Zyprexa
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Zyprexa

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144

    Zyprexa

    καλησπέρα
    Είμαι τρίτη μέρα με ζυπρεξα 5mg !
    Σε πόσες μέρες δουλεύει το φάρμακο? Αυτήν η δόση πιάνει την ψύχωση η είναι πολύ μικρή?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Καλησπερα Sandy. Εγω ημουν με ζυπρεξα για 3-4 χρονια με την ιδια δοσολογια με σενα οποτε ναι εμενα με καλυπτε αρκετα κιολας, εχει λιγες μερες το εκοψα και τωρα ειμαι αμπιλιφαι αν το ξερεις.
    Κατι αλλο ειναι οτι ενδεχομενως να σου βαλει μερικα κιλα. Αν και οταν το ξεκινησα εχω την εντυπωση πως με επιασε απο την αρχη, αλλα γενικα 20-30 μερες ειναι κομπλε απο οτι γνωριζω.
    Αν το ακολουθησεις κοιταξε να ασχοληθεις με καποιο ειδους γυμναστικη εστω και λιγο ελαφρια.
    Εμενα ο γιατρος μου μετα απο τοσο καιρο μου προτεινε να παμε σε αμπιλιφαι που δεν βαζει κιλα αλλα ακομα δεν εχω δει καποια διαφορα γιατι εχει λιγες μερες που σταματησα το ζυπρεξα.
    Γενικα παλαιοτερα εκανα πολυ γυμναστικη και δεν μου εβαλε πολλα κιλα, τους τελευταιους μηνες κανω τρεξιμο και εχασα 5 κιλα τις πρωτες 40 μερες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    Τι συμπτώματα είχατε?τι πάθηση έχετε?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Ενας ειμαι δεν ειμαστε πολλοι, σχεδον ιδια ηλικια εχουμε (για τον πληθυντικο).
    Ψυχωτικο επεισοδιο ειχα οπως και εσυ αν δεν κανω λαθος ετσι ειπες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    Τι συμπτώματα έχεις?
    Γιατί εγώ έχω πολλά!!
    Άσε η ηλικία είναι από όταν έκανα εγγραφή τώρα μετράω 43 χρόνια!
    Έχω πέρασει πολλά ξεκίνησε σαν κοινωνική φοβία! Δεν μπορούσα να μιλήσω μέσα στην τάξη!!
    Μετά από 10χρονια έπαθα κατάθλιψη ,έτσι νόμιζα ,έτσι μου έλεγε η ψυχιατρος!!
    Με πλάκωσε στα αντικαταθλιπτικά και τα ηρεμιστικά!!!
    Και μετά λίγο συνήλθα!!
    Τώρα άλλη υποτροπή δεν τρώω, δεν κοιμάμαι όλη ημέρα άγχος με τα χαναξ βγάζω την ήρεμα!!
    Εγώ του λέω μέσα στο κεφάλι μου σαν να μου απαντάει ο ευατος μου και αυτός μου λέει ιδεοψυχαναγκαστικη!!!
    Εγώ υποψιάζομαι ψυχωτικό επεισόδιο!!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Ψυχωτικο επεισοδιο σημαινει πληρης βραχυκυκλωμα λες οτι να ναι βαζεις τα κλαματα χωρις λογο και τετοια, τουλαχιστον ετσι το επαθα εγω.
    Παρολα αυτα για τα υπολοιπα δεν εχω καποια αποψη για να σου απαντησω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Νομίζω πως δεν υπάρχει zyprexa 5mg para mono 10mg kai perissotero. Δουλεύει γρήγορα αλλά το μόνο κακό είναι πως βάζει κιλά και το παραδέχονται όλοι οι ιατροί.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    βεβαιως και υπαρχει ζυπρεξα με 5mg ,ειτε πρωτοτυπο ειτε γενοσημο,τι εικασιες ειναι αυτες.Τελος παντων....sandy25 καλησπερα αν και νωρις ,αν σε επιασε καποιο ψυχωτικο επεισοδιο θα πρεπει απευθειας να επικοινωνησεις ειτε με γιατρο ειτε να πας σε καποιο νοσοκομειο και να μιλησεις για την αγωγη σου,η για αυξηση η για αλλαγη.Αν τωρα ρωτας γενικα,δεν ξερω,αναλογα,εχεις μανιοκαταθλιψη; η σχιζοφρενια; γιατι ειναι διαφορετικες οι δοσολογιες νομιζω για την καθε διαγνωση , στην σχιζοφρενια ειναι παραπανω η δοσολογια ενω στην μανιοκαταθλιψη μπορει να ειναι και πιο χαμηλη αλλα και εκει εξαρταται σε καποιες περιπτωσεις που ειναι πιο σοβαρες ,φτανουν τα επιπεδα δοσολογιας σχιζοφρενιας.Μιλα με τον/την γιατρο σου πανω απ'ολα

Similar Threads

  1. Zyprexa
    By ibraimovic in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2023, 10:19
  2. Zyprexa ...!!!
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-07-2022, 00:56
  3. ZYPREXA
    By Billtheo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 03-09-2020, 09:54
  4. Zyprexa 2,5 mg
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-2020, 19:16
  5. Zyprexa
    By sub-zero in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2012, 01:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •