ΕΦΕΞΟΡ Ή ΣΕΡΟΞΑΤ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130

    ΕΦΕΞΟΡ Ή ΣΕΡΟΞΑΤ;

    Καλησπέρα. Υποφέρω από αγχώδη διαταραχή με φουλ ψυχοσωματικά. Είμαι σε αγωγή 2 μήνες με σεροξατ και καλυτέρευση έχω δει ειλικρινά απειροελάχιστη. Και δεν ξέρω αν έχω δει πράγματι καλυτέρευση γιατί νιώθω πιο χάλια κατά κάποιον τρόπο πράγμα το οποίο νομίζω το προκαλεί το φάρμακο. Σαν ηλεκτρικές δονήσεις στο κεφάλι σαν μια συμπιεση στο κεφάλι τινάγματα στα πόδια πιο πολύ αλλά κ στα χέρια πολλές φορές ένα εσωτερικό τρέμουλο μια ανησυχία/δυσφορία , τριξιμο των δοντιών μια θολούρα στο κεφάλι και στα μάτια και ένα αποβλάκωμα γενικά μια απέχθεια για όλα . Όλο λέω ν κάνω υπομονή και να μην πάρω τον γιατρό μήπως αλλάξει κάτι αλλά ειλικρινά δεν πάει άλλο. Διάβασα στο φόρουμ ότι το εφεξορ έχει βοηθήσει πολλούς. Οποιος το έχει πάρει θα ήθελα να μου πει αν βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση της αγχώδης διαταραχής.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Καλησπέρα. Υποφέρω από αγχώδη διαταραχή με φουλ ψυχοσωματικά. Είμαι σε αγωγή 2 μήνες με σεροξατ και καλυτέρευση έχω δει ειλικρινά απειροελάχιστη. Και δεν ξέρω αν έχω δει πράγματι καλυτέρευση γιατί νιώθω πιο χάλια κατά κάποιον τρόπο πράγμα το οποίο νομίζω το προκαλεί το φάρμακο. Σαν ηλεκτρικές δονήσεις στο κεφάλι σαν μια συμπιεση στο κεφάλι τινάγματα στα πόδια πιο πολύ αλλά κ στα χέρια πολλές φορές ένα εσωτερικό τρέμουλο μια ανησυχία/δυσφορία , τριξιμο των δοντιών μια θολούρα στο κεφάλι και στα μάτια και ένα αποβλάκωμα γενικά μια απέχθεια για όλα . Όλο λέω ν κάνω υπομονή και να μην πάρω τον γιατρό μήπως αλλάξει κάτι αλλά ειλικρινά δεν πάει άλλο. Διάβασα στο φόρουμ ότι το εφεξορ έχει βοηθήσει πολλούς. Οποιος το έχει πάρει θα ήθελα να μου πει αν βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση της αγχώδης διαταραχής.
    Μίλα με τον γιατρό σου, πες την αλήθεια ο,τι νιώθεις. Ναι το εφεξορ το παίρνω και εγώ είναι φάρμακο και για την καταθλιπτική διαταραχή και για την αγχώδη. Άλλα μην βασίζεσαι στις εμπειρίες αλλονών γιατί και το σεροξατ έχει βοηθήσει πάρα πολλούς αλλα εσένα απο'τι φαίνεται δεν σε βοηθάει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ναι ισχύει. Απλά, για το συγκεκριμένο έχω δει πολλά καλά. Και να προσθέσω ότι έχω δοκιμάσει όλα τα Ssri. Αλλά ναι αύριο κι ολας έχω σκοπό να τον πάρω τηλέφωνο. Εσένα σε έχει βοηθήσει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δεν εισαι υγιησ σωματικα πρεπει να παρεισ κ συμπληρωματα μαγνησιο κ ντε μυοχαλαρωτικο με αλγκοφρεν ασπιρινη ισωσ κατι για τη χοληστερινη ισωσ εχεισ παιζει φυματιωση κ χοληστερινη μαζι με τα ψυχολογικα στα παιδια που πουλανε τα παντα θα βρεισ χειρουργικεσ θεραπειεσ παρτεσ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν εισαι υγιησ σωματικα πρεπει να παρεισ κ συμπληρωματα μαγνησιο κ ντε μυοχαλαρωτικο με αλγκοφρεν ασπιρινη ισωσ κατι για τη χοληστερινη ισωσ εχεισ παιζει φυματιωση κ χοληστερινη μαζι με τα ψυχολογικα στα παιδια που πουλανε τα παντα θα βρεισ χειρουργικεσ θεραπειεσ παρτεσ
    αυτο που κάνεις, εκτος απο εντελώς ανήθικο, είναι πολύ άσχημο για τον/την Peg23 που ρωτάει, το να υποθέτεις και να προτείνεις θεραπείες και φάρμακα λες και ξέρεις όλο το ιστορικό και να προτρέχεις στην αντιμετώπιση θα προκαλέσει κι άλλο άγχος στο μέλος που ξεκίνησε το thread, ειδικά όταν λες οτι παίζει να έχει φυματίωση και χοληστερίνη μαζι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ελις Αν είναι δυνατόν τι είναι αυτά που βλέπω! Σε παρακαλώ πάρα πολύ είμαι και 22 χρονων κοπέλα τι φυματίωση και χοληστερίνη μου λες.. Έχω κάνει τις εξετάσεις μου και είναι μια χαρά! Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είπα
    Από που κι ως που βγήκαν τόσα συμπεράσματα δεν ξέρω. Ούτε θα πρέπει να προτείνεις οποιοδήποτε φάρμακο σε ανθρώπους εδώ μέσα. Κάποιος πάνω στην «απελπισία» του και στον πόνο του με αυτά που περνάμε όλοι εδώ ίσως επιχειρήσει να δοκιμάσει με αποτέλεσμα να βελτιωθεί και να γίνει ακριβώς το αντίθετο. Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε και τι προτείνουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αμα αυριο βρεθειτε σε τελμα γτ τα χαπια δεν τον πιανουν και δεν ξερει τι να κανει εγω εχω 15 χρονια ψυχωση κ δουλευω εχω κορη εχει λεφτα εχω κι αλλα να σου πω που θα σου πω απο τισ θεραπειεσ που βρηκα για να σωσω την κορη μου κ τισ φιλεσ τησ ολεσ 20 χρονων αρρωστεσ εκλαιγα 3 χρονια ειχα να κοιμηθω 15 χρονια τωρα κοιμηθηκα μπορω να σου πω τα παντα το θεμα ειναι οτι λεω μονο οτι επιτρεπεται εδω κ 15 χρονια που γραφω τα πηρα εγω αυτα για να την παλεψω μπορεισ να ερθεισ στη γειτονια μου να δεισ οτι οι ανθρωποι εδω δεν κοιμουνται ορθιοι δεσ παλιοτερα μυνηματα αν θεσ ειμαι 50 η κορη μου ειναι 35 τα περασαμε μαζι καλωσ η κακωσ τισ ασθενειεσ τωρα τισ εσωσα ολεσ τωρα κοιμηθηκα επιτελουσ αμα θεσ σασ λεω τα παντα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    εχω την εντυπωση οτι πριν λιγες μερες ρωτουσες για την συγκεκιμενη ουσια... το σεροξατ ειναι ενα απο τα χειροτερα που εχω δοκιμασει, και ναι οι παρεργειες περιλεμβανουν αυτες τις ηλεκτρικες κενωσεις που περιγραφεις και ενα ακομη χειροτερο πραγμα που εγω θα το περιεγραφα σαν black out, κενα μνημης, σαν να σβηνει ο εγκεφαλος στιγμιαια και ενα πραγμα αποσυντονισμου, εισαι καπου και ξεχνας γιατι εισαι εκει ή τι κανεις... ενα απο τα χειροτερα σκευασματα που πραγματικα οι παρενεργειες πολλες περισοσοτερες για να αντεξει καποιος τα απειροελαχιστα οφελη... κοινως στα σκουπιδια! για να μην αναφερψ οτι αν δεν το παιρνεις την ιδια ωρα καθε μερα ξεκινανε τα συμπτωματα αποσυρσης και ειναι πολυ χαλια! δυστυχως δεν μπορω να ειμαι με το ρολοι στο χερι να βεπω οτι ηρθε η ωρα για το χαπι! η εταιρεια μηνυθηκε αρκετες φορες για αυτο το πραγμα, και αναγκαστηκαν να το βαλουν και αυτο στις οδηγιες.. ΠΡΟΣΟΧΗ, να το παιρνετε την ιδια ωρα καθε μερα

    αν μας ρωτας αν το εφεξορ ειναι καλυτερο απο το σεροξατ θα ελεγα οτι μονο στον τομεα των παρενργειων ειναι καπως καλυτερο το εφεξορ, στην αποτελεσματικοτητα και το σεροξατ βοηθαει το ιδιο απειροελαχιστα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ναι είχα ξανά ρωτήσει αλλά είπα να δώσει λίγο χρόνο μήπως ΚΑΙ αλλάξει κάτι αλλά τα ίδια και ακόμα χειρότερα θα έλεγα! Εσυ μπορείς να καταλάβεις ακριβώς πως νιώθω μέσα το κεφάλι μου! Έχεις δίκιο σε όλα και για την ώρα ακόμα ούτε 5 λεπτο δεν μπορείς να αργήσεις να το πάρεις τα βλέπεις όλα! Στο τέλος ήθελες να πεις ότι το εφεξορ βοηθάει απειροελάχιστα αλλά με λιγότερες παρενέργειες ;; Και τι παρενέργειες έχει αυτό ;; Ελπίζω να μην έχουν καμία σχέση με το σεροξατ…

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Ναι είχα ξανά ρωτήσει αλλά είπα να δώσει λίγο χρόνο μήπως ΚΑΙ αλλάξει κάτι αλλά τα ίδια και ακόμα χειρότερα θα έλεγα! Εσυ μπορείς να καταλάβεις ακριβώς πως νιώθω μέσα το κεφάλι μου! Έχεις δίκιο σε όλα και για την ώρα ακόμα ούτε 5 λεπτο δεν μπορείς να αργήσεις να το πάρεις τα βλέπεις όλα! Στο τέλος ήθελες να πεις ότι το εφεξορ βοηθάει απειροελάχιστα αλλά με λιγότερες παρενέργειες ;; Και τι παρενέργειες έχει αυτό ;; Ελπίζω να μην έχουν καμία σχέση με το σεροξατ…
    Εμένα προσωπικά δεν μου έχει φερει παρενέργειες. Αλλα επειδή είναι διαφορετική η δράση του απο τα άλλα, το εφεξορ πιάνει νοραδρεναλίνη μαζι με σεροτονίνη, σε κάποιους μπορει να τους φέρει δυσκολία στον ύπνο η υπερδιέγερση με ενοχλητικό τρόπο. Είναι κάπως προσωποποιημένο στον καθένα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Ναι είχα ξανά ρωτήσει αλλά είπα να δώσει λίγο χρόνο μήπως ΚΑΙ αλλάξει κάτι αλλά τα ίδια και ακόμα χειρότερα θα έλεγα! Εσυ μπορείς να καταλάβεις ακριβώς πως νιώθω μέσα το κεφάλι μου! Έχεις δίκιο σε όλα και για την ώρα ακόμα ούτε 5 λεπτο δεν μπορείς να αργήσεις να το πάρεις τα βλέπεις όλα! Στο τέλος ήθελες να πεις ότι το εφεξορ βοηθάει απειροελάχιστα αλλά με λιγότερες παρενέργειες ;; Και τι παρενέργειες έχει αυτό ;; Ελπίζω να μην έχουν καμία σχέση με το σεροξατ…
    ναι αυτο ηθελα να πω, οτι και το εφεξορ ειναι μια απο τα ιδια... απειροελαχιστα οφελη και δεν υπαρχουν χαπια που προσφερουν πιο πολλα ή καποια ειναι πιο δυνατα και καποια πιο ηπια.... αν θυμαμαι καλα με το εφεξορ ειχα θολη οραση, αισθημα παλμων, ταχυπαλμιες, εφιδρωση εντονη, ζαλη οταν σηκωνομουν αποτομα, εφιαλτες... θα υπαρχουν και αλλα πολλα, εγω αυτα εχω τωρα στο μυαλο μου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είχε να συνεχίσω το σεροξατ αλλά να παίρνω και ένα βεσπαρ 10 mg κάθε πρωί για έναν μήνα και βλέπουμε. Δεν ξέρω θα το ξεκινήσω και τι να πω θα δείξει αν θα με βοηθήσει εν τέλη.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είχε να συνεχίσω το σεροξατ αλλά να παίρνω και ένα βεσπαρ 10 mg κάθε πρωί για έναν μήνα και βλέπουμε. Δεν ξέρω θα το ξεκινήσω και τι να πω θα δείξει αν θα με βοηθήσει εν τέλη.
    Το βεσπαρ ειναι τρομερο φαρμακο, δεν το εχω παρει αλλα πραγματικα ειναι ενα αγχολυτικο καμια σχεση με τις βενζοδιαζεπινες (ζαναξ, λεξοτανιλ κλπ) και δεν νομιζω να προκαλει εθισμο. Ελπιζω να δουλεψει και αν οχι, μιλα παλι με τον γιατρο σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ελπίζω να είναι όντως καλό. Αλλά μέσα από διάφορες γνώμες στο φόρουμ έχω δει το εντελώς αντίθετο., Επίσης, φοβάμαι και τις παρενέργειες.. Μια απελπισία

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 01-01-2023, 21:04
  2. Αλκοόλ και σεροξατ
    By Stella2000 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-2022, 17:13
  3. Αποτομο κοψιμο ολανζαπινης και σεροξατ
    By schism in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-2019, 23:54
  4. σεροξατ κ ανχος
    By MADRAGORAS in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-2010, 19:23
  5. Ερώτηση για σεροξάτ
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 21-02-2009, 10:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •