Δυσμορφία και α-σεξουαλικότητα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    7

    Δυσμορφία και α-σεξουαλικότητα.

    Καλησπέρα.

    Είμαι στα 30 και κάτι ψιλά και δεν είχα γυναίκα. Είμαι άσχημος.

    Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως κάποιος γνωρίζει κάποια μέθοδο, κάποια τακτική, κάποιο βιβλίο που μπορεί να με βοηθήσει να κάνω αυτό που ονειρεύομαι: να σταματήσουν να με απασχολούν οι γυναίκες. Θέλω να μην ερωτεύομαι. Έχω ακούσει για α-σεξουαλικά άτομα, είναι εκ γενετής κατάσταση? Μπορώ να το καταφέρω με εξάσκηση ή με φάρμακα? Δε με ενδιαφέρει να έχω στύση ή σεξουαλική επιθυμία, με ενδιαφέρει να μην έχω ανάγκη από συντροφικότητα. Να μη θέλω πλέον γυναίκες (ούτε άντρες, μη πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας).

    Δε θέλω να ακούσω πως δε πρέπει να υποχωρώ, ούτε πως όλοι θα βρουν το ταίρι τους, ούτε να κάνω δίαιτα ούτε να βελτιώσω την αυτοπεποίθηση μου ή οτιδήποτε τέτοιο, θέλω μόνο απάντηση σε αυτό που ζητάω, αν έχετε, αλλιώς σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή που θα μου δίνατε, αλλά καλύτερα να σωπάστε.

    Συγγνώμη που γίνομαι επιθετικός, όμως γνωρίζει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος να μου δώσει μια απάντηση?

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Για να σας βοηθήσω καλύτερα, σκεφτείτε τι θα προτείνατε σε κάποιον άντρα της ηλικίας μου αν είχε εξαιρετικά παραμορφωμένο πρόσωπο από ατύχημα και δε μπορούσαν να βοηθήσουν οι πλαστικές λόγω αλλεργιών. Επίσης, λόγω του ατυχήματος, η ομιλία του είναι τραγικά δυσνόητη στους άλλους, σε σημείο που συνήθως του ζητάνε να γράψει αυτά που θέλει να πει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω κατι τετοιο το μονο που ειχα ακουσει ηταν η σκονη που ριχναν στο στρατο για να μην εχουν ορμες οι φανταροι που φυσικα ειναι μυθος.Απλως την πρωτη περιοδο δεν βλεπεις πουθενα γυναικα,εισαι και αγχωμενοςοποτε no κουκου.Αλλα δεν ειναι αυτο που ζητας,μου ξεφυγε.

    Τεσπα...εγω θα ελεγα οτι αυτο ειναι αντιδραση,οποτε τρωω φρικες με τις γυναικες και εγω κατι τετοια σκεφτομαι.
    Θα κανεις αυτο που ειναι υγιες,θα προσπαθησεις τα μεγιστα,και αλλο,και αλλο και οπου βγαλει.
    Και οχι δεν σωπαινω αυτα θα προτεινα στον οποιονδηποτε...παρολα τα προβληματα που αναφερεις.

    Πως μπορεις να εχεις σεξουαλικες επιθυμιες και να μην εχεις αναγκη το αντιθετο φυλλο?
    Ο ψυχολογος θα σε βοηθησει στα θετικα και οχι για να κανεις κατι αρνητικο στον εαυτο σου...οπως ζητας.
    Για αυτο εχει εκπαιδευτει.

    Μη με παρεις αμπαριζα επειδη ειπα τη γνωμη μου παρολο που ζητας να σωπασουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ειναι δυσκολα αυτα που περνας, συμφωνω...
    Ομως να θελεις να μην εχεις αναγκη τη συντροφικοτητα ειναι πολυ δυσκολο...Πιστεψε με, και αλλοι το εχουν προσπαθησει, για διαφορους λογους ο καθενας...Να μην ερωτευεσαι,μαλλον δεν γινεται..Εκτος αν εχεις καταθλιψη..:(
    Ολοι εχουμε αναγκη απο καποιο συντροφο...Εσυ θελεις να γινεις κατι σαν καλογερος, ετσι?Φανταζομαι με εξασκηση γινεται...
    Παντως ακουγεσαι πολυ μονος...

    Θα σου πω κατι που θα σου φανει αστειο ομως το λεω σοβαρα και το πιστευω ακομα περισσοτερο...Μη θυμωσεις...
    Υιοθετησε ενα κουταβακι..Θα γινει ο πιο πιστος σου φιλος και ο συντροφος στη μοναξια σου..Θα σε αγαπαει πολυ και δεν θα σε κρινει ποτε....Και παλι μη θυμωσεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Ουτε εγω ξερω αν υπαρχει αυτο που θες.. καλως ηρθες κιολας....

    Ο ερωτας ειναι συναισθημα και δεν εχω ιδεα πως μπορουμε να επεμβουμε σε αυτο το συναισθημα, και σε τι ποιοτητα ζωης θα εχουμε μετα...

    Συγνωμη αν δεν μπορω να σε βοηθησω, και ελπιζω να βρεις αυτο που ζητας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Καταρχήν καλώς ήρθες!
    Δεν εκλαμβάνω κάτι από τα λεγόμενα σου ως επιθετικότητα. Νιώθω ότι είσαι \"εγκλωβισμένος\" από αυτές τις σκέψεις σου, κάτι που μάλλον δεν σε κάνει να είσαι δεκτικός σε περαιτέρω συζήτηση.
    Θα κάνω όμως μία προσπάθεια, με όλο τον σεβασμό..:)

    Όντως συμβαίνει αυτό που περιγράφεις παρακάτω (αν θέλεις απαντάς)?

    Originally posted by mruser


    Υ.Γ. Για να σας βοηθήσω καλύτερα, σκεφτείτε τι θα προτείνατε σε κάποιον άντρα της ηλικίας μου αν είχε εξαιρετικά παραμορφωμένο πρόσωπο από ατύχημα και δε μπορούσαν να βοηθήσουν οι πλαστικές λόγω αλλεργιών. Επίσης, λόγω του ατυχήματος, η ομιλία του είναι τραγικά δυσνόητη στους άλλους, σε σημείο που συνήθως του ζητάνε να γράψει αυτά που θέλει να πει.
    Πάντως ακόμη κι έτσι να είναι, γιατί προσπαθείς να βάλεις stop σε μία ανθρώπινη ανάγκη σου? Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσεις να αναζητάς την συντροφικότητα. Υπάρχει όμως τρόπος να αποδεχτείς τον εαυτό σου γιατί νομίζω ότι αν συνέβη αυτό σε σένα μετά από ατύχημα, πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου να συνηθίσεις τις αλλαγές που σου έχουν συμβεί, σε ψυχολογικό επίπεδο μιλάω.

    Επίσης βλέπω ότι έχεις αποκλείσει τις πιθανότητες αποκατάστασης των προβλημάτων που έχεις από το ατύχημα. Δεν θα επιμείνω σε κάτι που το έχεις ψάξει πολύ φαντάζομαι, αλλά η επιστήμη προχωράει, μην θεωρείς δεδομένη την κατάσταση.


    Εντύπωση δεν μου κάνει ότι θεωρείς απίθανο να βρεις κοπέλα (ασχετα αν εγώ το θεωρώ πιθανό).
    Μου κάνει εντύπωση που \"ψάχνεσαι\" για να βρεις τρόπους να σταματήσεις την σεξουαλικότητά σου.
    Θα σου έλεγα καλύτερα να βρεις τρόπο να απεμπλακείς από όλο αυτό και να κοιτάξεις να προχωρήσεις τη ζωή σου όσο πιο ποιοτικά μπορείς (σε επίπεδο δουλειάς, παρέας, λοιπών δραστηριοτήτων)!.. και δεν ξέρεις πώς μπορεί να σου τα φέρει η ζωή...!

    Σου οφείλω και μία συγνώμη γιατί δεν τήρησα αυτό που ζήτησες. Αν θέλεις να μιλήσεις περισσότερο, είμαστε εδώ...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    7
    Αυτό με το σκυλάκι καλό φάνηκε, δε ξέρω αν θα μειώσει την επιθυμία μου για συντροφικότητα όμως.

    Ευχαριστώ.

    Στους άλλους δεν απαντάω για προφανείς λόγους.

    Κανένας επαγγελματίας ψυχολόγος?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    καθιστή σε μια καρέκλα
    Posts
    29
    Καλημερα!
    Αν σκεφτεις οτι την συντροφικοτητα την χρειαζεσαι για καθαρα εγωιστικους λογους ,δεν μου φαινεται και τοσο αρνητικο να μην την επιζητεις.
    Οχι προσωπικα εσυ,ομως σαν εννοια,παρολη την σημασια της λεξη, δεν με πειθει οτι αυτο που συμβαινει πραγματικα ειναι στηριξη κατανοηση και αλληλοεκτιμιση....μπλα μπλα.
    Πρακτικες τακτικες ... μπορεις να συνειδητοποιησεις ποσο μικρης σημασιας ειναι η συντροφικοτητα ,σε σχεση με τον διαλογο, με τον οποιονδηποτε, δε χρειαζεται να δενεσαι, απλα ο λογος σου να εχει αντιλογο.Το βρισκω εξαισιο προσωπικα.
    Αν απο την αλλη εισαι απο αυτους που ψοφανε για συντροφικοτητα,γουτσου γουτσου και γι\'αυτο ,οντας και ασχημος, δεν εχεις βρει ανταποκριση με αποτελεσμα να σε τρελαινει αυτο, τοτε αναθεωρισε τις σκεψεις σου περι οικειοτητας και συντροφικοτητας.
    Διαβασε παραδειγμα για την χαρη της μοναξια και της επικοινωνιας χωρις να εμπεριεχει συντροφικοτητα το ολο θεμα.
    Ικανοποιησου εναλλακτικα, εγκεφαλικα! Μετουσιωσε την αναγκη σου σε αλλες πραξεις.
    Δοκιμασε και πες μας τι συνειδητοποιεις.

  8. #8
    Εγώ φίλε μου...(καλώς ήρθες καταρχήν)....δεν θα σου πω να κάνεις πλαστικές, αφού έχεις αλλεργία, (αν και υπάρχουν και τα λέιζερ που έχουν κάνει άλματα), αλλά ούτε να αποποιηθείς και να απέχεις απ την ανάγκη για συντροφικότητα που έχουν ακόμη και οι κατσαρίδες.
    Θα σου πω να ψαχτείς για σύντροφο, σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με σένα, γιατί σίγουρα είναι πολύ περισσότεροι απ\' όσο νομίζεις και όσο ελπίζεις......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    Originally posted by Θεοφανία
    Εγώ φίλε μου...(καλώς ήρθες καταρχήν)....δεν θα σου πω να κάνεις πλαστικές, αφού έχεις αλλεργία, (αν και υπάρχουν και τα λέιζερ που έχουν κάνει άλματα), αλλά ούτε να αποποιηθείς και να απέχεις απ την ανάγκη για συντροφικότητα που έχουν ακόμη και οι κατσαρίδες.
    Θα σου πω να ψαχτείς για σύντροφο, σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με σένα, γιατί σίγουρα είναι πολύ περισσότεροι απ\' όσο νομίζεις και όσο ελπίζεις......
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ!!!ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΛΕΕΙ...

  10. #10
    Originally posted by astrid
    Originally posted by Θεοφανία
    Εγώ φίλε μου...(καλώς ήρθες καταρχήν)....δεν θα σου πω να κάνεις πλαστικές, αφού έχεις αλλεργία, (αν και υπάρχουν και τα λέιζερ που έχουν κάνει άλματα), αλλά ούτε να αποποιηθείς και να απέχεις απ την ανάγκη για συντροφικότητα που έχουν ακόμη και οι κατσαρίδες.
    Θα σου πω να ψαχτείς για σύντροφο, σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με σένα, γιατί σίγουρα είναι πολύ περισσότεροι απ\' όσο νομίζεις και όσο ελπίζεις......
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ!!!ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΛΕΕΙ...
    Καταρχήν...από που εέβγαλες το συμπέρασμα πως το είπε σαν παραδείγμα και δεύτερον....εσύ αυτό κατάλαβες απ το ποστ μου;

  11. #11
    Originally posted by mruser
    Καλησπέρα.

    Είμαι στα 30 και κάτι ψιλά και δεν είχα γυναίκα. Είμαι άσχημος.

    Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως κάποιος γνωρίζει κάποια μέθοδο, κάποια τακτική, κάποιο βιβλίο που μπορεί να με βοηθήσει να κάνω αυτό που ονειρεύομαι: να σταματήσουν να με απασχολούν οι γυναίκες. Θέλω να μην ερωτεύομαι. Έχω ακούσει για α-σεξουαλικά άτομα, είναι εκ γενετής κατάσταση? Μπορώ να το καταφέρω με εξάσκηση ή με φάρμακα? Δε με ενδιαφέρει να έχω στύση ή σεξουαλική επιθυμία, με ενδιαφέρει να μην έχω ανάγκη από συντροφικότητα. Να μη θέλω πλέον γυναίκες (ούτε άντρες, μη πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας).

    Δε θέλω να ακούσω πως δε πρέπει να υποχωρώ, ούτε πως όλοι θα βρουν το ταίρι τους, ούτε να κάνω δίαιτα ούτε να βελτιώσω την αυτοπεποίθηση μου ή οτιδήποτε τέτοιο, θέλω μόνο απάντηση σε αυτό που ζητάω, αν έχετε, αλλιώς σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή που θα μου δίνατε, αλλά καλύτερα να σωπάστε.

    Συγγνώμη που γίνομαι επιθετικός, όμως γνωρίζει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος να μου δώσει μια απάντηση?

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Για να σας βοηθήσω καλύτερα, σκεφτείτε τι θα προτείνατε σε κάποιον άντρα της ηλικίας μου αν είχε εξαιρετικά παραμορφωμένο πρόσωπο από ατύχημα και δε μπορούσαν να βοηθήσουν οι πλαστικές λόγω αλλεργιών. Επίσης, λόγω του ατυχήματος, η ομιλία του είναι τραγικά δυσνόητη στους άλλους, σε σημείο που συνήθως του ζητάνε να γράψει αυτά που θέλει να πει.
    θα σου απαντησω ακριβως οπως το ζητας
    οχι! δεν υπαρχει κανενα φαρμακο , καμμια θεραπεια , κανενας τροπος για να σε κανει να αρνηθεις την ιδια σου την φυση...
    αντιθετα υπαρχουν πολλοι τροποι για να μαθεις πως να την κανεις να σου προξενει λιγοτερο πονο πικρα και ολα τα σχετικα αρνητικα συναισθηματα....
    θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο τον γατο μου....
    Ειναι ενας πανεμορφος γαταρος γεματος ενεργεια και μακρυες τριχες , ετοιμος 20/24 να παιζει μαζι σου και πιο μικρος να σου σκιζει το δερμα με τα νυχια του , χωρις βεβαια να το κανει επιτηδες γιατι ζωο ειναι , δεν μπορει να ελεγξει την συμπεριφορα του , οπως και εμεις οι ανθρωποι...
    Εδω στην Γαλλια οι κτηνιατροι , μολις ενα ζωο φτασει στην καταλληλη ηλικια το ευνουχιζουν για να μην φευγει απο σπιτι κυνηγοντας τις αλλες γατες ....Βεβαια , ο εμμεσος λογος ειναι ο περιορισμος των γεννησεων και η οικονομια της φυσης , εν προκειμενω και η οικιακη οικονομια μια που τα κατοικιδια ζωα εξαρτωνται απο μας
    Ακου λοιπον το εξης...
    Ο γατος μου , μπορει μεν να σταματησε να μπορει να τεκνοποιησει , αλλα εχω την σφοδρα εντυπωση οτι δεν σταματησε ποτε να εχει το σεξ στο μυαλο του γιατι κυνηγαει σαν τρελος την γατα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Το σεξ βλεπεις δεν ειναι μονο μια αναπαραγωγικη αναγκη του ανθρωπου η οποια περιοριζεται με την αφαιρεση η την διακοπη τροφοδοτησης σπερματος στους ορχεις...
    Ειναι μια παρομηση που δεν παυει ποτε να δινει ενεργεια σε καθε ζωντα οργανισμο βασει του τυπου του Φροιντ οπου
    η λιμπιντο Ζ = Σ σεξ+ εργασια , που σημαινει καθε αλλη δραστηριοτητα ...
    Νομιζω οτι καπου θες να πετυχης κατι , αλλα ψαχνεις σε λαθος σημειο....
    Για να εχεις μια σεξουαλικη εμπειρια καταρχην δεν ειναι αναγκη να εισαι ομορφος ...
    Για να σταματησουν να σε απασχολουν οι γυναικες οπως το βαζεις, πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειναι οι γυναικες που σε απασχολουν αλλα η ερωτικη σου παρορμηση γιαυτες!
    Δεν ειναι ακριβως το ιδιο φιλε μου...
    Τις γυναικες δεν θες και δικαιωμα σου να της ρωτησεις να σου πουν τι ζητουν απο ενα ανδρα...
    Ομως καποιες απο αυτες δεν ντρεπονται καθΟλου μα καθολου να στο πουν οι ιδιες!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΣΦΑΛΕΙΑ , ΧΡΗΜΑΤΑ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΕΛΙΞΗ , ΑΓΑΠΗ , ΑΦΟΣΙΩΣΗ , ΠΑΙΔΙΑ , ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ .................................................. .................................................. .................................................. .............................ΚΑΙ ΙΣΩς ΜΟΝΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΧΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥς , ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΥΟ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΔΗΘΕΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ , ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕς ΦΟΡΕς ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ , Η ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΟΥΣ ,
    ΠΙΟ ΤΟΛΜΗΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΘΑΡΑΛΕΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ.......
    ΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙς ΚΑΙ ΜΟΝΟς ΣΟΥ! ΓΡΑΨΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΕΔΩ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ ΚΑΙΕΛΑ ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ Η ΟΧΙ....

  12. #12
    Originally posted by keep_walking
    Δεν ξερω κατι τετοιο το μονο που ειχα ακουσει ηταν η σκονη που ριχναν στο στρατο για να μην εχουν ορμες οι φανταροι που φυσικα ειναι μυθος.Απλως την πρωτη περιοδο δεν βλεπεις πουθενα γυναικα,εισαι και αγχωμενοςοποτε no κουκου.Αλλα δεν ειναι αυτο που ζητας,μου ξεφυγε.

    Τεσπα...εγω θα ελεγα οτι αυτο ειναι αντιδραση,οποτε τρωω φρικες με τις γυναικες και εγω κατι τετοια σκεφτομαι.
    Θα κανεις αυτο που ειναι υγιες,θα προσπαθησεις τα μεγιστα,και αλλο,και αλλο και οπου βγαλει.
    Και οχι δεν σωπαινω αυτα θα προτεινα στον οποιονδηποτε...παρολα τα προβληματα που αναφερεις.

    Πως μπορεις να εχεις σεξουαλικες επιθυμιες και να μην εχεις αναγκη το αντιθετο φυλλο?
    Ο ψυχολογος θα σε βοηθησει στα θετικα και οχι για να κανεις κατι αρνητικο στον εαυτο σου...οπως ζητας.
    Για αυτο εχει εκπαιδευτει.

    Μη με παρεις αμπαριζα επειδη ειπα τη γνωμη μου παρολο που ζητας να σωπασουμε.
    ΚΙΠ επετρεψε μου να προσθεσω κατι στο σκεπτικο σου...
    ο ψυχολογος δεν θα βοηθησει κανενα ουτε στα θετικα , ουτε στα αρνητικα ...και αυτο γιατι τα θετικα και τα αρνητικα ειναι διαφορετικα για τον καθε ανθρωπο....
    ας πουμε ο φιλος φοβαται το σεξ , γιατι κοιτωντας τον εαυτο του στον καθρεφτη βλεπει μια εικονα που συγκρινει με το παρελθον και του γεννά αρνητικά συναισθηματα του ιδιου , τα οποια γενικευει ασυνειδητα και για ολες τις γυναικες , τις οποιες οπως λεει ο ιδιος δεν εχει γνωρισει κατα βαθος ποτε!!!!!!!!!
    Δεν ξερει δηλαδη αν τα αρνητικα για τον ιδιο , ειναι αρνητικα για ολες τις γυναικες που θα μπορουσαν να τον κανουν να τις ξεχασει και τις ιδιες αλλα κυριως την παρορμηση που τις φερνει στο μυαλο του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Η σεξουαλικη παρορμηση ειναι ακριβως οπως το κουδουνισμα στο τηλεφωνο σου....
    Αν δεν απαντησης στην κληση , μπορει να καθεσαι με τις ωρες να το ακους να χτυπα και να φανταζεσαι ποιος ειναι και τι θελει χωρις να βρισκεις το θαρρος να το μαθεις για να σταματησει να κουδουναει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    απλή υπενθύμιση/ επισήμανση

    -----------------------------------------------------


    Originally posted by mruser
    γνωρίζει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος να μου δώσει μια απάντηση?
    Originally posted by mruser
    Κανένας επαγγελματίας ψυχολόγος?


    mruser, αντιγράφω από εδώ >> http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 41&Itemid=

    \"Ο μοναδικός σκοπός του www.e-psychology.gr είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν ιδέες και εμπειρίες και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας. Δεν μπορούμε και δεν πρόκειται να υποκαταστήσουμε τον θεραπευτή σας.\"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    περνας δυσκολα!εχεις δικιο,βρισκεσαι και στην Ελλαδα ΟΠΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ .Μηπως θαταν καλο να προσανατολισθεις πιο εσωτερικα, με την εννοια ορθοδοξια,ανατολικες θρησκειες,προσπαθεια ανευρεσης του εσωτερικου εαυτου.Κοινη δραση με ατομα που ψαχνουν την εσωτερικη ομορφια ,εκει που πιο ομορφος ειναι αυτος που εχει την πιο πολυ αγαπη και το πιο φωτεινο χαμογελο ,ξεχνα την σεξουαλικη συντροφικοτητα και νοιωσε την αδελφικη συντροφικοτητα με ατομα που πιστευουν οτι η εμφανιση ειναι παραπλανητικη και εφημερη ενω η ψυχη ειναι αφυλη, με την ιδια ουσια για ολους μας ανεξεραιτως του ρουχου που την καλυπτει.Μαλλον ταχεις σκεφτει ολα αυτα και θελεις και εσυ μια βοηθεια ,ενα χαπι,που να σε ξελαφρωσει,κατι πιο ευκολο δηλ.γιατι ισως κουραστηκες ,οπως ολοι μας.Τελος θαθελα να σου πω μη μιζεριαζεις μαυτο που σε βρηκε ,ποτε μη ξεχνας οτι το μεσα μας μπορει να ειναι το ιδιο βασανιστικο και ανεξαρτητο απο το εξωτερικο μας περιβλημα!χαμογελα!Που ξερεις ισως στο μελλον που μπορει να ειναι και συντομα,πιο ομορφος και πιο πλουσιος θα ειναι αυτος που χαμογελα περισσοτερο!Σε παρακαλω μην εκνευριστεις απο αυτα τα τετριμμενα,σου μιλαει η ψυχη μου και σου ευχομαι καλη δυναμη σε σενα ,σε μενα,και σε ολους μας!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    7
    Νοιώθω σαν να πήγα στον χασάπη και να του είπα πως θέλω 5 χοιρινές μπριζόλες και η απάντηση του: \"Δε θα σου πω αν έχω μπριζόλες, θέλεις μήπως καμιά συκωταριά?\".

    Είπαμε, αν έχετε να πείτε κάτι πάνω σε αυτό που ζητάω, πείτε το, αλλιώς καλύτερα να μη πείτε τίποτα.

    Έπρεπε να πεταχτείτε όλοι να πείτε τον τρόπο που βλέπετε εσείς τα πράγματα? Αν νοιώθετε παρόρμηση συγκρατηθείτε και μη γράψετε τίποτα.

    Συγγνώμη που είμαι απότομος.

    Ο ψυχολόγος που με βλέπει λέει πως κάτι τέτοιο που ζητάω είναι πιθανό να γίνει, όμως ο ίδιος αρνείται να εφαρμόσει επάνω μου τέτοια θεραπεία.

    Τον ρώτησα αν το ψάξω μόνος μου, είναι πιθανό να βρω καμιά άκρη? Μου είπε ναι, συνεχίζω να τον βλέπω βέβαια, αλλά ψάχνω και για αυτό.

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Σας παρακαλώ, απαντήσεις μόνο πάνω σε αυτό που ρώτησα.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •