Απολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25

    Απολογία

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με φέρνει πάντα σε μεγάλη κόντρα με τη μητέρα μου. Μένουμε στο ίδιο σπίτι ( ελπίζω όχι για πολύ καιρό ακόμη) και βλεπόμαστε συνεχώς. Εκείνη επικαλείται πως την παίρνω πάνω από 6-7 φορές τη μέρα τηλέφωνο και της στέλνω πάνω από δεκα μηνύματα ακόμη και για τα πιο ανούσια θέματα ( κάτι που δεν απέχει από την πραγματικότητα). Αν και έχω δυο καλές φίλες πάντα απευθύνομαι για το παραμικρό σε εκείνη. Δεν μπορώ να το αποβάλω. Συνήθως μου απαντάει αν και πολλές φορές νευριάζει γιατί μου λέει πως πρέπει να φιλτράρω αυτά που πρέπει να μεταφέρω και πως τα λεγόμενά μου είναι πολλες φορες απολογητικά. Η αλήθεια είναι πως είναι τρομερά κουρασμένη κ από μένα και από την κατάκοιτη μητέρα της και τα νεύρα της έχουν «τεντώσει». Δεν το έχω συζητήσει ακόμη αυτό το θέμα με την ψυχίατρό μου αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν ισχύει κάτι ανάλογο και σε εσάς.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by axastoula View Post
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με φέρνει πάντα σε μεγάλη κόντρα με τη μητέρα μου. Μένουμε στο ίδιο σπίτι ( ελπίζω όχι για πολύ καιρό ακόμη) και βλεπόμαστε συνεχώς. Εκείνη επικαλείται πως την παίρνω πάνω από 6-7 φορές τη μέρα τηλέφωνο και της στέλνω πάνω από δεκα μηνύματα ακόμη και για τα πιο ανούσια θέματα ( κάτι που δεν απέχει από την πραγματικότητα). Αν και έχω δυο καλές φίλες πάντα απευθύνομαι για το παραμικρό σε εκείνη. Δεν μπορώ να το αποβάλω. Συνήθως μου απαντάει αν και πολλές φορές νευριάζει γιατί μου λέει πως πρέπει να φιλτράρω αυτά που πρέπει να μεταφέρω και πως τα λεγόμενά μου είναι πολλες φορες απολογητικά. Η αλήθεια είναι πως είναι τρομερά κουρασμένη κ από μένα και από την κατάκοιτη μητέρα της και τα νεύρα της έχουν «τεντώσει». Δεν το έχω συζητήσει ακόμη αυτό το θέμα με την ψυχίατρό μου αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν ισχύει κάτι ανάλογο και σε εσάς.
    δεν μου εχει συμβει.
    το εντελως αντιθετο.
    ειχα την ελαχιστη δυνατη επικοινωνια με την μανα μου, γιατι με επρηζε.
    τελικα, γιατι το κανεις;
    φιλες εχεις; κι αν οχι, γιατι;
    αν ναι, δεν εχεις καλη επικοινωνια μαζι τους; γιατι λες τοσα πολλα στην μανα σου κι οχι στους φιλους σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25
    Η παρόρμηση η οποία είναι χαρακτηριστικό στα άτομα με ΔΕΠΥ, μου βγαίνει στο μέγιστο βαθμό με την πολυλογία. Είναι αντανακλαστική η σκέψη με την ομιλία χωρίς φιλτράρισμα. Οι δυο φίλες μου μού απαντάνε όταν μπορούν αλλά δε μου αρκεί. Δεν έχω βρει ακόμη τους μηχανισμούς για να το χαλιναγωγήσω και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω ποτέ. Η μητέρα μου είναι το ασφαλές καταφύγιο. Υπάρχουν όμως στιγμές που ξεσπάει χάνοντας την ψυχραιμία της και μου κάνει μπλοκ στο τηλεφωνο λέγοντάς μου πως δε μένουμε σε άλλη ήπειρο αλλά στο ίδιο σπιτι κ μπορούμε να τα πούμε εκεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by axastoula View Post
    Η παρόρμηση η οποία είναι χαρακτηριστικό στα άτομα με ΔΕΠΥ, μου βγαίνει στο μέγιστο βαθμό με την πολυλογία. Είναι αντανακλαστική η σκέψη με την ομιλία χωρίς φιλτράρισμα. Οι δυο φίλες μου μού απαντάνε όταν μπορούν αλλά δε μου αρκεί. Δεν έχω βρει ακόμη τους μηχανισμούς για να το χαλιναγωγήσω και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω ποτέ. Η μητέρα μου είναι το ασφαλές καταφύγιο. Υπάρχουν όμως στιγμές που ξεσπάει χάνοντας την ψυχραιμία της και μου κάνει μπλοκ στο τηλεφωνο λέγοντάς μου πως δε μένουμε σε άλλη ήπειρο αλλά στο ίδιο σπιτι κ μπορούμε να τα πούμε εκεί.
    καταλαβα...
    δοκιμασες καποιες αλλες τεχνικες;
    πχ να γραφεις αυτα που σκεφτεσαι αντι να μιλας, η ακομα και να τα ηχογραφεις, αντι να παιρνεις καποιον.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25
    Δυστυχώς αν δε δω την αντίδραση της δε μπορώ να καταλάβω τις επιπτώσεις της παρόρμησής μου. Προφανώς προκαλώ κάτι αντίστοιχο κ στους άλλους. Σ ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σου! Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Realif algofren μυοχαλαρωτικο με παυσιπονο παρε κ θα στρωσεισ ρωτα γιατρο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Realif algofren μυοχαλαρωτικο με παυσιπονο παρε κ θα στρωσεισ ρωτα γιατρο
    Το Realif είναι ξεχωριστό φάρμακο ή προσδιοριστικό του algofrem? Το algofren το γνωρίζω. Μπορεί να δώσει λύση στην παρόρμηση του να μιλάω χωρίς φίλτρο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Norgesic μυοχαλαρωτικο η ριλιφ μυοχαλαρωτικο εγω στο λεω γιατροσ δεν ειμαι φιλικα στο λεω θεσ να το παρεισ παρτο δε θεσ μην το παρεισ κανε οτι θεσ εγω μια μαλακια πηγα να γραψω κ το εκανεσ θεμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αν παιρνεισ αγωγη θελει ρυθμιση

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25
    Καλημέρα elis. Σ ευχαριστώ για την πρότασή σου. Θα τη συζητήσω με τη γιατρό μου ώστε να δω αν συνδυάζεται με την αγωγή που παίρνω. Νιώθω πως η ψυχοθεραπεία και η χαμηλή έστω δόση εσκιταλοπραμης μου έφεραν μια σχετική ηρεμία και είμαι λειτουργική τόσο που μπορώ να εργαστώ. Παρόλα αυτά η παρορμηση της ομιλίας ειδικά με τα άτομα που γνωρίζω καλά και έχω θάρρος δεν χαλιναγωγήθηκε. Πρέπει να βρω μηχανισμούς και να πάρω κάποια αγωγή ώστε να μη τους προκαλώ αυτό το αίσθημα δυσανασχέτησης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    στον ψυχιατρο για ποιον λογο πηγαινεις;
    πριν και μετα ψυχιατρου, ειχε διαφορα αυτο το συμπτωμα με την παρορμητικη ομιλια;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Ενταξει καταλαβα φροντισε τον εαυτο σου τοτε κανε ενα διαλλειμα κ φροντισε την υγεια οχι την εικονα σου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    στον ψυχιατρο για ποιον λογο πηγαινεις;
    πριν και μετα ψυχιατρου, ειχε διαφορα αυτο το συμπτωμα με την παρορμητικη ομιλια;
    Στον ψυχίατρο πήγα μετά από μια απόπειρα που είχα κάνει. Είχα πιεστεί τρομερά σε μια δουλειά. Οι τριτοκοσμικές συνθήκες, η έλλειψη βοήθειας στο αντικείμενό μου από το άτομο που υποτίθεται θα έπρεπε να με βοηθήσει, η χαμηλή μου αυτοπεποίθηση και η πίεση από τους δικούς μου για να παραμείνω στη δουλειά για ένα χρονικό διάστημα με έφεραν σε απόγνωση. Έκανα συστηματικά μαζί της από το καλοκαίρι και ψυχοθεραπεία. Πριν δυο μήνες μου είπε πως με βλέπει πολύ καλύτερα κ πως δυο συνεδρίες το μήνα αρκούν ώστε να προσπαθήσω να αυτορυθμίζομαι με λιγότερη εξωτερική βοήθεια. Προφανώς μένουν πολλά πράγματα που πρέπει ακόμη μα ρυθμιστούν και ένα από αυτά είναι η παρόρμηση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by axastoula View Post
    Στον ψυχίατρο πήγα μετά από μια απόπειρα που είχα κάνει. Είχα πιεστεί τρομερά σε μια δουλειά. Οι τριτοκοσμικές συνθήκες, η έλλειψη βοήθειας στο αντικείμενό μου από το άτομο που υποτίθεται θα έπρεπε να με βοηθήσει, η χαμηλή μου αυτοπεποίθηση και η πίεση από τους δικούς μου για να παραμείνω στη δουλειά για ένα χρονικό διάστημα με έφεραν σε απόγνωση. Έκανα συστηματικά μαζί της από το καλοκαίρι και ψυχοθεραπεία. Πριν δυο μήνες μου είπε πως με βλέπει πολύ καλύτερα κ πως δυο συνεδρίες το μήνα αρκούν ώστε να προσπαθήσω να αυτορυθμίζομαι με λιγότερη εξωτερική βοήθεια. Προφανώς μένουν πολλά πράγματα που πρέπει ακόμη μα ρυθμιστούν και ένα από αυτά είναι η παρόρμηση.
    μαλιστα...
    ευχομαι να εχεις αφησει οριστικα πισω σου τετοιου ειδους σκεψεις.
    η γνωμη μου ειναι να "προπονηθεις" στο να αντικαταστησεις την ομιλια της παρορμησης σου αυτης με την γραφη.
    ξεκινα ενα ημερολογιο και γραφε καθε μερα ο,τι θελεις μεχρι να βαρεθεις.. μπορει να μην εχεις αποκριση, αλλα απο την αλλη θα λες εκει οτιδηποτε χωρις την παραμικρη επικριση, κι οταν το ξαναδιαβαζεις, θα απαντας εσυ σε θεματα περασμενων ημερων.
    ισως στην πορεια συνηθισεις να δινεις τις λυσεις μονη σου, χωρις να απασχολεις την μανα σου για το παραμικρο.
    καλο ειναι να ανεξαρτοποιουμαστε οσο μεγαλωνουμε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Οι δουλειεσ ειναι οπωσ το γυμναστηριο εχει αθλητεσ ερασιτεχνεσ επαγγελματιεσ κ ασχετουσ μη στεναχωριεσαι τσαμπα εγω αλλαξα 6 δουλειεσ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •