ΤΡΟΠΟΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ... - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021
Results 301 to 310 of 310
  1. #301
    τωρα το γιατι ρωτησα εσενα ειναι νομιζω αυτονοητο....γιατι επικοινωνουμε νομιζω εδω και σεβομαι την σοφια σου και την θεση σου στην κοινωνια μας , οσο και αν αυτο δεν ειναι αρκετο για να φερει καποιος απο μονος του την αλλαγη που ισως ολοι ονειρευομαστε αλλα
    δεν βρισκουμε τον τροπο να την υλοποιησουμε...

  2. #302
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πάνο, δεν έχω σοφία. Ανοικτά αυτιά και μάτια μόνον προσπαθώ να έχω. Και διάθεση να μαθαίνω από το κάθε τι που συναντώ μπροστά μου.
    Στο θέμα που θίγεις, να ονειρευόμαστε έναν καλύτερο κόσμο, χώρα, πόλη…. Και να αγωνιζόμαστε γι’αυτό, πιστεύω πως είναι όμορφο και αισιόδοξο. Και γιατί όχι δείγμα παιδικότητας και νεανικότητας με τη καλή έννοια. Ο αγώνας όμως αυτός όπως τον προσεγγίζεις, φοβάμαι ότι έχει προδιαγεγραμμένη έκβαση. Σκέψου τόσα θέματα, παγκόσμια αλλά και στη χώρα που είσαι ή είμαι που ενώ μπορούν να λυθούν σκοντάφτουν σε τεράστια συμφέροντα ή ακόμα και σε απλή γραφειοκρατία. Δεν λέω να μην αγωνιζόμαστε, αλλά όχι και να φάμε τη ζωή μας γι’ αυτό.
    Από την άλλη η ζωή μας σ’ αυτό το χωροχρόνο είναι ένα απροσδόκητο τυχαίο δώρο. Και πεπερασμένο. Στο χρόνο που διαθέτω λοιπόν για αυτή τη ζωή, θέλω να ζυγίσω στη ζυγαριά τι θέλω να κάνω. Οσο για τα όνειρα που λες, ένα όνειρό μου είναι να έχω πάντα τα εφόδια αλλά και την απαιτούμενη προσαρμοστικότητα ώστε να μπορώ να ζω σε όποια γωνιά της γης είναι καλύτερα. Να μπορώ να διδάξω σ’ένα πανεπιστήμιο της Σουηδίας ή να ζυμώνω πίτσες σε μια ταβέρνα της νότιας Ιταλίας ή να σκουπίζω πεζοδρόμια σ’ ένα χωριό της βόρειας Αγγλίας. Aυτό είναι το δικό μου μικρό όνειρο. Να τρέφω το μυαλό μου με νέες γνώσεις, τις αισθήσεις μου με ανθρώπινες απολαύσεις και να έχω ελευθερία επιλογής.
    Και σκέψου, αν κάπου σε κάποιον γαλαξία υπάρχουν νοήμονα όντα, πόσο μικρούς και ασήμαντους θα μας βλέπουν. Ισως λένε ότι στη γη υπάρχουν πάρα πολλά μυρμήγκια που την κατατρώνε. Δηλαδή εμείς.
    Aν το δεις σ\'αυτή τη κλίμακα, τότε όλα φαίνονται αλλιώς......

  3. #303
    Originally posted by nature
    Πάνο, δεν έχω σοφία. Ανοικτά αυτιά και μάτια μόνον προσπαθώ να έχω. Και διάθεση να μαθαίνω από το κάθε τι που συναντώ μπροστά μου.
    Στο θέμα που θίγεις, να ονειρευόμαστε έναν καλύτερο κόσμο, χώρα, πόλη…. Και να αγωνιζόμαστε γι’αυτό, πιστεύω πως είναι όμορφο και αισιόδοξο. Και γιατί όχι δείγμα παιδικότητας και νεανικότητας με τη καλή έννοια. Ο αγώνας όμως αυτός όπως τον προσεγγίζεις, φοβάμαι ότι έχει προδιαγεγραμμένη έκβαση. Σκέψου τόσα θέματα, παγκόσμια αλλά και στη χώρα που είσαι ή είμαι που ενώ μπορούν να λυθούν σκοντάφτουν σε τεράστια συμφέροντα ή ακόμα και σε απλή γραφειοκρατία. Δεν λέω να μην αγωνιζόμαστε, αλλά όχι και να φάμε τη ζωή μας γι’ αυτό.
    Από την άλλη η ζωή μας σ’ αυτό το χωροχρόνο είναι ένα απροσδόκητο τυχαίο δώρο. Και πεπερασμένο. Στο χρόνο που διαθέτω λοιπόν για αυτή τη ζωή, θέλω να ζυγίσω στη ζυγαριά τι θέλω να κάνω. Οσο για τα όνειρα που λες, ένα όνειρό μου είναι να έχω πάντα τα εφόδια αλλά και την απαιτούμενη προσαρμοστικότητα ώστε να μπορώ να ζω σε όποια γωνιά της γης είναι καλύτερα. Να μπορώ να διδάξω σ’ένα πανεπιστήμιο της Σουηδίας ή να ζυμώνω πίτσες σε μια ταβέρνα της νότιας Ιταλίας ή να σκουπίζω πεζοδρόμια σ’ ένα χωριό της βόρειας Αγγλίας. Aυτό είναι το δικό μου μικρό όνειρο. Να τρέφω το μυαλό μου με νέες γνώσεις, τις αισθήσεις μου με ανθρώπινες απολαύσεις και να έχω ελευθερία επιλογής.
    Και σκέψου, αν κάπου σε κάποιον γαλαξία υπάρχουν νοήμονα όντα, πόσο μικρούς και ασήμαντους θα μας βλέπουν. Ισως λένε ότι στη γη υπάρχουν πάρα πολλά μυρμήγκια που την κατατρώνε. Δηλαδή εμείς.
    Aν το δεις σ\'αυτή τη κλίμακα, τότε όλα φαίνονται αλλιώς......
    ειναι ιδιο σοφιας φυση , να μην βλεπεις εσυ τι σε κανει να ξεχωριζεις απο τους αλλους , υλοποιοντας απλα τα δικα σου ονειρα , με σχετικοτητα , απλοτητα και μεθοδικοτητα...
    ο τριτος σε αξια με τα δικα μου κριτηρια φιλοσοφος , μετα τον πλατωνα και τον Χριστο ηταν ο Βουδας ...
    ο πρωτος ανακαλυψε την σημασια του γνωθι σαυτον ,
    ο δευτερος της σημασια της αγαπης , ενω ο τριτος της σημασια της αλλοτριωσης ....
    την ωρα ομως που ο πλατωνας σκεφτοτανε ολα αυτα , καποιοι δουλοι εκαναν τους δασκαλους , δηλαδη δερνανε οι ιδιοι τα παιδια των αθηναιων , για να γινουν καποτε και οι ιδιοι αθηναιοι...
    την ωρα που ο χριστος μιλουσε για την αγαπη , δημιουργουσε εχθρες στο παπαδαριο της εποχης του , γιατι σιωπηλα ειχαν συμμαχησει με το ρωμαικο κατεστημενο και ο βαραβας επιβεβαιωνε την σημασια της παρουσιας των ρωμαιων στην παλαιστινη , οπως οι βομβες στην βαγδατη σημερα , κατα των αμερικανων-κατακτητων...
    τελος δεν ειμαι σιγουρος αν ο σημερινος Δαλαι Λαμα ειναι πραγματι κατευθειαν μετενσαρκωση του Βουδα , γιατι ευτυχως για τον ιδιο , πριν κλεισει τα ματια του , προλαβε να κανει αυτο που δεν εφτασε ποτε στα ματια μας και ισως να εκανε και ο Χριστος αλλα απλα το αγνοουμε..
    ζητησε να μην λατρευθει ποτε ουτε σαν βασιλιας που ηταν[ σαν διαδοχος του θρονου] , αλλα κυριως ουτε σαν θεος ,
    γιατι η φιλοσοφια του δεν ειχε στοχο την πολιτικη ,
    αλλα την ατομικη ευημερια και αναπτυξη..
    Συμπερασμα
    οσο να δουμε τα ονειρα μας να πραγματοποιουνται μια μερα , μηπως κανενας φοιτητης ,ενδιαφεροτανε να βοηθησει το φορουμ αυτο που τοσο πολυ εχω κατηγορηθει οτι θελω να κλεισει και ησουν η μονη που με υπερασπίστηκες , φέρνοντας μας μια αραδα γραμμες, με καποια τηλεφωνα κοινωνικων υπηρεσιων απο τις ηδη υπαρχουσες υπηρεσιες κοινωνικης προνοιας ?
    μπορω να σε βοηθησω και στις φαντασιωσεις σου!
    ηταν συνεταιρος μου δοκτορας σε σουηδικο πανεπιστημιο , φιλος μου ειναι ιδιοκτητης πιτσαριας , ισως ο μονος με πραγματικο πιτσαγιολο απο την Ναπολι γιατι η γυναικα του ειναι ναπολιτανα και τον χειμωνα ζει εκει, μονο για το τελευταιο κολαω λιγο γιατι αν σε στειλω στον καλυτερο πελατη της οικογενειας μου στην σκωτια και του πω οτι μια φιλη καθηγητρια πανεπιστημιου , θελει να την προσλαβετε για να σκουπιζει τους δρομους , επειδη ειναι ιδιοκτητης [τι αλλο?] μιας απο τις καλυτερες βιομηχανιες παραγωγης κλασσικου σκωτσεζικου ουισκυ και το δοκιμαζει καθε μερα ο ιδιος και η γυναικα του μεχρι κρεπαλης , κινδυνευω να τον κανω να μην ξαναπατησει το ποι του στην ελλαδα , γιατι οσο και να σου φανει περιεργο , ερχεται και μας αφηνει καποιες χιλιαδες λιρες καθε χρονο , στην κερκυρα και σε κρουαζιερες γιατι στο μυαλο τους, Ελλαδα σημαινει ακομα ενα τεραστειο πανεπιστημιο και οι εικονες της πραγματικοτητας , λογω του αλκοολ , δεν μπορουν να τον κανουν να δει με αλλο ματι τιποτα διαφορετικο απο αυτο που του επιτασει η ψυχη του..
    Θα ελεγα αν φυσικα σε ενδιαφερει , να του προτεινα να παρει τηλεφωνο τον Μπραουν και να του ζητησει να σας βρει καταλυματα στην περιπτωση που μεσω του Ερασμος , ηθελες να συνοδεψεις καποια καλομαθημενα Ελληνοπουλα ,
    να δουν τι σημαινει να ζεις με βροχη πανω στην ραχη σου , χωρις ηλιο και με -20 σχεδον ολο τον χειμωνα , για να καταλαβουν γιατι στριμωχνονται ολοι στις παμπ μεχρι να τους πεταξουν εξω οι ταβερνιαρηδες καθε βράδυ..
    θα ειναι σημαντικο μαθημα ζωης , αο αυτα που λειπουν σημερα απο την δωρεαν παιδεια μας και γιαυτο μεχρι τωρα δεν υπηρξε ουτε ενας εθελοντης απο δω μεσα και αναγακστηκα να καλεσω σε βοηθεια , αυτην που θεωρω οτι πολυτιμοτερο υπαρχει για μενα αυτη τη στιγμη σε αυτο εδω το φορουμ...

  4. #304
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Καλημέρα πάνο,
    Δεν υποστήριξα εσένα συνολικά, πώς θα μπορούσα άλλωστε, δεν σε ξέρω και από χτες και ούτε είμαι απονεμητής δικαίου. Υποστήριξα όμως το δικαίωμά σου να λες ελεύθερα τη γνώμη σου, καθώς και το δικαίωμά μου να έχω πρόσβαση σε όλες τις απόψεις που εκθέτει το κάθε μέλος. Και δεν το έκανα μόνο εγώ, το κάναν και άλλοι.
    Οσο με αφορά, στη ζωή μου, έχει τύχει να ακούσω πάρα πολύ εύστοχες παρατηρήσεις και ενδιαφέρουσες οπτικές, από ανθρώπους μικρούς ή μεγάλους που κάποιοι άλλοι θα απαξίωναν να τους πουν ακόμα και καλημέρα.
    Σ΄ευχαριστώ που συμμερίστηκες το μικρό μου όνειρο και με βοήθησες να ταξιδέψω ως εκεί με τη φαντασία μου

    Οσο για τα τηλέφωνα ανάγκης που λες, πριν από 1-2 μήνες είχα γράψει ένα (που το είχα βρει στο νετ), για ένα μέλος που είχε ανάγκη. Δεν γνωρίζω πως λειτουργούν αυτές οι υπηρεσίες. Σίγουρα στην ελλάδα είναι στα σπάργανα, αλλά πράγματι αξίζει κάποιο μέλος που έχει χρόνο να ψάξει και να μαζέψει μερικά, επιβεβαιώνοντας συγχρόνως αν είναι υπαρκτά και σε λειτουργία. Η γνώμη μου είναι, αφού εντόπισες αυτή την ανάγκη, βοήθα με τρόπο εποικοδομητικό και όχι αφοριστικό ή προκλητικό.

  5. #305
    Originally posted by nature
    Καλημέρα πάνο,
    Δεν υποστήριξα εσένα συνολικά, πώς θα μπορούσα άλλωστε, δεν σε ξέρω και από χτες και ούτε είμαι απονεμητής δικαίου. Υποστήριξα όμως το δικαίωμά σου να λες ελεύθερα τη γνώμη σου, καθώς και το δικαίωμά μου να έχω πρόσβαση σε όλες τις απόψεις που εκθέτει το κάθε μέλος. Και δεν το έκανα μόνο εγώ, το κάναν και άλλοι.
    Οσο με αφορά, στη ζωή μου, έχει τύχει να ακούσω πάρα πολύ εύστοχες παρατηρήσεις και ενδιαφέρουσες οπτικές, από ανθρώπους μικρούς ή μεγάλους που κάποιοι άλλοι θα απαξίωναν να τους πουν ακόμα και καλημέρα.
    Σ΄ευχαριστώ που συμμερίστηκες το μικρό μου όνειρο και με βοήθησες να ταξιδέψω ως εκεί με τη φαντασία μου

    Οσο για τα τηλέφωνα ανάγκης που λες, πριν από 1-2 μήνες είχα γράψει ένα (που το είχα βρει στο νετ), για ένα μέλος που είχε ανάγκη. Δεν γνωρίζω πως λειτουργούν αυτές οι υπηρεσίες. Σίγουρα στην ελλάδα είναι στα σπάργανα, αλλά πράγματι αξίζει κάποιο μέλος που έχει χρόνο να ψάξει και να μαζέψει μερικά, επιβεβαιώνοντας συγχρόνως αν είναι υπαρκτά και σε λειτουργία. Η γνώμη μου είναι, αφού εντόπισες αυτή την ανάγκη, βοήθα με τρόπο εποικοδομητικό και όχι αφοριστικό ή προκλητικό.
    σοφη μου φυση , ζητας να βοηθησω μια κοινωνια που με εξορισε για να μου κλεισει το στομα ....
    αν δεν υπηρχε το διαδικτυο σιγουρα εμενα τουλαχιστον δε θα με διαβαζες ποτε...το φαρμακι θα ειε κανει παλι την δουλεια του...
    μου ζητας να βοηθησω απο μια γαλλικη μηχανη αναζητησης ....
    και να θελω δεν μπορω ..
    χθες ηθελα να βοηθησω μια κοπελα που τρελενεται εδω μεσα στο αγχος και δεν την πιανουν τα φαρμακα της ..
    της μιλησα για το rebith...
    προσπαθησα να της βρω τηλεφωνα ιδρυματα και ειδικους ..
    ομως δεν μου βγαζει τιποτα η μηχανη αναζητησης γιατι πιανει μονο αυτα που εχουν σχεδιαστει να βγαινουν στην γαλλια ...
    δεν ειμαι καθολου σιγουρος να αυτες οι πενιχρες δημοσιες υπηρεσιες , εχουν ηδη μπει στον αιωνα της πληροφορικης ...
    δεν ξερω αν το γραφειο κοινωνικης προνοιας , σε ενα κρατος νεοφιλευθερο, με την πολυ κακη εννοια , οπως αποδεικνυεται καθημερινα , διαθετει καποιο σαιτ η ενα τροπο τελος παντων να δωσει αυτες τις τοσο σημαντικες πληροφοριες , για ενα φορουμ πραγματικα ψυχολογικης υποστηριξης και οχι απλα εξασφαλισης ιδωτικης πελατειας ....
    Γιαυτο απευθυνθηκα σε ολο το φορουμ και ειδκα σε σενα ...
    να που με επιβεβαιωσες οτι διαλεξα σωστα ....
    το εκανες μια φορα και ειμαι σιγουρος οτι ακομα και αν διδασκεις οικονομικα , αν μονο σκεφτεις οτι το 15% του πληθυσμου μας σημερα απειλεται απο τον εθισμο και οτι αδυνατει να λειτουργησει σωστα επεγγελματικα , μεσω της αριστης [ποιοτικα ]επικοινωνιας μας , μπορεσα να σου δωσω οσα κινητρα χρειαζεται για να το ζητησης εθελοντικα απο ενα φοιτητη η πειρσσοτερους στο ονομα της ανθρωπιας και της συλλογικης ευθυνης που πρεπει να ξαναρθει οσο το δυνατον συντομοτερα στην ψυχη ολων μας , για να μας δειξει τον δρομο της εξοδου απο την κριση

  6. #306
    Article Το Υπουργείο

    Article Υπηρεσίες Τηλεϊατρικής Ε.Σ.Υ.

    Article Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης Υγείας (Κ.Ε.Κ.)

    Article Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης Πρόνοιας (Κ.Ε.Κ.)

    Article Κατάσταση Ιδιωτικών Κλινικών της Χώρας

    Article Νοσοκομεία ανά Υγειονομική Περιφέρεια

    Article Υπηρεσίες Αιμοδοσίας

    File Κέντρα Ψυχικής Υγείας

    File Ψυχική Υγεία - Κέντρα Ημέρας

    File Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας- Κέντρα Υγείας

    File Κατάσταση Ιδιωτικών Κλινικών της Χώρας
    http://www.mohaw.gr/communication/3a7rsima-tilefona-dieythynseis
    αυτα βγαζει εδω για το υπουργειο κοινωνικης προνοιας

  7. #307
    και αυτα στο τομεα προστασιας της οικογενειας
    http://www.mohaw.gr/socialwelfare/domes-kai-draseis-koinoniks-allileggyis/prostasia-oikogeneias
    τελος σε περιπτωση που εγω η καποιος αλλος αποφασιζε να γυρισει στην πατριδα του δειτε τι προβλεπει το υπουργειο
    Παλιννοστούντες Έλληνες

    1. Εφάπαξ χρηματικό βοήθημα 117,39 Ευρώ για την κάλυψη εξόδων πρώτης εγκατάστασης
    2. Εφάπαξ χρηματικό βοήθημα 176,08 Ευρώ για τη μεταφορά οικογενειακής οικοσκευής
    3. Εφάπαξ χρηματικό βοήθημα 146,73 Ευρώ για όσες οικογένειες παλιννοστούντων εγκαθίστανται σε ακριτικές περιοχές
    4. Κάλυψη μεταφοράς σορού 293, 43 Ευρώ (αφορά επαναπατριζόμενους)
    5. Μηνιαίο οικονομικό βοήθημα 35,22 Ευρώ στους συμπληρώσαντες το 60ο έτος της ηλικίας τους ή ανίκανους για εργασία, οικονο0μικά αδύνατους.

    Οι παραπάνω δαπάνες διατίθενται από τον προϋπολογισμό των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων της χώρας.

  8. #308
    τελος ολα τα παρακατω για τον Γλαυκο και το κοριτσι του ..

    Εθνικό Κέντρο Άμεσης Κοινωνικής Βοήθειας (ΕΚΑΚΒ)

    Το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Κοινωνικής Βοήθειας είναι αυτοτελές ΝΠΔΔ με έδρα την Αθήνα και υπάγεται στον έλεγχο του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

    Σκοπός του είναι ο συντονισμός του δικτύου παροχής υπηρεσιών κοινωνικής στήριξης σε άτομα, οικογένειες και πληθυσμιακές ομάδες που διέρχονται έντονη συναισθηματική κρίση ή περιέρχονται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Ειδικότερα οι υπηρεσίες που παρέχει περιλαμβάνουν:

    • Συμβουλευτική πληροφόρηση και ενημέρωση για θέματα πρόνοιας
    • Ψυχολογική υποστήριξη σε άτομα, οικογένειες και ομάδες
    • Προσωρινή φιλοξενία σε ξενώνες σε άτομα που βιώνουν κάποια κρίση ή περιέρχονται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης
    • Συντονισμό και διαμεσολάβηση για πρόσβαση σε υπηρεσίες κοινωνικής αλληλεγγύης που προσφέρονται από άλλους φορείς, μη κερδοσκοπικές εταιρείες και μη κυβερνητικές οργανώσεις.

    Επίσης υλοποιούνται:

    Πρόγραμμα Ιατρικής και Κοινωνικής Παρέμβασης στα κρατητήρια αλλοδαπών γυναικών στην Αμυγδαλέζα Αττικής σε συνεργασία με το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης.

    Πρόγραμμα Εθελοντικού Επαναπατρισμού Θυμάτων Σωματεμπορίας (Trafficing) σε συνεργασία με τον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης.


    Ενέργειες Υποστήριξης Ατόμων που Απειλούνται ή Πλήττονται με Αποκλεισμό από την Αγορά Εργασίας στο Πλαίσιο των Δράσεων του Δικτύου Κοινωνικών – Υποστηρικτικών Υπηρεσιών σε Τοπικό Επίπεδο
    Μέτρο 3.1 του Ε.Π. «Υγεία-Πρόνοια» 2000-2006

    Το Μέτρο 3.1 του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Υγεία – Πρόνοια» του Γ΄ Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης (2000-2006) προσανατολίζεται στην ανάπτυξη της πρωτοβάθμιας κοινωνικής φροντίδας με υπηρεσίες που αναπτύσσονται σε τοπικό επίπεδο. Η λειτουργία του Μέτρου συνδέεται άμεσα με τη δημιουργία Δικτύου Κοινωνικών Υπηρεσιών, το οποίο θα εφαρμοστεί σε 150 περίπου Δήμους όλης της χώρας, στο πλαίσιο του οποίου θα παρέχονται υπηρεσίες υποστηρικτικού χαρακτήρα που θα στοχεύουν στην καταπολέμηση της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού.

    Α/Α ΤΕΛΙΚΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ
    1 ΑΓΙΑ
    2 ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
    3 ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    4 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ
    5 ΑΓΡΙΝΙΟ
    6 ΑΘΑΜΑΝΙΑ
    7 ΑΙΤΩΛΙΚΟ
    8 ΑΚΡΩΤΗΡΙ
    9 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    10 ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΣ
    11 ΑΛΜΥΡΟΣ
    12 ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    13 ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    14 ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    15 ΑΡΤΕΜΙΔΑ (ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ)
    16 ΑΡΤΕΜΙΔΑ (ΛΟΥΤΣΑ)
    17 ΑΡΤΕΜΙΣΙΟ
    18 ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ
    19 ΑΡΧΑΝΕΣ
    20 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
    21 ΑΧΑΡΝΕΣ
    22 ΒΟΛΟΣ
    23 ΒΟΥΛΑ
    24 ΓΑΖΙ
    25 ΓΕΡΟΠΟΤΑΜΟΣ
    26 ΓΡΕΒΕΝΑ
    27 ΔΑΦΝΗ
    28 ΔΡΑΜΑ
    29 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
    30 ΕΔΕΣΣΑ
    31 ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
    32 ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ
    33 ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    34 ΕΥΟΣΜΟΣ
    35 ΖΕΦΥΡΙ
    36 ΘΕΣΤΙΕΩΝ
    37 ΘΗΒΑ
    38 ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ
    39 ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    40 ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
    41 ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ
    42 ΚΑΛΥΒΙΑ
    43 ΚΑΡΠΑΘΟΣ
    44 ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    45 ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    46 ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    47 ΚΗΦΙΣΙΑ
    48 ΚΙΛΚΙΣ
    49 ΚΟΖΑΝΗ
    50 ΚΟΝΙΤΣΑ
    51 ΚΩΣ
    52 ΛΑΠΠΑΙΩΝ
    53 ΛΑΥΡΙΟ
    54 ΛΑΧΑΝΑΣ
    55 ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    56 ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    57 ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
    58 ΜΑΚΕΔΟΝΙΔΑ
    59 ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    60 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    61 ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ
    62 ΜΕΝΕΜΕΝΗ
    63 ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ
    64 ΜΕΣΣΗΝΗ
    65 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    66 ΜΙΚΡΑ
    67 ΜΟΒΡΗ
    68 ΜΟΙΡΕΣ
    69 ΝΑΞΟΣ
    70 ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    71 ΝΕΑΠΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    72 ΝΕΑΠΟΛΗ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
    73 ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ
    74 ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ
    75 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ
    76 ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    77 ΟΡΦΕΑΣ (ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ)
    78 ΠΑΡΑΒΟΛΑ
    79 ΠΑΤΡΑ
    80 ΠΕΡΑΜΑ
    81 ΠΛΑΤΥ
    82 ΠΟΛΙΧΝΗ
    83 ΡΟΔΟΣ
    84 ΡΟΥΒΑΣ
    85 ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
    86 ΣΕΡΡΕΣ
    87 ΣΗΤΕΙΑ
    88 ΣΟΥΦΛΙ
    89 ΤΑΜΥΝΕΩΝ
    90 ΤΕΜΕΝΟΣ
    91 ΤΡΙΚΑΛΑ
    92 ΤΡΙΠΟΛΗ
    93 ΥΜΗΤΤΟΣ
    94 ΦΛΩΡΙΝΑ
    95 ΧΑΛΑΣΤΡΑ
    96 ΧΑΝΙΑ


    Βασικοί στόχοι του Δικτύου είναι η παροχή εξειδικευμένων πρωτοβάθμιων κοινωνικών υποστηρικτικών υπηρεσιών, με βάση την εξατομικευμένη προσέγγιση και τη διασύνδεση των εξυπηρετουμένων με τις δομές προώθησης στην απασχόληση. Το Μέτρο επιδιώκει επομένως να συμβάλλει με ουσιαστικό τρόπο στη συντονισμένη δράση, που αναπτύσσεται ήδη σε εθνικό επίπεδο, για την ολοκληρωμένη προσέγγιση της κοινωνικο-οικονομικής (επαν)ένταξης ατόμων που απειλούνται ή πλήττονται με αποκλεισμό από την αγορά εργασίας. Στην κατεύθυνση αυτή, κεντρικό στόχο αποτελεί η ολοκληρωμένη και συστηματική παρέμβαση για την πρόληψη και την αντιμετώπιση των κοινωνικών αναγκών, την ενίσχυση των δυνατοτήτων απασχόλησης και την παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών που απευθύνονται σε άτομα που βιώνουν δυσχέρεια ένταξης στην αγορά εργασίας.
    Το Μέτρο 3.1 στοχεύει επομένως στην υποστήριξη της λειτουργίας ενός νέου αποκεντρωμένου μοντέλου παροχής κοινωνικών υπηρεσιών, το οποίο εξυπηρετείται μέσω των δράσεων του δικτύου κοινωνικών υπηρεσιών σε τοπικό επίπεδο. Το δίκτυο κοινωνικών υπηρεσιών απευθύνεται σε ευπαθείς ομάδες που απειλούνται ή πλήττονται από αποκλεισμό και σε άτομα που δεν έχουν πρόσβαση στις υπηρεσίες και είναι αδύναμα να διαχειριστούν τα προβλήματά τους.
    Ενδεικτικά, οι εξυπηρετούμενοι εντάσσονται στις ακόλουθες κατηγορίες:
    - άτομα με αναπηρίες
    - μέλη οικογενειών που παρέχουν υπηρεσίες φροντίδας σε άλλα εξαρτώμενα μέλη τους και για το λόγο αυτό αντιμετωπίζουν δυσχέρειες παραμονής ή ένταξης στην αγορά εργασίας
    - μονογονεϊκές οικογένειες
    - κακοποιημένες γυναίκες
    - παλιννοστούντες ομογενείς
    - μετανάστες
    - αιτούντες άσυλο και οι πρόσφυγες
    - τσιγγάνοι
    - άτομα με γλωσσικές και θρησκευτικές ιδιαιτερότητες
    - αποφυλακισμένοι
    - πρώην χρήστες ουσιών
    - άστεγοι
    - άνεργοι
    - άλλες κατηγορίες ατόμων που βιώνουν ή απειλούνται με κοινωνικό αποκλεισμό και αποκλεισμό από την αγορά εργασίας.
    Η λειτουργία των κοινωνικών υποστηρικτικών υπηρεσιών κατευθύνεται στις ακόλουθες παρεμβάσεις:

    • καταγράφονται σε ατομικό επίπεδο οι ανάγκες και θα σχεδιάζεται σε συνεργασία με τον εξυπηρετούμενο δέσμη ενεργειών για την αντιμετώπιση των προβλημάτων του
    • πραγματοποιούνται παραπομπές και διασυνδέσεις των επωφελούμενων με υπηρεσίες που αναπτύσσουν προγράμματα προώθησης στην απασχόληση, όπως τις περιφερειακές υπηρεσίες του ΟΑΕΔ καθώς και άλλες κοινωνικές υπηρεσίες, όπως τα ΚΠΑ, τα ΚΕΚ, τα ΚΕΣΥΥ.
    • αναπτύσσονται δράσεις παρακολούθησης και συνεχούς αξιολόγησης των επωφελούμενων και μετά την ολοκλήρωση προγραμμάτων κατάρτισης ή άλλων προγραμμάτων προώθησης στην απασχόληση καθώς και κατά το πρώτο διάστημα μετά την ένταξη στην αγορά εργασίας.

    Στο πλαίσιο των παραπάνω στόχων του Μέτρου, έχουν προβλεφθεί δύο κατηγορίες δράσεων:

    • Παροχή υπηρεσιών: Πρόκειται για την κύρια κατηγορία δράσεων του Μέτρου και περιλαμβάνει την παροχή κοινωνικών υποστηρικτικών υπηρεσιών με στόχο την προώθηση στην απασχόληση σε τοπικό επίπεδο και πιο συγκεκριμένα σε επίπεδο φορέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης α΄ και β΄ βαθμού
    • Υποστηρικτικός μηχανισμός: Πρόκειται για την επιστημονική και τεχνική υποστήριξη των ενεργειών του Μέτρου και περιλαμβάνει: την προετοιμασία, το συντονισμό των υπηρεσιών, την υποστήριξη της εφαρμογής, τη δημιουργία συστήματος παρακολούθησης και αξιολόγησης του προγράμματος, την τεχνική στήριξη των υπηρεσιών του Υπουργείου που είναι ο τελικός δικαιούχος, καθώς και την εμψύχωση και επιστημονική στήριξη των στελεχών που θα πλαισιώσουν τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες.

    Στο διάστημα από την 1η πρόσκληση του Μέτρου 3.1 16/10/2002 έως σήμερα εντάχθηκαν στο Μέτρο 96 τελικοί δικαιούχοι. Από τους 96 Τελικούς Δικαιούχους έχουν ξεκινήσει τη δράση τους 90 Γραφεία Παροχής Κοινωνικών Υποστηρικτικών Υπηρεσιών τα οποία στελεχώνουν 167 κοινωνικοί επιστήμονες, ενώ άμεσα προβλέπεται να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες έναρξης υλοποίησης των υπολοίπων 6 τελικών δικαιούχων που έχουν ενταχθεί στο Μέτρο 3.1. Τα 90 Γραφεία Παροχής Κοινωνικών Υποστηρικτικών Υπηρεσιών έχουν πραγματοποιήσει 211.770 ανθρωποώρες και έχουν εξυπηρετήσει 29.776 άτομα εκ των οποίων 18.841 Γυναίκες και 10.935 Άνδρες.

    Εθελοντισμός και Πιστοποίηση Φορέων

    Υπό την εποπτεία της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και σε συνεργασία με το ΕΣΥΚΦ, προωθείται η πιστοποίηση των φορέων που έχουν εγγραφεί στο Εθνικό και Νομαρχιακό Μητρώο Φορέων ιδιωτικού τομέα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, η οποία βρίσκεται στο στάδιο της ολοκλήρωσής της.

    Προωθούνται δράσεις για την ανάπτυξη και προβολή του εθελοντισμού σε όλη τη χώρα για τον τομέα της κοινωνικής φροντίδας.

    Κάθε χρόνο με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού ( 5 Δεκεμβρίου) το ΥΥΚΑ σε συνεργασία με την ΕΡΤ βραβεύει εθελοντικούς φορείς από κάθε νομό της Ελλάδας σε ειδική πανηγυρική εκδήλωση.

  9. #309
    χθες μετα απο πολυυυυυυυυυυυυυ καιρο , διαπιστωσα οτι οντως το φορουμ αυτο εχει μοντερειτορ! ομως εστω και αργα , και παρα τα λαθη ,ειναι ενα θετικο δειγμα γι καθε καλη συνεχεια.....μονο που καθε λαθος απο μονο του δεν αποτελει εργαλειο μαθησης ....
    ειναι το κινητρο για να εντοπιστει καθε δυσλειτουργια...
    στο παραπανω θεμα εβαλα οτι βρηκα στο ινερνετ σετικα με την κοινωνικη προνοια απο το σαιτ του υπουργειου...
    αν καποιος αλλος ειχε προλαβει να ενημερωσει αυτους που συμμετεχουν σε αυτο το σαιτ με καποιο αρθρο σχετικα με τους σημαντικοτερους , φιλοσοφους , παιδαγωγους , ψυχολογους και ψυχιατρους , ισως αποδεικνυοτανε οτι η επιθετικοτητα , εκτος απο μια ψυχικη διαταραχη συνδεεται αμεσα και με την αγνοια...
    Σιγουρα ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης δεν μπορει να ειναι θεραπευτικο ,
    με την εννοια της ατομικης ψυχολογιας ...
    Ομως με την εννοια της μαζικης ψυχολογιας καθε τι που φερνει σε ενα κοινο τοπο πολλους ανθρωπους ειναι εν δυναμει ανοιχτο σε καθε ειδους προβοκατσιες και προκλησεις αφου στο ιντερνετ η ανωνυμια καλυπτεται με νομο....
    Αυτη ειναι η βασικη αιτια της αρχικης μου ανησυχιας για το αν και πως αυτο το φορουμ δεν θα ηταν επικινδυνο για την δημοσια υγεια ..
    Δεν εχει τοσο σημασια η επιθεση που δεχθηκε στο προσωπο μου ο Χαλιλ Γκιμπραν....
    ουτε εχει σημασια αν αυτος που την εκανε σημερα μεγαλωνει ενα η περισσοτερα παιδια και αγνοει τα στοιχειωδει διδαγματα της παγκοσμιας παιδαγωγικης επιστημης και τους προσανατολισμους της ....Τελος δεν εχει σημασια , ουτε η αρτσουμπαλη παρεμβαση του μοντειτορ που εκλεισε το θεμα χωρις να βγει το σωστο συμπερασμα για οσους τυχον το παρακαλουθουν μ την γελιοα δικαιολογια των προσωπικων επιθεσεων....
    Αυτο που εχει τελικα σημασια ειναι η εντυπβση που μενει και η οποια ειναι η αδυναμια επικοινωνιας μας σε καθε τι που θα μπορουσε να χαρακτηριστει ουσιαστικα οφελιμο απο την λειτουργια αυτου του πειραματικου μοντελου επικοινωνιας ....
    Αν πχ ο[η] μοντερειτορ γνωριζε η γνωριζει ποιος ειναι ο Χαλιλ Γκιμπραν, αν ειχε την τυχη να εχει κανει παιδαγωγικες σπουδες η φιλοσοφικες [ψυχολογια κλπ] επρεπε να βαλει σαν προτεραιοτητα να υπερασπιστει το συγγραμμα της παιδαγωγικης και οχι αυτον που το εφερε στο φορουμ απαντωντας σε μια ερωτηση ....
    Για ενα υπερπροστατευτικο γονιο , ισως να φανταζει ακραια αυτη η φραση , ποσο μαλλον αν πραγματι ειναι ψυχικα ασθενης και η Πολιτεια δεν εχει αναλαβει τις ευθυνες της να προστατεψει τα παιδια του απο τον ιδιο....Γιατι ειναι πραγματι δυσκολο για μια μητερα που πονεσε και δοκιμαστηκε 9 μηνες κουβαλοντας στην κοιλια της ενα εμβρυο, οτι απο την ημερα της συλληψης και ως τον 6ο μηνα , η \"ιδιοκτησια \" και τα οποια νομικα δικαιωματα αποτελουν συναποφαση του ιατρικου συμβουλιου [σε περιπτωση περιπλοκων της κυησης ,στην Γαλλια] και της ιδιας ,αλλα μετα τον 6ο μηνα κυησης , θεωρειται \"ανθρωπος\" με οσα δικαιωματα προκυπτουν απο την Πολιτεια ..... Προσφατη αποφαση σε ισοβια δεσμα μιας μητερας που γενησε νεκρα 3 παιδια της σε μια \"ασυνειδητη κυηση\" και τα εκρυψε στον καταψυχτη , αποδεικνυει περιτρανα οτι δεν της ανηκαν.....

    Βεβαια χτες προεκυψε και ενα αλλο θεμα το οποιο επεσε τυχαια στην αντιληψη μου...
    Μια κυρια προφανως μητερα ενος υπερικινητικου παιδιου με προβληματα προσοχης , δηλαδη το 99% των παιδιων [ιδιως των αγοριων ]που προσερχονται στο προσχολικο η το σχολικο περιβαλλον , μας ανφερε για την ευεργετικη θεραπεια καποιου κεντρου στην β Ελλαδα και μαλιστα καλει ολους τους γονεις με την σχετικη συμπτωματολογια να απευθυνθουν στο σαιτ της το οποιο περιεχει μια λεπτομερη περιγραφη μιας νοσου , ωρις ωστοσω να φαινεται καθαρα , ουτε το ποσωστο του γενικου πληθυσμου το οποιο αφορα ,
    ουτε περισοτερο την διαφορικη διαγνωση απο την πιο αναμενομενη συμπεριφορα των παιδιων αυτης της ηλικιας ....
    Επειδη ισχυριζεστε κυριε Νικο οτι αυτο το φορουμ δεν ειναι θεραπευτικης αλλα υποστηριχτικης λειτουργιας , νομιζω οτι θα επρεπε να το δειτε με ενδιαφερον αυτο το θεμα που απο οτι διαβασα ειναι μηνες τωρα επικρεμανο σαν δαμοκλειος σπαθη , πανω απο τα κεφαλια των αναγνωστων σας ....
    Σε μερες πανδημιας , αν οντως υπαρχει και ιος που προκαλει υπερ-κινητικοτητα και ελλειψη προσοχης στα παιδα , νομιζω οτι θα επρεπε να ληφθουν μετρα απο το αρμοδιο υπουργειο Υγειας για την προστασια των μαθητων στα σχολεια μας !

  10. #310
    Κανοντας ενα μικρο απολογισμο απο την χθεσινη ημερα , επειδη τα γραπτα μενουν φυσικα
    θα ηθελα να κανω 2 παρατηρησεις ...
    1.σχετικα με το θεμα των εξαρτημενων απο εθιστικες ουσιες , οπου ο θοδωρης , εξηγησε οτι εχει κατα καιρους δωσει διευθυνσεις και τηλεφωνα για οσους τα εχουν αναγκη..
    Που και πως θα μπορουσε ομως να τα βρει τα στοιχεια αυτα καποιος που μηπκε χθες στο σαιτ?
    Συμπερασμα

    Η σωστη επικοινωνια δεν εξαντλειται στην σωστη πληροφορηση αλλα χρειαζεται και σωστη και ταξινομημενη προβολη για να εξυπηρετησει τους σκοπους της

    2.στο θεμα της ανατροφης των παιδιων της βουλας που μαλιστα ειναι και κατα καποιον τροπο παιδαγωγος ...

    Διαβαζοντας το καποιος θα εβγαζε τα εξης συμπερασματα...

    1. Ο πιθηκος και ο ανθρωπος ειναι σχεδον παρομοιοι οργανισμοι.σωστο

    για να καταλαβετε ομως που βρισκεται και ισως που οφειλεται η διαφορα , σας προτεινω να πατε να παρακολουθησετε το μαθημα σε ενα σχολειο πιθηκων!
    Υπαρχουν πολλα στην Ταυλανδη..[πληροφοριες στο διαδικτυο επισης φανταζομαι να υπαρχουν η σε ταξειδιωτικα γραφεια ]
    καταρχην η μαμα και η γιαγια πιθηκινα , φανταζομαι να μην καταφερναν ποτε απο μονες τους να το μαθουν να ανεβαινει στα δεντρα και να διαλεγει μονο τις ωριμες καρυδες απο το δεντρο...γιατι η επιλογη αυτη γινεται για καθαρα εμπορικους λογους μια που ο δασκαλος δεν τα εκπαιδευει για την ζουγκλα , αλλα απλα χρησιμοποιει την ικανοτητα τους να σκαρφαλωνουν στα δεντρα για να κερδιζουν με αυτο τον τροπο το φαγητο και για τους δυο..για τον\" υπαλληλο\" και για το αφεντικο...
    μπαινει δηλαδη ενας σκοπος στην εκπαιδευση τους που φανταζομαι ουτε η μανα πιθηκινα ποσο μαλλον η γιαγια που ισως να βγαζει και λιγο αλσχαιμερ , δεν θα μπορουσαν να φανταστουν , λογω διαφορετικου περιβαλλοντος ...

    Συμπερασμα

    Η παιδεια ενος πιθηκου δεν εξαρταται απο την αγαπη του εκπαιδευτη του , αλλα απο τον σκοπο τον οποιο εχει δωσει σε αυτη και η αγαπη χρησιμευει απλα για να μπορεσει να τον εκπληρωσει...
    Αν δηλαδη την ωρα που σκαρφαλωνε ο πιθηκος και μαθαινε να κατεβαζει το σωστο φρουτο δεν του εδινε μια μικρη ανταμοιβη , ισως η μαθηση να χανοτανε λογω απωλειας ενος στιγμιαιου αυτοελεγχου , μπρος στο αισθημα της πεινας που ειναι το βασικο κινητρο για καθε μαθηση...
    τι εκανε δηλαδη ο εκπαιδευτης ?
    εχοντας επιλεξει τον σκοπο της μαθησης που ειναι η επιλογη των φρουτων , καθε φορα που ο πιθηκος τα καταφερνε του εδινε το καταλληλο δωρο , δηλαδη την ικανοποιηση του βασικοτερου ενστικτου του για να αποθηκευση την μαθηση...
    παμε λιγο τωρα στο παιδι και το \"μαλακα\"...
    οσο περισσοτερο σκεφτομαστε τι θα πει η δασκαλα , η γιαγια , η κοινωνια , ο τυπος τα ΜΜΕ κλπ γιατι ενα μικρο παιδι χρησιμοποιει αυτη την υβρη , ασυνειδητα φορτιζομαστε συναισθηματικα , γεγονος που γινεται ενστικτωδως αντιληπτο απο το παιδι μας ...
    αρα , αν υποθεσουμε οτι καποιο παιδι θελει να αποσπασει την προσοχη της μητερας του ο καλυτερος τροπος να το κανει ειναι να την εκνευριζει!
    Το δωρο στην περιπτωση αυτη ποιο ειναι?
    αν ο πιθηκος αποθηκευει καποια χαρακτηριστικα της καρυδας [χρωμα , υφη, βαρος κλπ] καθε φορα που παιρνει τροφη , το παιδι αποθηκευει την λεξη , καθε φορα που προξενει εκνευρισμο στην μαμα αλλα πολυ περισοτερο στην γιαγια με ενα τσουβαλι στερεοτυπα παραπανω στο κεφαλι της !Ετσι και ο πιθηκος και το παιδι εμαθαν ενα τροπο να κερδιζουν κατι στην ζωη τους ....
    Υπαρει ομως μια βασικη διαφορα ...
    Η τροφη ειναι μεγιστης υπαρξιακης σημασιας για τον πιθηκο , ενω η βρισια ειναι εντελως αχρηστη για το παιδι....
    Η μαθηση του πιθηκου , ακομα και αν καταφερει μια μερα να αποδραση απο τον αγοραστη του η απο τον δασκαλο , δεν θα τον στερησει απολυτως τιποτα , αλλα αντιθετως
    θα τον οφελησει πολυ γιατι αν βρει ενα καλυτερο αφεντικο μια μερα , θα μπορει να τον κανει πλουσιο με οσα εμαθε ....απεκτησε δηλαδη δικαιωματα κοινωνικα και οικονομικα
    αντιθετα , ο μικρος μας φιλος , γεμιζοντας το στομαχι του με γλυκα και την τσεπη του με δωρα απο την γιαγια και την μαμα γιατι δεν θα λεει το \"μαλακα\" , οταν μια μερα θα χρειαστει να το ζησει στην πραγματικοτητα , θα δει οτι καποια φωνη απο μεσα του δεν θα τον αφηνει να ικανοποιησει τα ενστικτα του γιατι μια ζωη εμαθε να κερδιζει απο το να μην χρησιμοποιει αυτη την λεξη για να εξασφαλιζει την αποδοχη απο το κοινωνικο του περιβαλλον... το τι θα γινει στην συνεχεια ειναι μαλλον αδυνατον να προβλεφθει....
    στην καλυτερη των περιπτωσεων θα στραφει εναντιον της οικογενειας και της κοινωνιας στην εφηβεια , που του στερησε το δικαιωμα να απολαμβανει την υψιστη ηδονη της υπαρξης του...
    Γιατι για πολλους επιστημονες , η ερωτικη συνομιλια ισουται με τον αμοιβαιο αυνανισμο , με το προσωπο που αγαπαμε , σε μια σχεση που ξεκινα ατομικα και εξελισεται σε ζευγαρι με αποτερο σκοπο της φυσης , την αναπαραγωγη...

    Συμπερασμα

    Αν πρεπει να διαλεξουμε αναμεσα σε μια σχολη πιθηκων , στην γιαγια , η σε ενα παιδικο σταθμο η νηπιαγωγειο , οσον αφορα το που θα μαθει το παιδι τα λιγοτερο ωφελιμα πραγματα , θα συνιστουσα ανεπιφυλαχτα την γιαγια!
    Βεβαια υπαρχουν πολλες εξαιρεσεις σε καθε κανονα ....
    Αν η γιαγια πχ εχει μυαλο πιο φρεσκο απο την κορη και ας ηταν μια απλη αγροτισα , ισως να ξερει πιο πολλα για την ζωη ,
    απο μια νεα νηπιαγωγο....
    Το σημαντικοτερο ειναι να υπαρχει σκοπος πισω απο καθε επιλογη οσον αφορα την παιδαγωγικη επιλογη του τροπου μαθησης ...

Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •