ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ASPERGIKO ΑΤΟΜΟ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    το φορουμ ειναι απροσωπο και στην πραματικοτητα δυσκολο να κανεις κοινωνικες σχεσεις απο αυτο.
    μπορεις να κανονισεις να εχεις δραστηριοτητες αναμεσα σε ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα ετσι θα εχεις περισσοτερες ευκαιριες επικοινωνιας με αλλους.

    πχ η γυμναστικη σε πληρωτεο γμναστηριο η σε δημοτικες εγκαταστασεις ειναι ενας ευκολος τροπος να μιλησεις σε αλλους ανθρωπους για πραματα που τους ενδιαφερουν και αυτους, ας πουμε πως κανεις δικεφαλα πως θα χασω 5 κιλα τι ασκηση ειναι αυτη κτλ κτλ ειναι φρασεις κλισε για να πιασεις κουβεντα με οποιονδηποτε πολυ ευκολα γιατι θα μιλα για πραματα που ενδιαφερουν και τον ιδιο.. τωρα εαν πιασεις κουβεντα με εναν αντρα της ηλικιας σου μην νομιζεις οτι θα σε απορριψει ευκολα γιατι δεν εισαι πολυ κοινωνικη η γιατι εισαι χοντρη κτλ κτλ

    επιπλεον μπορεις να εχεις και αλλες δραστηριοτητες οπως σε φιλιζωικες οργανωσεις για σκυλια γατακια και τετοια, ειναι πολυ ευκολο να συμμετασχεις σε μια τετοια και να εχεις επαφη με ανθρωπους που εχουν ως σκοπο οτι και εσυ.
    επισεις για μεγαλυτερης ηλικας ανθρωπους καλη επιλογη ειναι και η εκμαθηση χορου σε δημοτικους ομιλους κτλ και αργοτερα την συμματοχη σε διαφορα καλλιτεχνικα δρωμενα και πολλα αλλα τετοια την επαφη με ανθρωπους και αλλα.
    εγω πιστευω οτι ολα αυτα τα εχεις σκεφτει αλλα δεν τα εχεις κανει γιατι εαν τα εκανες θα ειχες δει πολυ ωραια αποτελεσματα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,807
    νικολα αυτα που λες ειναι ολα ομορφα τα εχω κανει κατα καιρούς μα δε κόλλησα με κοσμο . ο καθένας εχει κανει τη ζωη του εχει τις παρέες του αντε λιγο εκει να μιλήσουν τυπικά κι μεχρι εκει. ειν όμορφα όμως όλα αυτά που τα εχω κι εγω περασει . απλα δε εχω πια τις αντοχες κι ετσι εκοψα κι ζω πιο απομονωμενα εχω κι την μανα μου που κι αυτο ειν θεμα δε μπορω ωρες να την αφηνω με θελει κοντα της κι δε εχω κανεναν να την αφήσω κι να πω παω εγω βολτες κι αυτα . ειν πολλα που ερχονται κι εμποδιζουν το θεμα με την επικινονια με το κοσμο . οκ το φιλοσοφω οσο μπορω κι λεω οπως κατσει μην παλεύεις κατι που δε ειν εφικτο θα πληγωθείς κι θα πληγωνεις κι εσυ ετσι αλλους. ηρεμα τωρα η ζωη θα κυλα και απλα. μπορει να το εχω παραπονο κι να λεω γιατι μα πλεον εχω παρει το δρομο αυτον που ξερω οτι θα ακολουθω για παντα της μοναξιας. δε ειν κακο αυτο απλα θελει να το δεχτείς ψυχικα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Δεν μπορώ να το δεχτώ ότι έχεις ακολουθήσει τον δρόμο της μοναξιάς , όσο και αν έχεις πληγωθεί πρέπει να προσπαθήσεις.
    Αντιθέτως , βλέπω μια κοπέλα που έχει κρεμάσει την ταμπέλα του ασπεγκερ πάνω της και σταμάτησε να χαίρεται.
    Δες π.χ τον Παπανικολάου τον μπασκετμπολίστα, έχει Άσπεργκερ το δήλωσε , παρόλαυτα έπαιξε μπάσκετ κ έκανε φίλους και τώρα δουλεύει για την ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης.
    Για μένα μην τα παρατάς, φρόντισε τον εαυτό σου και προσπάθησε να ανοιχτείς.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,807
    φιλαρακι μου νασε παντα καλα ! οι συμβουλες σου ομορφες κι οι δικες σου με καλοπροαίρετο τρόπο

    : )
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Να κανω μια.... "παρεμβαση" κι εγω; Επειδη εκτος των αλλων, ειμαι και ολιγον στο γνωστο "φασμα", λειτουργικος μεν, αυτιστικός δε. Δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον asperger39 σε αυτην την απαισιοδοξία που εκφραζει. Αν εχεις εστω και ενα ενδιαφερον/χομπι/ψωνιο, μπορεις να βαλεις στοχους αναφορικα με αυτο και να βρεις νοημα στη ζωη σου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,807
    ΣΕΒΑΣΤΗ ΚΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΜΗ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ ΟΜΩς ΠΩς Ο ΚΑΘΕΝΑς ΑΝΤΙΔΡΑ ΣΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΤΟ ΠΩς ΝΙΩΘΕΙ ΨΥΧΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΕΙ ;)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 05-02-2015, 02:38
  2. σημαντικα συμπερασματα....
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-12-2014, 09:55
  3. εγω κ η διαταραχη πανικου ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ μου
    By αλεξανδρος_77 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2014, 15:49
  4. Βεβιασμένα συμπεράσματα
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2011, 01:07
  5. Μικρα συμπερασματα
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2009, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •