Risperdal.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Risperdal.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Risperdal.

    Μου το έγραψε ο γιατρός μαζί με το cymbalta.Το cymbalta ok το παίρνω αρκετό καιρό με μηδέν παρενέργιες.Αλλα μια φορά δοκίμασα το risperdal σε μικρή δόση και πήγα κατευθίαν για ύπνο.Όπως επίσης και την άλλη μέρα ήμουν ακόμα ζαλισμένος κτλ.;Eχει κανείς εμπειρία με το φάρμακο;Δέν έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να είμαι ζόμπι για κανα μήνα μέχρι να περάσουν οι παρενέργειες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    τι εχεις και σου το εγραψε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κ γω τα ιδια με το Risperdal, δεν το αντεξα.. το επαιρνα, επεφτα για υπνο, βυθισμα κανονικο, αλλα κ οταν ξυπνουσα ημουν ακομα βυθισμενη, ζαλαδα, θολουρα, μηδεν αντιληψη, ζομπι κανονικο. μου το αλλαξε σε seroquel κ γλιτωσα αυτα τα συμπτωματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω οτι το risperdal πρεπει να το περνεις μαζι με akineton και νομιζω οτι πρεπει να περασει ενα χρονικο διαστημα οπως σε ολα τα φαρμακα ωστε να γινει ανεκτο απο τον οργανισμο.
    Τεσπα και εμενα με εκανε χαλια που το επαιρνα για χρονια,ασε που ειχα γινει λιγο βοδι απο αυτο.Επρεπε να το αλλαξω εδω και καιρο.
    Βεβαια αν ηταν τοσο χαλια φαρμακο δεν θα το προτιμουσε κανενας αλλα ο καθε οργανισμος διαφορετικος.
    Ολα τα παραπανω στοιχεια τα παραθετω με καθε επιφυλαξη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Τι να έχω... πανικούς και αγοραφοβία.Επιμένει να το πάρω γιατι λέει οτι η σκέψη μου τα χαλάει όλα.Λές και σε όλους τους ανθρώπους με πανικούς τους χαλάει κάτι άλλο εκτος απο τις σκέψεις.Anyway θέλω απλός να γίνω καλά.Άμα είναι να γίνω χειρότερα τι να λέει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα με καναν σκατα...αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν ηταν απο τα φαρμακα ή αν ημουν εγω...τεσπα παιζουμε με το μυαλο μας κατα καποιο τροπο ειτε προς το κακο ειτε προς το καλυτερο γιατι τωρα ειμαι ικανοποιημενος με τη φαρμακευτικη αγωγη που εχω και δεν μπορω ειναι αληθεια χωρις φαρμακευτικη αγωγη.Ναι ειναι ενας δρομος πονου το τι ταιριαζει στον οργανισμο μας trial and error
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Δεν ξέρω ρε παιδια.Το μόνο που με παρηγορεί είναι οτι το είχε και η μάνα μου και της πέρασε απο μόνο του σε κάποια χρόνια χωρίς φάρμακα.Υπομονή!

  8. #8
    Εγώ παίρνω αυτό το φάρμακο πάνω απο ένα χρόνο. Δεν μου φαίρνει υπνηλία. Το εχω πιεί και εχω ξενυχτίσει αρκετές φορές χαζεύοντας τηλεόραση ή κουβεντιάζοντας. Βέβαια παίρνω πολύ μικρή δόση. Μισό κάθε βράδυ. Οταν ρώτησα τον γιατρό γιατί μου το δίνει αυτό μου είπε για να μου φιάξει τις σκέψεις. Πάντως θέλω να το κόψω για να δω που έχω φτάσει μόνη μου. Ισως είναι λίγο επικινδυνο αλλά δεν θέλω να παιρνω φάρμακα για μια ζωη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    Κ μενα μου πε να παρω ενα μιλιγκραμ τη μερα λογω εντασης κ αγχους μεγαλου γιατι τα ηρεμιστικα εθιζουν κ δεν πιανουν...
    Τι να κανω παιδια; Το κοψε κανεις; Η μετα θα θελω ηλεκτροσοκ για να ηρεμω;
    Να αφησω τον εαυτο μου κ οτι γινει η να τα παρω,;
    Πιστευετε οτι αν αφησει κανεις ετσι τον εαυτο του τρελενεται η παει για κλονισμο;
    Η ειναι μουφες κ περναει μονο τοτ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Λοιπον το πηρα και επεσα κατευθειαν για υπνο δεν παιζει...ή κανεις θεραπεια ή δεν κανεις...

    Εμενα δεν μου αρεσε το risperdal αλλα δεν εθιζει το επαιρνα 6 χρονια και το αλλαξα μπαμ-μπαμ με αλλο απο οτι ξερω δηλαδη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Originally posted by Rainy
    Κ μενα μου πε να παρω ενα μιλιγκραμ τη μερα λογω εντασης κ αγχους μεγαλου γιατι τα ηρεμιστικα εθιζουν κ δεν πιανουν...
    Τι να κανω παιδια; Το κοψε κανεις; Η μετα θα θελω ηλεκτροσοκ για να ηρεμω;
    Να αφησω τον εαυτο μου κ οτι γινει η να τα παρω,;
    Πιστευετε οτι αν αφησει κανεις ετσι τον εαυτο του τρελενεται η παει για κλονισμο;
    Η ειναι μουφες κ περναει μονο τοτ
    1 mg ειναι μικρη ποσοτητα ουτε που θα το καταλαβεισ αν εχεισ πολλα νευρα εξαρταται κι απο τα κιλα σου και το ποσο ευαισθητη εισαι στα φαρμακα αλλα γενικα ειναι πολυ λιγο η ενταση και το αγχοσ δεν περνανε απο μονα τουσ ελπιζω να δοκιμασεσ πρωτα αντικαταθλιπτικα κλπ και μετα να αρχιζεισ τα αντιψυχωτικα γιατι τα αντιψυχωτικα ειναι πολυ πιο δυνατα και στο 1 μπορει να μην εχουν καθολου παρενεργειεσ και στα 3 να μη μπορεισ να κατσεισ στην καρεκλα να τρεμουν τα χερια σου και αλλα ομορφα πραγματα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    Δοκιμασα σεροξατ τωρα ομως δεν με ηρεμει...
    Να δοκιμασω αλλο αντικαταθλθπτικο;
    Ποιο φερνει ηρεμια ρε παιδια;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •