ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΡΙΕΡΑΣ - ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10

    ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΡΙΕΡΑΣ - ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να αλλάξω καριέρα και να γίνω Ψυχοθεραπευτής. Αν πάρω το μονοπάτι του Συμβούλου παίρνοντας πτυχίο σε κάποια δομή και αργότερα με μετεκπαίδευση ειδικευτώ σε Ψυχοθεραπευτική προσέγγισει και δηλώνω Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής αυτό είναι ποινικά κολάσιμο? Μπορεί να έρθει να με κυνηγήσει κάποιος μετά και να τρέχω στα δικαστήρια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Konan B View Post
    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να αλλάξω καριέρα και να γίνω Ψυχοθεραπευτής. Αν πάρω το μονοπάτι του Συμβούλου παίρνοντας πτυχίο σε κάποια δομή και αργότερα με μετεκπαίδευση ειδικευτώ σε Ψυχοθεραπευτική προσέγγισει και δηλώνω Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής αυτό είναι ποινικά κολάσιμο? Μπορεί να έρθει να με κυνηγήσει κάποιος μετά και να τρέχω στα δικαστήρια?
    εσενα σε ενδιαφερει αν ειναι ποινικα κολασιμο και σε κυνηγανε, ή αν θα ειναι αρκετη και καταλληλη αυτη η εκπαιδευση ωστε να μην χαντακωσεις καποιον;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω κάτι που ταιριάζει σε εμένα και θα βοηθήσει τον κόσμο. Υπάρχουν Σύμβουλοι Ψυχοθεραπευτές πουυ βοηθάνε κόσμο και Ψυχολόγοι Ψυχοθεραπευτές αντίστοιχα. Εν πάσει περιπτώσει βλέπω ότι και τα πληρέστερα προγράμματα στις δομές είναι 3 χρόνια εκπαίδευση οπότε χρονικά δεν έχει μεγάλη διαφορά. Σκέφτομαι λοιπόν να σπουδάσω Ψυχολογία από την αρχή αφού θα έχει και πιο πολλά μαθήματα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Konan B View Post
    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να αλλάξω καριέρα και να γίνω Ψυχοθεραπευτής. Αν πάρω το μονοπάτι του Συμβούλου παίρνοντας πτυχίο σε κάποια δομή και αργότερα με μετεκπαίδευση ειδικευτώ σε Ψυχοθεραπευτική προσέγγισει και δηλώνω Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής αυτό είναι ποινικά κολάσιμο? Μπορεί να έρθει να με κυνηγήσει κάποιος μετά και να τρέχω στα δικαστήρια?
    Tι εννοεις ποινικα κολασιμο ?
    Αν οντως παρεις πτυχιο και δωσεις και για πιστοποίηση δεν εχεις να φοβηθεις κανενα ..

    Ειμαι σε αυτο κομματι και τωρα δινω για πιστοποιηση ,μεχρι σημερα ομως το μονο που με ενδιαφερει ειναι το αποτελεσμα που εχω μεσω της πρακτικης μου το οποιο θα καθορισει αν μετα ανοίξω σαν δραστηριοτητα στην εφορια και αν θα δουλεψω και κανονικα ή μονο εθελοντικα οπως γινετε απαραιτητα τωρα στην φαση που ειμαι ..


    Απο την στιγμη που εχεις πτυχιο και πιστοποίηση θα εγγραφείς και στον επισημο φορεα της ειδικοτητας σου ,σε αυτο εμενα με βοηθησε η σχολη μου ,κανεις και μια εναρξη στην εφορια και δουλευεις αφοβα ..
    Δεν μπορει να σε αμφισβητησει ο οποιοσδηποτε

    Τωρα οσο αφορα την προσληψη σε δημοσιους οργανισμος και δομες αρκει η εγκυροτητα του πτυχιου σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Tι εννοεις ποινικα κολασιμο ?
    Αν οντως παρεις πτυχιο και δωσεις και για πιστοποίηση δεν εχεις να φοβηθεις κανενα ..

    Ειμαι σε αυτο κομματι και τωρα δινω για πιστοποιηση ,μεχρι σημερα ομως το μονο που με ενδιαφερει ειναι το αποτελεσμα που εχω μεσω της πρακτικης μου το οποιο θα καθορισει αν μετα ανοίξω σαν δραστηριοτητα στην εφορια και αν θα δουλεψω και κανονικα ή μονο εθελοντικα οπως γινετε απαραιτητα τωρα στην φαση που ειμαι ..


    Απο την στιγμη που εχεις πτυχιο και πιστοποίηση θα εγγραφείς και στον επισημο φορεα της ειδικοτητας σου ,σε αυτο εμενα με βοηθησε η σχολη μου ,κανεις και μια εναρξη στην εφορια και δουλευεις αφοβα ..
    Δεν μπορει να σε αμφισβητησει ο οποιοσδηποτε

    Τωρα οσο αφορα την προσληψη σε δημοσιους οργανισμος και δομες αρκει η εγκυροτητα του πτυχιου σου .
    Οκ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Βρήκα ένα παλιό δεδικασμένο από μια το site του Πανελλήνιου Συλλόγου Ψυχολόγων για μια περίπτωση Συμβούλου-Ψυχοεραπεύτριας και γι αυτο και η ερώτηση. Από τότε ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα...Μέσες άκρες λέγαμε ότι δικαίωμα πάνω στη Θεραπεία της Ψυχής έχει μόνο αυτός που κατέχει την επιστήμη της Ψυχής δηλ ο Ψυχολόγος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Konan B View Post
    Οκ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Βρήκα ένα παλιό δεδικασμένο από μια το site του Πανελλήνιου Συλλόγου Ψυχολόγων για μια περίπτωση Συμβούλου-Ψυχοεραπεύτριας και γι αυτο και η ερώτηση. Από τότε ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα...Μέσες άκρες λέγαμε ότι δικαίωμα πάνω στη Θεραπεία της Ψυχής έχει μόνο αυτός που κατέχει την επιστήμη της Ψυχής δηλ ο Ψυχολόγος
    Όχι πλέον μόνο ο ψυχολόγος και όχι πλέον μόνο μέσω την γνωστή σειρά πανελλήνιες πανεπιστήμιο κ.ο.κ.

    έχουν αλλάξει πολύ πλέον τα πράγματα αλλά μεγάλη προσοχή σε όλο αυτό.

    ναι μεν σημασία έχει το πτυχίο αλλά μεγαλύτερη το αποτέλεσμα που λαμβάνουν οι πελάτες, αυτό σε καθιερώνει σε οποιοδήποτε χώρο.

    καλή σου επιτυχία σε ότι επιλέξεις!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ριξε μια ματια εδω

    https://www.psychology.gr/epaggelma-...chologias.html

    για να εχεις επαγγελματικα δικαιωματα ψυχολογου- ψυχοθεραπευτη, χρειαζονται ειδικες προδιαγραφες οι σπουδες σου και βεβαια αναγνωρισμενο απο το δημοσιο, πτυχιο ψυχολογου και μεταπτυχιακο...
    υπαρχουν πολλες ιδιωτικες σχολες που παρεχουν δικες τους πιστοποιησεις, δεν ειναι αναγνωρισμενες απο το κρατος ομως στο να σου παρεχουν επαγγελματικα δικαιωματα ψυχολογου. σαν "συμβουλος" του οτιδηποτε, μπορει ο καθενας να κανει εναρξη στην εφορια και να παρεχει ο,τι συμβουλες θελει, αλλα δεν ειναι ψυχολογος- ψυχοθεραπευτης και δεν μπορει να επικαλειται αυτον τον τιτλο, γιατι ειναι αντιποιηση επαγγελματος..

    ειναι "συμβουλος". και χωρις κανενα χαρτι μπορει να το κανει αυτο. αρκει να το δηλωσει στην εφορια..
    ολοι αυτοι οι life coaches που βλεπεις, ενω μπορει πολλοι απο αυτους να εχουν πιστοποιητικα ιδιωτικων σχολων, θα μπορουσαν να κανουνν την ιδια ακριβως δουλεια, χωρις κανενα χαρτι. δεν υπαρχει ελεγχος στο τι "συμβουλες" παρεχει ενας συμβουλος, ουτε στο τι σπουδες εχει, αν δεν κανει κατι παρανομο ή επικινδυνο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Konan B View Post
    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να αλλάξω καριέρα και να γίνω Ψυχοθεραπευτής. Αν πάρω το μονοπάτι του Συμβούλου παίρνοντας πτυχίο σε κάποια δομή και αργότερα με μετεκπαίδευση ειδικευτώ σε Ψυχοθεραπευτική προσέγγισει και δηλώνω Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής αυτό είναι ποινικά κολάσιμο? Μπορεί να έρθει να με κυνηγήσει κάποιος μετά και να τρέχω στα δικαστήρια?
    Καλησπέρα, όχι δεν είναι ποινικά κολάσιμο. Αν δεν έχεις πτυχίο ψυχολόγου κάνεις έναρξη στην εφορία ως σύμβουλός ψυχικής υγείας. Είναι νομικά κατοχυρωμένο, είσαι καλυμμένος. Στην κάρτα σου και γενικά σαν τίτλο θα χρησιμοποιείς το "σύμβουλος ψυχικής υγείας", δεν κάνει να γράφεις ή να δηλώνεις ψυχολόγος ή ψυχοθεραπευτής. Αυτά για το νομικό κομμάτι.

    Τώρα ως προς το κομμάτι της ειδίκευσης σίγουρα θα χρειαστεί να κάνει και μια 3-4ετή μετεκπαίδευση σε ένα είδος θεραπείας. Τα μεταπτυχιακά είναι συνήθως πιο σύντομα και προσφέρουν πιο ακαδημαϊκές γνώσεις (το 50% αυτών που θα κάνεις θα είναι στατιστική και έρευνα). Αν ξεκινήσεις από εκεί (με την λογική ότι είναι πιο σύντομα) θα δυσκολευτείς να σταθείς, όσο και αν διαβάζεις και από μόνος σου και αυτό θα σε φθείρει και θα σου δημιουργεί ανασφάλεια στην δουλειά σου.

    Θα σου πρότεινα λοιπόν να ξεκινήσεις από την μετεκπαίδευση (για την επάρκεια) και να κάνεις μετά ένα μεταπτυχιακό (για να πάρεις τον τίτλο και να το χρησιμοποιείς σε προκηρύξεις). Εννοείται βεβαία πως θέλει συνεχώς εκπαιδεύσεις, αλλά αυτά τα δυο θα σε κάνουν να νιώθεις ότι έχεις βάσεις και ότι δεν θα είσαι "ηθικά κολάσιμος" για την αμοιβή που θα ζητάς.
    Last edited by WutheringHeights; 08-03-2023 at 23:16.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Να ενημερωσω οτι απο την στιγμη που εγγραφεσε στον εγκεκριμένο επισημο φορεα υποχρεουσε ετησιως ωστε να ειναι σε ισχυ η παρακολουθηση ας πουμε 30 ωρων αντιστοιχων προγραμματων ωστε να δηλωνεις μεσο αυτων το παρον σου στις εξελιξεις .


    Μεγαλη προσοχη στην καρτα που θα εκδοσεις και θα δηλωνεις τις ειδικοτητες που εχεις ως θεραπευτης ,τα λεγομενα ¨καπελα ¨δηλαδη που θα μπορεις να αλλαζεις κατα την διαρκεια των συνεδριων σου και φυσικα ποτε μα ποτε μην ξεκινησεις συνεδρια χωρις συμβολαιο οπου εκει μεσα θα αναγραφεις πληρως τι παρεχεις ,το πλαισιο ,χρονικο και χρηματικο ,τις δικες σου υποχρεωσεις ως θεραπευτης και γενικα οτι προτεινει ο Κωδικας δεοντολογιας ενος θεραπευτη .

    Το να βγεις στην αγορα εργασιας ειναι το μονο ευκολο ,το να εδραιωθεις μεσο της εμπιστοσυνης σου ομως θελει αλλου ειδους δουλεια περαν απο τα πτυχια ....

    Εμενα με βοηθησε παρα πολυ ο εθελοντισμος και η παρουσια μου σε ομαδες αυτογνωσιας ,κοινως η πρακτικη οπου μεσα απο αυτο θα διαπιστωσεις τον δικο σου βαθμου ενσυναισθησης ,αντιληψης ,αφομοιωσεις και δυνατοτητας ωστε να εισαι ετσι οπως πρεπει για την καθε μια περιπτωση ξεχωριστα ..


    Πιστεψε με κανενα πτυχιο δεν σου παρεχει την ικανοτητα που σου δινει η πρακτικη γι αυτο προσπαθησε να ενταχθεις στον εθελοντισμο ακομα και σε τηλεφωνικες γραμμες βοηθειας και στο λεει ανθρωπος που πριν 7 χρονια κοντα εσκαγα 80αρια σε ψυχολογους και μαλιστα γνωστους και με πολλα μεταπτυχιακα και το μονο που εκαναν ειναι να ειναι με το ρολοι και να κουνουν καταφατικα το κεφαλι τους ...
    Ευτυχως βρεθηκε στο δρομο μου και ενας που κουμπωσαμε και μεσα απο αυτον με την καθοδηγηση του ως προς εμενα αλλα και ως προς τι ομαδικες και πλεον τον εθελοντισμο και τις σχολες ειμαι στο σημερα .

    Βρες κοινως ενα μεντορα επαγγελματια-ψυχολογο -θεραπευτη -life ή οπως αλλιως θες πεστο ,κουμπωνει σ εσενα (μην υποτιμας ποτε κανεναν πριν δεις αποτελεσματα ) που θα σε κατευθεινει ως την αποκτηση εμπειριας σου μεσω της πρακτικης και μετεπειτα στην συνεργασια σας και σαν επαγγελματιες..

    Δυστηχως δεν ειναι ευκολος χρηματικα αυτος ο δρομος ειδικα τα μεταπτυχιακα αλλα και τα σεμιναρια αλλα πραγματικα αξιζουν γιατι φτανεις σε πολυ υψηλο επιπεδο παροχης -θεραπειας
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Αλλαγή καριέρας στα 40?
    By Mara.Z in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 32
    Last Post: 12-11-2021, 02:09
  2. κέντρα ψυχικης υγείας
    By spj in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2012, 20:39
  3. ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By marisa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 19-04-2010, 23:51
  4. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 18-05-2008, 01:11
  5. Κέντρο ψυχικής υγείας
    By evil_angel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2008, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •