Αγχολυτικά Tranxene (ειδος Benzodiapine)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21

    Αγχολυτικά Tranxene (ειδος Benzodiapine)

    Exei parei kaneis auta ta farmaka? Ean nai peite mou tis empeiries sas. Ta ksekinisa extes kai niwthw halia. Eho sfiximo st okefali, niwthw na zigizei enan tono to kefali mou genikws, stegno faruga, niwthw perierga akomi kai stin perioxi pu briskontai ta nefra mou.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Tranxene

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Apo istoselida:

    Τι μπορεί να μου προκαλέσει το tranxene?
    Απάντηση:
    * Αν παρουσιάσετε κάποια από τις παρακάτω ανεπιθύμητες ενέργειες, αναζητήστε ιατρική βοήθεια ή επικοινωνήστε με το γιατρό σας:
    -αλλεργική αντίδραση (δυσκολία στην αναπνοή, πρήξιμο στα χείλη, πρόσωπο ή γλώσσα)
    -κιτρίνισμα στα μάτια ή στο δέρμα
    -εξάνθημα
    -ψευδαισθήσεις ή σοβαρή σύγχυση ή
    -αλλαγές στην όραση.
    * Άλλες λιγότερο σοβαρές παρενέργειες είναι πιο πιθανό να προκύψουν. Συνεχίστε να παίρνετε κλοραζεπάτη και συμβουλευτείτε το γιατρό σας αν έχετε:
    -νωθρότητα, ζάλη ή αστάθεια
    -ναυτία, έμετος, διάρροια, ή δυσκοιλιότητα
    -δυσκολία στην ούρηση
    -έντονα όνειρα
    -κεφαλαλγία
    -ξηροστομία
    -μειωμένη σεξουαλική ορμή ή
    -αλλαγές στη συμπεριφορά.
    * Άλλες παρενέργειες από τις εδώ αναφερόμενες μπορεί επίσης να προκύψουν. Συμβουλευτείτε το γιατρό σας για κάθε σύμπτωμα που σας φαίνεται ασυνήθιστο ή είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Μην παρεις αλλο και επικοινωνησε με τον γιατρο να σου πει τι πρεπει να κανεις ..πιθανον να στα αλλαξει με κατι αλλο .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Eγώ παίρνω το τραξεν των 20mg και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Μήπως θέλεις μικρότερη δόση; επικοινώνησε με τον γιατρό σου εγώ εαν πάρω το μισό δεν με πιάνει.Το θεωρούν καλό αγχωλιτικό γιατί έχει μεγαλύτερο χρόνο δράσης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    sorry g tous latinikous xaraktires alla exei provlima to pc.exw parei k egw tranxene k dn thymamai na eixa kapoio provlima..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Το tranxene ειναι σαν το xanax ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ναι και σαν το Λεξοτανιλ αλλά η διαφορά είναι ότι ενεργούν πιο γρήγορα αυτά ενώ το τραξεν πιο αργά και εχει μεγαλύτερη διάρκεια χρόνο ζωής όπως μου είπε ο γιατρός.Βασικά το ζαναξ δεν το πίνω νομίζω ότι προκαλεί σε μένα μεγαλύτερη εξάρτηση απο τα άλλα.Το λεξοτανιλ το έκοβα σιγά μεν αλλά χωρίς πρόβλημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Το Tranxene ήταν το πρώτο ψυχοφάρμακο που πήρα στη ζωή μου. Εμένα ειδικά αυτό έτυχε να μην μου προκαλεί καμμία απολύτως παρενέργεια, μόνο μια πολύ ελαφρά υπνηλία, ούτε εθίστηκα. Το είχα πάρει λίγο καιρό μόνο και όλα καλά.

  9. #9
    για το οαsil κσερεις κανεις τιποτα???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •