Καμια απαντηση καποιος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89

    Καμια απαντηση καποιος?

    Ειμαι με ζυπρεξα και τωρα μαζι με αυτο παιρνω και αμπιλιφαυ ετσι ωστε το κοψω το ενα. Απο την πρωτη στιγμη που το πηρα μου ανεβαζει τους παλμους, και ενω το ειπα στον γιατρο μου αυτος λεει οτι δεν ειναι απο το χαπι αυτο και οτι δεν ειναι παρενεργεια, ενω στις οδηγιες το γραφει μεσα. Τι να πω δεν ξερω! Γιατρος δεν ειμαι αλλα.....
    Λεω να το συνεχισω και να δω πως θα παει. Ειχε καποιος αναλογιες παρενεργειες με το αμπι ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Στις οδηγιες χρησης, λεει ολες τις ενδεχομενες παρενεργειες αλλά γραφει επισης να αναφερεις τις παρενεργειες στον γιατρο για να κρινει εκεινος. Μπορεις βεβαια να πας και σε δευτερο ψυχιατρο για να παρεις μια δευτερη επιστημονικη γνωμη. Οι παλμοι ανεβαινουν απο το αγχος περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα αίτια.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Τουλαχιστον πηρα καποια απαντηση. Μερα με την μερα παντως βλεπω να σταματαει λιγο αυτο με τους παλμους, τωρα για παραδειγμα μια με δυο φορες την μερα το κανει αυτο και για λιγο. Αυτο ας πουμε πως ειναι κατι το θετικο. Περα απο αυτο με κανει να αισθανομαι και λιγο περιεργα σαν να εχω σκαμπανεβασματα, αλλα εγω θα ελεγα πως ειναι ακομα σε σταδιο προσαρμογης.
    Last edited by OnlyVape; 21-02-2023 at 15:32.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Τουλαχιστον πηρα καποια απαντηση. Μερα με την μερα παντως βλεπω να σταματαει λιγο αυτο με τους παλμους, τωρα για παραδειγμα μια με δυο φορες την μερα το κανει αυτο και για λιγο. Αυτο ας πουμε πως ειναι κατι το θετικο. Περα απο αυτο με κανει να αισθανομαι και λιγο περιεργα σαν να εχω σκαμπανεβασματα, αλλα εγω θα ελεγα πως ειναι ακομα σε σταδιο προσαρμογης. penalty kick online
    Έχετε αναφέρει αυτή την κατάσταση στον γιατρό σας;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by daisywhite View Post
    Έχετε αναφέρει αυτή την κατάσταση στον γιατρό σας;
    Αυτα ναι τα εχω πει στον γιατρο μου, και εχω κλεισει και ραντεβου να του τα πω απο κοντα. Αλλα απο το τηλεφωνο μου ειπε οτι δεν ειναι απο το χαπι και επιμενει.

    Απο την αλλη εγω κανω ενα πειραμα, δεν πηρα για μια μερα καθολου, μετα εχω κοψει στην μεση τα 15αρια και θα δοκιμασω να παρω ενα μισο καθε μερα μεχρι
    την μερα που εχω ραντεβου δηλαδη σε 6 μερες, γιατι νομιζω το 15αρι κατευθειαν δεν μου εκατσε καλα. Αν δω οτι δεν αλλαζει κατι τοτε θα το σταματησω.

    και κατι ακομα που με πειραξε ειναι στο στομαχι απο εκει εχω τα μικρα σκαμπανεβασματα που λεω, λιγο και στην τουαλετα, αλλα λιγο

    Αγχωνομαι λιγο γιατι πηγαινω και τρεχω 5km καθε φορα και φτανω 160 παλμους σε χαλαρο τρεξιμο
    Last edited by OnlyVape; 23-02-2023 at 17:13.

  6. #6
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Αυτα ναι τα εχω πει στον γιατρο μου, και εχω κλεισει και ραντεβου να του τα πω απο κοντα. Αλλα απο το τηλεφωνο μου ειπε οτι δεν ειναι απο το χαπι και επιμενει.

    Απο την αλλη εγω κανω ενα πειραμα, δεν πηρα για μια μερα καθολου, μετα εχω κοψει στην μεση τα 15αρια και θα δοκιμασω να παρω ενα μισο καθε μερα μεχρι
    την μερα που εχω ραντεβου δηλαδη σε 6 μερες, γιατι νομιζω το 15αρι κατευθειαν δεν μου εκατσε καλα. Αν δω οτι δεν αλλαζει κατι τοτε θα το σταματησω.

    και κατι ακομα που με πειραξε ειναι στο στομαχι απο εκει εχω τα μικρα σκαμπανεβασματα που λεω, λιγο και στην τουαλετα, αλλα λιγο

    Αγχωνομαι λιγο γιατι πηγαινω και τρεχω 5km καθε φορα και φτανω 160 παλμους σε χαλαρο τρεξιμο
    σκεψου φτανω με λιγη ασκηση και 180 παλμους το βλεπω στο μηχανημα στο γυμναστηριο.παντως για το θεμα σου απαντησα στο αλλο ποστ με θεμα την ψυχωση μπες να δεις τι σου εγραψα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    σκεψου φτανω με λιγη ασκηση και 180 παλμους το βλεπω στο μηχανημα στο γυμναστηριο.παντως για το θεμα σου απαντησα στο αλλο ποστ με θεμα την ψυχωση μπες να δεις τι σου εγραψα
    Το ειδα τωρα αυτο που εγραψες για το σολιαν και τα υπολοιπα. Ευχαριστω για την απαντηση. Εχθες ειχα ραντεβου, το συζητησαμε και καταληξαμε να παω στο 10αρι γιατι του ειπα το 15αρι μου εκατσε λιγο βαρυ.
    Επισης για ενα μηνα θα παιρνω και τα δυο μαζι, μολις φτασω τον ενα μηνα σταματαω το ζυπρεξα και συνεχιζω με το αμπι, και μου ειπε οτι μετα απο ενα μηνα που θα ειμαι μονο με αμπι τοτε θα φανει αν με εχει
    πιασει. Απο την στιγμη που εκοψα τα 15αρια στην μεση ειμαι πολυ καλυτερα, αν και οι παλμοι που και που ανεβαινουν παλι. Παντως ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος στο οτι θα με πιασει γιατι και με το ζυπρεξα ειμαι μονιμος στα 5mg την μερα που ειναι χαμηλη δοσολογια ειπε, και μου λεει μην αγχωνεσαι δεν παιθενεις, μονο
    αν σε χτυπησει μετεωριτης θα πεθανεις και κατι τετοια χαχα. Εσυ ξεκινησες το αμπι με τον ιδιο τροπο και ειδατε οτι δεν πιανει ? Αμα δεν με πιασει λες να γινει και σε εμενα το ιδιο και να μην με πιανει το ζυπρεξα ?
    Last edited by OnlyVape; 24-02-2023 at 16:35.

  8. #8
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Το ειδα τωρα αυτο που εγραψες για το σολιαν και τα υπολοιπα. Ευχαριστω για την απαντηση. Εχθες ειχα ραντεβου, το συζητησαμε και καταληξαμε να παω στο 10αρι γιατι του ειπα το 15αρι μου εκατσε λιγο βαρυ.
    Επισης για ενα μηνα θα παιρνω και τα δυο μαζι, μολις φτασω τον ενα μηνα σταματαω το ζυπρεξα και συνεχιζω με το αμπι, και μου ειπε οτι μετα απο ενα μηνα που θα ειμαι μονο με αμπι τοτε θα φανει αν με εχει
    πιασει. Απο την στιγμη που εκοψα τα 15αρια στην μεση ειμαι πολυ καλυτερα, αν και οι παλμοι που και που ανεβαινουν παλι. Παντως ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος στο οτι θα με πιασει γιατι και με το ζυπρεξα ειμαι μονιμος στα 5mg την μερα που ειναι χαμηλη δοσολογια ειπε, και μου λεει μην αγχωνεσαι δεν παιθενεις, μονο
    αν σε χτυπησει μετεωριτης θα πεθανεις και κατι τετοια χαχα. Εσυ ξεκινησες το αμπι με τον ιδιο τροπο και ειδατε οτι δεν πιανει ? Αμα δεν με πιασει λες να γινει και σε εμενα το ιδιο και να μην με πιανει το ζυπρεξα ?
    καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη εμενα δεν με επιασε το ablify ειχα ανεξελεγκτα νευρα οργη ακαθησια μου επανηλθε το συνδρομο καταδιωξης και γυρισα στην παλια αγωγη μονο που δεν με επιανε το ιδιο και πηρα και το σολιαν και μεχρι στιγμης ειμαι που χαρουμενος κυριως αγχος εχω τωρα με γιατρους νοσοκομεια και ασθενειες μην παθω κατι με αυτα αγχωδεις εκδηλωσεις ειχα και πριν την ψυχωση εκανα και μια φορα την εβδομαδα χορτο για να χαλαρωνω γιατι δεν ηθελα να πηγαινω σε ψυχιατρους και τ χειροπτερεψα το προβλημα και εχω ψυχωση 15 χρονια τωρα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη εμενα δεν με επιασε το ablify ειχα ανεξελεγκτα νευρα οργη ακαθησια μου επανηλθε το συνδρομο καταδιωξης και γυρισα στην παλια αγωγη μονο που δεν με επιανε το ιδιο και πηρα και το σολιαν και μεχρι στιγμης ειμαι που χαρουμενος κυριως αγχος εχω τωρα με γιατρους νοσοκομεια και ασθενειες μην παθω κατι με αυτα αγχωδεις εκδηλωσεις ειχα και πριν την ψυχωση εκανα και μια φορα την εβδομαδα χορτο για να χαλαρωνω γιατι δεν ηθελα να πηγαινω σε ψυχιατρους και τ χειροπτερεψα το προβλημα και εχω ψυχωση 15 χρονια τωρα
    Να σου πω την αληθεια απο την μια δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος αν θα με πιασει, αλλα θα δειξει σε λιγο καιρο.
    Εγω απο την αλλη ευτυχως τα εκοψα ολα μαχαιρι, εκτος απο μερικες φορες που ηταν πολυ σπανια και εκεινο στις αρχες που παλι καλα δεν με επηρεασαν σε κατι το χορτο.
    Μακαρι να βγει σωστος ο γιατρος μου και να γινουν ολα οπως τα λεει γιατι οτι και να πουμε απο τωρα δεν ειναι τιποτα σιγουρο.
    Σημασια εχει οτι εισαι κομπλε τωρα με το σολιαν.
    Απο νευρα και τετοια δεν εχω κατι.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη εμενα δεν με επιασε το ablify ειχα ανεξελεγκτα νευρα οργη ακαθησια μου επανηλθε το συνδρομο καταδιωξης και γυρισα στην παλια αγωγη μονο που δεν με επιανε το ιδιο και πηρα και το σολιαν και μεχρι στιγμης ειμαι που χαρουμενος κυριως αγχος εχω τωρα με γιατρους νοσοκομεια και ασθενειες μην παθω κατι με αυτα αγχωδεις εκδηλωσεις ειχα και πριν την ψυχωση εκανα και μια φορα την εβδομαδα χορτο για να χαλαρωνω γιατι δεν ηθελα να πηγαινω σε ψυχιατρους και τ χειροπτερεψα το προβλημα και εχω ψυχωση 15 χρονια τωρα
    Με το αμπιλιφαυ θα χασω οντως τα κιλα που πηρα με το ζυπρεξα η μπα? Γιατι διαβασα απο καποιον οτι του ανοιξε την ορεξη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    το αμπι δεν ανοίγει την όρεξη όσο το ζυπρεξα υποφέρεται

  12. #12
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Με το αμπιλιφαυ θα χασω οντως τα κιλα που πηρα με το ζυπρεξα η μπα? Γιατι διαβασα απο καποιον οτι του ανοιξε την ορεξη
    θα χασεις κιλα και θα εχεις πολυ διαθεση για σεξ.γιατι επαιρνα risperdal που ανεβαζε προλακτινη και ηταν αντικουκου και μολις πηγα στο abilify περα απο τα παραπανω συμπτωματα ειχα το μυαλο μου συνεχεια στο σεξ.οτι θα χασεις κιλα ειναι σιγουρο στο λεω εγγυημενα αν σου ανοιξει η ορεξη ειναι κατι παρεμφερες που θα παιρνεις πχ καποιο αντικαταθλιπτικο

  13. #13
    xaka10
    Guest
    το zyprexa ειναι το χειροτερο φαρμακο ανοιγει τρελα την ορεξη και βαζει κιλα για πλακα ξερω αδυνατους 60 κιλα με 180 υψος και πηραν το ζυπρεξα και πηγαν 94 με 95 κιλα.μακρια απο αυτο το φαρμακο στην τελικη αν δεν σε πιασει το ανπιλιφαι εχεις και αλλες καλες επιλογες οπως το σολιαν που ειναι το δευτερο καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως και δεν εχει πολλες παρενεργειες ή το risperdal που ειναι το τεταρτο καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως. τα τελευταια 2 απλα ανεβαζουν την προλακτινη και μπορει να δημιουργησουν στυτικη δυσλειτουργια ή ανεπιτυχης επιτευξη οργασμου αλλα ειναι δοσοεξαρτωμενες οι δοσεις οσο πιο ψηλες τοσο πιο αντικουκου ειναι

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    το zyprexa ειναι το χειροτερο φαρμακο ανοιγει τρελα την ορεξη και βαζει κιλα για πλακα ξερω αδυνατους 60 κιλα με 180 υψος και πηραν το ζυπρεξα και πηγαν 94 με 95 κιλα.μακρια απο αυτο το φαρμακο στην τελικη αν δεν σε πιασει το ανπιλιφαι εχεις και αλλες καλες επιλογες οπως το σολιαν που ειναι το δευτερο καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως και δεν εχει πολλες παρενεργειες ή το risperdal που ειναι το τεταρτο καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως. τα τελευταια 2 απλα ανεβαζουν την προλακτινη και μπορει να δημιουργησουν στυτικη δυσλειτουργια ή ανεπιτυχης επιτευξη οργασμου αλλα ειναι δοσοεξαρτωμενες οι δοσεις οσο πιο ψηλες τοσο πιο αντικουκου ειναι
    Ειναι πολλα τα κιλα, και απο οτι φαινεται ειναι απο τα χειροτερα. Οντως μου εφερε ορεξη για σεξ παρολο που παιρνω ταυτοχρονα και ζυπρεξα. 4 χρονια ειμαι με ζυπρεξα και μου εχει βαλει περιπου 10-11 κιλα απο οτι ημουν κανονικα, περισσοτερα θα εβαζα αλλα πιο παλια εκανα πολυ γυμναστικη και γι αυτο δεν πηρα παραπανω κιλα, σταματησα για καποια χρονια, και τωρα τελευταια κανω τρεξιμο. Περα απ αυτα κανω πολυ καθιστικη ζωη εδω και 2 χρονια και δεν βγαινω εξω σχεδον καθολου, ας πουμε πως εχω θεμα κοινωνικοποιησης που οντως εχω αλλα δεν λυνεται με ψυχαναλυση, αν με εννοειται, ενω πιο παλια ημουν το αντιθετο. Αν δεν πιασει το αμπι τοτε θα πω τον γιατρο μου να παμε στο σολιαν. Αντε να δουμε...!!!

    Ευχαριστω παντως για την απαντηση και την ενημερωση.
    Last edited by OnlyVape; 25-02-2023 at 19:41.

Similar Threads

  1. Please μια απάντηση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2012, 17:45
  2. Μια απαντηση
    By doukas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 10-12-2010, 16:34
  3. μια απαντηση!
    By Φραουλα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 21-06-2010, 23:10
  4. Απάντηση
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2009, 12:50
  5. Μια απαντηση στο κρίνο
    By Bonnie1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2008, 19:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •