Φόβος άγχος και δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Φόβος άγχος και δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι

    Δεν είμαι καθόλου καλά. Μόλις γύρισα από τον οδοντίατρο μου που πηγαίνω από μωρό και επειδή με είχε κλείσει πολύ αργά και είχε άλλη ασθενή μέσα μου λέει θα σε εξετάσω στη 2η καρέκλα στο δίπλα δωμάτιο αφού ουσιαστικά θα με κοιτούσε λίγο να δει τι με ενοχλεί στη θήκη μου. Η βοηθός του μου λέει κάτσε εδώ να σε δούμε και είδα πως είχαν φέρει πράγματα τσιμπιδακια καθρέπτη κλπ. Το μυαλό μου όμως έχει κολλήσει στο εάν ήταν καινούρια και καθαρά όλα αυτά. Στο αν κόλλησα κάτι. Έχω πρόβλημα πια. Μέσα στη μέρα μου δεν ησυχαζω. Και γι αυτό έχω συνεχώς έκτακτες συστολες. Όλο φόβοι και τρόμοι. Όλο έκτακτες και όλη μέρα μηδέν χαρά. Γιατί μου συμβαίνει αυτό. Δεν ήμουν ποτέ έτσι. Δεν είμαι εγώ. Θα χάσω τον σύντροφο μου.τη ζωή μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ποτε υπολογιζεις να περασεις απο καναν ψυχιατρο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Φοβάμαι μην κόλλησα κάτι. Φοβάμαι να εμπιστευτώ ότι όλοι προσέχουν είτε έχει να κάνει με τον οδοντίατρο μου είτε με τη νυχου μου είτε με όλα. Αλλά συνεχίζω να πηγαίνω. Έχω γίνει παράλογη ποτέ δεν σκεφτόμουν τίποτα πήγαινα παντού ήμουν μέσα σε όλα. Και τώρα με τρώνε τέτοιες σκέψεις συνέχεια. Μέχρι να έρθει η επόμενη ο επόμενος φόβος θα είμαι κολημμενη με το αν ήταν καινούρια αποστειρωμενα τα του οδοντιατρου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Βέβαια κάθομαι και σκέφτομαι κάθε τι που έχω κάνει και πάει και έχω πάει και σε άκυρο οδοντίατρο κλπ θα έχω κολλήσει τα πάντα. Πως το έκανα πως πήγαινα παντού έτσι χωρίς φόβο? Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Είμαι παράλογη το ξέρω απλά με βοηθάει πολύ να τα λέω εδώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Όλα σε μένα ρε φίλε. Ήρθα στη δουλειά και πήρα καφέ και είχε κάτι πάνω σαν ξεραμενο αίμα το καπάκι. Το σκουπισα αλλά δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι είναι. Παρήγγειλα κουλούρι και το κουλούρι έχει πάνω τρίχα...αηδίασα τη ζωή μου. Γιατί σε μένα όλα αυτά? Τώρα πάλι θα τρελαθώ τι μπορεί να έχω κολλήσει. Γιατί όλα σε μένα αυτά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι περιμένεις για να πας σε ειδικό; Να σε χωρίσει το αγόρι σου, να απομακρυνθούν οι δικοί σου άνθρωποι, να σε κράξει άγνωστος στο δρόμο, να φτάσεις σε σημείο απόλυτης παράνοιας και να αποκοπείς εντελώς από την πραγματικότητα; Ειλικρινά, τι περιμένεις; Τι;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Βασικά πρέπει να δεις ειδικό...χθες!
    Για να βρει τι ακριβώς φοβάσαι. Τα μικρόβια είναι παντού γύρω μας και τρίχες βρίσκουμε όλοι στα φαγητά μας ενίοτε...
    Με τα μικρόβια ζούμε και ευτυχώς γιατί έτσι αναπτύσσουμε ανοσίες αλλιώς θα τα είχαμε κακαρώσει όλοι.
    Προφανώς σε εσένα η κοινή λογική δε λειτουργεί κ αναπτύσσεις φοβίες που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
    'Ενας ειδικός θα σου διδάξει τις μεθόδους να τα προσπερνάς αυτά και να ζεις φυσιολογικά χωρίς να γεμίζεις τις μέρες σου με άσκοπο τρόμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Έλλη μου. Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι πρέπει να επισκεφτείς κάποιον ειδικό και να συζητήσεις όλες αυτές τις παράλογες φοβίες μαζί του. Από κάπου πηγάζουν και πρέπει να βρεις τις αιτίες για να μην βασανίζεσαι καθημερινά. Μην το αμελήσεις, θα ειναι σωτήριο βήμα για την ψυχική σου ηρεμία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ειναι αστειο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν μπαινει καν στον κοπο να απαντησει, αλλα να γραψει μονο τα δικα της, ενα πραμα σαν τους αριστερους δηλαδη στα διαφορα φορουμ συζητησεων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Εννοείται διαβάζω ότι μου γράφετε είμαι όμως τρελαμένη. Τώρα πήγα σούπερ μάρκετ και με κάνανε σάντουιτς η μπρος και η πίσω και όπως έκανα να κουνηθω ένιωσα να με τρυπαει κάτι και γύρισα και ήταν μια κυρία που κρατούσε ξέρεις ένα τσουρέκι κατι τέτοιο και λέω με αυτό με τρύπησε η είχε καμιά βελόνα και κόλλησα κάτι? Έκλεισα ραντεβού με ειδικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να το παλέψω μόνη μου. Μέχρι που πονάω σε εκείνο το σημείο τώρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Εννοείται διαβάζω ότι μου γράφετε είμαι όμως τρελαμένη. Τώρα πήγα σούπερ μάρκετ και με κάνανε σάντουιτς η μπρος και η πίσω και όπως έκανα να κουνηθω ένιωσα να με τρυπαει κάτι και γύρισα και ήταν μια κυρία που κρατούσε ξέρεις ένα τσουρέκι κατι τέτοιο και λέω με αυτό με τρύπησε η είχε καμιά βελόνα και κόλλησα κάτι? Έκλεισα ραντεβού με ειδικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να το παλέψω μόνη μου. Μέχρι που πονάω σε εκείνο το σημείο τώρα.
    Τι αγωγη λαμβανεις για την ΓΑΔ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η τοιαυτη αγωγη χρηζει διορθωσεωσ ωστε να προκυψει μια ορθοτερα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν παίρνω κάτι ακόμα αλλά δυστυχώς όλα αυτά μου έχουν προκαλέσει έκτακτες συστολες και είμαι χάλια. Πολύ πεσμένη. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και τα έχω αφήσει όλα στην άκρη. Όλες τις σκέψεις των προηγούμενων ημερών. Και συγνώμη αν σας κούρασα ειλικρινά

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Δεν παίρνω κάτι ακόμα αλλά δυστυχώς όλα αυτά μου έχουν προκαλέσει έκτακτες συστολες και είμαι χάλια. Πολύ πεσμένη. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και τα έχω αφήσει όλα στην άκρη. Όλες τις σκέψεις των προηγούμενων ημερών. Και συγνώμη αν σας κούρασα ειλικρινά
    Οκ.... Καταννοεις οτι η μη ληψη αγωγης ειναι μεγιστο σφαλμα, στα ορια της αυτοκαταστροφης. Μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου. Μιλα με ειδικο ή και με περισσοτερους απο εναν, και παρε συνταγη, αν θελεις να νιωσεις καλυτερα και να ανακουφιστεις. Και μη ζητας συγνωμη γιατι δεν μας κουρασες καθολου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν μασ κουρασεσ αλλα γτ δεν εισαι καλα εμεισ γτ ειμαστε καλα εισαι προβληματικη τι εισαι εμεισ τι ειμαστε χαζοι αυτα λεει η κακουργα η κενωνια ναουμ δικια μου

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 27-06-2022, 06:46
  2. Δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι
    By Persefoni97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 88
    Last Post: 02-12-2020, 19:56
  3. Δεν αντεχω αλλο .ειναι αγχος ?
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-09-2015, 06:12
  4. δεν αντεχω να ζω άλλο έτσι
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 11-05-2015, 02:00
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2010, 00:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •