Κακή διάθεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    5

    Κακή διάθεση

    Καλησπέρα!
    Τον τελευταίο καιρό άισθάνομαι πολύ χάλια.Δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα, δεν με ευχαριστεί τίποτα. Αισθάνομαι οτι είμαι μόνη μου και οτι κανείς δε με καταλαβαίνει και δεν μπορεί να με βοηθήσει. Κάνω μια δουλειά που την μισώ αλλά φοβάμαι να την αφήσω, προσωπική ζωή δεν έχω σχεδόν καθόλου, το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι σπίτι-δουλειά και το αντίρστροφο. Το πρωί σηκώνομαι με το ζόρι από το κρεβάτι μου .Σκέφτομαι οτι μια ακόμα άσκοπη και μίζερη ημέρα ξεκινάει.Μέσα σε όλα αυτά έχω δεχτεί και την απόρριψη από ένα άτομο που με ενδιαφέρει πολύ.Δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μου όσο κι αν η λογική μου μου λέει οτι πρέπει να το κάνω.
    Ξέρω οτι πρέπει να κάνω κάτι για να αλλάξω την ζωή μου όμως στην πράξη τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά.Αισθάνομαι τόσο άτυχη.Ό,τι κι αν έκανα κατέληξε σε αποτυχία.Έχω φτάσει στο σημείο να ζηλεύω τις ζωές των άλλων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Καλως ηλθες!
    Δουλευεις πολλες ωρες και γιαυτο δεν εχεις προσωπικη ζωη?Οι σχεσεις με την οικογενεια σου πως ειναι?Γιατι δεν σου αρεσει η δουλεια σου?Μηπως κανω πολλες ερωτησεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Μαλλον εκανα πολλες ερωτησεις...Συγγνωμη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου jkkelllι.
    Μερικές φορές είναι απλά φάσεις που περνάμε ή μας συμβαίνει ένα γεγονός(όπως π.χ. την απόρριψη που είπες)και τα βλέπουμε όλα ανούσια και απαισιόδοξα.Ένα κριτήριο για μένα είναι πόσο καιρό νιώθεις έτσι.
    Αν θες πες μας περισσότερα για σένα.
    Πάντως αν θες να βοηθηθείς να αλλάξεις τη ζωή σου μπορείς και δεν είναι θέμα τύχης ή ατυχίας.

  5. #5
    Όλα έχουν να κάνουν με την απόρριψη που πήρες από το άτομο που σε ενδιέφερε...
    Έχεις ανναρωτηθεί πως θα ήταν η καθημερινότητα σου αν αντί για απόρριψη είχες αποδοχή;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    5
    Γεια σας!
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.Έχετε δίκιο οτι πρέπει να δώσω περισσότερες πληροφορίες.Σχετικά με τη δουλειά, όχι δεν δουλεύω υπερβολικά πολλές ώρες. Θα μπορούσα άνετα να βγαίνω και να έχω προσωπική ζωή.Ωστόσο δεν έχω καθόλου παρέες.Για πολλά χρόνια έμενα στην Αθήνα όπου είχα φίλους, ύστερα όμως λόγω δουλειάς μετακόμισα σε άλλη πόλη κι έτσι οι γνωριμίες μου είναι ελάχιστες. Από τον χώρο της δουλειάς δυστυχώς δεν έχω κάποια άτομα με τα οποία θα μπορούσα να κάνω παρέες,καθότι είναι παντρεμένα με δικές τους υποχρεώσεις και η αλήθεια είναι οτι δεν πολύ ταιριάζω μαζί τους.
    Αισθάνομαι έτσι περίπου ενα εξάμηνο τώρα με διαστήματα κατά τα οποία είμαι καλύτερα, ελπίζω και κάνω όνειρα μέχρι να με πάρει πάλι από κάτω. Σίγουρα το θέμα της απόρριψης με έχει επηρεάσει πιο πολύ, είναι ίσως η αφορμή για αυτά που νιώθω. Δεν είναι οτι έχω κολλήσει επειδή με φτύνει και οτι αν υπήρχε αποδοχή τότε θα έχανα το ενδιαφέρον μου.Πιστεύω οτι αν είμασταν μαζί θα ήταν ο,τι καλύτερο έχει συμβεί ποτέ στη ζωή μου.Θέλω να σταματήσω να ελπίζω και να προχωρήσω παρακάτω όμως δεν με ενδιαφέρει κανένας άλλος.
    Όσο για το θέμα της δουλειάς το βασικό είναι οτι δεν με γεμίζει. Έχω όνειρα να κάνω άλλα πράγματα στη ζωή μου και αυτη η δουλειά με κρατάει στάσιμη. Ίσως να ζητάω πολλά στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, ωστόσο θα ήθελα να έχω τη δύναμη να τα αφήσω πίσω και να προχωρήσω. Οι γονείς μου με καταλαβαίνουν όμως η αλήθεια είναι οτι δεν θέλουν να παρατήσω τη σίγουρη δουλειά και να βγω στο άγνωστο.Σε ένα βαθμό κι εγώ έτσι αισθάνομαι.Γενικώς μέσα μου παλεύω να βρω ποιο είναι το σωστό.
    Συγγνώμη αν σας κούρασα!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    jkkellli δε μας κούρασες!
    Εντάξει λογικό είναι να περνάς περίοδο προσαρμογής σε μια νέα πόλη,σε καινούριο περιβάλλον,χωρίς φίλους κ.λ.π. μέχρι να δικτυωθείς φυσιολογικό είναι να σε πάρει και από κάτω και όλα τα σχετικά.Στο όλο κείμενο σου αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο είναι οι φράσεις σου ΄΄πιστεύω ότι αν είμασταν μαζί θα ήταν ότι καλύτερο έχει συμβεί ποτέ στη ζωή μου΄΄,΄΄οι γονείς μου με καταλαβαίνουν όμως η αλήθεια είναι ότι δε θέλουν να παρατήσω τη σίγουρη δουλειά και να βγω στο δρόμο΄΄.

    Στην πρώτη φράση μου δίνεται η εντύπωση ότι μπορεί να ΄κρέμεσαι΄ από έναν άντρα ώστε να σου τύχει το καλύτερο στη ζωή σου,να νιώσεις καλά.Και μάλιστα από έναν άντρα απ\'τον οποίο απορίφθηκες!

    Στη δεύτερη ότι ίσως οι γονείς σου έχουν μεγάλη επιρροή στις επιλογές σου.

    Το θέμα είναι ίσως πως μπορείς εσύ να νιώσεις καλά ανεξάρτητα απ΄τους γύρω σου.Δλδ να δεις τα πραγματικά θέλω του εαυτού σου και να παλέψεις γι΄αυτά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    5
    Έχεις δίκιο arsi ως προς το οτι πρέπει να αισθανθώ ανεξάρτητη. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτό. Θέλω να ακούσω τα θέλω μου όμως είναι αυτά τα \"πρέπει\" που με σταματάνε. Το βασικότερο πρόβλημα μου είναι η χαμηλή μου αυτεποίθηση και οτι δεν πιστεύω στον εαυτό μου. Φοβάμαι οτι αν αφήσω αυτή τη δουλειά θα δυσκολευτώ πολύ να βρω κάποια άλλη ύστερα γιατί κατα βάθος πιστεύω οτι δεν μπορώ να τα καταφέρώ. Η φράση σου \"να δεις τα πραγματικά θέλω του εαυτού σου και να παλέψεις γι\' αυτά\" με εκφράζει απόλυτα και θα ήθελα πολύ να την ακολουθήσω.
    Όσο για τό θέμα του οτι εξαρτάμαι από έναν άντρα δεν ξέρω αν ισχύει. Έχω μάθει να είμαι μόνη μου για πολύ μεγάλα διαστήματα χωρίς να αισθάνομαι κάποιο κενό. Απλά έχει κολλήσει το μυαλό μου στον συγκεκριμένο άνθρωπο. Αν είχα μια πιο γεμάτη και ολοκληρωμένη ζωή ίσως τότε να μην με επηρέαζε αυτό τοσο πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    jkkellli είναι θετικό αφού εντοπίζεις την αιτία...
    Αφού λες ότι σε εκφράζει η φράση ΄να δω τα θέλω μου και να παλέψω γι\'αυτά΄,δεν έχεις παρά ν\'αρχίσεις να παλεύεις π.χ. για τη δουλειά σου(μπορείς να ψάχνεις για κάτι άλλο που σε ενδιαφέρει χωρίς να αφήσεις την παροντική) ...και ότι άλλο.
    Αν πάλι νιώθεις αδύναμη σ΄όλο αυτό το έχεις σκεφτεί να ζητήσεις τη βοήθεια ενός ψυχολόγου?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    5
    Ναι,το έχω σκεφτεί να ζητήσω τη βοήθεια ψυχολόγου.Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα μου και να αποφασίσω τι θα κάνω από εδώ και πέρα. Σε ευχαριστώ πολύ Arsi για τις συμβουλές σου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να εκμεταλλευτείς τον ελεύθερο χρόνο σου ασχολούμενη με ομαδικές δραστηριότητες που σε ενδιαφέρουν?
    Να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο, να παρακολουθήσεις κάποια σειρά σεμιναρίων ή ομιλιών πάνω σε κάποιο θέμα που σε ενδιαφέρει, ακόμα και κάποια θεατρική ομάδα ή σχολή χειροτεχνίας ή κάτι τέτοιο...
    Εκεί θα γνωρίσεις και άλλους ανθρώπους που έχουν τουλάχιστον ένα κοινό ενδιαφέρον με σένα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by jkkellli
    Ναι,το έχω σκεφτεί να ζητήσω τη βοήθεια ψυχολόγου.Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα μου και να αποφασίσω τι θα κάνω από εδώ και πέρα. Σε ευχαριστώ πολύ Arsi για τις συμβουλές σου!
    Ωραία.Να το κάνεις,σίγουρα θα σε βοηθήσει.Συμφωνώ απόλυτα και με τον TC.
    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •