Μοναξιά... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by tsitsos View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά τα σοσιαλ πλέον είναι αναγκαίο κακό. Το να μη συγκρίνω τον εαυτό μου με τους άλλους είναι πολύ δύσκολο για μένα. Και πριν το ατύχημα το έκανα. Για να φανταστείς σε πόσο μεγάλο βαθμό το κάνω, πέρασα στο πανεπιστήμιο επειδή σύγκρινα τον εαυτό μου με τους άλλους. Πάντα είχα τη νοοτροπία ότι αφού μπορεί αυτός, μπορώ κι εγώ και θα το κάνω καλύτερα. Και πάντα ήμουν καλός στα μαθήματα, στις παρέες, στις κοπέλες κλπ αλλά από το ατύχημα και μετά όλα αντιστράφηκαν. Πλέον νιώθω ότι όλα τα κάνω λάθος και ότι ποτέ δε θα βρω τη θέση μου σε αυτό τον κόσμο. Περνάνε πολλές αρνητικές σκέψεις από το κεφάλι μου κάθε μέρα. Φταίει βέβαια και το ότι είμαι κλεισμένος στο σπίτι όλη μέρα. Δε βοηθάει και η περιοχή που μένω. Μένω σε χωριό και άμα βγω θα συναντήσω μόνο γνωστούς που ούτε γεια δε λέμε πλέον και αυτό θα μου χαλάσει τη μέρα. Θα σκέφτομαι πιο έντονα το ότι γιατί να μην είμαι στη θέση τους. Εδώ οι περισσότεροι είναι κομπλεξικοι χωριάτες και όσοι είναι νορμάλ έχουν φύγει. Άλλωστε κι εγώ όταν βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελληνίων ήμουν μέσα στην τρελή χαρά που θα φύγω, αλλά...
    Το πρόβλημα με τα σοσιαλ, τις συγκρίσεις με άλλους κλπ είναι ότι δεν καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι πραγματικότητα αυτό που βλέπουμε. Εννοώ ότι ενώ κατά τα φαινόμενα πολλοί άνθρωποι φαίνονται ευχαριστημένοι στη ζωή τους, να μην τους λείπει τίποτα που λέμε, εάν είχες τη δυνατότητα να κοιτάξεις από πιο κοντά τις ζωές τους, να ακούσεις τις σκέψεις τους, θα διαπιστωνες ότι όλοι οι άνθρωποι άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο είναι ανασφαλείς, φοβούνται για ένα σωρό πράγματα, κάνουν αρνητικές σκέψεις. Οπότε πρέπει να πάρεις απόφαση να μην πιστεύεις αυτό που βλέπεις αλλά αυτό που λέει η λογική. Φτιάξε ένα πλάνο με τις δικές σου επιθυμίες, όχι των άλλων, που θα ικανοποιούν τις δικές σου ανάγκες. Χρειάζεται να βγεις περισσότερο ώστε να συνηθίσεις τον κόσμο, εξοικείωση δηλαδή με αυτό που μας φοβίζει. Κάνε όση άσκηση σου επιτρέπει η υγεία σου, πρόσεχε τη διατροφή σου γιατί μπορεί να είσαι νέος αλλά πολλές φορές η κακή ψυχολογία οφείλεται και σε ελλείψεις βιταμινών όπως η d. Αφού ήσουν τόσο καιρό μέσα στο σπίτι λογικά θα έχεις τουλάχιστον ανεπάρκεια, μια εξέταση αίματος θα το δείξει. Για καλή ψυχολογία χρειάζεται και καλά επίπεδα b12, φυλλικού οξέος, σιδήρου, προβιοτικα, να τρως σαρδέλες για ω3. Μπορεί να σου ακούγονται κάπως αυτά αλλά ισχύουν. Όταν βρεις δουλειά ή κάνεις κάνα μεταπτυχιακό ή κάποιο χόμπι θα βρεθείς πάλι με κόσμο, θα έχεις τις ευκαιρίες σου.

  2. #17
    Vaggg
    Guest
    Μην ανησυχείς, πέρασαν τα ζόρια, θα ξεκινήσεις και πάλι με νέα πνοή, θα βρεις αυτό που θες στην ζωή σου μήν φοβάσαι, θα ξανά ανοίξεις φτερά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Η μοναξιά με συνοδεύει από τα χρόνια που είχα τελειώσει το λύκειο,σχεδόν 15 χρόνια συνεχής μοναξιάς,δεν το επέλεξα,προέκυψε,δεν έχω παρέες η φίλους για τίποτε,γι'αυτό και δεν πηγαίνω πότε καλοκαιρινές διακοπές η ταξίδια,συντροφικότητα επίσης μηδέν.

    Δυστυχώς είναι πολύ στενάχωρο να είσαι μόνος χωρίς να το έχεις επιλέξει.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Η μοναξιά με συνοδεύει από τα χρόνια που είχα τελειώσει το λύκειο,σχεδόν 15 χρόνια συνεχής μοναξιάς,δεν το επέλεξα,προέκυψε,δεν έχω παρέες η φίλους για τίποτε,γι'αυτό και δεν πηγαίνω πότε καλοκαιρινές διακοπές η ταξίδια,συντροφικότητα επίσης μηδέν.

    Δυστυχώς είναι πολύ στενάχωρο να είσαι μόνος χωρίς να το έχεις επιλέξει.
    Μου φαίνεται κι εγώ έτσι θα καταλήξω. Βασικά το ξέρω ακριβώς το συναίσθημα που νιώθεις, το ζω εδώ και χρόνια. Με ενοχλούσε και παλιά αλλά παλιά ονειρευόμουν να βγω από το νοσοκομείο και ονειρευόμουν πως όλα θα αλλάξουν, αυτή η προσδοκία με βοηθούσε να μη μιζεριαζω και να μη πέφτω ψυχολογικά. Τώρα που βγήκα όμως, πάλι τα ίδια ζω. Υπάρχουν μέρες που το παλεύω, όμως τις περισσότερες μέρες κάνω αρνητικές σκέψεις. Είναι πολύ δύσκολο πράγμα να είσαι μόνος. Όσο κι αν θέλω να το δω θετικά το πράγμα, καταβαθος ξέρω ότι αυτή η κατάσταση θα συνεχίσει για πολύ καιρό ακόμα διότι δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να φύγω από το χωριό. Ότι χειρότερο να ζεις σε χωριό. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία βέβαια, αλλά όταν ξέρεις ότι αυτή η κατάσταση δε θα αλλάξει, τουλάχιστον όχι σύντομα, τι μπορείς να ελπίζεις; Ώρες ώρες νιώθω ότι δε ζω και ότι απλά περιμένω να έρθει η ώρα μου να πεθάνω. Έχω σκεφτεί και κάποιες φορές γιατί να μην πέθαινα στο τροχαίο να μη τα ζήσω όλα αυτά. Το ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο το πιστεύω, και αυτό είναι το μόνο που με κρατάει κάπως ενεργό στο να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν, τα ελάχιστα δηλαδή που μου επιτρέπει η υγεία μου να κάνω. Τέλος πάντων, πάλι καλά που είναι και το φόρουμ και τα βγάζω από μέσα μου.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Partalio View Post
    Καταρχάς πιστεύω ότι σίγουρα θα υπάρχουν ψυχολόγοι που θα μπορούν να σε βοηθήσουν. Ανέφερες για χωριό. Αν μένεις επαρχία ίσως να μην έχει πολλούς όμως.
    Γενικά στα 18 οι περισσότεροι χάνονται από τους παλιούς τους φίλους και παρέες. Κι εμένα ο τότε κολλητός μου με είχε εγκαταλείψει εν μια νυκτί χωρίς λόγο. Το ότι απομακρύνθηκαν από σένα θα συνέβαινε ακόμα και αν δεν είχες το ατύχημα. Είσαι μικρός ακόμα, σε ηλικίες που υπάρχουν δυνατότητες για γνωριμίες. Γράψου σε κανένα μεταπτυχιακό ή βρες καμιά δουλειά και θα έχεις τις ευκαιρίες σου. Σίγουρα θα έχασες κάποια κοινωνικοποίηση αφού ήσουν κλινήρης αλλά θα μπορέσεις να αναπληρώσεις. Πρέπει όμως να έχεις μάθει κάποια θεωρητικά περί επικοινωνίας καθώς και να έχεις κι εσύ ο ίδιος διάθεση να γνωρίσεις τους άλλους και να τους προσφέρεις. Θέλει υπομονή γιατί πολύς κόσμος πια δε μπορεί να επικοινωνήσει καθόλου.
    Όσο για αυτό που συγκρίνεις στο καθετί τον εαυτό σου με τους άλλους κι αυτό είναι ανεξάρτητο από το ατύχημα. Τουλάχιστον το έχεις συνειδητοποιήσει κι αυτό είναι ένα καλό βήμα γιατί πρόκειται για άσχημο χούι που πρέπει να ξεπεράσεις.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω σκεφτεί αυτά που λες αλλά δυστυχώς λόγω υγείας δε μπορώ να δουλέψω ως σερβιτόρος κλπ, μιας και μόνο τέτοιες δουλειές έχει στο χωριό μου και τα διπλανά χωριά. Όσο για το μεταπτυχιακό, θα ήταν η ιδανική λύση πιστεύω, όμως οι γονείς μου δε μπορούν σε καμία περίπτωση να μου πληρώνουν τα έξοδα. Ο παππούς μου που ήταν διατεθειμένος να πληρώσει τις σπουδές μου όταν πέρασα πανεπιστήμιο, δυστυχώς πέθανε ένα χρόνο μετά το τροχαίο μου, οπότε σε όλα ήμουν τελείως άτυχος. Μακάρι να υπήρχε κάτι θετικό στη ζωή μου για να πιαστώ από κάπου, αλλά μου ήρθαν όλα ανάποδα. Ψυχολόγο δε ξαναπάω γιατί μου έλεγε όλο τα ίδια και τα ίδια, επίσης, δεν έχω και πολλούς να διαλέξω εδώ, αυτή που πήγαινα έχει και μια άλλη που είναι 40χλμ μακριά, οπότε οικονομικά αλλά και πρακτικά απέκλεισα την ψυχολόγο. Καλά όσο για τους φίλους τους παιδικούς, εννοείται ότι χάνεσαι αλλά όσοι ζουν σε χωριά ξέρουν ότι είτε θα κάνεις παρέα με συγκεκριμένα άτομα είτε θα είσαι μόνος σου. Δεν υπάρχει δυνατότητα να γνωρίσεις νέο κόσμο, εδώ και οι λίγοι κάτοικοι που είμαστε, οι περισσότεροι θέλουν να φύγουν αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα, όπως εγώ.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Όλα αυτά που περιγράφεις ακούγονται πολύ στενάχωρα και είναι λογικό να σε πιάνει το παράπονο όταν οι άλλοι γλεντάνε ενώ εσύ δεν μπορείς. Αλλά στα 23 είσαι ακόμα αρκετά νέος για να ζήσεις πολλά πράγματα εκτός φοιτητικής ζωής. Πρέπει να σκέφτεσαι ότι βγήκες νικητής έστω και με το ηθικό σου πληγωμένο. Εγώ αν γνώριζα ένα άτομο σαν και σένα και άκουγα τι έχει περάσει μόνο σεβασμό θα ένιωθα. Αν δεν έχεις παρέα ίσως θα μπορούσες να ξεκινήσεις μια δραστηριότητα που σου αρέσει και να γνωρίσεις έτσι άτομα. Ελπίζω να σαι καλά. Καλή δύναμη, μην το βάζεις κάτω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Βιώνω χρόνια μοναξιά και δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος με κάποιο τρόπο,δεν έχω παρέες η φιλίες από μικρός,οπότε αναγκάζομαι να πηγαίνω τα καλοκαίρια μόνος για μπάνια η διακοπές με την αίσθηση να είναι μελαγχολία,στενοχώρια γιατί βλέπω τους άλλους με τις παρέες,με τους φίλους,με τις σχέσεις τους και γω μόνος μου με μια ομπρέλα η έναν σάκο να βολοδερνω,να μου βγαίνει και πιο ακριβά γιατί δεν μοιράζονται τα έξοδα.

    Είναι ένα αίσθημα μόνιμης ανεπάρκειας και μειονεξιας που δεν λέει να φύγει παρά τις ψυχοθεραπείες που κάνω κάποιες φορές.

  8. #23
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Βιώνω χρόνια μοναξιά και δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος με κάποιο τρόπο,δεν έχω παρέες η φιλίες από μικρός,οπότε αναγκάζομαι να πηγαίνω τα καλοκαίρια μόνος για μπάνια η διακοπές με την αίσθηση να είναι μελαγχολία,στενοχώρια γιατί βλέπω τους άλλους με τις παρέες,με τους φίλους,με τις σχέσεις τους και γω μόνος μου με μια ομπρέλα η έναν σάκο να βολοδερνω,να μου βγαίνει και πιο ακριβά γιατί δεν μοιράζονται τα έξοδα.

    Είναι ένα αίσθημα μόνιμης ανεπάρκειας και μειονεξιας που δεν λέει να φύγει παρά τις ψυχοθεραπείες που κάνω κάποιες φορές.
    Μια από τα ίδια johny το μόνο που κάνω είναι να δουλεύω και να κάθομαι σπίτι την περισσότερη ώρα καθώς δεν έχω φίλους και όλο αυτό με έχει ρίξει σε μια μαυρίλα.φοβαμαι πως είμαι καταδικασμενος να ζω μόνος μου και πως κάνεις ψυχιατρος δεν μπορεί να με βοηθησει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Μια από τα ίδια johny το μόνο που κάνω είναι να δουλεύω και να κάθομαι σπίτι την περισσότερη ώρα καθώς δεν έχω φίλους και όλο αυτό με έχει ρίξει σε μια μαυρίλα.φοβαμαι πως είμαι καταδικασμενος να ζω μόνος μου και πως κάνεις ψυχιατρος δεν μπορεί να με βοηθησει
    Δυστυχως ετσι ειναι,δεν παν να μου λενε,πηγαινε μονος σου ταξιδια,πηγαινε μονος σου διακοπες,κανε χομπυ η βγες μια βολτα στην παραλια,δεν αλλαζει κατι επι της ουσιας,παλι εισαι μονος,βιωνεις μοναξια και απλως στεναχωριεσαι που οι γυρω σου εχουν επιλογες να κανουν αυτα τα πραγματα,ενω εσυ εισαι αναγκασμενος να τα κανεις μονος σου,να ξοδευεις ενα σωρο λεφτα και εν τελει να μην παιρνεις και καποια ικανοποιηση η χαρα στο τελος.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Βρε παιδιά αδέρφια δεν έχετε; Ξαδερφια, συγγενείς τίποτα; Πώς γίνεται αυτό; Γιατί δεν πλησιάζετε τους δικούς σας ανθρώπους για παρέα;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Προσωπικά,δεν έχω ούτε με συγγενείς α βαθμού επαφές η σχέσεις,έναν ξάδερφο έχω κοντά που και αυτός με γράφει,δεν με παίρνει για πουθενά.Με αδέρφια,οκευ θα βγεις μια φορά στο τόσο και τι να λέει αυτό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Προσωπικά,δεν έχω ούτε με συγγενείς α βαθμού επαφές η σχέσεις,έναν ξάδερφο έχω κοντά που και αυτός με γράφει,δεν με παίρνει για πουθενά.Με αδέρφια,οκευ θα βγεις μια φορά στο τόσο και τι να λέει αυτό.


    Πολλές! Μήπως να αναθεωρησεις και να έρθεις πιο κοντά με τα αδέρφια σου; Εμένα οι καλύτεροι μου φίλοι είναι τα αδέρφια μου περνάω τέλεια μαζί τους και δεν τους αλλάζω για κανέναν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    [/B]

    Πολλές! Μήπως να αναθεωρησεις και να έρθεις πιο κοντά με τα αδέρφια σου; Εμένα οι καλύτεροι μου φίλοι είναι τα αδέρφια μου περνάω τέλεια μαζί τους και δεν τους αλλάζω για κανέναν.
    Άλλο αδέρφια, άλλο φίλοι.
    Όλοι χρειαζόμαστε και τα δύο.
    Ελπίζω ο φίλος που άνοιξε το θέμα, να έχει αρχίσει να κοινωνικοποιηθεί.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Άλλο αδέρφια, άλλο φίλοι.
    Όλοι χρειαζόμαστε και τα δύο.
    Ελπίζω ο φίλος που άνοιξε το θέμα, να έχει αρχίσει να κοινωνικοποιηθεί.
    Αυτό λέω, πως τα αδέρφια είναι η καλύτερη παρέα σε σχέση με τους φίλους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Μοναξιά μου όλα, για εμένα γράφτηκε αυτό το τραγούδι!!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξια
    By algofren in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 01-03-2016, 15:55
  2. Μοναξιά
    By Mairyh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-2015, 18:29
  3. μοναξια...
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-2015, 13:06
  4. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  5. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 01:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •