τρεμαμενη οραση και σφυγμος στο ματι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26

    τρεμαμενη οραση και σφυγμος στο ματι

    καλησπερα! εχω ζαλαδες εμβοες κι ενα περιεργο συμπτωμα στα ματια.οταν κοιταω καπου με σμικτα σχεδια πχ χαλιά,βλεπω τα σχεδια να τρεμοπαιζουν γυρω απ το σημειο που προσπαθω να εστιασω.το ιδιο επισησ συμβαινει κοιτωντας σχεδια με ριγες η απλα ενα σωμα καλοριφερ(φετες).να διευκρινισω πως ολο το αισθημα ειναι σαν να κοιταμε μεσα απο φλογα αναπτηρα που τρεμοπαιζει το σκηνικο απο πισω ,η σαν να κοιταμε το καλοκαιρι στο βαθος σ εναν δρομο και φαινεται σαν να τρεμοπαιζει παλι το οδοστρωμα απο την ζεστη αν καταλαβαινετε τι εννοω....οταν κλεισω το ενα ματι (ειτε δεξι ειτε αριστερο) σταματαει ολο αυτο αλλα οχι και η ζαλη ωστε να πω οτι αυτο φταιει που ζαλιζομαι συνεχεια κ δεν σταματαει καθολου. ενα αλλο αξιοπεριεργο ειναι πως νιωθω παντα εναν σφυγμο στο αριστερο ματι κι εκεινη την στιγμη ειναι που δημιουργουνται οι αλοιωσεις (καθε δευτερολεπτο περιπου που επαναλαμβανεται ο σφυγμοσ)..εχω παει εννοειται σε 2 οφθαλμιατρους οι οποιοι μου ειπαν οτι ειμαι οκ αλλα δεν εμπιστευομαι και πολυ την διαγνωση τους.μετα σε ψυχολογουσ κλπ οπου η διαγνωση ειναι γαδ κλασσικα.. ξερω τισ επιλογες που εχω σε περιπτωση που απλα ειναι ψυχοσωματικο ολο αυτο αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι δεν εχω ακουσει τιποτα παρομοιο μ αυτο.μονο θολη οραση μυγακια κλπ.η ολη ιστορια παει 8 χρονια που σαφωσ εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου κι εχω αγανακτησει..να συμπληρωσω οτι εχω κανει 5 χρονια ψυχοθεραπεια και δοκιμασα και 2 διαφορετικα "διασημα"αντικαταθλιπτικ α τα οποια δεν μου εκαναν τιποτα προσ το καλυτερο ,μονο χειροτερα ενιωθα.υπαρχει καποιος ρε παιδια που εχει παρομοιο συμπτωμα με τα ματια? ευχαριστω!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    12
    Και εγώ το παθαίνω αυτο και εγώ στο αριστερό μάτι
    Πίστευα ότι είμαι η μόνη..
    Και μένα οφθαλμίατρο που είπε ότι τα μάτια μου είναι σε άριστη κατάσταση πέρα από την μυωπία που έχω εδώ και 10 χρονια..
    Δεν ξέρω τι μπορεί είναι
    Ένας οφθαλμίατρος που είχε πάει παλιότερα μου είπε ότι είναι από την μυωπία επειδή το μάτι όταν κοιτάζει κάπου επίμονα τότε κουράζεται πολύ περισσότερο από ένα υγιές μάτι.
    Εγώ πιστεύω ότι είχε να κάνει με την ισορροπία ίσως με το αυτι η τον λαβύρινθο.
    Βέβαια όσο το σκέφτομαι τόσο γίνεται χειρότερο.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μέρα έτρεχα να προλάβω κάτι και ήμουν πάρα πολύ αγχωμένη
    Εκείνη την στιγμή ένιωσα τα μάτια μου να κουνιούνται(χωρίς πλάκα) ξέρω ότι σε όποιον το λέω γελάει και μετά μου εμφανίστηκε αυτό το τρέμουλο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Ευα Κ View Post
    Και εγώ το παθαίνω αυτο και εγώ στο αριστερό μάτι
    Πίστευα ότι είμαι η μόνη..
    Και μένα οφθαλμίατρο που είπε ότι τα μάτια μου είναι σε άριστη κατάσταση πέρα από την μυωπία που έχω εδώ και 10 χρονια..
    Δεν ξέρω τι μπορεί είναι
    Ένας οφθαλμίατρος που είχε πάει παλιότερα μου είπε ότι είναι από την μυωπία επειδή το μάτι όταν κοιτάζει κάπου επίμονα τότε κουράζεται πολύ περισσότερο από ένα υγιές μάτι.
    Εγώ πιστεύω ότι είχε να κάνει με την ισορροπία ίσως με το αυτι η τον λαβύρινθο.
    Βέβαια όσο το σκέφτομαι τόσο γίνεται χειρότερο.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μέρα έτρεχα να προλάβω κάτι και ήμουν πάρα πολύ αγχωμένη
    Εκείνη την στιγμή ένιωσα τα μάτια μου να κουνιούνται(χωρίς πλάκα) ξέρω ότι σε όποιον το λέω γελάει και μετά μου εμφανίστηκε αυτό το τρέμουλο.
    εχω δει και ωρλ κι οτι γιατρο υπαρχει και ολοι μου λενε οτι ειμαι οκ.. ενταξει λεω κι εγω ειναι ψυχοσωματικο,αυτοι ξερουν..εχω κανει θεραπειες με μηδενικο η αρνητικο αποτελεσμα και πιστευα πωσ ειμαι ο μονος.. τελικα υπαρχει και σε σενα.. εσυ εχεισ δει ωρλ?αν ναι μην σκεφτεσαι οτι ειναι απο κει..ψυχολογο πηγες? το χεισ συνεχεια το τρεμουλο η καποιες στιγμες?εχεισ κι αλλα συμπτωματα?
    -κι εγω θα γελουσα καποτε γιατι δεν υπαρχει λογικη σ αυτο το συμπτωμα εφ οσον δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια ,αλλα μαλλον θα πρεπει να κανουμε θεραπεια με αντικαταθλιπτικα μπας και βρουμε κατι να μας ταιριαζει.τι να πω..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    12
    Έχω τσιμπηματα σε όλο το σώμα και νιώθω Σαν να με περπατάει κάτι....
    Ιδίως στο δεξί χέρι.
    Όλη μέρα κάτι με απασχολεί για την υγεία μου.
    Συνεχώς κάτι με ενοχλεί.
    Όχι δε πήγα ακόμη σε ψυχολόγο
    Μάλλον θα πρέπει..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    12
    Όλα τα συμπτώματα μου εμφανίστηκαν μετά από μια κρίση μελαγχολίας που έπαθα τον Νοέμβριο και έκλαιγα συνεχόμενα 3 μέρες
    Από τότε καταστράφηκε η ζωή μου και όλες οι ενοχλήσεις είναι στα δεξιά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Ευα Κ View Post
    Όλα τα συμπτώματα μου εμφανίστηκαν μετά από μια κρίση μελαγχολίας που έπαθα τον Νοέμβριο και έκλαιγα συνεχόμενα 3 μέρες
    Από τότε καταστράφηκε η ζωή μου και όλες οι ενοχλήσεις είναι στα δεξιά
    Με νευρολογο μιλησες; ή εστω νευρολογο - ψυχιατρο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Ευα Κ View Post
    Έχω τσιμπηματα σε όλο το σώμα και νιώθω Σαν να με περπατάει κάτι....
    Ιδίως στο δεξί χέρι.
    Όλη μέρα κάτι με απασχολεί για την υγεία μου.
    Συνεχώς κάτι με ενοχλεί.
    Όχι δε πήγα ακόμη σε ψυχολόγο
    Μάλλον θα πρέπει..
    Οι ψυχολογοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα σε θεματα νευρολογικα-ψυχιατρικα. Μην ταλαιπωρεισαι τσαμπα. Στη θεση σου θα επισκεπτομουν και ψυχιατρο και νευρολογο. 2 γνωμες ειναι καλυτερες απο μια...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    12
    Έχω κάνει νευρολογική εξέταση και ήταν καλή....
    Σε ψυχίατρο δεν πήγα ακόμη αλλά θεωρώ ότι μόνο αυτό θα βοηθήσει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    ο ψυχιατρος δινει φαρμακα τα οποια δεν ειναι σαν το depon ...ειναι δυσκολα ειδικα στην αρχη και δεν περνας καλα.βεβαια σε πολλουσ κανουν θαυματα μετα απο καποιο διαστημα,ο ψυχολογος σε βοηθαει να βρεις την ριζα του προβληματος που σε κανει να νιωθεις ετσι και επισης σε βοηθαει να αντιμετωπιζεις καπως αλλιως τα συμπτωματα την στιγμη που σε πιανουν .. ο συνδιασμος και των δυο ειναι η καλυτερη επιλογη.. θεωρω πως ειναι πιο σωστο να δεισ εναν ψυχολογο για αρχη και αυτοσ αν το κρινει απαραιτητο θα σε παραπεμψει σε ψυχιατρο. απ οτι καταλαωα τα συμπτωματα σου δεν τα νιωθεισ επι μονιμου βασεως αλλα περιστασιακα. σιγουρα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα αν κανεισ κατι τωρα !! στην περιπτωση μου απ την αλλη .ταλαιπωρουμαι 8 χρονια και δεν εχουν φυγει λεπτο τα συμπτωματα μου και γι αυτο ρωτησα αν τα εχει και καποιος αλλος.προσπαθω καθε μερα αλλα δυστυχως δεν τα καταφερνω.ξαφνικα μου ηρθαν κι εμενα απο στεναχωριες αλλα αντε να τα μαζεψω..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    12
    βρήκες κάποια λύση η την αιτία του προβλήματος?
    εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω σε ωρλ πάλι...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    [QUOTE=Ευα Κ;1218359]βρήκες κάποια λύση η την αιτία του προβλήματος?
    εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω σε ωρλ

    γεια σου και παλι..χαθηκα λιγο..οχι δεν εχω βρει κατι και ψαχνω εδω και 8 χρονια..υποθετω τωρα εχεις παει ηδη σε ωρλ και ακρη δεν εβγαλες.Ετοιμαζομαι να παω παλι σε ψυχιατρο για να μου δωσει κατι μπας και νιωσω καλυτερα.τωρα παλευω και με την αυπνια.. το σιγουρο ειναι πως πρεπει να ζουμε κι οχι μονο να υπαρχουμε.πρεπει να γινει κατι ΤΩΡΑ!!!βαρεθηκα να νιωθω χαλια συνεχεια κι επισης κουραστηκα να μου λενε ολοι οτι εγω δεν πιανω την ζωη απ τα μαλλια.
    εχω τρομερη δυναμη σαν ανθρωπος και το γνωριζω πολυ καλα,αλλα οποιος δεν εχει παθει κατι αναλογο στην ζωη του ειναι αδυνατον να καταλαβει!!κι εγω ο ιδιος πριν καποια χρονια που ημουν μια χαρα δεν θα μπορουσα να καταλαβω καποιον που τα βιωνει.. τεσπα μην κουραζω... θα σου προτεινα να πας σε ψυχολογο κ ψυχιατρο ωστε να το λυσει οσο πιο γρηγορα γινεται..και μην κοιτασ την περιπτωση μου που ταλαιπωρουμαι πολλα χρονια χωρις λυση αλλα τουσ πολλους που τα καταφεραν..

Similar Threads

  1. Σφυγμος στην κοιλια
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2022, 13:56
  2. Προβλημα στην οραση
    By Μary91 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 29-04-2020, 02:24
  3. Θολή όραση βοηθειααα
    By Ellll1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-04-2020, 17:11
  4. θολη οραση....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2012, 16:21
  5. Θολή όραση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-08-2009, 03:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •