Τύποι αντικαταθλιπτικών φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547

    Τύποι αντικαταθλιπτικών φαρμάκων

    ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

    SSRI Ladose, Zoloft, Cipralex, Seropram, Seroxat, Dumyrox

    SNRI Efexor, Cymbalta

    SARI Trittico, Dutokin

    NDRI Wellbutrin

    NaSSA Remeron

    Τρικυκλικά Anafranil, Ludiomil, Saroten, Minitran*

    Ποιον ή ποιους τυπους αντικαταθλιπτικων εχετε παρει για καποιο χρονικο διαστημα; Ποια ηταν τα πιο αποτελεσματικα και ποια ειχαν τις περισσοτερες παρενεργειες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έχω πάρει Efexor πριν πολλά χρόνια και πάχυνα πολύ χωρίς πολύ καλό αντικαταθλιπτικό αποτέλεσμα και εδώ και 13 χρόνια παίρνω Minitran με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς παρενέργειες.

    Παίρνω και Enlift (γενόσημο του Cipralex) εδώ και 5 μήνες, που νομίζω ότι μου χαρίζει παράξενα όνειρα, σαν μια δεύτερη ζωή θα τα περιέγραφα

    https://www.therapia.gr/enlift/
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    έχοντας σχεδόν δοκιμασει όλα όσα γράφεις έχω να πω πως το λαντοζ για μενα είναι το καλύτερο σε μένα κούμπωσε καλά τουλάχιστον.Απο παρενέργειες το σεροξατ είχε ανυπόφορες παρενέργειες σε μένα.Γενικα θέλει υπομονή μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει και οι γιατροί ψάχνοντας πάνε.Καλη δυναμη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Έχω πάρει Efexor πριν πολλά χρόνια και πάχυνα πολύ χωρίς πολύ καλό αντικαταθλιπτικό αποτέλεσμα και εδώ και 13 χρόνια παίρνω Minitran με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς παρενέργειες.

    Παίρνω και Enlift (γενόσημο του Cipralex) εδώ και 5 μήνες, που νομίζω ότι μου χαρίζει παράξενα όνειρα, σαν μια δεύτερη ζωή θα τα περιέγραφα

    https://www.therapia.gr/enlift/
    Το μινιτραν ειναι της παλιας σχολης, παλι καλα που δεν εχει παρενεργειες σε εσενα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ξέχασες το brintellix και το valdoxan.το brintellix νομίζω είναι άτυπο αντικαταθλιπτικο και το valdoxan μελατονεργικό.
    έχω δοκιμάσει seroxat, εσιταλοπραμη, efexor, tritico, wellbutrin. Ολα μου δημιούργησαν αφόρητες παρενέργειες που δεν υποχωρούσαν.
    Μονο το σεροξατ με βοήθησε την πρώτη φορά που το πήρα για 6 μήνες. Εκανα ενα διάλειμμα 6 μηνες και παλι ολως τυχαίος ειχα συμπτωματα άγχους και κατάθλιψης την ίδια εποχη με τις δυο προηγούμενες χρονιές, μεσα φθινοπώρου.Πήγα σε μπιντέλιξ και με έκανε να μη θέλω να σηκωθώ από το κρεβάτι καθόλου και μόλις χαμήλωσα τη δόση για κα το κόψω με έκανε άγχος με πόδια.
    νομίζω πως δεν έχω δοκιμάσει από κατηγορίες το Remeron και το valdoxan. εύχομαι να μη χρειαστεί φέτος είναι η πρώτη χρονιά που τα καταφέρνω χωρίς φάρμακο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Για ΓΑΔ και αϋπνία εχω παρει cipralex, remeron, valdoxan & cymbalta. Το cipralex πολυ δυσκολο στο ξεκινημα και μετα δεν μου εκανε τίποτα. Το remeron καλο στην αρχη αλλα μετα χανει την υπναγωγο δραση του και δεν κανει πολλά στην ΓΑΔ. Το Valdoxan δεν βοήθησε καθολου. Το cymbalta αν και είμαι μονο στην 10η μερα που το ξεκινησα, μου φαίνεται πολυ καλο με ελαχιστες παρενέργειες και κανει δουλειά απο πολυ νωρις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Για ΓΑΔ και αϋπνία εχω παρει cipralex, remeron, valdoxan & cymbalta. Το cipralex πολυ δυσκολο στο ξεκινημα και μετα δεν μου εκανε τίποτα. Το remeron καλο στην αρχη αλλα μετα χανει την υπναγωγο δραση του και δεν κανει πολλά στην ΓΑΔ. Το Valdoxan δεν βοήθησε καθολου. Το cymbalta αν και είμαι μονο στην 10η μερα που το ξεκινησα, μου φαίνεται πολυ καλο με ελαχιστες παρενέργειες και κανει δουλειά απο πολυ νωρις.
    Το cymbalta και το Εφεξορ χρησιμοποιουν την ιδια δραστικη ουσια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Δεν χρησιμοποιουν την ιδια δραστική ουσια, στο cymbalta ειναι η duloxetine και στο Efexor η Venlafaxine, απλα εχουν κοινο μηχανισμο δρασης και δρουν τοσο στην σεροτονίνη οσο και στην νορεπινεφρίνη με το cymbalta να εχει πιο ισορροπημένη δραση αναμεσα στις δυο ουσιες ενω το Efexor χτυπάει πιο πολυ στην σεροτονίνη και λιγότερο στην νορεπινεφρίνη.
    Last edited by worryfree; 26-02-2023 at 18:22.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Έχω πάρει zoloft, trittico,valdoxan,wellbutrin,remeron.
    Δυστυχώς όλα μου έβγαλαν παρενέργειες, το remeron μου είχε κάτσει καλύτερα από όλα αλλά στο χρόνο μου έβγαλε μεγάλη ζάλη (στην αρχή remeron και μετά γενοσημο γιατί δεν έβρισκα εύκολα και ηταν και πιο φθηνό...)
    Τώρα είμαι με xanax, κυρίως για τον ύπνο 0,25 η 0,5 προσπαθώ όχι καθημερινά...
    Θέλω να ξεκινήσω με καθοδήγηση του γιατρού πάντα κάποιο άλλο, φλερτάρω με cipralex αλλά περιμένω να έρθει λίγο χαλάρωση στη δουλειά να μπορώ να παλέψω τις παρενέργειες και να ανταπεξερχομαι στις υποχρεώσεις μου.
    Η δουλειά μου είναι απαιτητική και μετά τη δουλειά έχω οικογενειακές υποχρεώσεις, παιδιά, γριά μητέρα με ανάγκες κτλ. Έχω τραβήξει πολλά με τις παρενέργειες, αν είχα πιο χαλαρή δουλειά και λιγότερες υποχρεώσεις θα τα είχα δοκιμάσει όλα να δω πιο θα μου καθόταν καλύτερα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ας πω κι εγώ τι έχω δοκιμάσει με χρονολογική σειρά: remeron, seropram, valdoxan, cipralex, Lyrica, remeron, cipralex. Τώρα παίρνω τα τελευταία δύο μαζί. Αποτέλεσμα είχα με όλα, απλά εξαρτάται από τη δοσολογία και διάφορους άλλους παράγοντες που επηρεάζουν το αποτέλεσμα. Το remeron με βοηθάει πολύ στον ύπνο. Αλλά παίρνεις κιλά, σου αυξάνει πολύ την όρεξη και μάλλον ρίχνει και τον μεταβολισμό. Όχι όμως στα 15mg που παίρνω τώρα και ειδικά εφόσον το έχει συνηθίσει ο οργανισμός (το παίρνω 2,5 χρόνια). Το seropram το πήρα για ένα περίπου χρόνο (10mg) χωρίς θεαματικά αποτελέσματα αλλά όταν το έκοψα σε συνδυασμό με ένα πολύ δυσάρεστο γεγονός στη ζωή μου με έκανε να οδηγηθω στο επόμενο , το valdoxan. Με βοήθησε στον ύπνο (μάξιμουμ εξάωρο αλλά ξυπνούσα φρέσκος) και πάρα πολύ και στη διάθεση. Δυστυχώς έχει το αρνητικό ότι χρειάζεται συχνές εξετάσεις για πιθανή βλάβη στο συκώτι. Την πρώτη φορά που πήρα το cipralex μου άλλαξε τα φώτα στις παρενέργειες γιατί του άλλαξα δύο φορές ώρα λήψης. Τώρα που το ξανάρχισα εδώ και τέσσερις μήνες έχω λίγες μόνο παρενέργειες. Ίσως έχει να κάνει και με το ότι παίρνω ταυτόχρονα και το ρεμερον. Βέβαια η πτώση της λίμπιντο είναι δεδομένη, έχω και θολούρα στην όραση. Αλλά με ηρεμεί. Το λυρικα δεν το συστήνω σε κανέναν. Και είναι μάλλον επικίνδυνο για τον εγκέφαλο φάρμακο, έτσι μου είπε ένας γιατρός ορθοπαιδικός, και έντονο πόνο στο στομάχι ή έντερο (λόγω δυσκοιλιότητας ίσως) μου προκαλούσε. Και όταν το έκοψα έπαθα στερητικό. Το καλύτερο φάρμακο για διακοπή ήταν το valdoxan. Το έκοψα μαχαίρι και δεν είχα καμία παρενέργεια.

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:37
  2. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:33
  3. Τύποι ψυχωσικού επεισοδίου
    By Falons in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 19-06-2019, 23:17
  4. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  5. Oι "νυχτερινοι" τυποι
    By 66psy in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 45
    Last Post: 12-08-2015, 04:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •