Ανησυχία για τα πάντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Ανησυχία για τα πάντα

    Καλησπέρα σας παιδιά,
    έχει εδώ και αρκετό καιρό που με ανησυχούν τα πάντα..
    Υγεία δική μου και κοντινών προσώπων, οικονομικά λόγω ότι έφυγα από μια τοξική δουλειά που ήμουν, και γενικά ανησυχία ότι κάτι θα πάθω.

    Άρχισε και με δυσκολεύει και στην προσωπιθκή μου ζωή.
    Τι να κάνω ; Έχω ραντεβού σε 15 μέρες με τη ψυχολόγο μου .

    Έχετε πάθει ποτέ το ίδιο; Να σας ανησυχεί το κάθε τι; Να κάνετε πάντα το χειρότερο σενάριο;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ναι, εννοείται, γενικά το μυαλό μου είναι υπερπαραγωγικο σεναρίων και σκέψεων με αφετηρία το άγχος ή προηγούμενες αρνητικές εμπειρίες. Προσπάθησε να εστιάσεις σε αυτό που κάνεις την κάθε στιγμή, μην κάνεις τις δραστηριότητες μηχανικά όσο απλές κι αν είναι. Βοηθάει και το να έχεις διάφορα πράγματα για να απασχολεισαι, ψώνια για το σπίτι, μαγείρεμα, δουλειές του σπιτιού, διάβασμα κλπ. Βάζε μικρούς στόχους στην αρχή αν σου φαίνεται βουνό κάτι. Ή σπάσε σε στάδια μια δραστηριότητα. Η ψυχοθεραπεία και η αγωγή βοηθούν επίσης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Προσπαθώ μέσα από τις ασχολίες να ξεχάστω.. αλλά όταν τελειώνουν και μενω μόνος εντηνονται τα σωματικά κυρίως σύμπτωμα..

    Αυτή τη στιγμή ας πούμε με έχει πιάσει κάψιμο στο στήθος που σίγουρα θα είναι παλινδρόμηση.. αλλά συνεχίζει να με τρομάζει και κάνω τα χειρότερα σενάρια

  4. #4
    xaka10
    Guest
    αν και εχω ψυχωση πριν την ψυχωση ειχα γενικευμενη αγχωδης διαταραχη.εχω και γω παλινδρομηση και νοσοφοβια και απο το αγχος εμφανισα ψυχωση.και τωρα ακομα αν φυγουν οι γονεις μου απο το σπιτι φοβαμαι μην τους τρακαρει κανενα αμαξι μην παθουν ανακοπη ανησυχω και γω με την υγεια μου συνεχεια.εχω αγχωδεις εκδηλωσεις και γω σαν εσενα παρολο που παιρνω 2 αντιψυχωτικα αλλα δεν παω σε ψυχολογο και σκεφτομαι και γω να παω σε εναν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλησπέρα σας παιδιά,
    έχει εδώ και αρκετό καιρό που με ανησυχούν τα πάντα..
    Υγεία δική μου και κοντινών προσώπων, οικονομικά λόγω ότι έφυγα από μια τοξική δουλειά που ήμουν, και γενικά ανησυχία ότι κάτι θα πάθω.

    Άρχισε και με δυσκολεύει και στην προσωπιθκή μου ζωή.
    Τι να κάνω ; Έχω ραντεβού σε 15 μέρες με τη ψυχολόγο μου .

    Έχετε πάθει ποτέ το ίδιο; Να σας ανησυχεί το κάθε τι; Να κάνετε πάντα το χειρότερο σενάριο;

    Φυσικα και λεω φυσικα γιατι ειναι απολυτα ¨διακιολογημενο ¨ολο αυτο βαση της δεδομενης καταστασεις σου .
    Βρισκεσαι σε μια σύγχυση αυτη την στιγμη ,τα παντα γυρω σου αντιλαμβανονται με το αισθημα αυτης ,της φοβιας αλλα και της εντονης ανησυχίας ..

    Ξεκινα δουλιτσα με τον ψυχολογο σου ,κανε καταμερισμό και αξιολογηση ολων αυτων που εχεις στο κεφαλι σου και προσπαθησε ενα ενα με την σειρα να τα εκλογικευεις ..

    Ξερω δυσκολο στην παρουσα φαση αλλα θα γινει με την βοηθεια του θεραπευτη σου ...στην προκειμενη περιπτωση ,τωρα ,σημερα, βαλτα ολα στην ακρη προσπαθησε να ηρεμησεις να βγαλεις το μυαλο σου απ ολο αυτο ,να μην του δινεις τροφη να μεγαλωνει και επειτα ενα ενα θα τα δρομολογησεις ..

    τωρα ομως ηρεμια τιποτε αλλο γιατι δεν θα λυσεις τιποτα στην φαση που εισαι
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Σε ανησυχούν τα πάντα γιατί σε έχει κατακλύσει ο φόβος...Πιθανόν να έχεις γενικευμένη αγχώδη διαταραχή...Προσπάθησε να ορθολογικοποιήσεις τους φόβους σου...Δεν υπάρχουν στα αλήθεια.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Είχες γενικά τραυματικές εμπειρίες στη ζωή σου; Που μπορεί να σου προκαλούσαν πολύ άγχος;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά μου δίνουν κουράγιο.

    Το θέμα είναι πως μέχρι να πάω στο θεραπευτή δυσκολεύομαι στο να το διαχειριστω όλο αυτό.

    Φανταστείτε πως νόμιζα ότι έχω πίεση από μια φορά.που ανέβασα πρόσφατα όταν ανέβηκα τις σκάλες και ανέβασα 18 με απώλεια ακοής για κάποια δευτερόλεπτα... συνέχεια τη μέτραω από τότε και είναι χαμηλή..
    Τώρα νιώθω αισθημα παλμών έντονο κάθε φορά που θα σηκωθώ η θα περπατήσω η ακόμα και όταν κάθομαι..

    Θα πρέπει πάλι να τρέχω σε γιατρούς και με αγχωνει ακόμα περισσότερο.. ουφφ

    Και ναι είχα κάνα δυο τραυματικές εμπειρίες στη ζωή μου που σίγουρα η μία πυροδότησε το φόβο για τα πάντα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Nα θυμασαι οτι κανενας δεν επαθε ΤΙΠΟΤΑ απο ανεβασμενους παλμους λογο κρισεως πανικου ..
    Τιποτα ομως δεν μπορεις να παθεις και πολυ σημαντικο δεν πεθαινεις οπως ολοι φοβομαστε οταν ειμαστε σε ενα καραμπινατο επεισοδιο ..

    Αυτο εμενα αρχικα οταν το εμαθα με ηρεμησε παρα πολυ και με βοηθησε να διαχειριστώ οχι τον καθε αυτου φοβο μου που μου προκαλουσε τον πανικο αλλα τον φοβο που προέκυπτε απο αυτον που ειναι να πεθανω
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Ακριβώς αυτός είναι ο φόβος..

    Παρεμπιπτόντως πήγα στα επείγοντα και μου είπε ότι πρέπει να παρακολουθήσω την πίεση.. Βέβαια και αυτό με αγχωνει λιγο αλλά μου είπε ότι μακροπρόθεσμα έχει δυσάρεστα αποτελέσματα η υπέρταση και όχι τη στιγμή που ανεβαίνει η πίεση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ έχω τρελές φοβίες που μου βγαίνουν όπως να ναι. Τώρα έφαγα μια συσκευασία νουντλς από αυτά που απλά βάζεις λίγο νερό και ένιωσα κάτι πιο σκληρό όταν έτρωγα και απλά φοβάμαι ότι έφαγα γυαλι.το να φάω γυαλι είναι μια τεράστια φοβία μου που με ακολουθεί ανά περιόδους. Έχω παρά πολλούς φόβους που δεν ξέρω τι να κάνω και τι θα με βοηθήσει πια. Πριν οδηγουσα και φοβόμουν μην είμαι απρόσεκτη και προκαλέσω κάτι στο δρόμο. Χωρίς λόγο. Δεν ξέρω τι να κάνω και γιατί είμαι έτσι. Άγχος μεγάλο έχω και πως να φύγει ρε παιδιά δεν αντέχω άλλο. Υποφέρω πολύ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Έχεις πάει ποτέ σε ψυχολόγο;;
    Είχα παλαιότερα φοβία ότι στον περιφερειακό σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει κάτι και θα τράκαρω.

    Με βοήθησε τόσο πολύ να το ξεπεράσω που πλέον νοιωθω πιο πολύ ασφάλεια στον περιφερειακό παρά στα στενά της πόλης

Similar Threads

  1. Ανησυχία
    By enya12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-2023, 01:47
  2. Ανησυχία
    By smath in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 18-06-2022, 23:31
  3. Ανησυχία
    By opali92 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 14-04-2020, 19:32
  4. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  5. ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ
    By SOFGEO in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2009, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •