Χρειάζομαι συμβουλή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13

    Χρειάζομαι συμβουλή

    Καλησπέρα σας .Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και έχω τεράστιο άγχος .Παίρνω zyprexa και ladose και ζαναξ μόνο όταν δίνω εξετάσεις.
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής βρίσκω χωρίς να το θέλω παντού προβλήματα ότι δεν πάει όπως το θέλω βάση προγράμματος που έχω στο μυαλό με τρελαίνει.Πολυ μεγάλο βαθμό σε αυτό παίζει η ιατρική σχολή 3 έτος που όλο αλλάζει τα προγράμματα των μαθημάτων εργαστήρια κλινικές και το κοινωνικό μου δίκτυο το οποίο λόγο ότι δεν σπουδάζουν κάτι αλλά ούτε δουλεύουν δεν ταιριάζουμε στις ώρες εξόδων κτλπ.Γενικως είναι λίγο άστατο το κοινωνικό μου δίκτυο .Ως αποτέλεσμα λέω συνέχεια τι με ενοχλεί που δεν πάει βάση προγράμματος και τους διάφορους ψυχαναγκασμούς μου στην μητέρα μου .Ο πατέρας μου θεωρει ότι δεν είναι αρμοδιότητα του αυτά τα της σχολής και του κοινωνικού δικτύου μου και δεν ασχολείται.Καθε φορά που προσπάθησα να του μιλήσω με απορρίπτει με αρκετό νεύρο τύπου άσε με να μιλήσουμε για σοβαρά θέματα που είναι ο διαβήτης του μικρού μου αδερφού τα οικονομικά κτλ Η μητέρα μου μετά από συνεχή ομιλία ωρών επί κάθε μέρα κουράστηκε και λέει ότι την φορτώνω .Έχει δίκιο όλα έχουν πέσει σε αυτή .έχω έναν αδερφό με σακχαρώδη διαβήτη τύπου 2 δημοτικού και μια αδερφή με χασιμοτο με δικά της πρόβληματα.Ο πατέρας μου από ψυχολογική υποστήριξη δεν κάνει τίποτα πέρα από τα να μας πηγαίνει σε εξόδους και στις δραστηριότητες με το αυτοκίνητο όσο ανα φορά τα παιδιά δεν κάνει κάτι άλλο .Δουλεύει είναι εργατικός μόλις τελείωσε το μεταπτυχιακό του είναι πρωισταμενος στην δουλειά του .Τέλως πάντων σήμερα μάλωσα με την μητέρα μου μου έλεγε ότι την κούρασα ότι όλα έχουν πέσει επάνω της ότι δεν τα αντέχει άλλο και να μην της ξαναμιλήσω άλλο γιατί την κούρασα .Δεν θα συνεχίσει να διαβάζει μαζί μου τοσες ώρες με το δίκιο της. Εχω δυσλεξία παρεπιπτόντως και χρειάζομαι βοήθεια στο διάβασμα .
    Από εσάς τώρα που σας περιγράψα την κατάσταση σας παρακαλώ για μια συμβουλη για τα τα παρακάτω
    Αν μπορείτε να μου πείτε τρόπος να λέω κάπου αυτά που θέλω να πω και να μην πριζω (Οικογένεια και φίλους) βάλτε.Σκέφτηκα να μιλάω σε μια κούκλα ώστε να λέω τα προβλήματα και να μην πριζω και κανέναν .Σε ψυχίατρο παω αλλά μια συνεδρια στις δύο βδομάδες.Δεν μου φτάνει δεν έχω περισσότερα χρήματα ήδη μου κόβει αρκετά ενώ θα ήταν πιο πολλά
    Δεύτερον πως να πείσω την μητέρα μου να πάει στο γιατρό διότι έχει αιματηρές κενώσεις από το πρωκτό λίγο αίμα μικρότερο από μια δαχτυλιθρα όμως και έντονο κοιλιακό άλγος και υποψιάζομαι τα χειρότερα .Μόλις τώρα μου το ανακοινώσε επειδή μαλώσαμε .
    Τρίτον λόγο bullying που είχα υποστεί φοβάμαι να πάω κάπου σε δραστηριότητες γύρω τριγύρω στην περιοχή μου κρύβομαι σε γνωστούς που τους συνδέω με αυτήν την κατάσταση και άρα θέλω πολύ μακριά πχ σε κέντρο πόλης έλα που ντε θέλει και ώρα να πάω και μια να γυρίσω συν δυο ώρες η δραστηριότητα που θέλω και χάνω χρόνο από το διάβασμα .Ήδη ο πατέρας μου με πάει κάποιες φορές στην σχολή δεν θέλει να τον φορτώνω με έξτρα αλλά θέλω να πάω κάποια δραστηριότητα.
    Τέταρτον δεν μου αρέσει η σχολή τόσο πολύ την κάνω για να πραγματοποιήσω ένα εντελώς άσχετο όνειρο που θέλει κάποια χρήματα .Δεν μπορώ να την αφήσω με τίποτα νιώθω ότι αν την αφήσω θα πάει στραβά κάτι .Δεν μπορώ να την αφήσω .Δεν χρωστάω πολλά μάθηματα 3 μόνο .Και όλα αυτο μου βγαίνουν στους έξω .
    Πέμπτον δεν μπορώ να αποκοπω από τον κόσμο μου έχω δημιουργήσει ενα φανταστικό κόσμο δεν βλέπω τιππτα απολύτως έχω καθαρή γνώση ότι δεν είναι πραγματικός .Πως παίζουν τα παιδάκια και μιλαν μόνα τους έτσι κάνω και εγώ απλά βάζω και μουσική για καλύτερη εμπειρία το κάνω για να ξεφεύγω και να αντέχω την σχολή και στην σχολή και στο σπίτι .Από 2 Γυμνασίου το κάνω .Θελω να προσποιουμε ότι κάνω κάτι άλλο για να αντέχω .Η μαμά κουράστηκε να με βλέπει έτσι μου λέει να το σταματήσω .
    Δεν μπορώ και τα δύο και να μιλάω σε κάποιον και τον κόσμο μου θέλω βοήθεια μήπως βρω κάτι εναλλακτικο μήπως δεν κουράζω τους γύρω μου .
    Στην ψυχίατρο μου που το είπα μου λέει δεν αυξήσω την αγωγή είσαι μικρή πάλεψε το .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να εκφραστεις πέρα από το να μιλάς. Μπορείς αυτά που θα έλεγες σε κάποιον να τα γράψεις εν είδει επιστολής ή ημερολογίου. Υπάρχει και η τέχνη, χίλια δυο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    ίσως θα βοηθούσε ένας άνθρωπος που να μπορεί να διαθέσει χρόνο για να σε ακούσει και να σε καταλάβει, κάποιος που θα μπορείς να του έχεις εμπιστοσύνη, ένας πραγματικός φίλος

Similar Threads

  1. Μια συμβουλή χρειάζομαι...
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 09-09-2020, 01:40
  2. Χρειάζομαι μια ανώνυμη συμβουλη
    By Delmem02052020b in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 12-04-2020, 20:29
  3. Χρειάζομαι συμβουλή παρακαλώ!
    By Lavingar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 12-02-2019, 21:47
  4. χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!
    By madiwasp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2016, 00:34
  5. Χρειάζομαι την συμβουλή σας
    By Fotis75 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-07-2008, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •