύ συχνά, δεν υπάρχει αντικειμενικά \"καλο\" η \"κακό\". Andi να βοηθήσει, μια τέτοια αλλαγή θα περιπλέξει αφάνταστα κάποια προβλήματα, θα δημιουργήσει απεριόριστες παρεξηγήσεις, και τέλος μάλλον θα ανάψει πολλά περισσότερα λαμπάκια.

    Δεύτερον, ο τίτλος ενός θέματος σπανια προκαλεί οποιοδήποτε συναίσθημα, το περιεχόμενο είναι αυτό που προκαλεί αντιδράσεις. Στην προκειμενη περίπτωση, το να νομίζεις πως η επίθεση στο πρόσωπο σου είχε την οποιαδήποτε σχέση με τη χρήση της λέξης επικίνδυνο στο θέμα η της δήλωσης σου πως είσαι ψυχολόγος, και όχι με τη συμπεριφορά σου μέχρι στιγμής στο forum, τους χαρακτηρισμούς που διάλεξες για να στολίσεις κάποια άτομα, τις αντιδράσεις σε απόψεις που είχες εκφράσει, την αδυναμία σου να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς πλατειάσεις και γενικολογίες, τις κατηγοριες που εξαπέλυσες εναντίων των μελών του forum, και τις απειλές ενταντίων του ιδιου του forum, είναι το λιγότερο αφελές. Σχεδόν όλα τα μέλη που συμμετείχαν σε εκείνο το θέμα σου είχαν ήδη προ-επιτεθεί σε αλλα θέματα που δεν συμπεριλάμβαναν τη \"λέξη κλειδί\" στον τίτλο τους η στα κείμενα τους, απλά μας έδωσες τη δυνατότητα να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας προς το άτομο σου και να εκθέσουμε τα κακώς κείμενα σου σε ένα, συγκεντρωμένο θέμα, χωρίς να γεμίζουμε spam τα υπόλοιπα. Ας αφήσουμε λοιπόν τον στρουθοκαμηλισμό στην άκρη επιτέλους.

    Τρίτον και τελευταίον, \"ξέρεις να απαντάς στα ερωτήματα μας\"; Συγγνώμη αλλα, σε περίπτωση που ακόμα να το καταλάβεις, η συμμετοχη σου στο forum μέχρι στιγμής είναι το λιγότερο επιβλαβής, για να μην πω επικίνδυνη. Τίποτα στις απαντήσεις σου, τουλάχιστον κατ\'εμέ, δε δείχνει την παραμικρή ικανότητα να κατανοήσεις τα προβλήματα και να διαχειριστεις την ανθρώπινη ψυχή, ποσο μάλλον να βοηθήσεις κιόλας, εξού και πολλοί εδώ μέσα αρνούνται το ότι είσαι ψυχολόγος.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by xika
    δεν νομιζω οτι ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα αλλα ακομα κι ετσι να ειναι δεν συμφωνω με αυτα.

    Τελος παντων, νομιζω οτι δεν εχει πλεον καποιο νοημα αυτη η συζητηση γιατι εχεις την ικανοτητα παντα να γυρνας τα πραγματα και τα λεγομενα του συνομιλητη σου στα δικα σου νερα ( σου το εχω ξαναπει αυτο ). Και μπραβο σου γι\'αυτη την ικανοτητα ειναι προνομιο.

    Εγω ομως δεν μπορω να συζητησω με καποιον ο οποιος προσπαθει ν αμπερδεψει τον εγκεφαλο μου συνειδητα και οπως θελεις παρτο. Γιατι εδω μεσα μπαινω να ηρεμησω.


    καλη συνεχεια στην περιηγηση σου
    χικα μου καταλαβαινω , σεβομαι και ειλικρινα στοχευω και εγω και ισως πολλοι αλλοι εδω μεσα να σου προσφερουμε αυτο ακριβως που εχεις πργματικα αναγκη...
    Ομως η ηρεμια δεν μπορει να γινει ενεση , ουτε μορει να παρει την μορφη χαπιου για παντα χικα....
    η γνωμη μου ειναι , να βρεις την δυναμη να πεισεις τον εαυτο σου για κατι πολυ σημαντικο για να την βρεις μονη σου χωρις την αναγκη κανενος μας...
    ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ , ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ...
    ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ....
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΑΝ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΣΟΥ , ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΚΟΜΑ , ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ....


    Πανο, για να ειμαι ξεκαθαρη :

    1. δεν χρειαζομαι ηρεμιστικη ενεση ή χαπι
    2. δεν φοβαμαι οτι ο συνομιλιτης μου θα μου κανει κακο
    3. καταλαβαινω απολυτα τι λεει ο συνομιλητης μου οταν αυτος ομως δεν αερολογει και αμπελοφιλοσοφει.ακομη και αν τυχει να μην καταλαβω κατι ρωταω, αρκει ο αλλος να μου απαντησει με σαφηνεια
    4. εσυ δεν μπορεις να παρεις τιποτα που να αγαπω


    Το παιχνιδι που παιζεις με τις λεξεις, με τις φιλοσοφιες σου, τα παραδειγματα σου δεν εχει πλεον καθολου πλακα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Πανο, διαστρεβλωνεις το νοημα των ποστ των συνομιλητων σου προκειμενου να το προσαρμοσεις στις δικες σου αντιληψεις και να παρασυρεις τον συνομιλητη σου σε μια συζητηση ωστε να τον παγιδεψεις και να αναγκαστει τελικα εγκλωβισμενος και ζαλισμενος σε εναν κυκεωνα ασυρνατησιων, \"ηξεις-αφηξεις\", αποφυγων σου να παρεις ξεκαθαρη σταση σε οποιο θεμα, να παραδεχτει τις \"αληθειες \"σου.

    Μονο που σε εμας δεν πιανει το κολπο.

    Μαλλον δεν μπορουμε να \"επικοινωνισουμε\" εμεις οι δυο πανο.Ισως οφειλεται στην δικη μου ανεπαρκεια να κατανοω, ισως παλι στη δικη σου επιδεξιοτητα να περιπλεκεις τα πραγματα και να ξεγλιστρας οπως σε συμφερει.
    Μικρη σημασια εχει αυτο.Σημασια μεγαλη εχει το αποτελεσμα.
    Γιαυτο μεχρι να αλλαξουν οι συνθηκες , προτεινω να διακοψουμε την \"επικοινωνια\"μας.

  12. #42
    Originally posted by DissolvedGirl
    Πρώτον, η πρόταση σου περί αλλαγής λέξεων είναι καταρχάς, προφανής καταπάτηση της ελευθερίας του λόγου. Είμαι μια εξαιρετική ακριβολόγος, και όταν θέλω να πω επικίνδυνο, εννοώ επικίνδυνο, όχι \"καλο\". Αν κάποιος έχει το πραγματικά σπανιότατο ψυχολογικό πρόβλημα, κατά το οποιο μια κάποια συγκεκριμένη λέξη του ανάβει τα λαμπάκια όπως λες η του προκαλεί κάποια συγκεκριμένα συναισθήματα, ας ανοίξει θέμα με τίτλο \"ακούω τη λέξη XXX και τρελαίνομαι\". Δεν θα πάψει ο κόσμος να τη χρησιμοποιεί στις δικες τους ζωές και θέματα, απλά θα την αποφύγει στο δικό του.
    Δεύτερον, είναι πρακτικώς ανεφάρμοστη, διότι η κάθε λέξη από μονη της δε σημαίνει και πολλά, παίρνει την πραγματική της έννοια και αξια στο πλαίσιο που θα την τοποθετήσεις. Αν επί του παραδείγματος σου αλλάζει η λέξη επικινδυνο σε \"καλο\", προτάσεις του στυλ \"φοβάμαι πως θα κάνω κάτι επικίνδυνο\" μετατρέπονται σε \"φοβάμαι πως θα κάνω κάτι καλο\".
    Και τρίτον, πολύ συχνά, δεν υπάρχει αντικειμενικά \"καλο\" η \"κακό\". Andi να βοηθήσει, μια τέτοια αλλαγή θα περιπλέξει αφάνταστα κάποια προβλήματα, θα δημιουργήσει απεριόριστες παρεξηγήσεις, και τέλος μάλλον θα ανάψει πολλά περισσότερα λαμπάκια.

    Δεύτερον, ο τίτλος ενός θέματος σπανια προκαλεί οποιοδήποτε συναίσθημα, το περιεχόμενο είναι αυτό που προκαλεί αντιδράσεις. Στην προκειμενη περίπτωση, το να νομίζεις πως η επίθεση στο πρόσωπο σου είχε την οποιαδήποτε σχέση με τη χρήση της λέξης επικίνδυνο στο θέμα η της δήλωσης σου πως είσαι ψυχολόγος, και όχι με τη συμπεριφορά σου μέχρι στιγμής στο forum, τους χαρακτηρισμούς που διάλεξες για να στολίσεις κάποια άτομα, τις αντιδράσεις σε απόψεις που είχες εκφράσει, την αδυναμία σου να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς πλατειάσεις και γενικολογίες, τις κατηγοριες που εξαπέλυσες εναντίων των μελών του forum, και τις απειλές ενταντίων του ιδιου του forum, είναι το λιγότερο αφελές. Σχεδόν όλα τα μέλη που συμμετείχαν σε εκείνο το θέμα σου είχαν ήδη προ-επιτεθεί σε αλλα θέματα που δεν συμπεριλάμβαναν τη \"λέξη κλειδί\" στον τίτλο τους η στα κείμενα τους, απλά μας έδωσες τη δυνατότητα να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας προς το άτομο σου και να εκθέσουμε τα κακώς κείμενα σου σε ένα, συγκεντρωμένο θέμα, χωρίς να γεμίζουμε spam τα υπόλοιπα. Ας αφήσουμε λοιπόν τον στρουθοκαμηλισμό στην άκρη επιτέλους.

    Τρίτον και τελευταίον, \"ξέρεις να απαντάς στα ερωτήματα μας\"; Συγγνώμη αλλα, σε περίπτωση που ακόμα να το καταλάβεις, η συμμετοχη σου στο forum μέχρι στιγμής είναι το λιγότερο επιβλαβής, για να μην πω επικίνδυνη. Τίποτα στις απαντήσεις σου, τουλάχιστον κατ\'εμέ, δε δείχνει την παραμικρή ικανότητα να κατανοήσεις τα προβλήματα και να διαχειριστεις την ανθρώπινη ψυχή, ποσο μάλλον να βοηθήσεις κιόλας, εξού και πολλοί εδώ μέσα αρνούνται το ότι είσαι ψυχολόγος.
    εχει ξεφυγει η τοποθετηση σου προφανως λογω επιθετικοτητας και οι ενδιαφεροντος στο τι ακρβως προτεινα να γινει πχ με την λεξη \"επικινδυνο\"δεν ειπα οτι μπορει να αντικατασταθει με την λεξη\" καλο \"αλλα ισως με τις λεξεις \" οχι καλο\"
    Οποιος θα ισχυριζοτανε οτι η λεξη επικινδυνο μπορει να αντικατασταθει με την λεξη καλο η αν αυτο καταλαβε δεν μπορει να επικοινωνησει γιατι η επιθετικοτητα του αλλοιωνει το νοημα οσων διαβαζει αι τραβα τον ενδιαφερον του και την προσοη του μακρυα απο την ουσια ενος μηνυματος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Τρια πουλακια καθονταν!!!!

  14. #44
    ενα δευτερο σημειο τριβης μας ειναι η αποψη σου οτι οποιος θελει ...ανοιγει θεμα με......
    και εδω μιλαει μιας μορφης επιθετικοτητα !γιατι γραφεις αυτο που θα εκανες εσυ χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι το ακολουθουνε οσοι συμμετεουν στον διαλογο...οι περισσοτεροι απλα συμμετεχουν και ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι δειγμα καλης συμπεριφορας,ανοιγεις θεμα οταν εχεις...θεμα.Δεν ανοιγουμε θεματα του στυλ ξερεις ξυπνησα στραβα σημερα,αν και μου αρεσει να υπαρχουν πολλα θεματα στη πιστα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •