δερματικα προβληματα απο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306

    δερματικα προβληματα απο αγχος

    παιδια τα εχω παιξει μια φιλη μου που αγχωνεται εξισου με μενα πολυ εχει εδω και χρονια νευροδερματιτιδα λογω αγχους...λιγο στον αυχενα και λιγο στον αγκωνα..οταν βαζει αλοιφη φευγει και επανερχεται..με εχει πιασει ενασ φοβος το κατι αλλο...εχει κανεις παρομοια εμπειρεια?αυτο εξαπλωνεται?λετε να μου παρουσιαστει και να γινω σαν τους ψωρισιακους?αυτο ειναι εντελως αλλο?αυτη δεν εχει πολυ αλλα φοβαμαι μην παθω το ιδιο..ακουω εμπειριες..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ειναι μαλλον απο τα φαρμακα.το παθενω και εγω λλα δνε ειναι τπτ.βγαζω φουσκαλακια μικρα εδω και εκει π με φαγουριζουν αλλα μετα απο 2-3 ωρες φευγουν.δεν ειναι τιποτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    oxi αυτη το εχει μονιμα σαν εκζεμα απο το αγχος..φοβαμαι μην μου παρουσιαστει και εξαπλωθει και παντου..προσ το παρον δεν εχω κατι αλλα επηρεαστηκα πολυ απο τη φιλη μου γι αυτο θελω αποψεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Η κοπέλα είχε προδιάθεση μπορεί και κάποια κληρονομικότητα και το άγχος το φέρνει στην επιφάνεια.Μην φοβάσαι δεν παθαίνεις τίποτε.Οσο για την ψωρίαση είναι αυτοάνοση δερματοπάθεια σχετίζεται και αυτή απο πολλούς παράγοντες,και επιδεινώνεται με το στρες.Εσύ δεν θα πάθεις τίποτε

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    η ψωριαση επισης δεν ειμαι μεταδοτικη.μια μερα μιλαγα με μια γιαγιουλα π ειχε ψωριαση και καθως μου μιλαγε μου ριχνε σκουντιες με το χερι της και δεν κολισα ομως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οχι πανικούλα δεν είναι μεταδοτική όπως και πολλά δερματκά προβλήματα που σχετίζονται με κληρονομικούς παράγοντες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    η φιλη σου κανει ομοιοπαθητικη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οταν κάνεις ομοιπαθητική το πρόβλημα τον πρώτο μήνα επιδεινώνεται και μετά αρχίζει η ύφεση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    δεν κανει ομοιοπαθητικη..το εχει καμια 5ετια αλλα δεν εχει εξαπλωθει αλλο...ναι αλλλα ρε κοριτσια καΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ λεει οτι και η ψωριαση δεν μπορει να μασ χτυπησει τη πορτα?και μετα χαιρετισματα..εγω θα τρελενομουν..πως να κυκλοφορει καποιοσ εξω?δραμα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    όταν αγχώνομαι βγάζω εξάνθημα στο λαιμό....
    βάζοντας αλοιφή που μου έδωσε ο δερματολόγος υποχωρεί αλλά αν συνεχίζω και αγχώνομαι παραμένει...
    επίσης βγάζω και κοκκινίλες έντονες στο στήθος....
    δεν ξέρω κατά πόσο συνδέονται με αυτό που αναφέρεις...
    πάντως που ρώτησα τον γιατρό μου είπε πως πολλά άτομα βγάζουν εξανθήματα λόγω άγχους σε διάφορα μέρη του σώματος...
    μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα το σοβαρό...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οι ψυχολόγοι λένε πως το δέρμα είναι ο καθρέφτης της ψυχής.Ο ανδρας μου όταν είναι πολύ στενοχωρημένος γίνεται το δέρμα στο πρόσωπό του σαν πικέ ζαρωμένο και την άλλη μέρα δεν έχει τίποτε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    παιδια εχει κανεις εμπειρια με νευροδερματιτιδα?την λεγομενη δρματοπαθεια των αγχωτικων?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εγω παντως εχω δυσιδροσικο εκζεμα λογο αγχους στις παλαμες μονο απο 12 χρονων.
    αν ηταν να ειχες κατι νομιζω θα ειχε εμφανιστει μεχρι τωρα..
    βεβαια αυτο που φοβαμαι ειναι η λευκη...ο τρομαζω και μονο που τη λεω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    melene εχω κανα 1,5 μηνα στα χερια φαγουρα και ξεφλουδισμα εκει στα δαχτυλα..δυσιδροσικο εκζεμα λες να ειναι?
    τι νσυμπτωματα εχεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οχι δε ειναι αυτο σιγουρα!
    αυτο που σου λεω εγω δημιουργειται λογω υπερβολικης εφιδρωσης στις παλαμες ως απορροια του αγχους.ειναι μεγαλες φουσκαλες με υγρο που σε κανουν δυσλειτουργικο μιας και ειναι αρκετα επωδυνες.
    αλλαξες μηπως τελευταια απορρυπαντικο η μαλακτικο?
    ειναι λιγο το διαστημα...
    εγω την ειχα παθει πολυ ασχημα και επαιρνα κορτιζονη απο αφρολουτρο σκεψου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •