Βοήθεια σε φίλο με κατάθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αισθάνεσαι ότι ο άνθρωπος υποφέρει πολύ ψυχικά ή με τον τρόπο του είναι καλά απλά έχει μία αρνητική αντιμετώπιση σαν άνθρωπος και δεν προσαρμόζεται σε κριτήρια που θέτουν άλλοι για να είναι ευτυχισμένοι; Μήπως έχει λίγο βολευτεί στη μιζέρια και στο παράπονο για κάποια πράγματα που έχει περάσει και με τα χρόνια αυτό του έχει γίνει συνήθια χωρίς όμως να είναι στα αλήθεια καταθλιπτικός;

    Το λέω γιατί γενικά η κατάθλιψη έχει χίλια πρόσωπα, π.χ. μέλος εδώ μας έγραφε ότι ο ειδικός του έλεγε έχεις "χαμογελαστή κατάθλιψη", δηλαδή είναι λειτουργικό άτομο στην καθημερινότητά του, έχει κοινωνική ζωή, έχει κάνει οικογένεια κι όμως μέσα του υπόφερε. Από την άλλη επειδή ένα άτομο δεν συνάδει με τις συνηθισμένες κοινωνικές νόρμες, π.χ. δεν θέλει να δουλέψει, δεν θέλει μονίμως κάτι να κάνει αλλά μπορεί να λιώνει όλη μέρα σε ένα καναπέ, δεν θέλει σχέση, έχει λίγες κοινωνικές επαφές, δεν σημαίνει σώνει και καλά ότι έχει κατάθλιψη.
    Δεν είναι το φαίνεσθαι που μετράει αλλά το πως πραγματικά νοιώθει ο άλλος, αν πονάει ψυχικά.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Ξυπνάει μίζερος και δυσκολεύεται να αντλήσει χαρά από σχεδόν οτιδήποτε. Μένει ολόκληρα μερόνυχτα χωρίς να βγεί καθόλου .
    Δε νιώθει πλήρωση δεν χαίρεται εύκολα δεν δημιουργεί συναισθηματικούς δεσμούς έχει αναπτύξει άμυνες σε σχέση με όλες τις ανρθώπινες σχέσεις. Ενώ μέσα του έχει τρομερές ευαισθησίες μόλις δει πχ ένα ζωάκι λιώνει...Εκεί είναι πιο σέιφ να εκδηλώσει συναίσθημα.
    Νομίζω η περιγραφή τα λέει όλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις αν θα καμφθούν αυτές οι άμυνες με την ψυχοθεραπεία ή με κάποιον άλλο τρόπο, αν του δώσεις κάποιο ερέθισμα να δοκιμάσει καινούρια πράγματα π.χ.
    Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Κάποιες φορές πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μην πιέζουμε πάρα πολύ τις καταστάσεις. Μπορεί για κάποιον που έχει περάσει δύσκολα να είναι άθλος το σημείο στο οποίο έχει φτάσει και η πίεση να φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Η βοήθεια στον εαυτό του πρέπει να έρθει από μέσα του, να αφήσει τους άλλους να τον βοηθήσουν. Αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.
    Ναι έχω κάποια ιδέα για τους λόγους που συμβαίνουν αυτά γνωρίζοντας λεπτομέρεις από τη ζωή του.
    Η μοναχικότητα είναι εκούσια, επιδιώκει παρέα μόνο με ελάχιστα άτομα που τον γεμίζουν-μεταξύ τους είμαι και εγώ.
    Επειδή έχω κάνει ψυχοθεραπεία μου τα λέει με περισσότερες λεπτομέρειες γνωρίζοντας ότι θα κατανοήσω καλύτερα από άλλους.
    Πιστεύω πως το ίδιο θέμα θα έχει με κάθε θεραπευτή διότι ξεκινάει από κάθος βάση. Πρώτον ότι δν απολαμβάνει να μιλάει για τα προσωπικά του και δεύτερον επειδή δεν πιστεύει ότι ο ίδιος θα έχει αποτελέσματα από τη διαδικασία αυτά.
    Παλιότερα ήταν πολύ αρνητικός αλλά νομίζω πως τελικά το κάνει απλά για να πει ότι το έκανε και να γυρίσει πίσω εκεί που δε χρειάζεται να τα δουλέψει όλα αυτά.
    Εμένα αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι έχει χάσει κάθε διάθεση για δημιουργικότητα, δεν θέλει να εργαστεί δε βρίσκει κίνητρο ούτε γι αυτό, ούτε για να έχει ερωτική ζωή και βασικά το μόνο που θέλει είναι να ταξιδεύει και να αλλάζει εικόνες ώστε να μην σκέφτεται αυτά που τον στοιχειώνουν. Τα οικονομικά του του επιτρέπουν αυτό το λάιφ στάιλ οπότε δύσκολα θα εξαναγκαστεί λόγω συνθηκών να πιεστεί να μπει σε μια άλλη πραγματικότητα.

    Καλημερα !

    Εμενα παλι ολο αυτο μου φαινεται πως βρηκε το δικο του φαρμακο για την καταθλιψη του .

    Δυστηχως εχουμε πολυ λαθος αντιληψη ορισμενοι τι ακριβως ειναι η καταθλιψη και πως ακριβως θεραπευεται ..
    Η θεραπεια του δεν ειναι μονο στην αγωγη ή στο να δουλευει πανω στην ριζα αυτης ,επειτα η καταθλιψη του ειναι κληρονομικη-παθολογικη ή προηλθε απο ενα σημειο της ζωης του και μετα -ταυματικο γεγονος ?

    Ο φιλος σου εχει βρει τον τροπο να την πολεμα .Ειναι να ταξιδευει ...ουσιαστικα μεσα απο την πραγματικη διαφυγει του , στο λεει ,εχει βρει τον τροπο να διαφευγει και νοητικα απο τις σκεψεις που του προκαλουν θλιψη ...

    Το γεγονος οτι ο φιλος σου εχει δουλεψει με τον θεραπευτη του ,εχει βρει την πηγη της καταθλιψης του ΑΛΛΑ αρνειται να δουλεψει πανω σε αυτη γιατι ισως δεν αντεχει και προτιμα να ταξιδευει το εχεις σκεφτει ?
    Επειτα ο τροπος που ενεργει ποιος ειπε οτι δεν ειναι ο σωστος ?

    Νομιζω θα πρεπει να αποδεχτεις τον φιλο σου ετσι οπως ειναι ,να τον ενθαρυνεις να κανει οσο περισσοτερα ταξιδια μπορει ,να μιλατε γι αυτα, ΓΙΑΤΙ αυτο ειναι πλεον το φαρμακο του ...εχει δοκιμασει αγωγη ,εχει δοκιμασει θεραπεια ΑΛΛΑ επιλεγει αυτο που τον κανει να νιωθει ακλα και ειναι τα ταξιδια

    Επειτα σαν ανθρωπος που εχω περασει αγχωδες διαταραχη με εμφανιση καταθλιπτικων επεισοδιων υπογράφω πως αυτο ετσι και σε επισκεφτει μια φορα το παντρευεσαι ,δεν φευγει ..Απλα πλεον μαθαινεις να το διαχειριζεσαι σε τετοιο βαθμο που δεν σε εμποδιζει να ζεις μια κανονικη ζωη ..


    Τωρα τι ειναι ¨κανονικη ζωη ¨???ο καθενας μας το οριζει οπως θελει και αντεχει ..
    Για εσενα μπορει να θεωρειται οτι κανονικη ζωη κανει ενας ανθρωπος ο οποιος εργαζεται εχει παρεες ειναι κοινωνικος και ολα αυτα που θεωρουντε απο πολλους ¨φυσιολογικα ¨"

    Να ξερεις ομως πως δεν ειναι αυτη η σημασια της "κανονικης ζωης "
    Υπαρχουν ατομα που απολαμβανουν και επιλεγουν την μοναχικοτητα ,να μην εργαζονται ,να περνουν ωρες στο σπιτι και να θελουν μονο να γνωριζουν πολιτισμους και ξενες χωρες ...Αυτο για εκεινους ειναι η δικη τους "κανονικη ζωη "


    Κοινως μην προσπαθεις να εντάξεις στα δικα σου καλουπια την εννοια της " κανονικης ζωης " ,την ζωη που εχει επιλεξει να κανει ενας αλλος ανθρωπος αλλα για εσενα δεν συμπεριλαμβανεται στο δικο σου πλαισιο ορισμου !

    Ειναι φιλος σου οποτε συμπορευσαι με τα δικα του θελω και τον βοηθας υποστηριζοντας τον να κανει περισσοτερα ταξιδια ,μεχρι εκει ...Χαρουμενο δεν θες να τον βλεπεις ?Εφοσον ειναι καλα με αυτα θα τον ενθαρυνεις σε αυτο το κομματι !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Μάλλον δεν διάβασες όλο το ιστορικό
    Δεν δούλεψε απολύτως τίποτα. Μόλις 3 μήνες κάνει θεραπείες ακόμη στην εισαγωγή είναι. Και θέλει να σταματήσει και τα χάπια και τον θεραπευτή.
    Είπε θα δώσει 2-3 μήνες ακόμη και τέλος.....που το καταδικάζει πριν συμβεί οτιδήποτε.
    Οσο για τα ταξίδια ναι αν τον έκανε ευτυχισμένο. Κι αυτό όμως κρατάει λίγο μόλις βρεθεί κάπου στατικός για πάνω από μερικές βδομάδες συμβαίνει πάλι το ίδιο γιατί φυσικά όπου και να πας από τον εαυτό σου δεν ξεφεύγεις.
    Δεν είμαι συμβατικός τύπος που πιστεύει ότι μόνο μια πλήρης κοινωνική κ οικογενειακή ζωή σου φέρνει ευτυχία.
    Αν επιλέξεις να είσαι μοναχικός θα πρέπει να νιώθεις γεμάτος μέσα σε αυτό κ όχι ανεπαρκής όπως αυτός.
    Οπως τα λέτε εγώ απλά προσφέρω στήριξη και παρέα, μαθαίνω και από αυτά που απαντάτε.
    Δεν γνωρίζουμε αν είναι κληρονομική η πάθηση διότι μεγάλωσε σε άλλη οικογένεια. Υιοθετημένος. Ομως τον λάτρευαν.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εγώ θα επαναλάβω το εξής: δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους αν αυτοί δεν θέλουν ή δεν είναι έτοιμοι να βοηθήσουν τον εαυτό τους. Το να ψάχνεις εσύ τρόπο να τον βοηθήσεις κι όχι αυτός τον εαυτό του δεν έχει νόημα. Εξάλλου ακόμη κι αν δεχθώ ότι μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, έχοντας το συζητήσει στην ψυχοθεραπεία, κατάλαβα ότι μόνο ο ψυχοθεραπευτής μπορεί να καταλάβει με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθηθεί κάποιος, εμείς σίγουρα όχι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Βοηθεια στην καταθλιψη για φιλο

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Μάλλον δεν διάβασες όλο το ιστορικό
    Δεν δούλεψε απολύτως τίποτα. Μόλις 3 μήνες κάνει θεραπείες ακόμη στην εισαγωγή είναι. Και θέλει να σταματήσει και τα χάπια και τον θεραπευτή.
    Είπε θα δώσει 2-3 μήνες ακόμη και τέλος.....που το καταδικάζει πριν συμβεί οτιδήποτε.
    Οσο για τα ταξίδια ναι αν τον έκανε ευτυχισμένο. Κι αυτό όμως κρατάει λίγο μόλις βρεθεί κάπου στατικός για πάνω από μερικές βδομάδες συμβαίνει πάλι το ίδιο γιατί φυσικά όπου και να πας από τον εαυτό σου δεν ξεφεύγεις.
    Δεν είμαι συμβατικός τύπος που πιστεύει ότι μόνο μια πλήρης κοινωνική κ οικογενειακή ζωή σου φέρνει ευτυχία.
    Αν επιλέξεις να είσαι μοναχικός θα πρέπει να νιώθεις γεμάτος μέσα σε αυτό κ όχι ανεπαρκής όπως αυτός.
    Οπως τα λέτε εγώ απλά προσφέρω στήριξη και παρέα, μαθαίνω και από αυτά που απαντάτε.
    Δεν γνωρίζουμε αν είναι κληρονομική η πάθηση διότι μεγάλωσε σε άλλη οικογένεια. Υιοθετημένος. Ομως τον λάτρευαν.
    το διάβασα Μαριάννα μου και γι αυτο είπα όλα αυτά..

    έχει νια άρνηση στην οποιαδήποτε άλλη βοήθεια, καλώς ή κακώς είναι δικαίωμα του καθενός μας μπαίνει σε όλο αυτο ..

    πιστεύω έχει άρνηση επειδή τον γεμίζουν τα ταξίδια όσο κρατάει όλο αυτό, ακόμα και λίγο...

    μπορεί να κάνει σκέψεις που να λένε ΓΙΑΤΙ να μπω σε αγωγή με ότι συνεπάγεται αγωγή που όλοι εμείς που μπήκαμε κάποτε σε αυτή ξέρουμε πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι και ειδικά τον πρώτο καιρό μπορεί να νιώθεις ακόμα πιο χάλια απ ότι είσαι...

    μπορεί να λέει ΓΙΑΤΙ να κάνω ψυχοθεραπεία και να σκαλιζω συνέχεια ένα τραύμα που είναι η αιτία όλοι αυτού που περνάω και να αρνείται να κάνει δουλίτσα όχι για να το ξεπεράσει γιατί ΔΕΝ ξεπερνιέται, απλά μαθαίνεις μετά από καιρό να το διαχειρίζεσε. .

    Να σου πω ακόμα πόσα ΓΙΑΤΙ που τον βασανίζουν επειδή δεν πέρασε το στάδιο τους ακόμα στην ζωή του ώστε να πάει στο ΠΩΣ ,πως θα το ξεπερασω αυτο το γιατί και τον φρεναρουν σε όλα αυτά που θες να τον βοηθήσεις...

    άρνηση ,απογοήτευση, κούραση, αγανάκτηση και μοναδική έξοδο διαφύγει για όλο αυτό τα ταξίδια του πιστεύω, ακόμα και για το τόσο λίγο που διαρκούν....

    Να είσαι δίπλα του και να τον προσεχεις ακόμα και με αυτά που του προσφέρουν στιγμές χαράς, δεν θα καταφέρεις τίποτε άλλο πίστεψε ,δεν μπορείς δυστγχως ,μακάρι να ήταν τόσο εύκολο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ θα επαναλάβω το εξής: δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους αν αυτοί δεν θέλουν ή δεν είναι έτοιμοι να βοηθήσουν τον εαυτό τους. Το να ψάχνεις εσύ τρόπο να τον βοηθήσεις κι όχι αυτός τον εαυτό του δεν έχει νόημα. Εξάλλου ακόμη κι αν δεχθώ ότι μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, έχοντας το συζητήσει στην ψυχοθεραπεία, κατάλαβα ότι μόνο ο ψυχοθεραπευτής μπορεί να καταλάβει με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθηθεί κάποιος, εμείς σίγουρα όχι.
    ακριβως αυτο.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ θα επαναλάβω το εξής: δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους αν αυτοί δεν θέλουν ή δεν είναι έτοιμοι να βοηθήσουν τον εαυτό τους. Το να ψάχνεις εσύ τρόπο να τον βοηθήσεις κι όχι αυτός τον εαυτό του δεν έχει νόημα. Εξάλλου ακόμη κι αν δεχθώ ότι μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, έχοντας το συζητήσει στην ψυχοθεραπεία, κατάλαβα ότι μόνο ο ψυχοθεραπευτής μπορεί να καταλάβει με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθηθεί κάποιος, εμείς σίγουρα όχι.
    Μπορείς μόνο να του κεντρίσεις το ενδιαφέρον, να του βάλεις ιδέες, κι απ εκεί και πέρα δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να του φανούν χρήσιμες.
    γιάννης

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Ξέχασα να αναφέρω πως το χάπι που του έγραψε ο γιατρός είναι το Wellbutrin & Zolotrin . Χωρίς να του αναλύσει από τι πάσχει ακριβώς, ίσως να μη ήθελε να βάλει ταμπέλα και να τον τρομάξει. Σας λένε κάτι τα φάρμακα αυτά;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μπορείς μόνο να του κεντρίσεις το ενδιαφέρον, να του βάλεις ιδέες, κι απ εκεί και πέρα δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να του φανούν χρήσιμες.
    Ναι ισχύει, αλλά δεν αποκλείεται να είναι κακές ιδέες

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Αν έχει διάθεση για ταξίδια στο εξωτερικό δεν έχει κατάθλιψη...Στην χειρότερη έχει δυσθυμία...Στην αληθινή κατάθλιψη αλλάζει όλη η λειτουργία του οργανισμού..Το πως τρως,το πως κοιμάσαι,το πως στροφάρει ο εγκέφαλος...Δεν έχεις διάθεση να πας πουθενα και να κάνεις τίποτα γιατι πολύ απλά τα βλέπεις όλα ματαια.
    Και τα δυο φάρμακα που του έγραψε είναι αντικαταθλιπτικά...Το ένα κλασικό SSRI,το άλλο συγχρονο διεγέρτης...
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μπορείς μόνο να του κεντρίσεις το ενδιαφέρον, να του βάλεις ιδέες, κι απ εκεί και πέρα δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να του φανούν χρήσιμες.
    ακριβώς!

    μέχρι εκεί οτιδήποτε άλλο περνά σε άλλα επίπεδα και το μόνο πουωκαταφερβεις είναι να τον πιέζεις ...

    δεν θα ξεχάσω ποτέ τα πρώτα Χριστούγεννα που πέρασα ζώντας αυτό τον λαβύρινθο..

    ΟΛΟΙ να μου λένε ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ για να ξεφύγω από αυτό και ΚΑΝΕΝΑΣ να μην σέβεται την επιλογή της μοναχικοτητας μου ,γιατί σήμερα ξέρω πως αυτές οι στιγμές ήταν που έκανα απολογισμό και ανά συγκρότηση ώστε μα φτάσω στο σήμερα!!

    σεβασμός στα θέλω του άλλου, κάτι ξέρει παραπάνω, ειδικά όταν αυτό δικό του θέλω τον κράτα μακρυά από τον λαβύρινθο του !!!

    δεν αισθάνεται πάντα ότι αισθανόμαστε εμείς και κάπου εκεί νομιζω το χάνουμε και νομίζουμε ότι θα τον βοηθήσουμε
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πως να βοηθήσω τον φίλο μου που περνάει κατάθλιψη?
    By l0re in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 15-08-2012, 23:26
  2. Βοήθεια για ενα φίλο
    By anonymos32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-04-2012, 01:26
  3. ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΒΟΗΘΕΙΑ
    By CHRPAP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 176
    Last Post: 11-07-2008, 11:16
  4. Καταθλιψη-Μοναξια-Βοηθεια
    By thetimeisnow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 09-04-2008, 15:32
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •