Όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Όνειρα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141

    Όνειρα

    Τι είναι αυτό που θα μπορούσε να σας αλλάξει την ζωή προς το καλύτερο και να σας κάνει να πραγματοποιήσετε όλα τα όνειρα σας; Για παράδειγμα εγώ ονειρεύομαι να κερδίσω το τζόκερ και να μπορώ να ψωνίζω κάθε μέρα ρούχα, παπούτσια, αξεσουάρ και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Γενικά τρελαίνομαι για ψώνια. Α και φυσικά να ταξιδέψω σε όλα τα μέρη του κόσμου!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Τι είναι αυτό που θα μπορούσε να σας αλλάξει την ζωή προς το καλύτερο και να σας κάνει να πραγματοποιήσετε όλα τα όνειρα σας; Για παράδειγμα εγώ ονειρεύομαι να κερδίσω το τζόκερ και να μπορώ να ψωνίζω κάθε μέρα ρούχα, παπούτσια, αξεσουάρ και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Γενικά τρελαίνομαι για ψώνια. Α και φυσικά να ταξιδέψω σε όλα τα μέρη του κόσμου!
    νομιζω οτι αν βασιζεις (ολα) τα ονειρα σου σε μια ανεδαφικη προσμονη, οπως το να κερδισεις το τζοκερ που εχει μια απειροελαχιστη πιθανοτητα (για να μην σου πω κατευθειαν ΚΑΜΙΑ) να συμβει, οδευεις σε μια σιγουρη συνταγη δυστυχιας...
    δεν ειναι κακο να εχεις και ανεδαφικα ονειρα και να ελπιζεις για κατι πολυ μακρινο, αρκει να εχεις και καποια αλλα σχεδια πιο προσιτα.
    πχ, αφου μας λες οτι ευτυχια θα σου φερουν μονο τα λεφτα και τα ψωνια, μπορεις να προσανατολιστεις σε πιο πιθανους τροπους να βρεις λεφτα. πχ να δουλεψεις..

  3. #3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι αν βασιζεις (ολα) τα ονειρα σου σε μια ανεδαφικη προσμονη, οπως το να κερδισεις το τζοκερ που εχει μια απειροελαχιστη πιθανοτητα (για να μην σου πω κατευθειαν ΚΑΜΙΑ) να συμβει, οδευεις σε μια σιγουρη συνταγη δυστυχιας...
    δεν ειναι κακο να εχεις και ανεδαφικα ονειρα και να ελπιζεις για κατι πολυ μακρινο, αρκει να εχεις και καποια αλλα σχεδια πιο προσιτα.
    πχ, αφου μας λες οτι ευτυχια θα σου φερουν μονο τα λεφτα και τα ψωνια, μπορεις να προσανατολιστεις σε πιο πιθανους τροπους να βρεις λεφτα. πχ να δουλεψεις..
    Συμφωνώ. Αλλιώς τα ανεδαφικά όνειρα καταντάν, όταν ο λογικός χρόνος πραγμάτωσης παρέλθει, εφιάλτες.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Τι είναι αυτό που θα μπορούσε να σας αλλάξει την ζωή προς το καλύτερο και να σας κάνει να πραγματοποιήσετε όλα τα όνειρα σας; Για παράδειγμα εγώ ονειρεύομαι να κερδίσω το τζόκερ και να μπορώ να ψωνίζω κάθε μέρα ρούχα, παπούτσια, αξεσουάρ και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Γενικά τρελαίνομαι για ψώνια. Α και φυσικά να ταξιδέψω σε όλα τα μέρη του κόσμου!
    Ευτυχια ειναι μια κατασταση νοητικη, επομενως αν πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν χρειαζεσαι πολλα χρηματα για να φθασεις σε κατασταση ευτυχιας, δεν θα χρειαζεται να κανεις ονειρα οπως το λαχειο, που ειναι ρεαλιστικα πολυ δυσκολο να συμβει στην πραγματικοτητα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    εγω θα ήθελα να μπορούσα να διώξω με μαγικο τροπο τη θλίψη απο το κοσμο που σα πέπλο τους τυλίγει κι ακόμα να με αγαπούν οι άνθρωποι σα φιλαράκι τους να με αποδεχτούν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ πάλι θέλω να μπορώ να υπάρχω σε έναν κόσμο που θα μπορώ να εκφράζομαι χωρίς να φοβάμαι, που θα σέβονται τα όριά μου, που θα μπορώ να βγαίνω βράδυ νυχτα απο το σπίτι χωρίς να φοβάμαι, ή να γυρίζω αργά βράδυ νύχτα χωρίς να φοβάμαι, κι έτσι το ίδιο για όλες μας, θα έκανε τη ζωή μου καλύτερη και θα πραγματοποιούσα τα όνειρά μου, αν ήμουν -περισσότερο;- ελεύθερη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ πάλι θέλω να μπορώ να υπάρχω σε έναν κόσμο που θα μπορώ να εκφράζομαι χωρίς να φοβάμαι, που θα σέβονται τα όριά μου, που θα μπορώ να βγαίνω βράδυ νυχτα απο το σπίτι χωρίς να φοβάμαι, ή να γυρίζω αργά βράδυ νύχτα χωρίς να φοβάμαι, κι έτσι το ίδιο για όλες μας, θα έκανε τη ζωή μου καλύτερη και θα πραγματοποιούσα τα όνειρά μου, αν ήμουν -περισσότερο;- ελεύθερη.
    δεν υπαρχει λογος φοβου, η ελλαδα ειναι μια πολυ ασφαλης χωρα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Δεν υπήρξε ποτέ όνειρο για μένα η υλική ευμάρεια...Αν δεν μπορείς να είσαι ευτυχισμένος με τα λίγα δεν θα είσαι ούτε και με τα πολλά...Και το λέω αυτο γιατί έχω υπάρξει σε περίοδο με καλή δουλειά,καλά λεφτα όπου έκανα αγορές για τον εαυτό μου,αλλά αισθανόμουν το ίδιο άδειος και ανικανοποίητος με τώρα.
    Τι να την κάνω μια Φερράρι να με περιμένει έξω απο το σπίτι μου αν δεν έχω διάθεση να πάω πουθενά...Τι να τα κάνω τα λεφτά για ταξίδια αν φοβάμαι να ταξιδέψω λόγω κρίσεων πανικού.
    Ονειρο για μένα είναι να αποκτήσω κάποτε εσωτερική πληρότητα...Αλλά είμαι μακρυά ακόμα από αυτό...Κάτι λείπει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μας ζηλεύουν εμάς τους κατοίκους της Ελληνικης επικράτειας. είμαστε τυχεροί έχουμε και μετρό χωρίς μετρό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Που αλλου εχει μετρο χωρισ μετρο

Similar Threads

  1. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 18:15
  2. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 19:43
  3. ονειρα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2010, 04:52
  4. Όνειρα
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-01-2010, 19:10
  5. Όνειρα
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-2006, 18:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •