Χωρισμός και πιθανή "προδοσία" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Βρε, σιγουρη 100% δεν ηταν. Απλα δεν ειπε οτι το συμπερασμα το εβγαλε μονο λόγω μηνυματων.
    A, εκεί θες να καταλήξεις? Οκ, συμφωνώ, δεν είπα ότι είναι τα μηνύματα το μόνο στοιχείο, αλλά ειναι κάτι χειροπιαστό.


    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Σε τπτ δεν διαφωνω με την προσεγγιση σου. Απλα δεν θα την επελεγα εγω ποτέ αν υποπτευομουν μια φιλη μου. Θα προσπαθουσα να το διαπιστωσω χωρις να της απευθυνθω.
    Δεκτό

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Εγώ ενδεχομένως να της ζητούσα να σταματήσει να μιλάει μαζί του για να κόψω την αντίδρασή της. Δεν ξερω αν θα μου αρεσε να εχει μια φιλη μου εστω φιλικες επαφες με εναν πρωην. Έγινε φίλη με εκείνον μέσω εσού ή γνωριστήκατε όλοι μαζί το ίδιο διάστημα και γίνατε παρέα;;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Boom View Post
    Με χώρισε ο σύντροφός μου μετά από 6 χρόνια σχέσης. Έχω σοβαρές υποψίες ότι κάτι τρέχει με μια φίλη μου και κοντεύω να τρελαθώ. Αισθάνομαι ότι ήμουν με άλλον άνθρωπο τόσα χρόνια. Τα έχω χαμένα.
    Quote Originally Posted by Boom View Post
    Αυτός 27,εγώ 30. Δεν μέναμε μαζί. Υπήρχαν προβλήματα τα οποία θεωρητικά τα αντιμετωπίζαμε, γενικά είχαμε και οι 2 πολλές δυσκολίες ψυχολογικής, και όχι μόνο, φύσης. Αποφάσισε να χωρίσουμε γιατί θεωρούσε ότι δεν μπορούμε να λύσουμε θέματα συνεννόησης και ήθελε να κάνει και άλλα πράγματα στη ζωή του. Με την κοπέλα έκανε και αυτός αρκετή παρέα τον τελευταίο καιρό, αισθάνομαι όμως ότι έχει γίνει πιο απόμακρη απέναντί μου και ξέρω ότι μιλάνε συνεχώς, μέσω μηνυμάτων τουλάχιστον.
    Καλησπερα

    μηπως να μεινουμε σε αυτα και σε δευτερη φαση το γεγονος οτι εχει ή μπορει να εχει γκομενα ?

    μην μπεις στο τριπακι νακοιτας μονο το δεντρο και να χασεις το δασος ...

    Τον γνωρισες ΜΟΛΙΣ 21 χρονων ...ποσες εμεπειριες μπορει να εχει ενας 21 χρονων ...
    Πρωτο ερωτημα το γεγονος να του γεννηθηκε η αναγκη να εχει και αλλες εμπειριες παιζει ?Το εχετε συζητηση ?


    Επειτα πολυ σημαντικο ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ εχετε θεματακια ..
    Τι θεματακια ακριβως θες να μας πεις ?
    Κατα ποσο αυτα τα θεματακια ειναι η σημερινη αιτια του χωρισμου ,κατα ποσο σας επηρεαζαν ή οι λυσεις που δινατε ηταν επιφανειακες και μετα απο 6 χρονια συσωρευτηκαν τοσα πολλα που σας πλακωσαν και σας οδηγησαν στον χωρισμο ..

    Ασε το τριτο προσωπο ,αυτα τρυπωνουν οταν τους ανοιγουμε πορτες οποτε δες το μεταξυ σας στην παρουσα φαση...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Εγώ ενδεχομένως να της ζητούσα να σταματήσει να μιλάει μαζί του για να κόψω την αντίδρασή της. Δεν ξερω αν θα μου αρεσε να εχει μια φιλη μου εστω φιλικες επαφες με εναν πρωην. Έγινε φίλη με εκείνον μέσω εσού ή γνωριστήκατε όλοι μαζί το ίδιο διάστημα και γίνατε παρέα;;
    αν ειχε σκοπο να σε εξαπατησει, τι ακρη θα εβγαζες; θα το δεχοταν και θα το εκανε πισω απ την πλατη σου..

  5. #20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ειχε σκοπο να σε εξαπατησει, τι ακρη θα εβγαζες; θα το δεχοταν και θα το εκανε πισω απ την πλατη σου..
    Λίγες θα έχουν την ανταπόκριση αυτή , γιατί απαιτεί πολλη σκέψη. Ειδικα αν τη πιάσεις απροετοίμαστη, δύσκολο να σκεφτεί να πατησει τον εγωισμό της μπροστά σου και να σου πει ότι έχεις δίκιο κάνοντας άλλα πίσω σου. Οι περισσοτερες ενστικτωδώς περνάνε στο gaslighting και πανε να σε βγάλουν τρελή.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Λίγες θα έχουν την ανταπόκριση αυτή , γιατί απαιτεί πολλη σκέψη. Ειδικα αν τη πιάσεις απροετοίμαστη, δύσκολο να σκεφτεί να πατησει τον εγωισμό της μπροστά σου και να σου πει ότι έχεις δίκιο κάνοντας άλλα πίσω σου. Οι περισσοτερες ενστικτωδώς περνάνε στο gaslighting και πανε να σε βγάλουν τρελή.
    μα δεν θα της πεις οτι υποπτευεσαι οτι κατι εχει μαζι του ωστε να προσβληθει.
    θα της πεις οτι σε ενοχλει η φιλη σου να μιλαει ακομα μαζι του ενω εχετε χωρισει.
    δεν θα παραδεχτει οτι εχεις δικιο. απλα θα σου πει οτι σεβεται την αναγκη σου και δεν θα του μιλαει.
    ΑΝ ομως ειναι καριολιδου και οντως εχει κατι μαζι του, θα το συνεχισει κρυφα.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Εγω πιστευω το τι μπορει να κανει η να εκανε με αλλην ισως μπορει να το μαθεις αλλα το μονο που θα κανεις ειναι να χασεις και να χαλασεις την δικια σου ψυχολογια και την υγεια σου και τον χρονο σου.Αναθεωρησε την σχεση σου μαζι του παρε τον χρονο σου , θα ειναι δυσκολο, περασα και εγω τωρα πολυ δυσκολο χωρισμο αν και μικροτερος εγω (23),παλι με προδοσια, και εκανα πολυ καιρο να ξεπερασω τον πονο μεσα μου,ομως ο καθενας μας ειναι πολυ διαφορετικος.Το να κολλησεις στις υποθεσεις και να ψαξεις τι εγινε με την φιλη ειναι παρελθοντικα πραγματα και θα σε κρατησουν πισω, εσυ πρεπει να αλλαξεις το μελλον σου, δεν μπορεις με τιποτα να αλλαξεις τι συνεβη στο παρελθον.Καλη δυναμη και καλο κουραγιο

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τι σου ειπε οταν σου ζήτησε να χωρίσετε? Για ποιο λόγο?
    Ο λόγος ήταν ότι δεν αντέχει άλλο να μαλώνουμε και να μην υπάρχει συνεννόηση και επιπλέον ότι έχει ανάγκη να κάνει μια νέα αρχή στη ζωή του (από κοπέλα μέχρι πόλη και δουλειά).

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Εγώ ενδεχομένως να της ζητούσα να σταματήσει να μιλάει μαζί του για να κόψω την αντίδρασή της. Δεν ξερω αν θα μου αρεσε να εχει μια φιλη μου εστω φιλικες επαφες με εναν πρωην. Έγινε φίλη με εκείνον μέσω εσού ή γνωριστήκατε όλοι μαζί το ίδιο διάστημα και γίνατε παρέα;;
    Δεν έγινε φίλη του μέσω εμού, έχουμε κοινό χόμπι η φίλη κι εγώ εδώ και κάποια χρόνια και πολύ καλή σχέση, από το καλοκαίρι βγαίναμε κιόλας. Φίλη και πρώην έχουν επίσης κοινό χόμπι εδώ και λίγους μήνες. Ο πρώην δεν μου έκρυψε όσο ήμασταν μαζί ότι μιλούσαν (για θέματα χόμπι πάντα).

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπερα

    μηπως να μεινουμε σε αυτα και σε δευτερη φαση το γεγονος οτι εχει ή μπορει να εχει γκομενα ?

    μην μπεις στο τριπακι νακοιτας μονο το δεντρο και να χασεις το δασος ...

    Τον γνωρισες ΜΟΛΙΣ 21 χρονων ...ποσες εμεπειριες μπορει να εχει ενας 21 χρονων ...
    Πρωτο ερωτημα το γεγονος να του γεννηθηκε η αναγκη να εχει και αλλες εμπειριες παιζει ?Το εχετε συζητηση ?


    Επειτα πολυ σημαντικο ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ εχετε θεματακια ..
    Τι θεματακια ακριβως θες να μας πεις ?
    Κατα ποσο αυτα τα θεματακια ειναι η σημερινη αιτια του χωρισμου ,κατα ποσο σας επηρεαζαν ή οι λυσεις που δινατε ηταν επιφανειακες και μετα απο 6 χρονια συσωρευτηκαν τοσα πολλα που σας πλακωσαν και σας οδηγησαν στον χωρισμο ..

    Ασε το τριτο προσωπο ,αυτα τρυπωνουν οταν τους ανοιγουμε πορτες οποτε δες το μεταξυ σας στην παρουσα φαση...
    Ναι, ένας λόγος για τον χωρισμό είναι ότι θέλει να κάνει καινούργια αρχή και να ζήσει και άλλα πράγματα. Τα θέματα που είχαμε είναι υπερβολικό άγχος αυτός, ιδψ εγώ, καταθλιπτικά συμπτώματα και οι δύο κατά καιρούς. Δεν ήταν, λοιπόν, εύκολη η πορεία της σχέσης σε καμία περίπτωση.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Boom View Post
    Ναι, ένας λόγος για τον χωρισμό είναι ότι θέλει να κάνει καινούργια αρχή και να ζήσει και άλλα πράγματα. Τα θέματα που είχαμε είναι υπερβολικό άγχος αυτός, ιδψ εγώ, καταθλιπτικά συμπτώματα και οι δύο κατά καιρούς. Δεν ήταν, λοιπόν, εύκολη η πορεία της σχέσης σε καμία περίπτωση.
    καλημέρα !!

    Αρα είναι σαν να ξέρεις τον λογο του χωρισμού σας .
    Θελει να ζήσει και άλλες εμπειρίες και ακούγετε απόλυτα "φυσιολογικο" για έναν άντρα στη δική του ηλικία.

    Σε αυτό την φάση λοιπόν μήπως να κάνεις ένα βήμα πίσω και να σεβαστείς τη επιθυμία του ;

    Σκέψου να προχωρούσε σε όλο αυτό ενώ ήταν ΚΑΙ μαζί σου ...τότε σαφέστατα θα μιλούσαμε με αλλη βάση τώρα.


    Ασε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας και τις εικασίες τι μπορεί και πως ,έχεις τον ξεκάθαρο λόγο χωρισμού σας καλή μου !
    καλώς ή κακώς θα πρπει να επικεντρωθείς μόνο σε εσένα να μην αφήσεις ένα χωρισμό να επιβαρύνει κι άλλο την ήδη ευάλωτη ψυχολογία σου .

    Τιποτα σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γίνετε με το ζορι .δεν κρατάμε κανενα σύντροφό δίπλα μας από εγωισμό και μόνο, δηλαδή επειδή δεν σεβόμαστε την επιθυμία του και βλέπουμε μόνο τον ευατο μας .

    Προσπάθησε να προχωρήσεις γιατί πίστεψε με αν είναι μαζί σου και καταπιέζει αυτή την επιθυμία του τότε σίγουρα δεν θα περνάς καλά.

    Δωστου χώρο και χρόνο και πότε δεν ξέρεις ίσως εκείνος αποφασίσει να σε ξαναπλησιασει ,εσύ φυσικά μέχρι τότε προσπάθησε να προχωρήσεις την ζωή σου .

    Μην αναλωθεις αν έχει γκομενα ποια ειναι και γιατί ειναι αυτή και όχι εσύ...μην γίνει σαράκι όλο αυτό και σε τρώει σιγά σιγά..

    μην πέσεις στα μάτια του σε όλη αυτή την διαδρομή σου ,δείξε αυτό που πρέπει, σεβασμό στο θεκω του και αξιοπρέπεια που έχει μια γυναίκα σε αυτές τις περιπτώσεις για να έχει ένα ακόμα λόγο να νιώσει πως υπάρχει κάποια ελπίδα να γυρίσει σε εσένα εφόσον το θες και εσύ.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Το θεμα του χωρισμου και το θεμα της πιθανης προδοσιας της φιλης, ειναι δυο διαφορετικα θεματα, που θελουν διαχειριση και τα δυο..
    Και σε εναν χωρισμο και σε οποιοδηποτε αλλο θεμα ειτε ευχαριστο ειτε δυσαρεστο, θελεις φιλους εμπιστοσυνης διπλα σου κι οχι απελπισμενα φιδια...
    Οσον αφορα τον χωρισμο, τους λογους στους ειπε. Το αν ειναι συνειδητοποιημενοι απο πλευρας του ή υπο διαπραγματευση (με τον εαυτο του) ειναι ενα θεμα και σιγουρα παρεμβολες σπο τριτα προσωπα δεν βοηθουν στο να ξεκαθαρισει αυτος τι του συμβαινει, πολλω δε μαλλον αν ισχυει οτι το τριτο προσωπο παριστανει την φιλη σου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •