ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ASPERGIKO ΑΤΟΜΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ASPERGIKO ΑΤΟΜΟ

    τοσα χρονια προσπαθουσα να ενταχθώ στην κοινωνια των νευροτυπικων μα ματαια η τε απο δικους μου χιρισμους λαθος ητε από άρνηση των αλλων να με υποδεχτούν οπως ειμαι . πάλεψα με τα προβληματα μου κι τα δυσκολα που εχω κι νομιζω οτι εχω γινει πιο σωστη οσο μπορω στον κοσμο να μην ενοχλώ μην αδικο μην φέρομε άσχημα . μονον αν με πειράξουν θυμώνω και ανταποδίδω φυσικα προσπαθω ομως να κατανοώ τους αλλους κι να βλεπω κι απ τη δικη τους θεση τα πραγματα να μην παρεξηγω και να παρακαμπτω κι κακοτροπιες. το αποτελεσμα ?? ενα μεγαλο 0 !! τιποτα δε καταφερα ουτε φιλιες ουτε να με εκτιμούν με αποφευγουν κατανόηση ουτε τοση δα η θα κοιτάξουν να εχμεταλεφτουν κι μετα γεια σας η θα αδιαφορουν . εχω προσπαθησει να πλησιασω τους ανθρωπους δε το θελουν ειτε εμμεσα ειτε αμεσα στα μουτρα μου δειξαν στα ΙΣΑ την δυσαρέσκεια τους σε μενα. εγω εχω διαβασει σε βιβλια ψυχολογιας κι εχω ακουσει οτι τα ατομα με asperger και γενικα ατομα που εχουν θεματα και δυσκολεύεται χρειαζονται στιριξη κι συμπαρασταση. ο καλυτερος ανθρωπος δε ειμαι μα υποφερω με αυτα ολα κακια παντου και να βλεπω οι ιδιοι ανθρωποι να φέρονται σε αλους παρα πολυ ομορφα. συμπερασμα ?? οτι οκ αυτοι που εμενα δε με θελουν δε ειν κακοι απλα θελουν τη καλοσινη και το χρονο τους να τον αφιερωσουν σε αλλους ανθρωπους κι εκει ειναι σωστοι να προσφερουν σε αλλους εστο ανθρωπους απλόχερα απ την ψυχη τους . δε πειραζει που μενα με απορριπτουν καπου αλλου ειναι χρησιμοι και αξιοι φιλοι. δε θα προσπαθησω με το ζόρι να τους κανω να με αγαπούν απλα απομακρύνομε .εγω εκλεισα τη πορτα ομως της ψυχης μου δε θελω κανεναν φιλος μου παντα η μοναξια επαψα να ελπιζω και να προσμένω φιλιες και αγαπη απο τους αλλους συνανθρώπους μου . εχασα την εμπιστοσύνη μου ειδαν πολλα τα ματια μου και θελω να προστατέψω οτι απεμεινε απ την κομματιασμενη καρδια μου μην κανω κανα κακο στον εαυτο μου στο τελος κι ουτε κι εκει πανω αν θα παω δε θα εχω πουθενα να σταθω θα τυραννιέμαι γιατι ειν αμαρτια να αφαιρεσω το δωρο που μου εδωσε ο θεος .οφείλω να το διαφυλάξω οπως ολλοι μας το οφείλουμε στον εαυτο μας οτι κι αν μας συμβαινει.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τοσα χρονια προσπαθουσα να ενταχθώ στην κοινωνια των νευροτυπικων μα ματαια η τε απο δικους μου χιρισμους λαθος ητε από άρνηση των αλλων να με υποδεχτούν οπως ειμαι . πάλεψα με τα προβληματα μου κι τα δυσκολα που εχω κι νομιζω οτι εχω γινει πιο σωστη οσο μπορω στον κοσμο να μην ενοχλώ μην αδικο μην φέρομε άσχημα . μονον αν με πειράξουν θυμώνω και ανταποδίδω φυσικα προσπαθω ομως να κατανοώ τους αλλους κι να βλεπω κι απ τη δικη τους θεση τα πραγματα να μην παρεξηγω και να παρακαμπτω κι κακοτροπιες. το αποτελεσμα ?? ενα μεγαλο 0 !! τιποτα δε καταφερα ουτε φιλιες ουτε να με εκτιμούν με αποφευγουν κατανόηση ουτε τοση δα η θα κοιτάξουν να εχμεταλεφτουν κι μετα γεια σας η θα αδιαφορουν . εχω προσπαθησει να πλησιασω τους ανθρωπους δε το θελουν ειτε εμμεσα ειτε αμεσα στα μουτρα μου δειξαν στα ΙΣΑ την δυσαρέσκεια τους σε μενα. εγω εχω διαβασει σε βιβλια ψυχολογιας κι εχω ακουσει οτι τα ατομα με asperger και γενικα ατομα που εχουν θεματα και δυσκολεύεται χρειαζονται στιριξη κι συμπαρασταση. ο καλυτερος ανθρωπος δε ειμαι μα υποφερω με αυτα ολα κακια παντου και να βλεπω οι ιδιοι ανθρωποι να φέρονται σε αλους παρα πολυ ομορφα. συμπερασμα ?? οτι οκ αυτοι που εμενα δε με θελουν δε ειν κακοι απλα θελουν τη καλοσινη και το χρονο τους να τον αφιερωσουν σε αλλους ανθρωπους κι εκει ειναι σωστοι να προσφερουν σε αλλους εστο ανθρωπους απλόχερα απ την ψυχη τους . δε πειραζει που μενα με απορριπτουν καπου αλλου ειναι χρησιμοι και αξιοι φιλοι. δε θα προσπαθησω με το ζόρι να τους κανω να με αγαπούν απλα απομακρύνομε .εγω εκλεισα τη πορτα ομως της ψυχης μου δε θελω κανεναν φιλος μου παντα η μοναξια επαψα να ελπιζω και να προσμένω φιλιες και αγαπη απο τους αλλους συνανθρώπους μου . εχασα την εμπιστοσύνη μου ειδαν πολλα τα ματια μου και θελω να προστατέψω οτι απεμεινε απ την κομματιασμενη καρδια μου μην κανω κανα κακο στον εαυτο μου στο τελος κι ουτε κι εκει πανω αν θα παω δε θα εχω πουθενα να σταθω θα τυραννιέμαι γιατι ειν αμαρτια να αφαιρεσω το δωρο που μου εδωσε ο θεος .οφείλω να το διαφυλάξω οπως ολλοι μας το οφείλουμε στον εαυτο μας οτι κι αν μας συμβαινει.
    Σε βλέπω καιρό που γράφεις με παράπονο. Μην νομίζεις ότι όλοι οι νευροτυπικοί έχουν έναν στρατό από φίλους. Πολλοί είναι εσωστρεφείς και νιώθουν ακριβώς όπως εσύ.

    Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί , αλλα πίστεψε με πληγώνονται ΟΛΟΙ. Γι αυτό οι ανθρώπινες σχέσεις θέλουν θάρρος και αντοχή στο να πληγωνεσαι και να ξαναπροσπαθείς. Ίσως ήσουν από τους πολύ άτυχους στη ζωή και σου ερχονται συνεχεια αναποδιές με τους ανθρώπους. Μη το βάζεις κάτω. Εσύ προσπάθησε για το καλύτερο και να αγαπάς και να φροντίζεις τον εαυτό σου πάντα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    δε ειπα οτι εχουν λίστα μακρά με φιλους μα δε τους απορρίπτουν οι πάντες. εχουν ομως άτομα να τους εκτιμούν και να τους θέλουν στη ζωη τους .να εισαι καλα φιλαρακι μου : )
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε ειπα οτι εχουν λίστα μακρά με φιλους μα δε τους απορρίπτουν οι πάντες. εχουν ομως άτομα να τους εκτιμούν και να τους θέλουν στη ζωη τους .να εισαι καλα φιλαρακι μου : )
    Εγώ πάλι ξέρω άτομα χωρις διάγνωση που παλι δεν έχουν κανένα στη ζωή τους να τους θέλει, ακόμη και η ίδια τους η οικογένεια.
    Γνωρίζω και ενα κοριτσάκι με Ασπεργκερ που παρά τις δυσκολίες έχει 1-2 φίλους.

    Είναι δύσκολο για εσας να σας αποδεχτούν , το ξέρω και βλέπω τις διακρίσεις που γίνονται. Διακρίσεις και μπούλινγκ γίνεται σε όλους τους "διαφορετικούς" ακόμη και αν το μονο τους παράπτωμα είναι ότι είναι ήσυχοι ή αταίριαστοι στα κοινωνικα πρότυπα. Όλο και κάποιος θα βρεθεί να ξεσπάσει πάνω τους, ενώ οι ιδιοι δεν επιτέθηκαν σε κανέναν.

    Γι αυτό σου λεω, μη το βάζεις κάτω και μην απελπίζεσαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    η κοινωνικοτητα ειναι κατι που βελτιωνεται συνεχως καθ ολη την διαρκεια της ζωης μας εαν βεβαια κανουμε προσπαθειες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    σε αυτο εχεις δικιο ειν να εχεις αυτο που λεν την καταρα κι να μην εχεις κανέναν φιλο συγγενή κοντα σου οπως εχουν αλλοι άνθρωποι κοντά τους κοσμο . αυτο γιατί απλα δε σε γουστάρουν δε θελουν να υπαρχεις . οποίος διποτε μπορει να το παθει πολυ σωστα το λες. κι εγω εχω βιώσει τετοια κι βιωνω φιλαράκι μου . κι εσυ σωστά τα λες φιλε νικολα αρκεί να το θελουν κι οι δυο πλευρές .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ετσι απο περιεργεια, στο φειςμπουκ ινσταγραμμ κτλ κτλ δεν σου την πεφτουν αγορακια; απο εκει εχεις δοκιμασει ποτε σου να κανεις καποια γνωριμια να δεις πως παει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Μην εγλωβίζεσαι στην ταμπέλα του δυσλειτουργικού ατόμου...Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για σχέσεις και συμβίωση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    φιλαράκι μου νικολα δε ασχολούμε με αυτα που λες ειμ 40 πλεον δε κανω τετοια ουτε φλερτ με νιαζουν ουτε τιποτε . .σωστο κι αυτο φιλαράκι μου που απαντας εδω στο τελος εχεις δικιο το βλεπω κι εγω σε μενα δε μπορω να συνεννοηθώ με το κοσμο παρεξηγήσεις μπερδέματα αστα . η μοναξιά θα ειν η καλύτερη μου φιλη και καλυτέρα μην βασανίζω κοσμο κι μην πληγώνομαι κι εγω από κακοτροπιές.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαράκι μου νικολα δε ασχολούμε με αυτα που λες ειμ 40 πλεον δε κανω τετοια ουτε φλερτ με νιαζουν ουτε τιποτε . .
    μπα; σε πηραν τα χρονια νομιζεις;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    φιλαρακι άλλη περαση εχουν τα 20χρονα και αλλη οι 40 ρες που ειναι και χοντρες δε με νοιαζει κι ολας πλεον εχω στραφει σε αλλα πραγματα οπως οταν ημουν παιδι νιωθω κι φερομαι καλυτερα ειμαι ετσι . εχω βγαλει απ τη ζωη μου ολα αυτα τυπου συναναστροφες με κοσμο φλερτ βλακειούλες .
    Last edited by asperger39; 04-03-2023 at 21:25.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε με νοιαζει κι ολας πλεον εχω στραφει σε αλλα πραγματα οπως οταν ημουν παιδι νιωθω κι φερομαι καλυτερα ειμαι ετσι . εχω βγαλει απ τη ζωη μου ολα αυτα τυπου συναναστροφες με κοσμο φλερτ βλακειούλες .
    Υπάρχει κάτι να σου δίνει χαρά μεσα στη μέρα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    να μιλάω απο εδω με κανέναν απο το νετ να κοιτάω βιντεακια στα γιουτουμπ κι να ακουω μουσiκη αυτα κι δε ζητάω πλεον πολλα απ την ζωη μου . σε ευχαριστώ φιλαράκι για το ενδιαφέρον σου : )
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    να μιλάω απο εδω με κανέναν απο το νετ να κοιτάω βιντεακια στα γιουτουμπ κι να ακουω μουσiκη αυτα κι δε ζητάω πλεον πολλα απ την ζωη μου . σε ευχαριστώ φιλαράκι για το ενδιαφέρον σου : )
    Μια χαρά είναι για να γεμίζεις τον χρόνο σου! Αφου μπορείς να γράφεις εδω και να ανταλλάζεις καμια κουβέντα καλό ειναι και αυτό από το τίποτα. :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    κατι ειν κι αυτο λεω καμια κουβεντα με κανεναν ανθρωπο εδω : )
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 05-02-2015, 02:38
  2. σημαντικα συμπερασματα....
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-12-2014, 09:55
  3. εγω κ η διαταραχη πανικου ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ μου
    By αλεξανδρος_77 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2014, 15:49
  4. Βεβιασμένα συμπεράσματα
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2011, 01:07
  5. Μικρα συμπερασματα
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2009, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •