Πόσοι έχουν κόψει το Zyprexa ? ολανζαπίνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20

    Πόσοι έχουν κόψει το Zyprexa ? ολανζαπίνη

    Καλησπερα , επαιρνα για 2 χρονια υψηλη δοση και τωρα την εχω ελαττώσει στα 2.5 mg το εχει κοψει καποιος αυτο το φάρμακο ..?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Εγω αυτο το διαστημα ειμαι με ζυπρεξα των 5 και αρχισα και το αμπιλιφαι των 15 για ενα μηνα και σε 8 με 10 μερες θα το σταματησω το ζυπρεξα και θα μεινω μονο με το αμπιλιφαι και θα φανει αν θα με πιασει. Αν δεν εχεις την συμφωνη γνωμη του γιατρου σου και το κοβεις απο μονος σου τοτε η υποτροπη ειναι μονοδρομος, και απο οτι ξερω δεν μπορεις να το κοψεις ετσι απλα, χρειαζεται αρκετο καιρο με σταθερη μειωση. Οταν λες υψηλη δοση, ποσο ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    5-6 μηνες 10 mg και 1,5 χρόνο 20 mg. Τώρα παίρνω 2,5 τη μέρα άλλα έχω αϋπνίες..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    ημουν αρχικα στα 5 μετα 10 για 5 μηνες μετα 5 και 2.5 σε 1μηνα το κοψα χωρις αυπνιες δεν το πιστευω καν αυτο δεν ξερω πως εγινε αλλα το δεχομαι.Δεν το παιρνα για ψυχωσεις ουτε για διπολικη διαταραχη παντως,ως adjunct antidepressant τυπου για την θεραπεια μου στην καταθλιψη,ενω προφανως δεν ειναι αντικαταθλιπτικο, αλλα βοηθησε αρκετα πρεπει να πω..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Ειναι αλλο να το παιρνεις για καταθλιψη και αλλο για ψυχωση, και γω οταν εκανα μια δυο φορες την προσπαθεια να το κοψω αρχιζα σιγα σιγα να υποτροπιαζω. Το οτι κατεβασες την δοση απο το 10 στο 2.5 θεωρειτε αποτομη αλλαγη, επρεπε να πας στο 5αρι και μετα στο 2.5, απο 10 και κατω δεν θεωρειτε υψηλη δοση.
    Ας ξεκινησουμε απο κατι αλλο, ποιος ειναι ο λογος που θελεις να το κοψεις ?
    Παρολα αυτα αν ισχυουν το λεγομενα σου, εισαι καλα και με χαμηλοτερη δοση απο το 20, για παρειδειγμα με 10 η ακομα και με 5. Αυτο το εχεις πει στον γιατρο σου ?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Απο 20 πηγα 10 μετα 5 και μετα 2,5. Ο λογος που θελω να το κοψω ειναι οτι εχει επηρεασει τη μνημη και τη συγκεντρωση μου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Ειναι αλλο να το παιρνεις για καταθλιψη και αλλο για ψυχωση, και γω οταν εκανα μια δυο φορες την προσπαθεια να το κοψω αρχιζα σιγα σιγα να υποτροπιαζω. Το οτι κατεβασες την δοση απο το 10 στο 2.5 θεωρειτε αποτομη αλλαγη, επρεπε να πας στο 5αρι και μετα στο 2.5, απο 10 και κατω δεν θεωρειτε υψηλη δοση.
    Ας ξεκινησουμε απο κατι αλλο, ποιος ειναι ο λογος που θελεις να το κοψεις ?
    Παρολα αυτα αν ισχυουν το λεγομενα σου, εισαι καλα και με χαμηλοτερη δοση απο το 20, για παρειδειγμα με 10 η ακομα και με 5. Αυτο το εχεις πει στον γιατρο σου ?

    Απο ποσα mg προσπαθησες να το κοψεις ..? γιατι θελει πολυ σταδιακα κοψιμο, ειδικα αυτο το φαρμακο ειναι πολυ εθιστικο.

    Διαβασε εδω https://mentalhealthdaily.com/2014/0...-do-they-last/

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Το ζυπρεξα το παιρνω και γω, ΔΕΝ ειναι εθιστικο αυτο το φαρμακο ουτε και το αμπιλιφαι ειναι. Οσο για την συγκεντρωση που λες μπορει να φταιει η υψηλη δοση αλλα μπορει να φταιει και η υποτροπη που ειχες παθει. Εμενα δεν με επηρεασε στην συγκεντρωση που λες, μονο κιλα μου εβαλε, περιπου 10-11. Οπως και να εχει θα αδηγηθεις σε υποτροπη αν το κοψεις γιατι ειχες ψυχωτικο επεισοδειο και οχι μορφη καταθλιψης! Πρεπει να το συζητησης με τον γιατρο σου και να του πεις οτι εισαι καλα και με το 10αρι η το 5αρι για παραδειγμα, η να αλλαξεις σε αμπιλιφαι αν στο προτεινει και ο ιδιος, αυτο ναι ειναι μια λυση. Οι 9 στους 10 μην πω 10 στους 10 οταν το κοβουν οδηγουνται σε υποτροπη
    Last edited by OnlyVape; 09-03-2023 at 17:07.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by Dimitris7 View Post
    Απο ποσα mg προσπαθησες να το κοψεις ..? γιατι θελει πολυ σταδιακα κοψιμο, ειδικα αυτο το φαρμακο ειναι πολυ εθιστικο.

    Διαβασε εδω https://mentalhealthdaily.com/2014/0...-do-they-last/
    ειναι εθιστικο για ποιον λογο; εθιστικο γιατι θεραπευει στον ασθενη την ψυχωση τους και ετσι εχουν εθισμο στην μη ψυχωση; η εχουν εθισμο στην ηρεμια σκεψεων και οχι στον πανικο σκεψεων που υπαρχει στον εγκεφαλο ενος μανιακου στην διπολικη διαταραχη και τους ηρεμει η ολανζαπινη; Η ολανζαπινη κατα βαση δεν ειναι ψυχοδραστικη ουσια οπως λεμε το ζαναξ η το βαλιουμ, αν και εχει καποια δραση "ηρεμιστικη" , καμια σχεση ομως με τις βενζιοδιαζεπινες(βλεπε ζαναξ βαλιουμ) , αυτο εχει να κανει νομιζω με την ανταγωνιστικη δραση στους υποδοχεις της ισταμινης,οπως μαντεψε ποια αλλα φαρμακα το χουν αυτο...τα αντιαλλεργικα που ειναι εντελως διαθεσιμα χωρις συνταγες,και γιατι αραγες δεν βλεπεις κοσμο να κανουν ουρες εξω απο τον ΟΚΑΝΑ για εθισμο σε αντιαλλεργικα; Οποτε οχι,νομιζω το να αποκαλεις την ολανζαπινη εθιστικη ειναι λιγο υπερβολικο,ισως ειχες καποια αλλη λεξη στον νου

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Ναι το έχω κόψει εγώ. Εντελώς μετά από 2 χρόνια. Πήγα σε άλλο αντικαταθλιπτικό και μετά το εκοψα τελείως.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι το έχω κόψει εγώ. Εντελώς μετά από 2 χρόνια. Πήγα σε άλλο αντικαταθλιπτικό και μετά το εκοψα τελείως.

    Μπράβο. Ποσο καιρο επαιρνες Νεφελη ..? και τι δοσολογια ..? αισθανεσαι καλα τωρα ..?

Similar Threads

  1. Zyprexa ολανζαπινη !
    By ibraimovic in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 21-07-2022, 14:44
  2. Zyprexa ολανζαπινη !!
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2022, 06:24
  3. Zyprexa ολανζαπινη
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-07-2022, 22:27
  4. Replies: 18
    Last Post: 27-07-2021, 01:34
  5. Strattera+zyprexa(ολανζαπινη)
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2012, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •