Καρκίνος στον οισοφάγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Καρκίνος στον οισοφάγο

    Καλησπέρα, φοβάμαι μήπως έχω καρκίνο στον οισοφάγο κι αυτό γιατί όταν καταπίνω νιώθω το φαγητό που κατεβαίνει, δεν κολλάει πουθενά αλαλ νιώθω σφίξιμο σαν να κατεβαίνει με το ζόρι και γενικά νιώθω πίεση και αίσθημα πληρότητας άρον οισοφάγο στην πλάτη και στο στερνό νιώθω πίεση σαν σφίξιμο φοβάμαι πάρα πολύ ότι έχω κάτι σοβαρο.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις
    Last edited by Aeon; 18-03-2020 at 19:34.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πήγα σε πολλους μου είπαν ότι δεν είναι κατι σοβαρό σε αυτή την ηλικία αλλά εχω κ παλινδρόμηση. Νιώθω ότι κάτι κυλαει στον οισοφάγο μου κ μου φέρνει δυσφορία, αλλες φορές όταν ξαπλώνω νιώθω το φαγητό να ανεβαίνει στον λαιμό κ με πνίγει τώρα νιώθω πίεση κ σφίξιμο σαν να έχει γίνει πέτρα ο οισοφάγος.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Φαρμακα για παλινδρομηση σου εδωσαν; Γαστροσκοπηση ; Μπορει να εχεις οισοφαγιτιδα/γαστριτιδα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πήρα φάρμακα βοηθησαν αλλά όταν σταμάτησα τη θεραπεία ήρθαν πάλι. Γαστροσκοπηση θελω να κάνω αλλά φοβάμαι κ τη διαδικασία και το τι θα μου βρουν, θέλω πολύ να την κάνω αλλά η μέθη με φοβίζει δεν ξέρω πως θα νιώσω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Δεν θα καταλαβεις τιποτα, ειναι πανευκολη εξεταση (10 λεπτα) , η μεθη ειναι απολυτως ασφαλης! Παιρνεις κατι για το αγχος σου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Βρήκα έναν γιατρό που δεν κάνει μέθη δίνει ένα ηρεμιστικό μονο μου είπε, νομίζω stedon δίνει αλλά δεν ξέρω αν κοιμάσαι η είσαι ξύπνιος εγώ δεν θέλω να κοιμάμαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Μωρε ασφαλής μπορει να είναι αλλά μου είπαν ότι είσαι μ ανοιχτά ματιά αλλά δεν καταλαβαίνεις τιποτα κ δεν θυμάσαι με τρομάζουν οι καταστασεις που δεν ελεγχβ τον ευατο μου. Παίρνω ηρεμιστικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    με ένα φόβο θα ζεις πάντα αφού δεν κανεις κάτι....... δεν ακολουθείς ποτε συμβουλές του γιατρού σου..... πηγες σε ψυχίατρο σου έδωσε φαρμακευτική αγωγή δεν την ακολούθησες....... απο εκει και περα τι θες να σου πουμε?

    εγω λεω να σταματησεις να διαβαζεις στο internet.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Τα κατάφερα παρα πολύ καλά για 1 χρόνο και ήθελα να πάω στον ψυχίατρο και να του πω τι έχεις να πεις τώρα;; Ότι έχω καταφέρει το κατάφερα μόνη μου χωρίς τη βοήθεια κανενός. Να σοβαρεύετεις εσύ που βγαζεις άυθερετα συμπεράσματα. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις μαζί μου ειλικρινά, αλλους καθεσαι κ τους απαντας σοβαρα όταν λένε για ένα σωρό εξετάσεις και άρρωστιες. Εκεί δεν κάνεις κουβέντα για ψυχοφαρμακα. Δε σε καταλαβαίνω ειλικρινά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έχω συμπτώματα άνθρωπε που το καταλάβαινεις;; με πονάει το στομάχι και θα παω στον ψυχίατρο;; είσαι σοβαρός τώρα;; να μη μου πεις τίποτα τη δική σου απάντηση την ξέρω και να πεθαίνω στον ψυχίατρο θα με λες να πάω Ε στο τέλος θα πάω γιατί μ έχεις τρελάνει.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Βρήκα έναν γιατρό που δεν κάνει μέθη δίνει ένα ηρεμιστικό μονο μου είπε, νομίζω stedon δίνει αλλά δεν ξέρω αν κοιμάσαι η είσαι ξύπνιος εγώ δεν θέλω να κοιμάμαι.
    Με Stedon δε θα κοιμασαι, απλα ισα ισα να χαλαρωσεις!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Αυτό μου είπε κι αυτός για να μη φοβάσαι θα σου δώσω ένα ηρεμιστικό καλύτερα ετσι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Τα κατάφερα παρα πολύ καλά για 1 χρόνο και ήθελα να πάω στον ψυχίατρο και να του πω τι έχεις να πεις τώρα;; Ότι έχω καταφέρει το κατάφερα μόνη μου χωρίς τη βοήθεια κανενός. Να σοβαρεύετεις εσύ που βγαζεις άυθερετα συμπεράσματα. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις μαζί μου ειλικρινά, αλλους καθεσαι κ τους απαντας σοβαρα όταν λένε για ένα σωρό εξετάσεις και άρρωστιες. Εκεί δεν κάνεις κουβέντα για ψυχοφαρμακα. Δε σε καταλαβαίνω ειλικρινά.
    εγω βλεπω οτι εκανες ενα νεο topic με τιτλο <<καρκινος στον οισοφαγο.>>

    και μου λες οτι ακομα δεν εχεις ανχος?

    δεν εχω κανενα θεμα μαζι σου..... ισα ισα οτι βλεπω λεω......

    μπορεις να κανεις μια ερευνα στα topic σου και θα καταλαβεις και μονη σου.... και πιστεψε με και εγω ετσι ημουν πιο παλια αλλα με βοηθησε παρα πολυ η θεραπεια...! και πλεον ειμαι πολυ καλα... εγω αυτο που θελω να σου δωσο να καταλαβεις ειναι οτι καποιες φορες οσο και να προσπαθουμε καποιες φορες πιεζουμε τοσο πολυ τον ευατο μας με αποτελεσμα να αυξανουμε το ανχος........ και εγω στην προσπαθεια ειχα μεινει........


    έχεις ιδέα ότι μπορεί και να μην πάρεις κανένα φάρμακο αν πραγματικά πιστέψεις ότι είσαι καλά? το μυαλό μας είναι πιο δυνατό από όσο πιστεύουμε.......

    αυτό είναι που πρέπει να βρεις ειναι η πηγή του προβλήματος.......

    από που άρχισε όλο αυτό το άγχος?

    γιατί έφτασες σε αυτή την κατάσταση?

    θα μπορούσες να διαχειριστής με τον τρόπο σου όλο αυτό....

    καλο θα είναι να έχεις ένα σημειωματάριο και να γραφεις καθημερινά κάποιες ώρες της ημέρας πως νιώθεις.... αυτό θα μπορούσε να σε βοηθήσει να διαχειριστής το άγχος μέχρι να κατάληξης να βρείς την πηγή του προβλήματος....

    πίστεψε στον ευατό σου... και θα νιώθεις πιο δυνατή...!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εγω βλεπω οτι εκανες ενα νεο topic με τιτλο <<καρκινος στον οισοφαγο.>>

    και μου λες οτι ακομα δεν εχεις ανχος?

    δεν εχω κανενα θεμα μαζι σου..... ισα ισα οτι βλεπω λεω......

    μπορεις να κανεις μια ερευνα στα topic σου και θα καταλαβεις και μονη σου.... και πιστεψε με και εγω ετσι ημουν πιο παλια αλλα με βοηθησε παρα πολυ η θεραπεια...! και πλεον ειμαι πολυ καλα... εγω αυτο που θελω να σου δωσο να καταλαβεις ειναι οτι καποιες φορες οσο και να προσπαθουμε καποιες φορες πιεζουμε τοσο πολυ τον ευατο μας με αποτελεσμα να αυξανουμε το ανχος........ και εγω στην προσπαθεια ειχα μεινει........


    έχεις ιδέα ότι μπορεί και να μην πάρεις κανένα φάρμακο αν πραγματικά πιστέψεις ότι είσαι καλά? το μυαλό μας είναι πιο δυνατό από όσο πιστεύουμε.......

    αυτό είναι που πρέπει να βρεις ειναι η πηγή του προβλήματος.......

    από που άρχισε όλο αυτό το άγχος?

    γιατί έφτασες σε αυτή την κατάσταση?

    θα μπορούσες να διαχειριστής με τον τρόπο σου όλο αυτό....

    καλο θα είναι να έχεις ένα σημειωματάριο και να γραφεις καθημερινά κάποιες ώρες της ημέρας πως νιώθεις.... αυτό θα μπορούσε να σε βοηθήσει να διαχειριστής το άγχος μέχρι να κατάληξης να βρείς την πηγή του προβλήματος....

    πίστεψε στον ευατό σου... και θα νιώθεις πιο δυνατή...!
    Κάθομαι και γράφω πολλά πράγματα, το άγχος μου αυτό ξεκίνησε πριν 3 χρόνια όταν ξεπέρασα τα όρια μου γιατί είδα να αντιμετωπίσω μια πολύ δυσκολη κατάσταδη που με τσάκισε, μου επεσαν πολλά μεζεμενα έπαθα μια κρίση πανικού κ μετά άρχισαν οι αντοχές μου να πέφτουν έχασα την αυτοπεποίθηση μου κ με πήρε η μπάλα, αυτό έγινε. Πάντα είχα άγχος πάθαινα κρίσεις πανικού αλλά όχι αυτό το πράγμα το καθημερινό, ζούσα κανονικά το έλεγχα το άγχος κ ήξερα ότι όλα είναι από εκεί, από τότε που μπήκαν κ οι άρρωστιες στο μυαλό μου έχασα τη μπάλα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 37
    Last Post: 08-08-2023, 02:39
  2. Έχει κάνει κάποιος αυτήν την εξέταση για οισοφάγο;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-2020, 04:40
  3. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 16:50
  4. Ατονία και κοπωση, απιστευτη καουρα στον οισοφαγο.
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 18:07
  5. καρκινος
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2012, 03:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •