Αγχώνομαι στο ίδιο μου το σπίτι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Αγχώνομαι στο ίδιο μου το σπίτι...

    Καλησπέρα...
    ξέρω, ίσως δεν είναι το ιδανικό φόρουμ να τα γράψω, αλλά ήθελα να τα μοιραστώ...

    Τα τελευταία δυο χρόνια μένω σε ένα σπίτι με νοίκι αρκετά οικονομικό, σε ένα χωριό...είναι ισόγειο...στην αρχή το λάτρευα αρκετά το σπίτι και πήρα την απόφαση τότε να το φρεσκάρω και να το φτιάξω όπως μπορώ... η ιδιοκτήτρια αρκετά διακριτική, όπως και αυτό είναι που έψαχνα...
    όμως τους τελευταίους μήνες, η αδερφή της ιδιοκτήτριας αποφάσισε να γυρίσει στο νησί...
    λίγο πιο πέρα από το σπίτι που μένω, η αδερφή της έχει ένα σπίτι ανολοκλήρωτο που αποφάσισε αυτό το διάστημα να το φτιάξει...καλά ως εδώ...
    πάνω από το δικό μου υπάρχει ένα ακόμα της ιδιοκτήτριας που η αδερφή της αποφάσισε να το κάνει αποθήκη...μιλάμε το πάτωμα κάνει λες και το χτυπάς με βαριοπούλα...είχαν πει θα το φτιάξουν αλλά που....όμως η αδερφή της μιλάμε ως και τέσσερις φορές τη βδομάδα έρχεται δίχως λόγο σε αυτή την "αποθήκη" και πάντα από μεσημέρι ως και μια ώρα...κι άμα εργάζεσαι σε περιβάλλον κουραστικό, το τελευταίο είναι που θες όταν γυρνάς σπίτι να ακούγεται το ταβάνι λες και πέφτουν μπόμπες μεσημεριάτικα...προχτές τρεις ώρες πήγαινε κι έλα απλά για να φυλάξει μέσα παπλώματα και ράντζα...όλο αυτό μου προκαλεί άγχος κι εκνευρισμό και ταυτόχρονα ταράζεται και το σκυλί μου...
    η αδερφή της εντωμεταξύ δεν μένει στο χωριό, αλλά κέντρο του νησιού...
    σήμερα είχαμε εκπαίδευση από τη δουλειά κι έπρεπε να στείλουμε τα τεστ αυθημερόν...τρεις και μισή το μεσημέρι επί μία ωρα πήγαινε έλα με τον σύντροφο της απλά για να βλέπουν τη θέα...δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ, ούτε για διάβασμα ούτε να γράψω στα τεστ και θύμωσα αρκετά...πρώτη φορά της ζήτησα τη χάρη για λίγη ησυχία...
    μάλιστα τις προάλλες με πήρε τηλ η ιδιοκτήτρια να μου πει ότι θέλει να πάρουν ρεύμα από μένα για να φτιάξει το σπίτι της η αδερφή της κι όσο αρνούμουν, επέμενε..
    ψάχνω καιρό για άλλο σπίτι...δυσκολεύομαι να βρω...δεν δύναμαι να πληρώνω τα 2/3 του μισθού μου και μάλιστα σε κάτι μικρό...
    έχω ανεχτεί γενικότερα πολλά στη γειτονιά...όπως πχ από έναν γείτονα κάποτε που μου ζήτησε να μην ανοίγω ποτέ το παράθυρο μου γιατί θέλει να περνάει με το αμάξι από το στενό, ενώ δεν μπορεί γενικότερα να περάσει αμάξι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Εχεις καποιο συμβολαιο για το σπιτι ; Μπορει και να το κανουν επιτηδες για να σε αναγκασουν να φυγεις

  3. #3
    έχω κανονικά συμβόλαιο με το σπίτι...
    τον πρώτο 1.5 χρόνο η ιδιοκτήτρια ήταν πολύ διακριτική...ως και τώρα σε κάποιο βαθμό...δεν νομίζω να θέλει η ίδια να φύγω, δεν είναι τόσο κουτή να χάσει χρήμα κι αν ήθελε παραπάνω θα το έλεγε...πάντα ήμουν συνεπής, δεν χρώσταγα ποτέ ακόμα κι όταν είχα περάσει οικονομικές δυσκολίες...
    η αδερφή φαντάζομαι θέλει να φύγω...θα της ήταν δέλεαρ ένα free σπίτι στο χωριό μέχρι να ολοκληρώσει το δικό της...
    από ότι έμαθα έχει καημό σώνει και ντε να μείνει στο χωριό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ναι το πιο πιθανο με την κατασταση που επικρατει σημερα με τα ακινητα και με τα νοικια και τους νομους κλπ.. Κανουν το οτιδηποτε για να αναγκαστεις να φυγεις .. Αλλα ετσι οπως το λες αφου δεν εισαι και κανασ κακος ενοικιαστης δεν προκαλεις μπελαδες κλπ.. Το μονο που σκεφτομαι ειναι να θελει η κορη να φυγεις η απλα να μην εχουν τροπους αχχαχααχα το οποιο ειναι πολυ πιθανο.. Αλλα κανε μια συζητηση πες οτι σε ενοχλει οτι δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου και τα λοιπα με ωραιο τροπο και μπορει να φτιαξει.. Και καλο θα ηταν να μιλησεις οχι μονο με την ιδιοκτητρια αλλα και με την κορη γιατι αυτη απο οτι καταλαβα κανει την φασαρια

Similar Threads

  1. Σπίτι μόνο σπίτι!!
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2021, 01:40
  2. Αγχώνομαι!!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-08-2019, 01:56
  3. εγκλωβισμενη στο ιδιο μου το σπιτι...
    By mariadimitra in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-11-2010, 16:16
  4. Ξένοι στο ιδιο σπίτι
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 18-11-2009, 09:48
  5. ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ...
    By nikigirl18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 19-04-2006, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •