Ιδεοψυχαναγκαστικη και σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145

    Ιδεοψυχαναγκαστικη και σχέση

    Καλημέρα, μετά από πολύ καιρό…
    Ήθελα να ρωτήσω αν βιώνει κάποιος από εσάς ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή στη σχέση του. Δηλαδή φόβο ότι μπορεί να μην θέλει τον σύντροφο του, σε σημείο να τον πιάνει πανικός. Να μην μπορεί να νιώσει τίποτα γι αυτόν πάρα μόνο άγχος. Γενικά όλη μέρα να σκέφτεστε μόνο αυτό, αν τον θέλετε, αν πρέπει να χωρίσετε, αν αυτές οι σκέψεις είναι σημάδια ότι πρέπει να χωρίσετε… είμαι πολύ χάλια. Με πιάνει σε κάθε σχέση αλλά και τώρα δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Είναι τρομακτικό να νιώθω έτσι, δεν έχω όρεξη για τίποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    δεν μπορούμε να ξέρουμε για το αν τα παραπάνω που μας γράφεις είναι αποτέλεσμα της ιψδ ή βρισκεται στα πλαισια του φυσιολογικού που κάθε άνθρωπος μπορεί να βιώσει σε μια σχέση. Για να απαντήσω στο πρώτο σκέλος, ναι, πριν από χρόνια και ενώ βρισκόταν η διαταραχή μου σε έξαρση χωρίς να έχω απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό (δεν το γνώριζα ακόμη), είχα βιώσει οδυνηρές συνθήκες που ήταν μια μίξη του έρωτά μου μαζί με την κορύφωση των συμπτωμάτων της ιψδ ' είχα τις σκέψεις που ανάφερες σε υπερθετικό βαθμό σε σημείο να μην μπορώ να είμαι λειτουργικός ως προς τις απαραίτητες καθημερινές μου υποχρεώσεις. Αν ακολουθείς θεραπεία και επικοινωνείς με κάποιον αρμόδιο (ψυχολόγο) για την ιψδ φαντάζομαι πως θα μπορέσει να διακρίνει τι από τα δύο (έρωτας/ερωτικό ενδιαφέρον ή ιψδ) είναι αυτό που σε κυριεύει και σε οδηγεί να νιώθεις έτσι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    δεν μπορούμε να ξέρουμε για το αν τα παραπάνω που μας γράφεις είναι αποτέλεσμα της ιψδ ή βρισκεται στα πλαισια του φυσιολογικού που κάθε άνθρωπος μπορεί να βιώσει σε μια σχέση. Για να απαντήσω στο πρώτο σκέλος, ναι, πριν από χρόνια και ενώ βρισκόταν η διαταραχή μου σε έξαρση χωρίς να έχω απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό (δεν το γνώριζα ακόμη), είχα βιώσει οδυνηρές συνθήκες που ήταν μια μίξη του έρωτά μου μαζί με την κορύφωση των συμπτωμάτων της ιψδ ' είχα τις σκέψεις που ανάφερες σε υπερθετικό βαθμό σε σημείο να μην μπορώ να είμαι λειτουργικός ως προς τις απαραίτητες καθημερινές μου υποχρεώσεις. Αν ακολουθείς θεραπεία και επικοινωνείς με κάποιον αρμόδιο (ψυχολόγο) για την ιψδ φαντάζομαι πως θα μπορέσει να διακρίνει τι από τα δύο (έρωτας/ερωτικό ενδιαφέρον ή ιψδ) είναι αυτό που σε κυριεύει και σε οδηγεί να νιώθεις έτσι.
    Ευχαριστώ για το μήνυμα.
    Τώρα του ζήτησα χρόνο ώστε να σκεφτώ. Ωστόσο δεν είμαι καθόλου. Θέλω μόνο να κοιμάμαι, δεν μπορώ να είμαι λειτουργική στην καθημερινότητα μου. Επίσης στεναχωριέμαι γιατί ξέρω ότι τον έχω τρελάνει. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω βρίσκομαι σε απόγνωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν δεν έχεις συμβουλευτεί ψυχολόγο ή ψυχίατρο πρέπει να το κάνεις. Γιατί να αφήνεις τον χρόνο να περνάει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν δεν έχεις συμβουλευτεί ψυχολόγο ή ψυχίατρο πρέπει να το κάνεις. Γιατί να αφήνεις τον χρόνο να περνάει;
    Πηγαίνω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Νιώθω και πολύ άσχημα για το ότι τα είπα όλα στην σχέση μου. Προσπάθησα να του εξηγήσω. Τώρα χωρίσαμε και λέει ότι δεν θέλει να είναι μαζί μου κ ότι θέλει να τρέξει μακριά μου…

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή στη σχέση
    By DiSI in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-2023, 00:44
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη σχεση
    By Jakavi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-2020, 19:25
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 23-08-2018, 13:02
  4. Ιδεοψυχαναγκαστικη
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-09-2016, 15:07
  5. εγω και η ιδεοψυχαναγκαστικη
    By vmn28 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-05-2013, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •