ο καλος,ο νοικοκυρης... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 163
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Μα η ελλαδα,θα επρεπε να ανηκει στον ελληνικο λαο και οχι στα ξενα συμφεροντα. Δε σου φαινεται λογικο,εφοσον αυτοι πολεμησαν για να την απελευθερωσουν απο τους ναζι και μετα ηρθαν οι αγγλοι να παρουν την εξουσια με τη βια?
    Μη συγχεεις τον αληθινο πατριωτισμο με τον εθνικισμο

    Τα υπολοιπα ποστ δειχνουν μπαττσους να δολοφονουν και να τραμπουκιζουν,συνομιλιες νεοναζι για τα εγκληματα τους, φασιστικες ιδεολογιες και νοοτροπιες των υποτιθεμενων φιλησυχων νοικοκηρεων,που θελουν με καθε τροπο να βρισκονται στο πλευρο της εκαστοτε εξουσιας,για να εχουν τα αναλογα οφελη
    Τι εννοεις οτι η Ελλαδα θα επρεπε να ανηκει στον ελληνικο λαο; Το ενα εκτο του δημου Αθηναιων δεν ειναι Ελληνες. Καποια στιγμη θα ειναι οι μισοι και θα εκλεξουν δημαρχο Αθηναισταν, οπως καλη ωρα η Βρετανια εβγαλε Ινδο πρωθυπουργο. Αρα ποιος ειναι ο ελληνικος λαος; Εξαλλου οι "αναρχικοι" ουτε πατριδα εχουν, ουτε σε καποιον λαο ανηκουν.

    Επισης, ποιοι πολεμησαν για να απελευθερωσουν την Ελλαδα απο τους ναζι; Εγω ξερω οτι εκαναν ενεδρες οι κομμουνιστες στους ναζί, ωστε μετα να βρουν πατημα οι ναζί και να ολοκαυτωσουν ολοκληρα χωριά.

    Το ΚΚΕ ηταν ρωσοδουλο, ο βασιλιας γερμανοδουλος και ο Μεταξας αγγλοφιλος. Οποτε; Οι Αγγλοι ηρθαν για να υποστηριξουν την κυβερνηση εναντι των συμμοριτων εαμοβουλγαρων που ηθελαν μια Βαλκανικη Σοσιαλιστικη πολυεθνικη "Δημοκρατια".

    ΔΣΕ = Δημοκρατικος Στρατος Ελλαδος = Κομμουνιστικος Σταλινοτσολιας Ελλαδος. Τι ακριβως προσπαθεις να μου πεις;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Επισης, οι αναρχικοι γιατι εδειραν τον Γιαννννη Βαρουφακη; Δεν ειναι αρκετα αριστερος μηπως;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Να σε ενημερωσω, οτι ο μεταξας δεν ηταν αγγλοφιλος.Ηταν πραξικοπηματιας,δικτατορα� �, μεγας θαυμαστης του μουσολινι,του χιτλερ και χαιρετουσε με τον ιδιο τροπο. Αν και δε νομιζω να σ ενοχλει και πολυ.
    Σιγα μη σε ζητησουν και συγνωμη οι ΕΑΜιτες που πολεμησαν τους ναζι με ενεδρες,ενω οι ρουφιανοι τους γλυφανε, και εραβαν σβαστιγκες στο μπρατσο τους.Αυτοι ειναι η συμμορια.Μετα γλυφανε τους αγγλους,τους αμερικανους,την τροικα και παντα κολλητοι με τους εφοπλιστες
    Αλλα ετσι ειναι οταν μαθαινεις ιστορια απο τον πλευρη και το μιχαλολιακο.
    Καλα τις ξενοφοβικες μαλ...ες,δεν τις σχολιαζω καν.

    Εσενα ποιος σου ειπε οτι το Βαρουφακη,τον χτυπησααν αναρχικοι?
    Και γιατι τους αναρχικους,τους βαζεις σε εισαγωγικα?μηπως εσενα κοπανησαν και σου εμεινε απο τοτε?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Εγω ξερω οτι εκαναν ενεδρες οι κομμουνιστες στους ναζί, ωστε μετα να βρουν πατημα οι ναζί και να ολοκαυτωσουν ολοκληρα χωριά.
    ο σκοπος του ανταρτικου σε ολον τον κοσμο ειναι η υπενθυμηση σε ολους οτι γινεται πολεμος και η διατηρηση υπερμετρα πολλων στρατευματων για την κατοχη μιας χωρας που αλλιως θα πολεμουσαν στο μετωπο.

    οτι οι κατακτητες καψαν χωρια και μερικους χιλιαδες ανθρωπους αντικειμενικα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, οι ανθρωποι που πεθαινουν στον πολεμο δεν εχουν λιγοτερη ψυχη απο αυτους στα χωρια ανεξαρτητως ηλικιας τους, ουτε ο θανατος των χωρικων παει χαμενος, αντιθτα ολοι θυμουνται οτι οι κατακτητες ειναι βαναυσοι.

    αυτος ακριβως ειναι και ο λογος που αλλοι οπως οι παλαιστινιοι κανουν ανταρτικο εναντιων των κατακτητων η υπενθυμηση στον λαο οτι ειναι κατακτημενος διαφορετικα θα γινουν ολοι τους δουλοι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    nikos2 λες τα αυτονοητα,αλλα δεν το περιμενα απο σενα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    α χα χα!!
    ευχαριστω!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ο σκοπος του ανταρτικου σε ολον τον κοσμο ειναι η υπενθυμηση σε ολους οτι γινεται πολεμος και η διατηρηση υπερμετρα πολλων στρατευματων για την κατοχη μιας χωρας που αλλιως θα πολεμουσαν στο μετωπο.

    οτι οι κατακτητες καψαν χωρια και μερικους χιλιαδες ανθρωπους αντικειμενικα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, οι ανθρωποι που πεθαινουν στον πολεμο δεν εχουν λιγοτερη ψυχη απο αυτους στα χωρια ανεξαρτητως ηλικιας τους, ουτε ο θανατος των χωρικων παει χαμενος, αντιθτα ολοι θυμουνται οτι οι κατακτητες ειναι βαναυσοι.

    αυτος ακριβως ειναι και ο λογος που αλλοι οπως οι παλαιστινιοι κανουν ανταρτικο εναντιων των κατακτητων η υπενθυμηση στον λαο οτι ειναι κατακτημενος διαφορετικα θα γινουν ολοι τους δουλοι.
    To ανταρτικο οταν δεν γινεται σωστα, επιφερει ζημια μονο και κανενα κερδος. Το να εχεις πολλαπλασιες απωλειες σε συγκριση με τον εχθρο, δεν σε κανει γενναιο αλλά ανοητο. Ποια σχολη πολεμου ακριβως συμβουλευει να θυσιαζεις 10 δικους σου για εναν αντιπαλο; Τα πιστευεις αυτα που λες; Καποια σχεση με τον ορθολογισμο δεν εχεις παντως.

    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Να σε ενημερωσω, οτι ο μεταξας δεν ηταν αγγλοφιλος.Ηταν πραξικοπηματιας,δικτατορα� �, μεγας θαυμαστης του μουσολινι,του χιτλερ και χαιρετουσε με τον ιδιο τροπο. Αν και δε νομιζω να σ ενοχλει και πολυ. Σιγα μη σε ζητησουν και συγνωμη οι ΕΑΜιτες που πολεμησαν τους ναζι με ενεδρες,ενω οι ρουφιανοι τους γλυφανε, και εραβαν σβαστιγκες στο μπρατσο τους.Αυτοι ειναι η συμμορια.Μετα γλυφανε τους αγγλους,τους αμερικανους,την τροικα και παντα κολλητοι με τους εφοπλιστες Αλλα ετσι ειναι οταν μαθαινεις ιστορια απο τον πλευρη και το μιχαλολιακο. Καλα τις ξενοφοβικες μαλ...ες,δεν τις σχολιαζω καν.
    Εσενα ποιος σου ειπε οτι το Βαρουφακη,τον χτυπησααν αναρχικοι? Και γιατι τους αναρχικους,τους βαζεις σε εισαγωγικα?μηπως εσενα κοπανησαν και σου εμεινε απο τοτε?
    Ο Μεταξας ηταν αγγλοφιλος και το απεδειξε επειδη πηγε με τις ναυτικες δυναμεις και οχι με τον Αξονα. Το οτι ηταν πραξικοπηματιας ειναι αλλο ζητημα. Και ο Ελευθεριος Βενιζελος με πραξικοπημα απεκτησε εξουσια (Γουδι). Τι σχεση εχει αυτο ομως; Ο Λενιν δηλαδη τι ηταν; Εκανε εκλογες μηπως; Προκαλεσε εμφυλιο πολεμο (Κοκκινος εναντιον Λευκου Στρατου) που κοστισε εκατομμυρια θυματα.

    Το ΕΑΜ δεν ενδιαφεροταν απλως να διωξει τους ναζι αλλα να φερει τον Κοκκινο Στρατο στην Ελλαδα οπως εγινε στα υπολοιπα Βαλκανια και να εγκαταστησει κομμουνιστικη κυβερνηση, ελεγχομενη απο την Μοσχα. Εισαι εντελως αμορφωτος τελικα. Κατα τυχη ο Σταλιν αποδεχτηκε να μην παρει την Ελλαδα και να την αφησει στα χερια των Δυτικων, σε αντιθεση με τα υπολοιπα Βαλκανια που επεσαν στα χερια του.

    Αυτο με την ξενοφοβια δεν καταλαβα. Εξηγησε ακριβως τι εννοεις διοτι με την πλυση εγκεφαλου που εχεις υποστει, δεν μπορεις καν να σκεφτεις με δικο σου μυαλο, αφου δεν υπαρχει δικο σου μυαλο. Ενας παπαγαλος εισαι με μηδενικη κριτικη σκεψη, μηδενικο ορθολογισμο και μηδενικη παιδεία. Καλα, για μορφωση δεν το συζηταμε καν. Το απολυτο μηδεν.

    Τα λοιπα γελοία που λες, δεν τα σχολιαζω καν. Ιστορια δεν εμαθα απο κανεναν Πλευρη και κανενα Μιχαλολιακο. Εσυ εμαθες "ιστορια" απο τον Ριζοσπαστη και προσπαθεις να το κρυψεις.

    Καταρχας πρεπει να μαθεις ελληνικά. Η πραγματικοτητα αποτυπωνεται σε αριθμους και καμια ταμπελα δεν την αλλαζει. Το οτι ο δημος Αθηναιων εχει πληθυσμο κατα το ενα εκτο, ξενο, ειναι γεγονος. Ενα γεγονος δεν μπορει να ειναι ή να μην ειναι "ξενοφοβικο". Επειδη εισαι παντελως αμορφωτος, για δωσε τον ορισμο της ξενοφοβιας, για να γελασω και λιγο με τα χαλια σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Τσολια μου,μαλλον σε πειραξαν τα βιντεο με τους τραμπουκισμους των μπατσων και τις δολοφονιες.Να μην τα κανουν,για να μη τα βλεπεις.
    Σε πειραζουν οι προσφυγες.Μια χαρα.Ευτυχως που γινονται επαναπροωθησεις.Οσοι τα καταφερουν,θα στιβαχτουν σε κελια και σε στρατοπεδα συγκεντρωσης για να μη τους βλεπεις και χαλιεσαι.Οποιος τολμησει να τους βοηθησει,θα αντιμετοπισει τις αναλογες ποινες.
    Μεταναστες,αδυναμες κοινωνικες ομαδες και αντιφρονουντες δολοφονουνται απο μπατσους-χρυσαυγουλα εν ψυχρω.Τι δικαστηρια και μαλ....ς.Αυτος ειναι πολιτισμος.
    Σε πειραζει να στα λενε,να μη τα κανουν.

    Αν δε θες να δεις τι ρολο βαρουσε ο μεταξας,μιλα για το βενιζελο,το σταλιν και ελα να μας πεις,πως γινεται το καλο το ανταρτικο,οταν σταματησεις τις π...ς στους ναζι.Μελιτζανες μας τα κανες

    Για τη μορφωση και την παιδεια μου πιστευε οτι θες δε με νοιαζει.
    Ουτε ιστορικη,ουτε οποιουδηποτε ειδους,κουβεντα θα κανω με φασιστακια και ανθρωποειδη.Καβαλα κανα φοινικα και πανε βρες τα με τους ομοιδεατες σου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Γι αυτους που γουσταρουν μπαλαντες


  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Γι αυτους που γουσταρουν μπαλαντες

    Ωραία μελωδία αλλά βίαιοι στίχοι... Όχι πως θα με πιστέψεις αλλά το να είσαι χριστιανός δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι ναζί... Να μην βαφτίζεις έτσι όποιον δεν συμφωνεί μαζί σου και να μην χρησιμοποιείς φτηνά υπονοούμενα... Αν έχεις τα κότσια, ν' αναφέρεσαι ξεκάθαρα σ' αυτόν που θέλεις ν' απευθυνθείς...
    Στο επόμενο μήνυμα θα σου βάλω το trailer μιας αγαπημένης μου ταινίας (δεν μπορείς να βάλεις δύο βίντεο σε ένα μήνυμα) κι αν εξακολουθείς να με θεωρείς ναζί, τότε είσαι προκατηλειμμένος...
    Καλημέρα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263


    Ορίστε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Ωραια ταινια.
    Νομιζα οτι ηταν αυτονοητο σε ποιον αναφερομομουν

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Ωραια ταινια.
    Νομιζα οτι ηταν αυτονοητο σε ποιον αναφερομομουν
    Δεν ήταν εντελώς ξεκάθαρο γιατί κι εγώ έχω γράψει ότι μου αρέσουν οι μπαλάντες αλλά απ' ότι φαίνεται παρεξήγησα, συγγνώμη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Πέθανε σε ηλικία 93 ετών η Αιμιλία Καμβύση, η τελευταία των Μοϊκανών από τις τρεις γιαγιάδες της Συκαμνιάς, που είχαν σώσει την αξιοπρέπεια της χώρας μέσα σε έναν γενικό ρατσιστικό παροξυσμό. Καλό της ταξίδι.

    https://www.facebook.com/RosaProgres...pQgj1vdFh2wBYl

    Και εδώ το ακριβώς αντίθετο. Καμαρώστε. Από τα πιο αισχρά βίντεο που έχω δει στη ζωή μου.



    Υπάρχουν 2 Ελλάδες, αυτή με τις υπέροχες γιαγιάδες, και αυτή με τα οπισθοδρομικά φασιστογιδα χριστιανοταλιμπάν. Όσο αντέχουμε, με όση δύναμη και ψυχή έχουμε, θα παλεύουμε με την πρώτη Ελλάδα ενάντια στη δεύτερη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Πέθανε σε ηλικία 93 ετών η Αιμιλία Καμβύση, η τελευταία των Μοϊκανών από τις τρεις γιαγιάδες της Συκαμνιάς, που είχαν σώσει την αξιοπρέπεια της χώρας μέσα σε έναν γενικό ρατσιστικό παροξυσμό. Καλό της ταξίδι.

    https://www.facebook.com/RosaProgres...pQgj1vdFh2wBYl

    Και εδώ το ακριβώς αντίθετο. Καμαρώστε. Από τα πιο αισχρά βίντεο που έχω δει στη ζωή μου.



    Υπάρχουν 2 Ελλάδες, αυτή με τις υπέροχες γιαγιάδες, και αυτή με τα οπισθοδρομικά φασιστογιδα χριστιανοταλιμπάν. Όσο αντέχουμε, με όση δύναμη και ψυχή έχουμε, θα παλεύουμε με την πρώτη Ελλάδα ενάντια στη δεύτερη.
    Επαθα σοκ ρε φιλε.Σιχαινομαι και μονο που αναπνεω τον ιδιο αερα μαζι τους.

    Και απο την αλλη, βλεπεις τις γιαγιαδες,ποσο αυθορμητα και καλοσυνατα κανουν αυτο που θα επρεπε να θεωρειται αυτονοητο και δε μασανε απο το μισος που τις περιβαλλει.
    Ευτυχως υπαρχουν ακομα ανθρωποι,που στεκονται απεναντι σε ρατσιστικους νομους και δικαστηρια,να υπερασπιστουν τους προσφυγες και τις αδυναμες κοινωνικες ομαδες.
    Μονο γι αυτο θελω να πιστεψω οτι υπαρχει ελπιδα

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλός ψυχολόγος.
    By ΕΡΗ_1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-2012, 13:59
  2. καλός ψυχολόγος;!
    By νιφάδα in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 17:57
  3. Καλός ψυχολόγος
    By piterpan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2010, 11:53
  4. καλος γυναικολογος..
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-2009, 19:06
  5. Καλος ψυχολόγος?
    By Polydefkes in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2006, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •