Θυμός και απελπισία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2

    Θυμός και απελπισία

    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά

    Αυτό το διάστημα δεν είμαι καθόλου καλά και ψάχνω τρόπους για να μπορέσω να ηρεμίσω
    Σε λίγες μέρες θα κλείσω 5 χρόνια παντρεμένη και δεν νιώθω ότι θα το χαρώ ιδιαίτερα.
    Με τον άντρα μου έχουμε περάσει πάρα πολλά μαζί και μέσα σε αυτά τα περισσότερα ήταν χτυπήματα που μας κάνανε πιο δυνατούς και πιο δεμένους.
    Το τελευταίο χτύπημα που μας βρήκε ήταν μια αρνητική εξωσωματική.
    Τον περασμένο χρόνο είχαμε πολλά αρνητικά αποτελέσματα και μπορέσαμε να τα ξεπεράσουμε το τελευταίο όμως εγώ δεν μπορώ και ίσως και δεν θέλω.
    Νιώθω πολύ θυμό μέσα μου και είμαι πολύ επιθετική στην ουσία θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου αλλά αντί γι αυτό κάνω κακό στους άλλους με τα λόγια μου και τις πράξεις μου.
    Θέλω να βρω την δύναμη να σηκωθώ στα πόδια μου αλλά δεν έχω το κουράγιο, θέλω με τον άντρα μου να είμαι καλά αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.
    Αυτός ο θυμός που νιώθω θέλω να φύγει άλλα δεν ξέρω πως
    Τι μπορώ να κάνω θεέ μου είναι τόσα πολλά στο μυαλό μου που δεν μπορώ να τα εκφράσω

    Συγνώμη αν σας κούρασα σίγουρα τα περισσότερα από αυτά που έγραψα δεν βγάζουν νόημα άλλα δεν μπορώ να βρω την ηρεμία να τα εκφράσω όπως θα ήθελα
    Χρειάζομαι βοήθεια αλλά δεν ξέρω που να την ζητήσω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2
    Αλέξη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου
    Αυτά που μου γράφεις τα σκέφτομαι συνέχεια, το πρόβλημα είναι όμως ότι οι αποτυχίες είναι επαναλαμβανόμενες και έχω αρχίσει να φθείρομαι γι αυτό έχω αυτό το ξέσπασμα και δεν μπορώ να ηρεμίσω
    Με τον καιρό ξέρω πως θα μου περάσει και θα επανέλθω, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί έχω αυτόν τον θυμό και στην τελική το ήξερα από την αρχή ότι αυτός ο δρόμος είναι πολύ δύσκολος γιατί με έχει πειράξει τόσο;
    Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είχα πάρα πολύ ανάγκη να το εξωτερικεύσω για να μπορέσω να το βγάλω από μέσα μου.

    Να είσαστε καλά για την βοήθεια που παρέχετε και συγχαρητήρια για την υπέροχη σελίδα που έχετε φτιάξει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    40

    Εξωσωματική Γονιμοποίηση

    Marion,
    τα προβλήματα γονιμότητας επηρεάζουν πολλά πράγματα στην ζωή ενός ζευγαριού.
    Δημιουργούν ανησυχία ανυπομονησία, ενοχές και ένταση αλλά αφήνουν επίσης συναισθήματα λύπης, κατάθλιψης, απορύθμισης και οδηγούν σε απομόνωση.

    Η εξωσωματική γονιμοποίηση, όπως κατάλαβα από τα συμφραζόμενά σου, είναι η «τελευταία ευκαιρία» να αποκτήσεις ένα παιδί και αυτό από μόνο του οδηγεί σε συναισθηματική φόρτιση.

    «Προβλήματα σχετικά με την αναπαραγωγή, όπως, αποβολές, παλίνδρομες κυήσεις, εκτρώσεις, επερχόμενη εμμηνόπαυση, προβλήματα σπέρματος και αποτυχημένες προσπάθειες τεχνητής γονιμοποίησης αποτελούν αιτία για την εμφάνιση απρόσμενης ψυχολογικής κρίσης και διαταραχής συναισθηματικής στην γυναίκα, στον άνδρα, στις σχέσεις του ζευγαριού αλλά και στις οικογενειακές σχέσεις», επισημαίνουν οι ιατροί.

    Θα μπορούσες με το σύζυγό σου να επισκεφθείτε έναν οικογενειακό σύμβουλο. Σε περίπτωση που ο άνδρας σου διαφωνήσει, προσπάθησε να του εξηγήσεις λεπτομερώς πως αισθάνεσαι. Αν δεν πεισθεί, μην εγκαταλείψεις την προσπάθεια. Σε αρχική φάση πήγαινε μόνη σου κι από την αλλαγή στη συμπεριφορά σου θα πεισθεί και ο σύζυγός σου.

    Θα ήταν καλό να αναφέρεις, αν το επιθυμείς, πόσες εξωσωματικές έχεις πραγματοποιήσει.
    Σου εφιστώ την προσοχή στο εξής:
    Επειδή τον τελευταίο καιρό πυκνώνουν τα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν προβλήματα γονιμότητας κάποιοι επιτήδειοι ιατροί εκμεταλλεύονται αυτήν την αδυναμία.

    Με εκτίμηση

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •