Φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Φαρμακα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Φαρμακα

    παίρνω εδώ και μια δεκαετία φάρμακα και αναρωτιέμαι αν προκαλούν ζημια με τα χρόνια.Εσεις τι πιστευεται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εξαρτάται. Τι φάρμακα; Τα ζαναξ λένε ότι επηρεάζουν σε βάθος χρόνου αρνητικά τον εγκέφαλο,τη μνήμη. Για τα αντικαταθλιπτικά δεν έχω διαβάσει κάτι πέρα από συγκεκριμένα φάρμακα που χρειάζεται να παρακολουθείς με εξετάσεις το συκώτι και νεφρά. Έχω διαβάσει ότι κάποια συγκεκριμένα φάρμακα προκαλούν εξάντληση των αποθεμάτων σε μερικές βιταμίνες, π.χ. οι στατινες το coq10, τα αντιεπιληπτικά gabapentin μειώνει το φυλλικό οξύ και η pregabalin (Lyrica) τη b12. Παίρνω κι εγώ πολλά χρόνια και η μητέρα μου επίσης αντικαταθλιπτικά, μέχρι τώρα δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    παίρνω ένα αντικαταθλιπτικο και ένα αντιψυχωσικο εδώ και μια δεκαετία πάσχω από ψυχωση και σκέφτομαι πως δεν είναι αθώα ειδικά το αντιψυχωσικο και έχω ανησυχήσει

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Οπως ειπε ο Niels, αναλογα το φαρμακο.Ναι πρωτον οι βενζοδιαζεπινες,γνωστα και ως ηρεμιστικα η υπνωτικα, σε μακροχρονια χρηση βλαπτουν την γνωστικη λειτουργια γενικα.Το λιθιο απο τους σταθεροποιητες ειναι το πιο γνωστο οτι προκαλει ζημια και πρεπει να κανεις εξετασεις αιματος συχνα και κατι αλλα , νομιζω να ελεγχεις το νεφρο η και το συκωτι σου.Για οπιοειδη δεν χρειαζεται προφανως να μιλησω.Απο διεγερτικα το μονο που εχουμε στην ελλαδα ειναι το concerta, αυτο στις συνταγογραφουμενες δοσεις δεν εχει νευροτοξικοτητα , αντιθετως βοηθαει τον εγκεφαλο να κανει διασυνδεσεις καλυτερα και στην γνωστικη λειτουργια να αναπτυσσεται σε μακροχρονια χρηση κιολας.Παρ'ολα αυτα θα πω αυτο το σημαντικοτερο,αναρωτησου αυτο φιλε μου crixus95 , ποση ζημια προκαλει πραγματικα η καταθλιψη και το αγχος και η ψυχωση στον εγκεφαλο,και οχι μονο,στο υπολοιπο μας σωμα,και στους γυρω μας.Την εχουμε την απαντηση μας,μπορεις να δεις μειωση του prefrontal cortex και του ιπποκαμπου(αν το λεω σωστα) και αλλα σημεια (δες εδω https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3259683/). Σε προτρεπω παντως να ψαξεις στα σωστα site για τα φαρμακα σου ποια ειναι τα πραγματικα side effects και long term effects , αν δεν σε βοηθανε πλεον συζητα με τον γιατρο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Feynman View Post
    Οπως ειπε ο Niels, αναλογα το φαρμακο.Ναι πρωτον οι βενζοδιαζεπινες,γνωστα και ως ηρεμιστικα η υπνωτικα, σε μακροχρονια χρηση βλαπτουν την γνωστικη λειτουργια γενικα.Το λιθιο απο τους σταθεροποιητες ειναι το πιο γνωστο οτι προκαλει ζημια και πρεπει να κανεις εξετασεις αιματος συχνα και κατι αλλα , νομιζω να ελεγχεις το νεφρο η και το συκωτι σου.Για οπιοειδη δεν χρειαζεται προφανως να μιλησω.Απο διεγερτικα το μονο που εχουμε στην ελλαδα ειναι το concerta, αυτο στις συνταγογραφουμενες δοσεις δεν εχει νευροτοξικοτητα , αντιθετως βοηθαει τον εγκεφαλο να κανει διασυνδεσεις καλυτερα και στην γνωστικη λειτουργια να αναπτυσσεται σε μακροχρονια χρηση κιολας.Παρ'ολα αυτα θα πω αυτο το σημαντικοτερο,αναρωτησου αυτο φιλε μου crixus95 , ποση ζημια προκαλει πραγματικα η καταθλιψη και το αγχος και η ψυχωση στον εγκεφαλο,και οχι μονο,στο υπολοιπο μας σωμα,και στους γυρω μας.Την εχουμε την απαντηση μας,μπορεις να δεις μειωση του prefrontal cortex και του ιπποκαμπου(αν το λεω σωστα) και αλλα σημεια (δες εδω https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3259683/). Σε προτρεπω παντως να ψαξεις στα σωστα site για τα φαρμακα σου ποια ειναι τα πραγματικα side effects και long term effects , αν δεν σε βοηθανε πλεον συζητα με τον γιατρο σου.

    Ποια αντικαταθλιπτικα επιβαρυνουν αποδεδειγμενα το ηπαρ;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ποια αντικαταθλιπτικα επιβαρυνουν αποδεδειγμενα το ηπαρ;
    "The antidepressants associated with greater risks of hepatotoxicity are iproniazid, nefazodone, phenelzine, imipramine, amitriptyline, duloxetine, bupropion, trazodone, tianeptine, and agomelatine." Αλλα αυτα απο μια ερευνα η οποια η ιδια λεει οτι μαλλον προκληθηκε απο interactions μεταξυ αλλων φαρμακων η ουσιων η ηδη υπαρχων παθησεων σχετικων με το συκωτι, οποτε ας μην προβαινουμε σε συμπερασματα οτι με την χρηση τους θα παθεις ζημια στο συκωτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το valdoxan θεωρείται ένα από αυτά (agomelatine) για αυτό όταν το έπαιρνα έκανα τακτικά εξετάσεις. Δεν το πήρα όμως για μεγάλο χρονικό διάστημα, για ένα εξάμηνο, εγώ δεν είχα κάποια επιβάρυνση. Το ρεμερον παίρνω χρόνια επίσης δεν είχα προβλήματα. Ούτε με το cipralex. Γενικότερα θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω που είπε ότι η βλάβη που προκαλεί το άγχος και η κατάθλιψη ειδικά όταν είναι μακροχρόνια είναι μεγαλύτερη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Κι εγώ έχω κλείσει δεκαετία με διάφορα αντικαταθλιπτικά και xanax με μικρά διαλείμματα , ο γιατρός μου επιμένει ότι είναι φάρμακα χρόνια δοκιμασμένα και δεν δημιουργούν,τα περισσότερα, σοβαρά προβλήματα...για το xanax έχει τις ενστάσεις του αλλά θεωρεί ότι οι μικρές δόσεις δε βλάπτουν.
    Από την προσωπική μου εμπειρία για το xanax μου δημιουργεί πρόβλημα στη βραχυχρόνια μνήμη όταν είμαι υπό την επήρεια του αλλά συνήθως το παίρνω για τον ύπνο οπότε την επόμενη δεν αντιμετωπίζω θέμα (0.25-0.50 τη μέρα με διαλείμματα μέσα στην εβδομάδα)
    Λόγω της δουλειάς μου πρέπει να θυμάμαι πολλά πράγματα ταυτόχρονα κι ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα, αργότερα δεν ξέρω...
    Σίγουρα η γυμναστική καλή διατροφή κτλ επιδρούν θετικά
    Όπως προείπε και ο Feynman θεωρώ ότι η αϋπνία το άγχος και η κατάθλιψη (για μένα αυτά πάνε πακέτο) δημιουργούν πολλά περισσότερα παθολογικά προβλήματα μακροχρόνια σε σχέση με τα φάρμακα.
    Εδώ κρίση πανικού παθαίνεις και χάνεις τον κόσμο κάτω από τα πόδια σου το φάρμακο θα σου κάνει κακό?? Δεν κοιμάσαι καλά μία μέρα και την άλλη μέρα σερνεσαι , άντε να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου...

Similar Threads

  1. Φάρμακα
    By hiddentiger in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 21:49
  2. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 23:18
  3. ΦΑΡΜΑΚΑ...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-2016, 21:06
  4. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 23:27
  5. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-11-2008, 04:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •