Υποτροπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Υποτροπη

    Καλησπερα!
    Πόσοι από εσάς έχετε κάνει υποτροπη στην καταθλιψη και στις αγχώδης διαταραχές?

    έχουν περάσει 5 χρονια σχεδόν από τότε που σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικα τα οποία επερνα για ένα χρόνο και με την συμβουλή γιατρού τα σταμάτησα.

    Εχω γενικά θέματα με την ψυχολογία μου αλλά όχι τόσο μεγάλα ώστε να μην είμαι λειτουργική.Πριν δύο βδομάδες αρρώστησε το σκυλάκι μου που έχω 12 χρονια.Και ξαφνικά ήρθα πάλι στην αρχική μου κατάσταση της κατάθλιψης.Θα μου πεις για κάτι τόσο απλό?και όμως.Αρχισα να μη κοιμάμαι να έχω άγχος να μη τρώω μέσα σε δύο βδομάδες έχασα 3 κιλά και όλη μέρα κλάματα.ορεξη μηδέν για ζωή.Δεν θελω να ξυπνήσω το πρωί για να πάω για δουλειά.Μια μαυρίλα πάλι από την αρχή.Δηλαδη εμφανίζεται ένα θέμα και αμέσως μου έρχονται όλα αυτά που με βασανίζουν και όλα μαζί με πάνε πάλι στην καταθλιψη.

    Να πω ότι τόσα χρόνια προσπαθώ να το παλέψω με ομοιοπαθητικη το άγχος και την καταθλιψη και εφόσον ήμουν λειτουργική και δεν ήθελα ψυχίατρο δοκίμασα και αυτή την εναλλακτική ιατρική.Ομως τώρα είμαι πάλι χάλια.Σε πόσους έχει συμβεί κάποια υποτροπη και τελικά υπάρχει κάποιος που να ξεπερασε εντελώς την καταθλιψη?

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Γλυκούλα!! Μού έλειψαν οι συζητήσεις μας από τότε που έκλεισα τα μηνύματα. Πέρασες δύσκολα αυτό το διάστημα; Αν θέλεις τα ανοίγω να τα πούμε!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,793
    τα φάρμακα οσοι εχουν κατάθλιψη πρεπει δυστυχώς να τα περνουν για παντα. αυτο ειναι ισόβιο το πρόβλημα υποτροπιάζει αν τα κόψεις το ξερω απ την μανα μου αυτο στη πράξη.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τα φάρμακα οσοι εχουν κατάθλιψη πρεπει δυστυχώς να τα περνουν για παντα. αυτο ειναι ισόβιο το πρόβλημα υποτροπιάζει αν τα κόψεις το ξερω απ την μανα μου αυτο στη πράξη.
    δεν είναι απόλυτο.Αμα κανεις ψυχοθεραπεία και εφαρμόζεις αυτά που λέει ο γιατρός γλυτώνεις αλλά θέλει πολλή δουλειά δεν είναι ευκολο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,793
    η γνωμη σου ειν απόλυτα σεβαστή απλα παραθέτω αυτο που εχω δει με την μανα μου ο καθενας διαφορετικα το βιωνει κατι .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Γλυκούλα!! Μού έλειψαν οι συζητήσεις μας από τότε που έκλεισα τα μηνύματα. Πέρασες δύσκολα αυτό το διάστημα; Αν θέλεις τα ανοίγω να τα πούμε!!!!
    Τι κάνεις κοριτσάκι μου εσύ?αυτό το διάστημα ήταν ήρεμο και λειτουργικό τουλάχιστον σε θέματα καθημερινότητας.Αλλα πριν δύο βδομάδες μου φαίνεται ότι ξανά κύλησα.Προσπαθω να συνεχίσω χωρίς φαρμακευτική αγωγή εφόσον παίρνω ακόμη φυτική θεραπεία.Αλλα αν χρειαστεί θα γυρίσω πάλι στα αντικαταθλιπτικα.

  7. #7
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τα φάρμακα οσοι εχουν κατάθλιψη πρεπει δυστυχώς να τα περνουν για παντα. αυτο ειναι ισόβιο το πρόβλημα υποτροπιάζει αν τα κόψεις το ξερω απ την μανα μου αυτο στη πράξη.
    πάντα με την καθοδήγηση γιατρού.δεν θα έκανα ποτέ κάτι χωρίς να μου το πει γιατρός.
    Αλλα βλεπω όπως λες και εσύ ότι άμα πάρεις μια φορά αντικαταθλιπτικα κάποια στιγμή σίγουρα θα τα ξανά χρειαστείς.

  8. #8
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    δεν είναι απόλυτο.Αμα κανεις ψυχοθεραπεία και εφαρμόζεις αυτά που λέει ο γιατρός γλυτώνεις αλλά θέλει πολλή δουλειά δεν είναι ευκολο
    δεν ξέρω αν γίνεται δεν ξέρω κι αν υπάρχει κάποιος που το ξεπέρασε εντελώς και δεν ξανά χρειάστηκε αγωγή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,793
    αυτο ειδα με την μανα μου οταν τα κόβει γινεται θεριο οπως ηταν και πριν επιθετική βριζει φέρενται απρεπως και προσβλητικα.την τα δινω κρυφα τα χαπια γιατι δε δεχεται οτι εχει προβλημα κι ετσι αναγκαζομαι να τα δινω ετσι να ειν πιο ηρεμη οχι οτι δε ξεφευγει κι τωρα μα οχι με αυτη την ενταση οπως τοτε εχει κι αλα θεματα αυτη δε ειν μονο κατάθλιψη ο καταθλιπτικος δε ειν νομιζω παντα επιθετικος.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Καλησπερα!
    Πόσοι από εσάς έχετε κάνει υποτροπη στην καταθλιψη και στις αγχώδης διαταραχές?

    έχουν περάσει 5 χρονια σχεδόν από τότε που σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικα τα οποία επερνα για ένα χρόνο και με την συμβουλή γιατρού τα σταμάτησα.

    Εχω γενικά θέματα με την ψυχολογία μου αλλά όχι τόσο μεγάλα ώστε να μην είμαι λειτουργική.Πριν δύο βδομάδες αρρώστησε το σκυλάκι μου που έχω 12 χρονια.Και ξαφνικά ήρθα πάλι στην αρχική μου κατάσταση της κατάθλιψης.Θα μου πεις για κάτι τόσο απλό?και όμως.Αρχισα να μη κοιμάμαι να έχω άγχος να μη τρώω μέσα σε δύο βδομάδες έχασα 3 κιλά και όλη μέρα κλάματα.ορεξη μηδέν για ζωή.Δεν θελω να ξυπνήσω το πρωί για να πάω για δουλειά.Μια μαυρίλα πάλι από την αρχή.Δηλαδη εμφανίζεται ένα θέμα και αμέσως μου έρχονται όλα αυτά που με βασανίζουν και όλα μαζί με πάνε πάλι στην καταθλιψη.

    Να πω ότι τόσα χρόνια προσπαθώ να το παλέψω με ομοιοπαθητικη το άγχος και την καταθλιψη και εφόσον ήμουν λειτουργική και δεν ήθελα ψυχίατρο δοκίμασα και αυτή την εναλλακτική ιατρική.Ομως τώρα είμαι πάλι χάλια.Σε πόσους έχει συμβεί κάποια υποτροπη και τελικά υπάρχει κάποιος που να ξεπερασε εντελώς την καταθλιψη?
    Καλησπέρα.
    Εύχομαι γρήγορα περαστικά σε σένα και στο σκυλάκι σου.
    Δυστυχώς πολλοί υποτροπιάζουν μόλις κόβουν τα χάπια η μετά από μερικά χρόνια.
    Καλύτερα να πας και σε έναν ψυχίατρο, όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Καλησπερα, θελω να κανω μια ερωτηση, αν και αυριο θα μιλησω και με τον γιατρο μου. Εδω και 5 μερες παιρνω το αμπιλιφαυ και εχω ανεβασμενους παλμους και που και που αρρυθμιες. Λετε να μου πει να το σταματησω ? Δηλαδη αυτο ειναι σημαδι πως δεν μου ταιριαζει η ειναι στην αρχη ετσι μεχρι να προσαρμοστει ? Σορρυ που το γραφω εδω...

  12. #12
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Καλησπερα, θελω να κανω μια ερωτηση, αν και αυριο θα μιλησω και με τον γιατρο μου. Εδω και 5 μερες παιρνω το αμπιλιφαυ και εχω ανεβασμενους παλμους και που και που αρρυθμιες. Λετε να μου πει να το σταματησω ? Δηλαδη αυτο ειναι σημαδι πως δεν μου ταιριαζει η ειναι στην αρχη ετσι μεχρι να προσαρμοστει ? Σορρυ που το γραφω εδω...
    καλά έκανες και έγραψες και εδω.Εγω όταν ξεκίνησα αντικαταθλιπτικα επερνα και ταυτόχρονα κάποιο ηρεμιστικό γιατι ως γνωστόν τα αντικαταθλιπτικα κάνουν κάποιο διάστημα να δράσουν.και εγώ ένιωθα τότε ανεβασμένους παλμούς κυρίως ευθυνόταν το άγχος.μετα από κάποιο διάστημα όλα ήταν καλά.
    Μιλα με τον γιατρό σου αύριο η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα.
    Εύχομαι γρήγορα περαστικά σε σένα και στο σκυλάκι σου.
    Δυστυχώς πολλοί υποτροπιάζουν μόλις κόβουν τα χάπια η μετά από μερικά χρόνια.
    Καλύτερα να πας και σε έναν ψυχίατρο, όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.
    προσπαθώ να το παλέψω λίγο. δύο εβδομάδες είμαι χάλια αλλά μερικές ώρες είμαι και καλά.Αν δω ότι δεν πάει άλλο φυσικά και θα πάω.Ευχαριστω.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    καλά έκανες και έγραψες και εδω.Εγω όταν ξεκίνησα αντικαταθλιπτικα επερνα και ταυτόχρονα κάποιο ηρεμιστικό γιατι ως γνωστόν τα αντικαταθλιπτικα κάνουν κάποιο διάστημα να δράσουν.και εγώ ένιωθα τότε ανεβασμένους παλμούς κυρίως ευθυνόταν το άγχος.μετα από κάποιο διάστημα όλα ήταν καλά.
    Μιλα με τον γιατρό σου αύριο η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
    Προς ενημερωση, εχω ψυχωση, και αυτο το διαστημα ειμαι με ζυπρεξα 5mg και ειπαμε να κανουμε την αλλαγη στο αμπιλιφαυ, αν και το ζυπρεξα στην αρχη και οχι μονο, γενικοτερα μου εκανε κατι χτυπηματακια στους παλμους, αλλα αυτο τωρα μου ανεβαζει τους παλμους και νιωθω λιγο περιεργα. Τι να πω δεν ξερω, αυριο θα μαθω ετσι και αλλιως. Μπορει να ειναι σε σταδιο προσαρμογης αλλα μπορει να το σταματησω. Κριμα αν ειναι το δευτερο γιατι θα μου καθοταν καλα

Similar Threads

  1. Υποτροπη
    By Sah in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2022, 20:06
  2. Υποτροπή
    By Tsixla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2021, 15:43
  3. Υποτροπή
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 36
    Last Post: 14-02-2018, 01:58
  4. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 19:51
  5. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 08:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •