Πιθανό ψυχοσωματικό προβλημα...?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3

    Πιθανό ψυχοσωματικό προβλημα...?

    Ειμαι 26χρ. απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, ειμαι μελοσ σε αθλητικα σωματεια, γυμναστηρια, κολυμβητηρια κ.λ.π... γενικοτερα
    αθλουμαι αρκετα χρονια. το προβλημα εχει ξεκινησει περιπου 8 μηνεσ...(εκτοτε δεν εχω γυμναστει σχεδον καθολου)... Αισθανομαι μετα την ασκηση οτι δεν μπορω να χαλαρωσω, επικεντρωνω τισ σκεψεις μου στουσ παλμουσ της καρδιας μου, η οποια αργει παρα πολυ να επανελθει σε φυσιολογικους χτυπους...Συνηθωσ δε μπορω να κοιμηθω εκεινο το βραδυ... Ηλεγξα πριν περιπου πριν 4μηνες με τριπλεξ την καρδια μου και ειναι ο.κ...! Παρολαυτα ακομα και τωρα που γραφω νιωθω ενταση στη συγκεκριμενη περιοχη. Εχω αρκετο αγχοσ, πολλεσ φορεσ και για γελοιο λογο, αλλα αυτο που κυριως φοβαμαι να πραξω...ειναι η ασκηση-γυμναστικη που τοσο αγαπω, γιατι φοβαμαι το μετα...Συγνωμη για τις μπερδεμενα-καταχωρημενες σκεψεισ μου!Text

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Καλως ηλθες handsome13 !!

    Τι συνεβη πριν απο οκτω μηνες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Φιλε μου τα ιδια ειχα και γω να πας γρηγορα να σε δει ενας ειδικος(ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτης)....εμενα οσο το αφηνα τοσο επιδεινονοταν η κατασταση(στην αρχη αισθημα παλμων μετα ριγη μετα ετρεμα μετα δεν κοιμομουνα και αλλα....) και ειδικα αμα δεν κοιμασαι υπαρχει προβλημα....τωρα που ειναι νωρις ακομα δεσ το και προσπαθησε να κανεις οτι φοβασαι να αθλεισαι κανονικα ξεκινα απο αυριο σιγα σιγα βεβαια αλλα μην καθεσαι σπιτι σου και το σκεφτεσαι.(εγω ξεκινησα με ελαφυ βαδισμα μια ωρα τη μερα και μετα τρεξιμο πιο πολυ και τωρα κολυμπαω μια ωρα τη μερα οπως παλια..το ιδιο κανε και εσυ εφοσον οπως ειπες εχεις αποκλεισει τον παθολογικο παραγοντα μεσω διαγνωστικων εξετασεων...και οτι θελεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Kαι εγω μολις ειναι να γυμναστω με πιανει ενα \"θεματακι\" , το οποιο αν δεν με πιασει πριν απο την ασκηση θα με πιασει κατα την διαρκεια η 95% ,αμεσως μετα !!!
    Παντως κατι θα με πιασει ..

    Ξεκινα σιγα σιγα και παλι την γυμναστικη ..ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.


    Αφου εκανες τριπλεξ και δεν σου βρηκαν καποιο προβλημα ,αρχισε ξανα ,αλλα με μικρη διαρκεια ασκησης ..π.χ 5 λεπτα (οσο και αν σου φαινεται παραξενο) την πρωτη μερ 10 την δευτερη κ.λ.π
    Ισως αυτο σε βοηθησει να συνειδητοποιησεις οτι δεν εχεις κατι παθολογικο αλλα ειναι ολα στο μυαλο σου.

    Το οτι η καρδια σου αργει να επανελθει σε φυσιολογικους παλμους ειναι κατι το οποιο εχει σχεση με την ταχυπαλμια του αγχους .


    Τελος για να σου φυγει ΤΕΛΕΙΩΣ η ιδεα , ισως καλο θα ηταν να επισκεφτεις ενα καρδιολογο και να κανεις και ενα τεστ κοπωσεως ...ενα \"τριπλεξ\" κατα την ωρα που θα εισαι πανω σε ενανα διαδρομο η ποδηλατο ...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3
    Καλησπερα παιδια... μολις ειδα τις απαντησεις-σχολια σας και σας ευχαριστω πολυ! Αρχικα εχω να πω στον \'\' nopanic\'\' οτι μαλλον δε θα μπορουσα να κανω τεστ κοπωσεως αυτη την περιοδο, γιατι σιγουρα θα ειχα 130 χτ/λεπτο προτου κιολας ανεβω στον διαδρομο!
    Η αληθεια ειναι οτι μεσα μου γνωριζω πωσ συμβαινει λογω αγχους...
    Οπως επισης αλη8εια ειναι οτι ενας εκ των γιατρων που με ειχε εξετασει κατα περιοδους , σε τσεκ απς που ειχα κανει μου ειχε αναφερει οτι ειχα μεγαλη καρδια, πραγμα το οποιο ειναι φυσιολογικο λογο α8λησης... και εντατικων προπονησεων. Αρα συμφωνω και παλι με τον \'\'nopanic\'\' σε οτι αφορα την συνειδητοποιηση της καταστασης μου! δε σας κρυβω οτι μεγεθυνα κατα πολυ αυτα που μου ειπε ως διαγνωση μεσα στις σκεψεις μου!
    Οσων αφορα το τι συναιβει πριν απο περιπου 8 μηνες... Ητανε μια περιοδος...΄zinovia\' με αρκετες μερεσ αυπνιας και σωματικης - ψυχολογικης πιεσης ...που ισως και να με εχουν επηρεασει στο θεμα του υπνου. Για να πω την αλη8εια, εχω ανεξελεγκτες σκεψεις στο μυαλο μου που ξεκινουν αμεσως μετα μια εντατικη προπονηση, οτι δηλαδη: \'\'πως 8α ηρεμησω γρηγορα τωρα, που το κορμι μου πρεπει να χαλαρωσει, που εχω σχετικα λιγες ωρες οσοτου πεσω για υπνο, ετσι ωστε να κοιμη8ω μεσα σε λογικο χρονο......για ειμαι ξεκουραστος στη δουλεια-υποχρεωσεις μου για αυριο...\'\'???
    με αποτελεσμα τις περισσοτερεσ φορες να ξημερωνει και γω να τριγυρνω μεχρι να πεισω τον εαυτο μου οτι δε τρεχει τιποτα ασε τις σκεψεις και κοιμησου...Αυτο συμβαινει μοναχα μετα απο ασκηση... Αλλες μερες κοιμαμαι αμεσως...
    \'\'Κοστο 30\'\' δε ξερω πως 8α σου φανει αυτο που 8α πω... αλλα αισθανομαι λιγο καλυτερα που ξερω οτι δεν ειμαι ο μονος που 8α μπορουσε να το πολεμαει αυτο...
    Παιδια σας ευχαριστω... Αλη8εια με πειραζει τοσο αυτο που εχω...γιατι δεν μου αρμοζει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    αλλα αισθανομαι λιγο καλυτερα που ξερω οτι δεν ειμαι ο μονος που 8α μπορουσε να το πολεμαει αυτο...
    Παιδια σας ευχαριστω... Αλη8εια με πειραζει τοσο αυτο που εχω...γιατι δεν μου αρμοζει...
    Σχεδον το 99% , αν οχι ολοι σε αυτο το φορουμ αισθανομαστε ΑΚΙΡΒΩΣ ετσι !!!

    Σου ξαναλεω ,οσο και να φαινεται δυσκολο ,αλλωστε το λεω στον εαυτο μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, μην το αφησεις να σε επιρεασει και ειδικα σε πραγματα που αγαπας..

    Ξεκινα και σιγα σιγα και παλι την ασκηση ..πιστεψε με ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    3
    Συμφωνω με τον nonpanic. Αρχισε παλι σιγα σιγα με χαλαρο jogging και ασκησεις που σου ανεβαζουν αργα τους χτυπους της καρδιας και για λιγο χρονο.
    Μολις δεις οτι ελεγχεις τους χτυπους σου μετα απο καποιο διαστημα ανεβασε ρυθμο.
    Αλλα να κρατας για διαστηματα μεγαλα σταθερο tempo να ελεγχεις τους χτυπους σου.

    Εισαι μια χαρα φιλε παντως δεν ειναι τιποτα το σοβαρο do not worry. Hope i helped!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    handsome συμφωνώ να ξεκινήσεις πάλι να αθλείσαι σιγά-σιγά μέχρι να ξαναβρείς τους ρυθμούς σου. Εξάλλου - ειδικά για έναν άνθρωπο που γυμναζόταν παλιά - το να σταματάς την άσκηση, χειροτερεύει τις σωματικές αντιδράσεις που σχετίζονται με το άγχος. Όσο για τον ύπνο, καταλαβαίνω πόσο σημαντικές μπορεί να είναι οι υποχρεώσεις της επόμενης μέρας, αλλά σε διαβεβαιώνω πως όσες φορές πιέζω τον εαυτό μου να κοιμηθεί γιατί \'πρέπει\', τόσο δεν κοιμάμαι! Αντί να προσπαθείς να κοιμηθείς, ασχολήσου με κάτι άλλο μέχρι να νυστάξεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3
    Το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ειναι λιγο... Νιω8ω ηδη οτι υπαρχουν ανθρωποι βαθια σκεπτομενοι τριγυρω μου...Γιατι μονο εμεις ξερουμε να αναγνωριζουμε με το πιο απλο τροπο, τις σκεψεις που μας \'\'φρεναρουν\'\' το αυριο...
    Ελπιζω να λειτουργησει ως υποβοηθηση και να ξεκινησω οσο πιο γρηγορα γινεται τις πραξεις...
    Θα σας κρατω ενημερους....
    Ψυχικη και σωματικη υγεια σε ολους!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Κατι ηξεραν οι αρχαιοι προγονοι μας ..\"Nους υγιης εν σωματι υγιη\" ..
    Το ενα χρειαζεται το αλλο και οπως ολα πρεπει να συμβιωνουν με αρμονια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    καλησπερα καλος ηρθες και εγω φοβαμε να γυμναστω για να μην ανεβουν οι παλμοι μου .,αφου εξεταστηκες ολα καλα προσπαθησε σιγα σιγα να ασκησε λαθος να το αφησεις, οσο για το τεςτ κοποσεως πηγα και εγω ολα μια χαρα ουτε πιεση ανεβαζα ουτε τιποτα και στα καλα καθουμενα με επιασε κριση γιατι αρχισα να ακουω τους παλμους μους μου να ανεβενουν αρχισα να παρακαλαω να το σταματησει ο καρδιολογος με βεβαίωνε οτι ειναι ολα καλα και οτι ειναι κριμα να σταματησω αρχισανα κλαιω να φωναζω και ο καιμενος το σταματησε εκανα και μερικες αρυθμιες απο τον φοβο μου και προσπαθουσε να με παρηγορησει ......αστα να πανε φαυλος κυκλος.κουραγιο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Αν ζητησω τεστ κοπωσεως αποτον γιατρο του ταμειου μου , ειναι υποχρεωμενος να το γραψει ?

    Περισυ ειχαμε ζητησει δυο triplex προληπτικα ,ενα για εμενα και ενα για την συζυγο και με το ζορι εγραψε μονον το δικο μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πες του ότι έχεις συστολές ότι δεν μπορείς να ανέβεις ανηφόρα ότι σκεφτείς τι θα κάνει θα σου γράψει.και εγώ μετά δυσκολίας έφτασα τα 10 λεπτά στο τεστ κοπώσεως.Ο γιατρός παρακολουθεί τους παλμούς και το όριο νομίζω είναι 180 για να σταματήσεις.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    δεν ειναι υποχρεωμενοςνα στο γραψει ομως στην απόδειξή που μου εδωσαν εγραφε 29 ευρω αραδεν ειναι ακριβο. Γιωτα Δεν καταφερες να το τελιωσεις λογο παλμων η απο το φοβο σου ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τα 12 λεπτά συνήθως είναι το όριο αλλά εγώ ανέβασα παλμούς και δεν ήταν δυνατόν να συνεχίσω.Εχω και ανεπάρκεια μητροειδούς το λεγόμενο φύσημα.Ζορίζομαι να ανέβω πάνω απο δυο σκάλες και στην ανηφόρα έχω λαχανιάζω πολύ.Πάντως τα 10 λεπτά ζορίστηκα πολύ να τα βγάλω όχι απο φόβο έλεγα στον εαυτό μου κουράγιο αλλά με σταμάτησε ο γιατρός.Παρ\' όλα αυτά μου είπε πως είναι ικανοποιημτικός χρόνος.Μετά έκανα και χόλντερ ρυθμού 24 ωρου γιατί έχω κοιλιακές συστολές.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •