ΤΡΟΠΟΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 21 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 310
  1. #1

    ΤΡΟΠΟΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ...

    Θα ηθελα ειλικρινα να ευχαριστησω , οποιον ειχε την διαθεση
    να γραψει δυο αραδες εδω γιατι αγαπαει τοσο πολυ αυτο το φορουμ....
    Επιτρεψτε μου να πω πρωτος αυτο που αισθανομαι....
    Γιατι ενοιωσα οτι υπαρχουν γυρω μου ανθρωποι που ασχολουνται με τα προβληματα μου...
    Ακομα και αν μεχρι στιγμης δεν ανεφερα το παραμικρο για μενα που ειχε να κανει αποκλειστικα με τον εαυτο μου...
    Μια βδομαδα αργοτερα , ο κιπ, η ρεμεντυ, η ζηνοβια , η χικα, η πανικουλα, ο ερευνητης , ο νικος , η φυση , η μελενα [συγνωμη αν ξεχναω καποιους ] με εκαναν να καταλαβω οτι η αγαπη δεν εξαρταται απο την οπτικη επαφη με καποιον , ουτε με το επαγγελμα η την θεση που εχει στην κοινωνια....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ο ερευτνιτης ποιος ειναι?ενοεις των εμπνευστη?:P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Βρε πανο, τιποτα δεν καταλαβες???
    Ακομα δεν εγινες μελος και ψαχνεις τροπους βελτιωσης του φορουμ??

  4. #4
    Originally posted by panikoula
    ο ερευτνιτης ποιος ειναι?ενοεις των εμπνευστη?:P
    ισως να κανω λαθος πανικουλα!
    παντως ελπιζω να μην με παρεξηγησει ο εμπνευστης γιατι ερευνητης ειναι ουτως η αλλως!χα α χα χα

  5. #5
    Originally posted by zinovia
    Βρε πανο, τιποτα δεν καταλαβες???
    Ακομα δεν εγινες μελος και ψαχνεις τροπους βελτιωσης του φορουμ??
    ζηνοβια μου
    μπορει να αργησε να με φερει πελαργος διαδικτυου στην παρεα σας , αλλα και γω εμπνευστης, ερευνητης , ανησυχο πνευμα και ολα τα σχετικα ειμαι!ολα θελω να τα αλλαξω σε ολη μου την ζωη...
    αυτη ειναι η δικη μου τρελα αν θες...
    οτι δεν μου κανει , θελω να ψαξω να βρω τροπους να το κανω καλυτερο...

  6. #6
    παιδια , μια συζητηση κανουμε....
    ολοι οσοι θελετε να μην αλλαξει τιποτα , θελω απλα να καταλαβω το τι σας αρεσει εδω !!!!!
    αν μου κανετε την χαρη να μου το εξηγησετε μπορειτε να με κανετε να αλλαξω γνωμη αμεσως!ζηνοβια ! κανε μου την χαρη να μου γραψεις γιατι σου σρεσει αυτο το φορουμ και δεν θελεις να αλλαξει τιποτα...σε παρακαλω βοηθησε με να το δω με τα δικα σου ματια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by πανος12345
    επιμενω γιατι τουλαχιστον μια νεα κοπελα , η αφρουλα , βρισκεται αυτη τη στιγμη με αποπειρα αυτοκτονιας στον νοσοκομειο!
    επιμενω επισης γιατι πιστευω οτι αν αυτο το περιστατικο ειναι πραγματικο , αποτελει απο μονο του σαφεστατη ενδειξη της επικινδυνοτητας του τροπου λειτουργιας αυτου του φορουμ χωρις μοντερειτορ....
    τελος οι διευθυντες σχολειων, ειναι υπευθυνοι κατα καποιοι τροπο
    γιατι οτι αρνείστε ορισμενοι να καταλαβετε οτι αυτο που εννοειτε ελευθερια ισως βλαπτει καποιους αλλους αν δεν υπαρχουν σαφεις και ευδιακριτοι κανονες συμμετοχης στην εικονικη πραγματικοτητα οπως και στον εξω κοσμο...
    Επειδή η απάντηση σου θα αλλάξει κατά πολύ τον τρόπο αντιμετώπισης σου, περιμένω να μου απαντήσεις ακριβώς σε αυτό που σε ρωτάω, χωρίς αοριστίες, χωρίς αερολογίες, χωρίς γενικεύσεις σε παρακαλώ.

    Μας λες ότι το forum αυτό, η τα άτομα σε αυτό το forum, είχαν κάποια υπαιτιότητα η προκάλεσαν κατά κάποιον τρόπο, είτε έμμεσα, είτε άμεσα, την απόπειρα αυτοκτονίας της Aφρουλας;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πάνο, το γιατί δεν θέλουν τα μέλη να αλλάξει τίποτα στο φόρουμ καταλαβαίνω ότι σου δημιουργεί μεγάλη απορία. Σου γεννιέται το ερώτημα: αφού σε όλα υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης γιατί όχι και εδώ? Γιατί τουλάχιστον δεν ενδιαφέρεται κανείς να το ψάξει? Γιατί δεν το συζητάμε να πει καθένας τις ιδέες του? Μπορεί τελικά μετά από συζήτηση να καταλήξουμε ότι δεν επιδέχεται βελτίωσης. Μπορεί οι προτάσεις που θα φέρουμε να είναι ανέφικτες. Το ερώτημά σου όμως είναι γιατί δεν απασχολεί τα μέλη του φόρουμ, φαντάζομαι.
    Η δική μου απάντηση στο ερώτημά σου, είναι ότι αυτό συμβαίνει και στη ζωή.
    Οι άνθρωποι πολλές φορές όταν είναι βολεμένοι, φοβούνται το άγνωστο. Δεν αρέσουν οι αλλαγές στον περισσότερο κόσμο. Κλείσε τα μάτια και προσπάθησε να θυμηθείς περιστατικά τριγύρω. Φίλους, γνωστούς, συναδέλφους, συγγενείς....
    Πόσες φορές έχεις δει να επιδιώκουν την αναστάτωση?
    Μήπως σπάνια?
    Τα παιδιά εδώ έχουν βρει ένα χώρο συμπαράστασης, φιλίας, παρηγοριάς και το λιγότερο που μπορεί να σκεφτούν για τις καλοπροαίρετες ίσως \"αλλαγές\" που σκέφτεσαι είναι η λέξη αναστάτωση.
    Προσωπικά 2-3 φορές στη ζωή μου που θέλησα να αλλάξω κάτι κοινού ενδιαφέροντος (αφορούσαν πολύ κόσμο) έφαγα τα μούτρα μου. Παρόλο που σε όλες τις περιπτώσεις δεν είχα κανένα όφελος, αλλά το έκανα για να βοηθήσω, ανθρώπους με λιγότερη δύναμη από μένα, βρέθηκα να κατηγορούμαι, από αντίχριστη μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
    Κάποια φορά που θα έχω χρόνο μπορεί να σου περγράψω τα περιστατικά αυτά.
    Επί πλέον κάποιες ίσως άστοχες λέξεις σου στην αρχή αλλά και η έμφυτη τάση που έχει κάθε κοινωνική ομάδα για να εξασφαλίζει τη συνοχή της να έχει \"κοινό εχθρό\" ήρθαν και έδεσαν.
    Τέλος πάντων αυτή είναι η δική μου απάντηση στο ερώτημά σου

  9. #9
    Originally posted by nature
    Πάνο, το γιατί δεν θέλουν τα μέλη να αλλάξει τίποτα στο φόρουμ καταλαβαίνω ότι σου δημιουργεί μεγάλη απορία. Σου γεννιέται το ερώτημα: αφού σε όλα υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης γιατί όχι και εδώ? Γιατί τουλάχιστον δεν ενδιαφέρεται κανείς να το ψάξει? Γιατί δεν το συζητάμε να πει καθένας τις ιδέες του? Μπορεί τελικά μετά από συζήτηση να καταλήξουμε ότι δεν επιδέχεται βελτίωσης. Μπορεί οι προτάσεις που θα φέρουμε να είναι ανέφικτες. Το ερώτημά σου όμως είναι γιατί δεν απασχολεί τα μέλη του φόρουμ, φαντάζομαι.
    Η δική μου απάντηση στο ερώτημά σου, είναι ότι αυτό συμβαίνει και στη ζωή.
    Οι άνθρωποι πολλές φορές όταν είναι βολεμένοι, φοβούνται το άγνωστο. Δεν αρέσουν οι αλλαγές στον περισσότερο κόσμο. Κλείσε τα μάτια και προσπάθησε να θυμηθείς περιστατικά τριγύρω. Φίλους, γνωστούς, συναδέλφους, συγγενείς....
    Πόσες φορές έχεις δει να επιδιώκουν την αναστάτωση?
    Μήπως σπάνια?
    Τα παιδιά εδώ έχουν βρει ένα χώρο συμπαράστασης, φιλίας, παρηγοριάς και το λιγότερο που μπορεί να σκεφτούν για τις καλοπροαίρετες ίσως \"αλλαγές\" που σκέφτεσαι είναι η λέξη αναστάτωση.
    Προσωπικά 2-3 φορές στη ζωή μου που θέλησα να αλλάξω κάτι κοινού ενδιαφέροντος (αφορούσαν πολύ κόσμο) έφαγα τα μούτρα μου. Παρόλο που σε όλες τις περιπτώσεις δεν είχα κανένα όφελος, αλλά το έκανα για να βοηθήσω, ανθρώπους με λιγότερη δύναμη από μένα, βρέθηκα να κατηγορούμαι, από αντίχριστη μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
    Κάποια φορά που θα έχω χρόνο μπορεί να σου περγράψω τα περιστατικά αυτά.
    Επί πλέον κάποιες ίσως άστοχες λέξεις σου στην αρχή αλλά και η έμφυτη τάση που έχει κάθε κοινωνική ομάδα για να εξασφαλίζει τη συνοχή της να έχει \"κοινό εχθρό\" ήρθαν και έδεσαν.
    Τέλος πάντων αυτή είναι η δική μου απάντηση στο ερώτημά σου
    εξοχη , συγκροτημενη και τεκμηριωμενη απαντηση φυση...
    ομως για να υπερασπιστω και γω με την σειρα μου την δικη μου αναγκη για αμφισβητηση και αναθεωρηση και επανελεγχο
    πανω ακριβως απο την αποψη σου , ξαναερχεται στο φως η πριπτωση της αφρουλας και η πιθανοτητα , αυτη η φυσικη ταση καθε συγκροτημενης ομαδας , να ανθισταται σε καθε ειδους μεταβολες , να μπορουσε να ειναι βλαπτικη σε καποια μεμονωμενα μελη.
    Αφου σε ευχαριστησω για την απολυτα ικανοποιητικη σου ερμηνεια του φαινομενου συνοχης σε μια κοινωνικη ομαδα, νομιζω οτι η περιπτωση της αφρουλας απο μονη της δειχνει την αναγκη για αναλυση της πιθανοτητας αναθεωρησης καποιων ιδιοτητων του φορουμ , με την λογικη της καμπυλης του Γκαους.
    Αν δηλαδη ενα λεωφορειο που κατασκευαστηκε την δεκαετια του 80 , προυπεθετε οτι καθε επιβατης εχει την ελαχιστη αυτονομια μετακινησης γιατι οσοι δεν την ειχαν επρεπε να μετακινουνται με αναπηρικα καροτσακια, σημερα αυτη η συνθηκη εχει αλλαξει γιατι αυτο που αλλαξε ηταν η κοινωνικη αντιληψη της αναπηριας....
    Γιαυτο πχ στην Γαλλια , καθε λεωφορειο δημοσιας χρησης , ειναι υποχρεωτικο να εφοδιαζεται με ειδικη μπαρα η οποια επιτρεπει την επιβιβαση οχι μονο αναπηρικων καρεκλων , αλλα και κουνιων για τα μωρα
    Τι συνεβη?
    Οι φωνες των αναπηρων , ενωθηκαν με αυτες των γονεων μικρων μωρων και δημιουργησαν μια πλειοψηφικη δυναμικη που αλλαξε τους κανονες...
    Καποιοι βεβαιως κατοικοι , δεν ειδαν με καθολου καλο ματι αυτες τις αλλαγες , γιατι χρεωσε το δημοσιο με περιττα για εκεινους εξοδα.
    Ομως σε μια δημοκρατικη πολιτεια ειτε στον εξω κοσμο , ειτε στο διαδικτυο , καθε κανονας , καθε αποφαση , καθε διατηρηση η αλλαγη μιας δεδομενης καταστασης , ειναι αποτελεσμα της θελησης της πλειοψηφιας...
    Με αυτα κατα νου , οσο οι περισσοτεροι χρηστες του φορουμ δεν επιθυμουν καμμια αλλαγη , ειναι προφανες οτι δεν θα επιμεινω στην αποψη μου και θα συμβιβαστω με εκεινη της πλειοψηφιας γιατι θελω να γινω μελος αυτης της ομαδας...
    Νομιζω απο την αλλη , οτι και η ομαδα θα καταλαβει οτι ο σκοπος μου δεν ειναι να ανατρεψω την θεληση της πλειοψηφιας χωρις την εγκριση της .
    Η συζητηση για οποιες αλλαγες ειναι δειγμα υγειας σε μια ομαδα
    ανεξαρτητα αν γινουν καποιες η καμμια ....
    Ειναι νομοτελειακη αναγκη η εξελιξη και πηγαζει απο την ιδια την φυση του ανθρωπου ,να προσπαθει να επηρεασει τους αλλους με νεες ιδεες πανω σε υπαρκτα προβληματα που μονο οταν αναγνωριζονται απο την πλειοψηφια , αποκτουν δυναμικη αλλαγης

  10. #10
    Originally posted by DissolvedGirl
    Originally posted by πανος12345
    επιμενω γιατι τουλαχιστον μια νεα κοπελα , η αφρουλα , βρισκεται αυτη τη στιγμη με αποπειρα αυτοκτονιας στον νοσοκομειο!
    επιμενω επισης γιατι πιστευω οτι αν αυτο το περιστατικο ειναι πραγματικο , αποτελει απο μονο του σαφεστατη ενδειξη της επικινδυνοτητας του τροπου λειτουργιας αυτου του φορουμ χωρις μοντερειτορ....
    τελος οι διευθυντες σχολειων, ειναι υπευθυνοι κατα καποιοι τροπο
    γιατι οτι αρνείστε ορισμενοι να καταλαβετε οτι αυτο που εννοειτε ελευθερια ισως βλαπτει καποιους αλλους αν δεν υπαρχουν σαφεις και ευδιακριτοι κανονες συμμετοχης στην εικονικη πραγματικοτητα οπως και στον εξω κοσμο...
    Επειδή η απάντηση σου θα αλλάξει κατά πολύ τον τρόπο αντιμετώπισης σου, περιμένω να μου απαντήσεις ακριβώς σε αυτό που σε ρωτάω, χωρίς αοριστίες, χωρίς αερολογίες, χωρίς γενικεύσεις σε παρακαλώ.

    Μας λες ότι το forum αυτό, η τα άτομα σε αυτό το forum, είχαν κάποια υπαιτιότητα η προκάλεσαν κατά κάποιον τρόπο, είτε έμμεσα, είτε άμεσα, την απόπειρα αυτοκτονίας της Aφρουλας;
    θα ξεκινησω την αποψη μου απο κατι που συχνα μας διαφευγει λογω οικειοτητας ....
    Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ πραγματικου και εικονικου περιβαλλοντος?
    Νομιζω οτι η πρωτη εμφανης διαφορα ειναι οτι δεν ξερουμε ποια ειναι η πραγματικη προσωπικοτητα του συνομιλητη μας και η επαγγελματικη του ιδιοτητα, η κατασταση της υγειας του και πραγματικος σκοπος της συμμετοχης του σε αυτο το φορουμ...
    Κανεις μας δεν μπορει να ειναι απολυτος σιγουρος για το προφιλ αυτου που εχει απεναντι του!
    Αυτο αποτελει απο μονο του μια αιτια επιθετικοτητας ,
    δηλαδη ειναι ενα αγχογενες συνδρομο...
    Βεβαια η επιθετικοτητα οπως εχω ηδη γραψει δεν ειναι παντα ουτε κακο ουτε αρνητικο χαρακτηριστικο για ενα ανθρωπο αλλα ενας μηχανισμος αμυνας και εγρηγορσης που τον προφυλασσει απο πιθανους κινδυνους...
    Σιγουρα για τα περισσοτερα μελη του φορουμ [συμπεριλαμβανομενης και της αφρουλας] , η αγαπη για το φορουμ ειναι δειγμα της οφελιμοτητας του...
    Ομως υπαρχει μια μορφη επιθετικοτητας που λεγεται ενδοβολη και εχει αντιρροπα αποτελέσματα.
    Αντι δηλαδη να ανακουφισει καποιον βγάζοντας προς τα εξω την επιθετικοτητα του, την αποροφα ο ιδιος οταν προερχεται απο εξω και ο δικος του μηχανισμος αμυνας που ειναι η συναισθηματικη αποσυρση , παυει να εχει ευεργετικα αποτελεσματα στην προσωπικοτητα του η οποια εκ των πραγματων για να καταφυγει στην αποσυρση , σημαινει οτι δεν μπορει να ελεγξει απο μονη της την ενταση τους , με αποτελεσμα η πραγματικη του αισθηση να επηρεαζεται σε μεγαλο βαθμο απο την αρνητικη επιρροη συναισθηματων που δεν ειναι καν δικα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εχω μια ιδαιτερη αποψη για αυτο που λεγεται ψυχικο νοσημα και γιαυτο ειμαι πολυ σκεπτικος αν μηπως θα επρεπε να το δουμε μονο σαν μια
    \"ιδιοτυπη ταση αυτοσυντηρησης \"
    Εννοώ ότι καθε άνθρωπος, που για τον Α η τον Β λόγο δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τους άλλους, εχει τους λογους του που διαφερουν απο ατομο σε ατομο και δεν υποκεινται απαραιτητα σε κοινους κανονες ...
    Πχ εχω την εντύπωση ότι αυτο που αποκαλούμε μανιοκατάθλιψη , δηλαδή αυτη η εναλλαγή συναισθηματων ,
    ειναι μια \"υγιέστατη προσπάθεια \" ενός οργανισμού να ισορροπήσει , ανάμεσα σε συγκρουόμενες ανάγκες...
    Η όποια επιθετικότητα, θα μπορουσε να \"εισβάλει\"ανεξελεγχτα
    απο έξω προς τα μέσα, ίσως ανατρέπει την προσπάθεια του οργανισμού αυτού για ισορροπία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    πάνος - φόρουμ 386 - -100
    και η ψαλίδα ανοίγει...πανωλεθρία...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Πάνω, για άλλη μια φορα δεν έδωσες μια απλή, ξεκάθαρη απάντηση σε μια πολύ απλή, ευθεία ερώτηση, αλλα άρχισες να αναλύεις μια άποψη σου για κάτι που δε ρώτησα, και ως εκ τούτου δε με ενδιέφερε καθόλου να μάθω η αποδεχτώ ως απάντηση στην ερώτηση μου. Αντιλαμβάνομαι τη διάθεση σου να αποφύγεις να απαντήσεις απλά στην ερώτηση μου ως μια μορφή επιθετικότητας απέναντι μου και απέναντι στο forum, οποτε χωρίς να την επαναλάβω, στην ξαναρωτάω.
    Και αυτή τη φορα, θα εκτιμούσα μια απάντηση της απλότητας του \"ναι\" η \"όχι\" ώστε να μη θεωρηθεί από κανέναν πως οι πλατειάσεις για άλλη μια φορα στην απάντηση σου είναι μέθοδος συγκάλυψης ή δικαιολόγησης του \"ναι το πιστεύω\" που διαφαίνεται ανάμεσα στις γραμμές της.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  13. #13
    Originally posted by DissolvedGirl
    Πάνω, για άλλη μια φορα δεν έδωσες μια απλή, ξεκάθαρη απάντηση σε μια πολύ απλή, ευθεία ερώτηση, αλλα άρχισες να αναλύεις μια άποψη σου για κάτι που δε ρώτησα, και ως εκ τούτου δε με ενδιέφερε καθόλου να μάθω η αποδεχτώ ως απάντηση στην ερώτηση μου. Αντιλαμβάνομαι τη διάθεση σου να αποφύγεις να απαντήσεις απλά στην ερώτηση μου ως μια μορφή επιθετικότητας απέναντι μου και απέναντι στο forum, οποτε χωρίς να την επαναλάβω, στην ξαναρωτάω.
    Και αυτή τη φορα, θα εκτιμούσα μια απάντηση της απλότητας του \"ναι\" η \"όχι\" ώστε να μη θεωρηθεί από κανέναν πως οι πλατειάσεις για άλλη μια φορα στην απάντηση σου είναι μέθοδος συγκάλυψης ή δικαιολόγησης του \"ναι το πιστεύω\" που διαφαίνεται ανάμεσα στις γραμμές της.
    η επιμονη σου σε μια μονολεκτικη απαντηση , χωρις να θελω να σου υποδειξω το πως θα επικοινωνεις καλυτερα ,αντιβαινει στις οδηγιες του φορουμ αυτου που τοσο αγαπας και ενδιαφερεσαι...
    Δεν θα γραψω κατι περισσοτερο μεχρι να διαπιστωσεις πρωτα αν εχω δικιο η οχι

  14. #14
    Θα κανω ομως μια προσπαθει παλι να αποφυγω καθε εξηγηση οσων θα γραψω για να σε ευχαριστησω...
    Μονο που το ναι η το οχι δεν ειναι επικοινωνια...Ειναι απλα μια αρνηση η μια καταφαση σε μια προταση....Εσυ δεν μου κανεις προταση αλλα ερωτηση.

    \"Κατω απο ορισμενες συνθηκες , το απολυτο και δημοκρατικο αγαθο της ελευθεριας του λογου , θα μπορουσε να αποδειχθει επιβλαβες για την ψυχικη υγεια , ενος συγκεκριμενου τυπου ασθενειων...\"

  15. #15
    Θες να παμε για μπανιο στην θαλασσα?[μια προταση]
    ναι
    οχι
    δεν ξερω
    ισως
    μπορει
    μαλλον
    κλπ

    Γιατι θελω να παω για μπανιο στην θαλασσα Γιαννη , Κωστα , βαγγελη Δημητρα?[ερωτηση]


    Γιαννης = γιατι σου αρεσει να κολυμπας
    Κωστας =γιατι σου αρεσει να βρισκεσαι μεσα στο νερο
    Βαγγελης = γιατι το νερο σου θυμιζει το αμνιακο υγρο στην ενδομητρια ζωη σου
    Δημητρα = δεν μπορω να το απαντησω γιατι δεν σε γνωριζω αρκετα καλα για να ξερω πως σκεφτεσαι

Page 1 of 21 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •