Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Καταθλιψη

    Καλησπέρα στο φορουμ.Εδω και κάποιο καιρό πάσχω από καταθλιψη.Δεν με γεμίζει τίποτα έχω τρομερη ανηδονια και δεν μπορώ να ηρεμησω μεσα μου.Σκεφτομαι ότι ο καιρός περνάει και εγω μένω παρατηρητής.Η ζωη είναι άδικη,όλοι οι φίλοι μου έχουν προχωρήσει εγώ μένω πίσω για κάποιον λόγο,είμαι δειλός και δεν τολμω σε τίποτα δεν ήμουν πάντα έτσι,το τελευταίο το απέκτησα μετά από ψυχωση η οποία έχει βάλει και αυτή το χεράκι της.Νιωθω ότι η ζωη κάθε μέρα με κοπανάει σφαλιάρες λες και είμαι κανένας εγκληματιας ήμουν και είμαι πολύ ευαίσθητος και το πληρώνω.Οι γονείς μου δεν καταλαβαίνουν τίποτα όλο πίπες μου αραδιάζουν και δε θέλω να τους βλέπω τους σιχαινομαι.Πραγματικα βαρέθηκα δεν υπάρχει κάτι που να με κράτα στη ζωή η οποία μου φαίνεται βουνό που δεν μπορω να ανέβω.Ξερω θα μου πείτε χόμπι αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μου αρέσει ούτε να δουλέψω μπορώ όπως είμαι.Τι προτεινεται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σεξ κάνεις ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Σεξ κάνεις ;
    όχι τίποτα δυστυχως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Αυτό και μόνο , κάνει οποιοδήποτε άνθρωπο να νοιώθει χάλια. Φυσιολογικό είναι νομίζω, σε όλους το ίδιο θα συνέβαινε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Καλησπέρα στο φορουμ.Εδω και κάποιο καιρό πάσχω από καταθλιψη.Δεν με γεμίζει τίποτα έχω τρομερη ανηδονια και δεν μπορώ να ηρεμησω μεσα μου.Σκεφτομαι ότι ο καιρός περνάει και εγω μένω παρατηρητής.Η ζωη είναι άδικη,όλοι οι φίλοι μου έχουν προχωρήσει εγώ μένω πίσω για κάποιον λόγο,είμαι δειλός και δεν τολμω σε τίποτα δεν ήμουν πάντα έτσι,το τελευταίο το απέκτησα μετά από ψυχωση η οποία έχει βάλει και αυτή το χεράκι της.Νιωθω ότι η ζωη κάθε μέρα με κοπανάει σφαλιάρες λες και είμαι κανένας εγκληματιας ήμουν και είμαι πολύ ευαίσθητος και το πληρώνω.Οι γονείς μου δεν καταλαβαίνουν τίποτα όλο πίπες μου αραδιάζουν και δε θέλω να τους βλέπω τους σιχαινομαι.Πραγματικα βαρέθηκα δεν υπάρχει κάτι που να με κράτα στη ζωή η οποία μου φαίνεται βουνό που δεν μπορω να ανέβω.Ξερω θα μου πείτε χόμπι αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μου αρέσει ούτε να δουλέψω μπορώ όπως είμαι.Τι προτεινεται;
    Καλημερα !

    ψυχοθεραπεια κανεις εισαι σε καπια αγωγη ?
    ανηδονια το λες εσυ ή προκυπτει απο καποια επισημη διαγνωση ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    κάνω μια φορά τον μήνα και λαμβανω wellbutrin 300mg zyprexa 10mg και ladose 20mg αλλά διαφορα δεν εχω δει δυστυχώς

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    κάνω μια φορά τον μήνα και λαμβανω wellbutrin 300mg zyprexa 10mg και ladose 20mg αλλά διαφορα δεν εχω δει δυστυχώς
    ποσο καιρο εισαι μεσα σε ολο αυτο ?
    μια φορα τον μηνα ειναι παρα πολυ λιγο ειδικα για αρχικο σταδιο και γι αυτο μην απογοητευσε αν εισαι σε αυτο τοσο μικρο χρονικο διαστημα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    γύρω στους 8 μήνες υπάρχει αυτή η κατάσταση και δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα για παραπάνω συνεδρίες τον μηνα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    φιλαρακι εχεις κι εσυ το δικιο σου μα αυτοι που δε μπορουν να μας καταλάβουν δε ειναι παντα κακοι για να τους σιχαινόμαστε απλα οταν δουμε οτι δε μας κατανοούν οι αλλοι να μην τους λεμε τα προβληματα μας γιατι δε θα βρουμε αυτο που εχουμε αναγκη στήριξη . ομως μην κραταμε κακια δε εχει νοημα οι αλλοι λιγο ασχολουντε με τον πονο μας ο καθενας κοιτα τον ποπουλινο του .οσο για αυτο που εχεις το προβλημα πρεπει γιατρος να το δει κι να πει τι πρεπει να γινει ωστε να σε βοηθήσει εσενα
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    γύρω στους 8 μήνες υπάρχει αυτή η κατάσταση και δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα για παραπάνω συνεδρίες τον μηνα
    Ισως να ζητησεις απο τον ιατρο να σου προτεινει καμια εναλλακτικη συνταγη. Ολα τα φαρμακα δεν ειναι για ολους. Και η αποτελεσματικοτητα και οι παρενεργειες ενος φαρμακου εξαρτωνται απο το ατομο. Εχω δει μεσα στο φορουμ, για το ιδιο ακριβως φαρμακο, ο ενας ασθενης να μην εχει καμια αισθητη παρενεργεια ενω ο αλλος να εχει σοβαρες παρενεργειες και να το κοβει αμεσως. Επισης το ιδιο φαρμακο να ειναι πολυ αποτελεσματικο σε εναν ασθενη, ενω σε αλλον να εχει πολυ μικρη αποτελεσματικοτητα. Διαφορετικά, θα ειχαμε μονο ενα φαρμακο για καθε ψυχικη νοσο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    γύρω στους 8 μήνες υπάρχει αυτή η κατάσταση και δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα για παραπάνω συνεδρίες τον μηνα
    ειναι νωρις οσο αφορα την ψυχοθεραπεια αλλα και την συχνοτητα που κανεις ωστε να δεις αποτελεσματα ..
    σε κοινωνικές -δημοτικες δομες για παραπανω συνεδριες εχεις απευθυνθει ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •