Άγχος για καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35

    Άγχος για καρδιά

    Καλησπέρα σε όλους.τα τελευταία δυόμισι χρόνια πάσχω από υπερκοιλιακες ταχυπαλμιες σε καθημερινή πλέον φάση τής οποίες αντιμετωπίζω με αντιαρρυθμικα χάπια.. όλο αυτό έχει μεγάλες επιπτώσεις στην ψυχολογία μου καί έχω φτάσει σε σημείο να έχω γίνει άρρωστο φοβική και να παίρνω αντικαταθλιπτικά χάπια.Μετα από μεγάλη σκέψη έχω πάρει την απόφαση να υποβληθω σε κατάλυση γνωστό και ως ablation και εδώ τίθεται τό ερώτημα μου.. έχει κάποιος υποβληθεί σε αντίστοιχη επέμβαση;; είναι κάτι απλό όπως θέλουν να τό παρουσιάζουν οι γιατροί η θα αντιμετωπίσω δυσκολίες την ώρα τού χειρουργείου;;;τι γίνεται εκεί μέσα;;.. ευχαριστώ εκ τόν προτέρων για τής απαντήσεις σας κάθε άποψη δεκτή

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    15
    Υπερκοιλιακές είναι οι αθώες που λέμε; Γενικά η καρδιά σου είναι υγιής σου είπαν;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Καλησπέρα..ναι οι υπερκοιλιακες θεωρούνται αθώες.οσο αθώο μπορεί να θεωρηθεί να βαράει η καρδιά με 200+ παλμούς σε καθημερινά επεισόδια..η καρδιά μου κατά τα άλλα Νάι είναι απόλυτα υγιής απλά κάπου κάνει ένα βραχυκύκλωμα και δημιουργείτε όλο αυτό

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    15
    Όταν λες βραχυκύκλωμα σου είπε καρδιολόγος ότι είναι ανατομικό το θέμα; Ή ψυχογενές; Πάντως αν ανεβάζεις τόσο ψηλά ίσως καλά κάνεις που παίρνεις την απόφαση αυτή. Οι βήτα μπλόκερς δεν σε έχουν βοηθήσει; Ελπίζω να βρεις τον δρόμο σου γιατί ταλαιπωρείσαι καιρό.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by enargitis View Post
    Όταν λες βραχυκύκλωμα σου είπε καρδιολόγος ότι είναι ανατομικό το θέμα; Ή ψυχογενές; Πάντως αν ανεβάζεις τόσο ψηλά ίσως καλά κάνεις που παίρνεις την απόφαση αυτή. Οι βήτα μπλόκερς δεν σε έχουν βοηθήσει; Ελπίζω να βρεις τον δρόμο σου γιατί ταλαιπωρείσαι καιρό.
    Ναι φίλε μου είναι ανατομικό το θέμα.. είναι ένα πρόβλημα εκ γενετής το οποίο βγήκε τώρα..δεν φένετε ούτε σε υπέρηχο ούτε σε καμία εξέταση παρά μόνο εάν πιάσει τον τύπο τής ταχυπαλμιας το holder..στην αρχή πίστεψα πως ήταν λόγω άγχους όμως ήμουν αποφασισμένη να το ψάξω μέχρι να βρω μία λύση.. δυστυχώς Δεν φταίει το άγχος στην δική μου περίπτωση..οι βήτα μπλόγκερς ναι έχουν βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό είναι η αλήθεια αλλά η διάρκεια τής "ηρεμίας" κρατάει το πολύ τρεις τέσσερις ώρες μετά πάλι από την αρχή...η μόνη μόνιμη λύση είναι η ηλεκροφυσιολογικη μελέτη και κατάλυση εάν αυτό είναι εφικτό..σε ευχαριστώ πολύ και εγώ θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά στο τέλος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Deri238 View Post
    Ναι φίλε μου είναι ανατομικό το θέμα.. είναι ένα πρόβλημα εκ γενετής το οποίο βγήκε τώρα..δεν φένετε ούτε σε υπέρηχο ούτε σε καμία εξέταση παρά μόνο εάν πιάσει τον τύπο τής ταχυπαλμιας το holder..στην αρχή πίστεψα πως ήταν λόγω άγχους όμως ήμουν αποφασισμένη να το ψάξω μέχρι να βρω μία λύση.. δυστυχώς Δεν φταίει το άγχος στην δική μου περίπτωση..οι βήτα μπλόγκερς ναι έχουν βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό είναι η αλήθεια αλλά η διάρκεια τής "ηρεμίας" κρατάει το πολύ τρεις τέσσερις ώρες μετά πάλι από την αρχή...η μόνη μόνιμη λύση είναι η ηλεκροφυσιολογικη μελέτη και κατάλυση εάν αυτό είναι εφικτό..σε ευχαριστώ πολύ και εγώ θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά στο τέλος
    Τι εννοεις 3-4 ωρες? τις υπολοιπες εχεις συνεχως ταχυκαρδιες? ανατάσσονται μονες τους η πας νοσοκομειο?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τι εννοεις 3-4 ωρες? τις υπολοιπες εχεις συνεχως ταχυκαρδιες? ανατάσσονται μονες τους η πας νοσοκομειο?
    Καλησπέρα..στα πρώτα επεισόδια έχει χρειαστεί να με αναταξουν με αδενοσίνη σε νοσοκομείο.ευτυχως ήταν μία φορά και πλέον έχω μάθει να ανατασομαι μόνη μου με βαθιές αναπνοές ..οι βήτα μπλόγκερς με κρατάνε τρείς τέσσερις ώρες χωρίς συμπτώματα αλλά εάν παραλείψω κάποια δόση μπορεί να κάνω και δεκαπέντε επεισόδια σε μία ημέρα τα οποία διαρκούν λιγότερο πλέον λόγω της ανάταξης με της αναπνοές.. ωστόσο καταλαβαίνετε ότι δεν υπάρχει καμία ποιότητα ζωής με τόσο συχνά επεισόδια.. ίσως εάν ήταν ένα επεισόδιο τον μήνα πχ να άφηνα τελείως την σκέψη για ηλεκροφυσιολογικη μελέτη λόγω φόβου κυρίως, αλλά σε καθημερινή βάση είναι κάτι που σε σκοτώνει ψυχολογικά..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    15
    Γαμώτο γιατί να υποφέρεις έτσι. Σίγουρα όλα θα πάνε καλά μόλις κάνεις την επέμβαση. Ελπίζω να την έχει κάνει κάποιος από δω μέσα και να σου απαντήσει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by enargitis View Post
    Γαμώτο γιατί να υποφέρεις έτσι. Σίγουρα όλα θα πάνε καλά μόλις κάνεις την επέμβαση. Ελπίζω να την έχει κάνει κάποιος από δω μέσα και να σου απαντήσει.
    Ναι αλήθεια είναι πως είναι αρκετά δύσκολο..δεν μπορώ να κάνω τίποτα ούτε γυμναστήριο ούτε τίποτα..και εγώ περιμένω μία απάντηση από κάποιον που την έχει κάνει..σε ευχαριστώ πολύ για την στήριξη..????????

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    5
    Deri έκανες ablation τελικά?σε βοήθησε? Ευχομαι όλα μα πάνε καλα
    Έχω το ίδιο πρόβλημα με υπερκοιλιακες

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Το έκανα ναι. Δυστυχώς αν και βρέθηκε η εστία τα συμπτώματα επανήλθαν ένα μήνα μετά..δεν ξέρουμε ακριβώς τον λόγο σε μία εβδομάδα θα το επαναλάβω και βλέπουμε.. σκέφτεσαι να προχωρήσεις και εσύ στην επέμβαση;; Σε ενοχλεί πολύ;

Similar Threads

  1. Άγχος για καρδιά.
    By Nikolas73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2022, 14:58
  2. Καρδιά και άγχος
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2021, 13:03
  3. Άγχος καρδιά
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 07:57
  4. Καρδιά και άγχος!!
    By Biliskov in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 14-04-2019, 13:10
  5. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 23:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •