Παιδοψυχολόγος ή Παιδοψυχίατρος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1

    Παιδοψυχολόγος ή Παιδοψυχίατρος;

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα και ελπίζω στην κοινότητά σας να βρω κάποια λύση, ή έστω να μοιραστώ το πρόβλημά μου.

    Είμαι παντρεμένη με δύο παιδιά. Με τον σύζυγο μου περνάμε πολύ όμορφα, παντρευτήκαμε από έρωτα. Έχουμε 2 αγόρια 13 και 15 χρονών. Έχουμε μια σχέση εμπιστοσύνης με τα παιδιά, ότι συνέβαινε το συζητούσαμε. Το μοναδικό αγκάθι σε όλο αυτό ήταν οι συχνές μετακινήσεις που είχαμε λόγω του ότι ο άντρας μου είναι στρατιωτικός. Επειδή τα παιδιά όμως είχαν πρόβλημα όπως ήταν και λογικό, προσπαθήσαμε να το λύσουμε. Μην τα πολυλογώ, μπήκε σε μια ακόμα σχολή όπου με μια μετάταξη εντός του στρατού θα μπορέσουμε να μείνουμε Αθήνα. Αυτό ήταν το πλάνο και πάει καλά. Εγώ παράλληλα δουλεύω και αυτό το διάστημα μας βοηθούσαν πολύ νταντάδες (όταν ήταν πιο μικρά τα παιδιά) και παππούδες όσο ήμασταν στα μέρη του άντρα μου. Όλα όμως πήγαιναν καλά. Τα παιδιά ήταν καλά στο σχολείο, έκαναν και δραστηριότητες, είχαν φίλους, κάναμε παρέα, όσο μπορεί να το πει κανείς με παιδιά στην εφηβεία.

    Το πρόβλημα ξεκίνησε τώρα που ήρθαμε στην Αθήνα από τον μικρό. Δεν ήθελε να πάει σχολείο (στο καινούριο του), δεν ήθελε να βγαίνει από το σπίτι, μέσα στα νεύρα συνέχεια. Σαν μαθητής είναι καλός (δεν έχει αλλάξει κάτι επειδή πάντα τους είχα από κοντά σε αυτό αλλά και οι καθηγητές επίσης είναι ευχαριστημένοι). Μου είπαν ότι μένει μόνος του, ότι δεν θέλει να κάνει παρέα με κανέναν. Παράλληλα ο αδερφός του με τον οποίο ήταν πάντα αγαπημένοι, τώρα είναι κάπως μαζί του. Τσακώνονται συνέχεια, φωνάζουν, σπρώχνονται. Δεν καταλαβαίνω τι έχει συμβεί. Λένε όλα καλά, αλλά τίποτα δεν είναι. Απλά τσακωνόμαστε οι 4 μας κάθε βράδυ, δεν κάνουμε κάτι άλλο. Θα ήθελα να απευθυνθώ σε έναν ειδικό, μπορεί να δει κάτι που εγώ δεν βλέπω. Το ερώτημα είναι χρειάζεται παιδοψυχολόγος ή παιδοψυχίατρος; Ανησυχώ και δεν ξέρω τι γίνεται. Πιστεύω είναι κάτι που λύνεται με κουβέντα αλλά κανείς δεν θέλει να το συζητήσει (από τα παιδιά). Ο μικρός τα χει βάλει με τον μπαμπά του για τις μετακινήσεις, ο άντρας μου τον έχει πάρει από κάτω γιατί θεωρεί πως δεν είναι καλός γονιός και τώρα νιώθω και εγώ ανήμπορη να κρατήσω την ισορροπία.

    Αν έχει κάποιος να μου πει κάτι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Μπορείτε να πάτε και σε έναν παιδοψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή που να είναι και παιδοψυχίατρος ταυτόχρονα! Δεν υπάρχουν τέτοιοι? Γιατί κάποτε εγώ πήγαινα σε ψυχοθεραπευτή που είναι και ψυχίατρος

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •