Μούδιασμα αριστερό χέρι και πόδι ξαφνικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8

    Μούδιασμα αριστερό χέρι και πόδι ξαφνικο

    Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν αυτό προορίζεται από το άγχος ή όχι γιατί έχω πολλά ψυχοσωματικα προβλήματα τώρα τελευταία αλλά χρειάζομαι την γνώμη σας.

    Έχω πάει σε ψυχίατρο και με έχει διαγνώσει με διαταραχή πανικού από τον Οκτώβριο του 2022 και μου έχει γράψει και αντίστοιχα χάπια (αντικαταθλιπτικα nevrorestol τα οποία ακόμα δεν έχω ξεκινήσει ενώ τα έχω πάρει γιατί φοβάμαι για τις παρενέργειες) ανά κάποια διαστήματα λοιπόν έχω κάποιο μούδιασμα μια στο χέρι μια στο πόδι (ως αδυναμία θα το έλεγα κάποιες φορές και αισθάνομαι ότι μυρμηγκιαζει πολύ εύκολα πλέον το πόδι ή το χέρι αντίστοιχα) αλλά τα ξημερώματα σήμερα ξαφνικά μουδιασε (πιο πολύ αδυναμία θα έλεγα) το αριστερό χέρι και πόδι και φυσικά όπως ήταν επόμενο αγχωθηκα αρκετά μήπως έπαθα εγκεφαλικό.

    Να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι είμαι 27 χρονών σχεδόν 28. Δεν στράβωσε η αριστερή πλευρά ούτε ένιωσα ότι θολώνει η όραση μου και είχα μια πολύ μικρή απώλεια ομιλίας αλλά μπορουσα να μιλήσω κανονικά και επίσης μέσα σε λίγα λεπτά μπορούσα να πω μέχρι και γλωσσοδετες. Ένιωσα παράλληλα κάποια μέτρια δυσκολία στην αναπνοή και πριν από όλο αυτό ένιωσα ότι κάτι κόλλησε στον λαιμό μου και παράλληλα και με όλο αυτό ένιωσα ότι ο λαιμός έγινε πολύ ξηρός και ήπια νερό και ένιωσα κάπως καλύτερα.

    Άργησα να κοιμηθώ εκείνο το βράδυ γιατί φοβόμουν τόσο πολύ ότι θα συμβεί κάτι. Εν τέλει κοιμήθηκα κανονικά για ένα 8ωρο και μπορεί και παραπάνω και ξύπνησα κανονικά. Σήμερα λοιπόν νιώθω ότι έχουν πιαστεί τα πόδια μυϊκά δηλαδή αν πιέσω λίγο τα μπούτια μου με πονάνε σαν να έχω πιαστεί και το αριστερό χέρι το οποίο για λίγα λεπτά με πονούσε και πέρασε σχετικά γρήγορα και τώρα απλώς νιώθω μια στο δεξιά μια στο αριστερό χέρι κάποια αδυναμία (numb) κάλεσα νευρολόγο και μου είπε να το δούμε εκτενέστερα αλλά δεν έχω λεφτά να πάω αυτήν την στιγμή.

    Επίσης είχα κάνει μαγνητική λόγω κάποιου τραυματισμού στο κεφάλι αρχές Ιανουαρίου γιατί φοβόμουν μήπως έχει αφήσει κάποιο πρόβλημα αλλά δεν έχω περάσει τις εξετάσεις ακόμα γιατί μου ζήτησαν να τους πάω το φάρμακο που χρησιμοποιηθηκε ενδοφλέβια αλλά δεν είχα λεφτά να τους το πάω καθώς έμεινα χωρίς δουλειά. Θα καλέσω αύριο πιθανόν το πρωί να μάθω αν οι εξετάσεις ήταν καλές. Τώρα που γράφω αυτό το κείμενο αισθάνομαι αριστερά το πλευρό να μου δίνει σουβλιες.

    Μέχρι να κάνω εξετάσεις περαιτέρω θα μπορούσε να είναι και αυτό ψυχοσωματικο όπως και διάφορα αλλα που έχω;

    ευχαριστώ που το διαβασατε όλο το κείμενο αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    καλησπερα, προτεινω να πας να κανεις εξετασεις μην τυχων και εχεις κηλη αυχενος.
    μπορεις να πας στα επειγοντα εκαι να πεις ψεμματα οτι εκεινη την στιγμη εχεις μουδιασμα, θα σου κανουν μια μαγνητικη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    12
    σίγουρα είναι και ψυχοσωματικα!
    ειδικά τα μυρμηγκιασματα και τα μουδιάσματα
    επίσης δες μήπως έχεις χαμηλό σίδηρο
    προκαλεί εύκολα μουδιάσματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    γιατρος οπως διποτε πρεπει να το δει αυτο !!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Μυρμήγκιασμα στο χέρι, στα δάχτυλα, στο πόδι...
    By giannis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-2020, 11:33
  2. Ξαφνικός πόνος στη καρδιά και στο αριστερό χέρι!
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 23-12-2019, 03:11
  3. Πονος στο αριστερό χέρι
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 18-12-2019, 01:53
  4. Κινήσεις DJ .. σε αριστερό χέρι και πόδι..
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-2019, 14:08
  5. τρέμουλο στ αριστερό χέρι....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-08-2013, 11:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •