Lyrica για ΓΑΔ(και όχι μόνο)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8

    Lyrica για ΓΑΔ(και όχι μόνο)

    Καλησπέρα σας , παίρνω lyrica 450mg την ημέρα δια 3 εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες , δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή . Πείτε γνώμες , εμπειρίες κλπ για το φάρμακο αυτό. Επίσης παίρνω και αναφρανίλ με βοηθάει πολύ σε θέμα κατάθλιψης και ocd.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το έχω πάρει, με είχε βοηθήσει στο άγχος, στους πόνους και στον ύπνο. Μέχρι 75mg έφτασα. Το έκοψα γιατί μου προκαλούσε πόνο στο στομάχι, έντερο. Συζήτησε με τον γιατρό σου, η δόση είναι αρκετή, ίσως χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να δράσει τι να πω. Ψυχοθεραπεία κάνεις; Μπορεί και αυτή να βοηθήσει στο άγχος. Θεωρείται δυνατό φάρμακο. Αν χρειαστεί να το κόψεις να το κάνεις πολύ σταδιακά, εμένα μου έβγαλε στερητικό σύνδρομο παρόλο που ακολούθησα τις οδηγίες του γιατρού για τον τρόπο διακοπής.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Οι γιατροί δυστυχώς δεν έχουν ιδέα για τον τρόπο διακοπής αυτών των φαρμάκων, καθώς ο καθένας αντιδρά διαφορετικά...

    Γιατί απλά ,ένα περίπου 70% ,για αρκετούς μήνες μετά την διακοπή αισθάνονται καλά, οπότε ο γιατρός θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Όταν αργότερα τους κτυπήσει το σύνδρομο απόσυρσης, θεωρούν ότι το πρόβλημα έχει επανέλθει και τους ξαναχορηγουν το φάρμακο, συνήθως σε συνδυασμό με άλλα για να αντιμετωπίσει και πρόσθετα συμπτώματα της απόσυρσης..

    Εάν κάποιος είναι τυχερός, και ανήκει στο υπόλοιπο 30%, είναι πιθανόν να τα ξαναρχίσει και να τα διακόπτει χωρίς πρόβλημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by GBg View Post
    Καλησπέρα σας , παίρνω lyrica 450mg την ημέρα δια 3 εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες , δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή . Πείτε γνώμες , εμπειρίες κλπ για το φάρμακο αυτό. Επίσης παίρνω και αναφρανίλ με βοηθάει πολύ σε θέμα κατάθλιψης και ocd.
    Μου το χορηγησε ο νευρολογος μου για τον νευροπαθητικο πονο ....Βαρύ χαπι θα ελεγα εφτασα μεχρι 75 ,πολυ σταδιακα αλλα το σταματησα γιατι δεν το αντεξα ..
    Μου εφερε τρομερη ζαλη υπνηλια σύγχυση, περισσοτερο αγχος και γενικα ναι μεν μου πηρε σε μαγαλο βαθμο τον πονο και πραγματικα το μουδιασμα που ειχα λογο βλαβης νευρου στο ποδι αλλα ψυχολογικα δεν το αντεχα ολο αυτο ..

    Ομολογω οτι εσυ λαμβανεις μεγαλη δοση και μαλιστα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εφτασες σε αυτη ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17-03-2022, 18:36
  2. lyrica
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 24-10-2019, 10:15
  3. Lyrica...
    By Kavkaz12 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-09-2019, 21:12
  4. LYRICA
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2018, 11:26
  5. Lyrica
    By KARMA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-2017, 09:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •