Σύσπαση μυών και σφίξιμο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127

    Σύσπαση μυών και σφίξιμο!!!

    Έχω κουράσει, το ξέρω, όμως δεν μπορώ να βρω άλλη παρηγοριά. Εδώ τουλάχιστον θα με καταλάβετε.
    Πέρασα δύσκολα, πολύ αγχωτική περίοδος τον τελευταίο καιρό. Το αποκορύφωμα ήταν με ένα έντονο γεγονός που με σόκαρε. Από εκείνη την ημέρα έχω ταχυπαλμία που ξαφνικά πέρασε. Το μόνο που έμεινε είναι σφίξιμο στο στήθος, τον αυχένα, την πλάτη. Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω. Σαν να συσπώνται οι μυες. Όταν συμβαίνει νιώθω δυσφορία. Και τρόμο. Μετά περνάει. Και μετά ξανά. Τι να είναι αυτό το πράγμα; Θυμάμαι κάτι ανάλογο είχα περάσει όταν κόλλησα κόβιντ. Από το φόβο μου, γιατί άλλο σύμπτωμα δεν είχα. Και με ταλαιπώρησε καιρό. Ανησυχώ τόσο πολύ!! Έκλεισα ραντεβού στον καρδιολόγο μου αλλά την άλλη εβδομάδα γιατί λείπει. Δεν ξέρω τι έχω! Φοβάμαι!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,129
    Γεια σου, κι εγώ νιώθω ότι πάνε να πάθουν κράμπα οι μύες, και ότι θα στρίψουν, ιδίως στα πόδια! Το νιώθω χρόνια και δεν έχει γίνει κάτι, έχω ιδεοληψίες και λένε ότι αυτό είναι και τίποτα άλλο. Πάντως, ενώ είμαι νέος και λεπτός, έχει μειωθεί δραματικά η ευλυγισία και στα χέρια και στα πόδια, κι αυτό δεν είναι ιδεοληψία, είναι αλήθεια δυστυχώς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Δεν είναι ακριβώς κράμπα αυτό που παθαίνω. Είναι σαν να σφίγγονται κ να ξεσφίγγονται οι μυες. Και νιωθω εκείνη την ωρα τρεμουλο κ τρομο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Δεν είναι ακριβώς κράμπα αυτό που παθαίνω. Είναι σαν να σφίγγονται κ να ξεσφίγγονται οι μυες. Και νιωθω εκείνη την ωρα τρεμουλο κ τρομο!
    Πχ όταν είσαι στο κρεβάτι νιώθεις τρέμουλο σαν να γίνεται σεισμός ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Όταν είμαι όρθια και μιλάω ή περπατάω το νιώθω. Ακόμη και καθιστή. Ξαπλωμένη όχι τόσο πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Έχω κουράσει, το ξέρω, όμως δεν μπορώ να βρω άλλη παρηγοριά. Εδώ τουλάχιστον θα με καταλάβετε.
    Πέρασα δύσκολα, πολύ αγχωτική περίοδος τον τελευταίο καιρό. Το αποκορύφωμα ήταν με ένα έντονο γεγονός που με σόκαρε. Από εκείνη την ημέρα έχω ταχυπαλμία που ξαφνικά πέρασε. Το μόνο που έμεινε είναι σφίξιμο στο στήθος, τον αυχένα, την πλάτη. Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω. Σαν να συσπώνται οι μυες. Όταν συμβαίνει νιώθω δυσφορία. Και τρόμο. Μετά περνάει. Και μετά ξανά. Τι να είναι αυτό το πράγμα; Θυμάμαι κάτι ανάλογο είχα περάσει όταν κόλλησα κόβιντ. Από το φόβο μου, γιατί άλλο σύμπτωμα δεν είχα. Και με ταλαιπώρησε καιρό. Ανησυχώ τόσο πολύ!! Έκλεισα ραντεβού στον καρδιολόγο μου αλλά την άλλη εβδομάδα γιατί λείπει. Δεν ξέρω τι έχω! Φοβάμαι!!
    Έχω ακριβώς, μα ακριβώς το ίδιο... Πώς είσαι;

Similar Threads

  1. Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!
    By LORA17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1041
    Last Post: 17-01-2024, 20:23
  2. Σφίξιμο
    By Winston in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2023, 12:12
  3. Σπασμοί μυών - τρέμουλο
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-05-2021, 05:31
  4. Σφίξιμο
    By Makis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 06-07-2019, 13:03
  5. Μουδιασματα, συσπασεις μυων
    By aliki21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 23-06-2016, 02:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •